Розвиваючі ігри для школярів
Ми часто жаліємося одне одному, що сучасна система освіти дещо застаріла. Та варто зауважити, що проблема тут полягає не у тому, що МОН України не може вирішити нагальних питань. Якщо говорити про цей конкретний випадок, то тут справа у тому, що наша малеча має неймовірну купу енергії, а от вчителі найчастіше не знають, у яке русло її направити. Через це і виникають конфлікти, дитина стає дратівливою, не може всидіти на місці та не має жодного бажання навчатися. Аби виправити ситуацію найкраще допоможуть спеціальні розвиваючі ігри. Вони стануть не тільки засобом для емоційної розрядки, а й цікавим та жартівливим способом здобуття нових навичок та досвіду.
Тож пропонуємо вашій увазі перелік найактуальніших ігор для маленьких школярів.
Ігри на логіку. Найважливішим аспектом розвитку дитини є формування послідовного логічного мислення. Для того, щоб краще орієнтуватися у життєвих ситуаціях, пояснювати різноманітні явища, вміти чітко відстоювати власну думку, малечі необхідно розвивати логіку. Ось декілька цікавих ігор:
- Гра «Дорисовки» (саме дорисовки, а не домальовки, тому що мова йдеться про геометричні фігури). Основне завдання цієї гри — розвиток інтуїції, фантазії та удосконалення пам’яті. Для проведення вправи необхідний альбомний аркуш або зошит, ручка та олівець. Учитель (або батьки) має зобразити незакінчену геометричну фігуру — трикутник, квадрат, прямокутник тощо. Дитина ж має довести справу до кінця — тобто завершити рисунок. В такій невимушеній формі, рисуючи та запам’ятовуючи фігури, можна як відпочивати, так і навчатися.
- Гра «Розсипані сірники» покликана розвивати не лише логічне, а й образне мислення. Цікаво, що грати в неї можна і в приміщенні, і надворі. Необхідно розсипати сірники на рівну поверхню (якомога більш хаотично), а потім дати дітям команду скласти із сірників якусь фігуру: чи то звіра, чи будь-який предмет. Перемогу здобуває не тільки той, хто впорається найшвидше, а й той, хто виконає завдання найбільш старанно. Ця гра є однією з тих, що якнайкраще розвиває у дитини ліву півкулю мозку — творчий бік особистості.
Ігри на розвиток спритності та гостроти реакції. Перше, що допомагає людині легко орієнтуватися за тих чи інших обставин — це спритність та швидкість прийняття рішень. Саме тому ігри, націлені на розвиток цих навичок, є дуже важливими у повсякденному житті дитини. Можливі варіанти таких забавок:
- Гра «Хто більше?». Підійде для наймолодших школярів. Це змагання допоможе розвивати моторику рук та спритність. Для його проведення необхідні лише мотузки (приблизно до 1 метра), їх кількість відповідає кількості учасників. Суть цієї вправи полягає у зав’язуванні вузлів на час. Перемогу здобуває той, у кого вузлів виявиться найбільше. Така гра має більш розважальний характер, однак стане чудовим варіантом розминки між заняттями.
- Гра «Ґудзик». Досить цікавий варіант для того, аби розвивати у дітей фантазію, артистичність та упевненість у собі. Ведучий (вчитель) каже дітям розбитися на групки, а потім докласти усіх зусиль, аби здобути перемогу у конкурсі. Важливо, що номінація не повідомляється. Тобто діти мають самі обрати, що робити — співати, танцювати або читати вірші. У цей час ведучий ходить від команди до команди і рахує кількість ґудзиків на одязі учасників. Перемагає та група, у якої ґудзиків виявилось найбільше. Хоч ця гра і є жартівливою, однак вона неабияк допомагає дитині розкритися перед однокласниками та відчути себе більш впевнено.
Ігри для покращення фізичного стану. Мабуть, одним із найвирішальніших факторів у гармонійному розвитку учня є поєднання навчального процесу із фізичними вправами. Дитина розвивається і тілом, і духом. А найголовніше те, що її енергія не витрачається даремно, а працює на користь.
Тож пропонуємо звернутися до таких рухливих вправ:
- Гра «Зрозумій сигнал». Досить активна забавка для школярів. Діти мають стати у колону один за одним, утворивши таким чином великого змія. Учитель обирає два або три сигнали, кожен з яких означає певну дію. Наприклад, один плеск у долоні — учні присідають, два — зупиняються, три — продовжують йти. Така гра є досить жвавою та веселою, розвиває увагу та кмітливість, крім того діти вчаться працювати у команді та бути єдиним цілим.
- Гра «Порахуй кроки». Завдяки цій грі малеча має шанс розслабитися та подихати свіжим повітрям між заняттями. Вона досить проста: необхідно обрати будь-який предмет, що знаходиться у вашому полі зору. Потім діти по черзі кажуть, хто як думає, скільки кроків потрібно пройти, аби потрапити до того предмету. Перемагає той, хто вкаже правильну кількість. Таку вправу можна робити під кінець робочого дня, коли школярі вже досить втомлені і потребують фізичної та емоційної розрядки.
Сподіваємося, що наші поради стануть дійсно корисними. Адже питання гармонійного розвитку дитини є одним із найважливіших у ході щоденного навчання. Тож нехай процес отримання знань буде веселим та корисним як для учителя, так і для малечі.