Перша половина червня вже позаду, а літо впевнено продовжує набирати своїх обертів. Хтось вже відпочиває у літньому таборі, хтось поїхав на гостину до дідусів з бабусями, а хтось лише починає планувати свій відпочинок. Хай там як, та є одна важлива річ, яка має завжди супроводжувати дитину влітку. Звісно, що це — книга. А от якій саме літературі треба надавати перевагу і чи треба навантажувати малечу лише шкільною, пропоную розібратися разом.
Обов’язкова література
Навіть не знаю, чи варто і казати щось з цього приводу. Адже зрозуміло, якщо вчитель пропонує список літератури, і певні книги позначає, як обов’язкові, то питання того, чи треба за них братися навіть не має виникати. Важливо, аби дитина була ознайомлена з обов’язковою літературою, адже вона може знадобитися для подальшого навчання у наступному навчальному році. Тому, після того, як малюк отримав свій список, перегляньте його разом, а також уточніть у вчителя, яка література є обов’язковою (до неї треба звернутися у першу чергу), а що є додатковим пунктом. Це дозволить вам скласти першу половину книг, до яких малюк має звернутися влітку.
Додаткова література
З цього починається абсолютна свобода для малечі. Адже додаткова література — це все, що ви хочете прочитати разом з дитиною, або ж суто те, що прочитати хоче саме вона. Звісно, що не всі малюки люблять читати. Навіть на власному досвіді, можу сказати, що у молодшій школі терпіти не могла читання. Так і не скажеш, адже зараз усі полиці прогинаються від книг. Це я до того, що не треба лякатися або впадати у паніку, якщо зрозумієте, що вашому малюку книги не до вподоби. Можливо, він ще просто не зустрів ту саму книгу, яка б змінила його ставлення до читання та й світогляд взагалі.
Тому, для тих батьків, діти яких не дуже захоплюються книгами, рекомендую не кидатися з головою в усю літературу, яку тільки можна побачити. У цьому випадку, треба бути більш ретельним у виборі. Перш за все, потрібно піти до книжкового магазину разом із дитиною і показати їй, що книга — це не просто щось нудне, це щось на кшталт іншого таємничого світу, у якому може бути безліч усього цікавого. Запорука успіху у цій справі залежить тільки від того, чи буде книга, яку ви купите дійсно захоплюючою. Завдяки цьому малюк зробить для себе висновок про читання, як про щось нудне, або ж щось неординарне, але безперечно бажане.
Для того, щоб не помилитися у виборі книги, від якої, можливо, залежить подальше ставлення дитини до читання, пропонуємо вам свій перелік літератури, яка не залишить байдужим жодного.
1. «Аліса у Дивокраї» та «Аліса у Задзеркаллі» Льюїса Керролла
Звісно, що це не збіг обставин і не якийсь рандомний порядок викладення книжок. Аліса стоїть у цьому списку на першому місці через те, що колись стала магічною книгою саме для мене. Завдяки їй я змогла повністю змінити своє ставлення до наших паперових друзів. Тож, чому варто обрати саме Алісу і для кого вона?
Попри те, що багато хто говорить, що ця книга більше для дівчат, та я маю заперечити їм. На мою думку, тут є чому повчитися абсолютно кожному (навіть батькам).
— А де я можу знайти кого-небудь нормального?
— Ніде, — відповів Кіт, — нормальних не буває. Адже всі такі різні і несхожі. І це, по-моєму, нормально.
Ці рядки стали колись відкриттям для мене, допомогли зрозуміти, що немає нічого страшного бути інакшим, несхожим на інших. У цьому і є вся «Аліса» — книга про маленьку дівчинку, що потрапляє у світи, які випробовують її на витривалість, дружбу, хоробрість та кмітливість. Фантастичні персонажі, казкові світи та такі прості людські істини — ось про що ця казка. Здається, що Льюїс Керролл зовсім не вигадував цю історію, а просто взяв із життя однієї дівчинки, щоб у майбутньому малеча змогла насолодитися пригодами юної мандрівниці сповна.
