Мільйони гігабайтів і, навіть, терабайтів інформації оточують нас щодня. І, звичайно, що найповнішим їхнім джерелом є всесвітня мережа Інтернет. Ми отримуємо певні дані, сортуємо, аналізуємо і відкидаємо нам непотрібне — все це процеси, що стали частиною повсякденного життя. Однак все частіше виникає проблема негативного впливу Інтернету на дітей. І це справді є цілком виправданим, адже питання кібербезпеки малечі сьогодні вирішується на національному рівні. Тож як допомогти своїй дитині користуватися Інтернетом та вберегти її від можливих небезпек?
Перш за все, варто з’ясувати, чому взагалі виникає проблема онлайн-виховання. Ні для кого не стане відкриттям, що сьогодні кожна друга дитина має комп’ютер та вільний доступ до Інтернету 24 години на добу. Віртуальний світ здатен замінити реальність: онлайн-друзі, розваги та ігри, перегляд кіно- та мультфільмів, необмежені інформаційні ресурси. Та інша сторона медалі показує, що саме в Інтернеті на кожному кроці на дитину чатує нова небезпека.
Якщо не брати до уваги питання онлайн-залежності (до якого ми ще повернемось згодом), в глобальній мережі молодше покоління стикається з цілою купою нефільтрованої інформації: матеріали для дорослих, лайлива лексика, агресивно налаштована аудиторія, відео з елементами насилля та жорстокості, безперервні атаки шахраїв. Тому не дивно, що для ще несформованої психіки це може стати справжнім стресом. Спробуйте прослідкувати за своєю дитиною. Може, вона стала менш активною, закритою та більше не виявляє бажання до спілкування з вами? Чи стала боятися навіть власної тіні? Тоді бийте на сполох! Статистика показує, що понад 22% опитуваних дітей час від часу потрапляють на сайти для дорослих, 28% готові надіслати свою фотокартку незнайомцям і ще 28%, побачивши рекламу алкогольних чи тютюнових виробів, хоч раз в житті намагалися їх придбати. Такі цифри лякають та змушують замислитися, як вберегти свою малечу від необачного користування Інтернетом?
Для цього ми підготували декілька дієвих порад:
-
Не бійтеся питати у дитини, чим вона займається в даний момент. По-перше, ви будете точно знати, що вона в безпеці, по-друге, вона радо поділиться з вами своїми інтересами. Однак не варто перебільшувати зі своєю опікою, це може налякати.
-
Не будьте пасивним учасником. Якщо ви знаєте, що ваша дитина проводить багато часу в будь-яких соц-мережах, то не гайте часу та реєструйтеся скоріше. Так ви не тільки зможете розділити улюблену справу дитини, а й станете більш сучасними та прогресивними батьками.
-
Запропонуйте зробити щось разом: пограти у гру, подивитися відео чи мультфільми — не важливо, головне — проведіть цей час разом.
-
Встановіть на свій браузер софт «батьківський контроль». Ця проста функція дозволить обмежити вашій дитині доступ до низки небажаних сайтів. Цікаво, що навіть розробники такої пошукової системи як Google не залишаються осторонь проблеми кібербезпеки, а тому створили нову систему Kiddle, де діти зможуть, не залишаючи своїх улюблених справ, бути в повній безпеці.
-
Остання і найочевидніша порада: говоріть із своєю дитиною, питайте, як у неї справи, та завжди цікавтеся, що нового вона дізналась сьогодні. Зробіть Інтернет не просто способом розваги, а й справжнім освітнім ресурсом.
Ще однією важливою проблемою, яку ми вже згадували, є Інтернет-залежність. Використовуючи комп’ютер декілька разів на день, дитина втрачає відчуття реальності та потреби в живому спілкуванні. Ці чинники призводять до нездорової залежності, апатії та відстороненості. В такому випадку рішення досить просте — не дозволяйте Інтернету стати єдиним хобі вашої дитини. Танці, гуртки, спортивні секції або звичайні прогулянки надворі допоможуть зняти напругу та нададуть величезну купу емоцій та вражень.
Тож використовуйте Інтернет з розумом, і тоді у вашій сім’ї гарантовано виросте маленький хакер.