2. «Пригоди Тома Сойєра» Марка Твена
Наступна книга — це справжній пригодницький роман. Хто в дитинстві ніколи не робив якихось дурниць, аби дошкулити комусь або ж просто через власну надмірну цікавість? Том Сойєр, головний персонаж роману, хлопець зовсім неоднозначний. З одного боку, його кмітливість, хитрість та винахідливість просто вражають, а от з іншого — як його тітка з розуму не зійшла, коли доглядала за цим маленьким шибеником?! Просто неймовірний розум із суперздібністю потрапляти в усі можливі халепи. «Пригоди Тома Сойєра» — це те, що треба для справжніх пустунів та шибайголов. Можливо, роман більше для хлопців, бо там говориться про суто «чоловічі» проблеми, та я із захопленням перечитала його весь і ще й до «Пригод Гекельбері Фіна» (роман про друга Тома Сойєра) звернулася.
«...відкрив закон, який керує людським діями, а саме: для того, щоб хлопчику або ж дорослому закортіло чого-небудь, потрібно тільки одне — щоб цього було нелегко досягти...»
Отож, дружба, сміливість, винахідливість та вміння миритися і вибачати, як своїх друзів, так і ворогів — все це про «містера Тома Сойєра». Більш ніж впевнена, такі пригоди стануть вашій малечі абсолютно до смаку.
3. «Маленький принц» Антуана де Сент-Екзюпері
Ця книга — щось на кшталт дитячого «статуту». Я маю на увазі те, що читав її майже кожен. Багато хто каже, що насправді книга не дитяча. І я дійсно погоджуюся з цією думкою, окрім одного: малюки мають познайомитись з нею якомога швидше. Мені здається, цю книгу можна віднести до того розділу літератури, який необхідно прочитати декілька разів за життя, щоб з кожним новим читанням відкривати для себе щось нове. «Маленький принц» — це і справді вічна історія, як то кажуть «на усі часи та покоління». Ця казка про мудрість і справжню мужність дитячої душі, про такі, зовсім непрості поняття, як любов та відповідальність, життя та смерть, дружба та вірність. Пілот, що випадково зустрічає принца з іншої планети, а потім відкриває для себе його поняття Всесвіту, такого глибокого, непередбаченого, але однозначно прекрасного.
«Якщо ти мене приручиш, моє життя немов сонцем освітиться. Твої кроки я буду відрізняти від тисячі інших. Почувши кроки людей, я завжди тікаю і ховаюсь. Та твоя хода покличе мене, мов музика, і я вийду зі своєї схованки. І ще — дивись! Бачиш, он там, у полях, колоситься пшениця? Я не їм хліба. Колосся мені не потрібне. Поля пшениці мені ні про що не говорять. І це сумно. А ти маєш золоте волосся. І як чудово буде, коли ти мене приручиш! Золота пшениця буде нагадувати мені про тебе. І я полюблю шелест колосся від вітру...»
Не думаю, що ваш малюк залишиться осторонь цієї книги, адже це приклад того, як простими, доступними для кожного словами, можна пояснити складні людські істини. До того ж, «Маленький принц» весь наповнений ілюстраціями, які не тільки поглиблюють сенс твору, а й роблять його більш зрозумілим для малечі.
4. «Гаррі Поттер» Джоун Роулінг
Здається, що цю серію із семи фантастичних романів знає увесь світ. Головні герої роману — Гаррі Поттер, Герміона Грейнджер та Рон Уізлі переживають свій етап дорослішання у справжній школі магії Гоквордс. А тепер давайте пошукаємо хоча б одну дитину, яка після знайомства із цим циклом романів, не захотіла стати справжнім магом або не забажала б отримати справжнього листа про зачислення до заповітної школи. І таку статистику легко пояснити — «Гаррі Поттер» — це саме та книга, яку треба дати малюкові, аби він зрозумів, що література може відкривати зовсім інші світи, наповнені дивовижними, магічними подіями. А от трапитись це може із зовсім звичайними дітьми, у яких повно своїх «земних» проблем та переживань: дружба, кохання та навчання. Малеча порине у зовсім інший простір, де разом із головним героями переживатиме всі халепи, у які вони потраплять, а також слідкуватиме за тим, як прогресують сюжетні лінії персонажів із кожною новою частиною.
— Поттере, у тебе вигляд цілком здоровий. Отож вибач, що я не звільняю тебе від домашніх завдань. Але запевняю: у разі твоєї смерті виконувати їх необов’язково.
«Гаррі Поттер» — це більше ніж просто цикл романів із семи книг, це цілий окремий Всесвіт. Це справжня епоха, покоління, що виросло на книгах Джоан Роулінг. А тому, здається, що ви не маєте права оминути цю історію. Тим більше, що вона розповість малечі про те, як у боротьбі зі справжнім злом треба йти на жертви і, перш за все, вірити у своїх друзів та любов.
5. «Хроніки Нарнії» Клайва Льюїза
Ще один приклад серії, яка складається із семи книг. Як на мене, то «Хроніки Нарнії» — це щось дуже схоже на цикл «Гаррі Поттер», через те, що ця історія також йдеться про інший, паралельний світ. Однак після цього, схожості завершуються, адже хоч це й вигадані світи, та вони зовсім різні. У «Хроніках» головні ролі належать маленьким дітям, які є братами та сестрами. Нарнія — це загадковий світ, у якому живуть безліч звичайних та вигаданих казкових персонажів та тварин, які наділені людською мовою та розумом. Діти знайомляться із чарівними героями, вчаться нормально їх сприймати, і, більше того, — дружити з ними. А потім пліч-о-пліч вони воюють проти ворогів та загарбників. Історія справжньої дружби, мужності та відваги, і часу, коли все може змінитися лише завдяки одній магічній шафі.
«Хочеш, я розкажу тобі, що означає бути королем? Так ось: бути першим за будь-якої безнадійної атаки та останнім — при найбільш безсоромному відступі. Коли в країні голод — носити найбільш вишуканий одяг і сміятися під час скромної трапези голосніше, ніж будь-хто інший у твоїй країні.»
"Хроніки Нарнії" — це серія книжок, які не залишать байдужим жодного малюка. Адже цей світ наповнений чарами, казковими персонажами та незвичайними будівлями. Але найбільше, що вражає — це хоробрість малечі, їхня здатність боротися до кінця та знати ціну справжньої дружби.
6. «Міст у Терабітію» Кетрін Патерсон
Фентезійний роман, що був написаний на основі реальних подій із сім’ї письменниці Патерсонів. Історія-притча, що розповідає про міцну дружбу двох дітей-підлітків. Ця книга більше підходить дітям старшого віку, приблизно від десяти років. У центрі історії два персонажі — Джесс — фермерський син та Леслі — донька столичних інтелектуалів. Одного дня родина Леслі переїжджає до містечка Джесса і діти починають товаришувати. Більше того, вони вигадують свій власний світ — Терабітію, у якому діти вчаться краще розуміти себе та оточуючих.
«Вперше в житті він вставав щоранку, впевнений, що на нього чекає щось цінне. Вони не просто дружили з Леслі, вона була його найкращою, веселою стороною — дорогою в Терабітію і далекі краї. Терабітія залишалася таємницею, і слава Богу, Джесс не зміг би пояснити це стороннім. Один похід на пагорб, до лісів, і той викликав у ньому якесь тепло, що розливається по всьому тілу. Чим ближче він підходив до висохлого русла і до канату на старій яблуні, тим сильніше відчував, як б’ється у нього серце. Він хапав кінець каната, розгойдувався і вмить, охоплений дикої радістю, перелітав на інший берег, а там плавно приземлявся на обидві ноги, після чого ставав у цій таємничій країні вище, сильніше і мудріше»
Цей роман дійсно вартий уваги дитини, адже він розповість про те, як сильно дружба може вплинути на увесь твій світ. І про те, наскільки важливо мати у цьому світі когось, кому можеш довірити будь-яку свою таємницю.
7. «Тереодори з Васюківки» Всеволода Нестайка
Завершити свій список хотілося б чимось українським, адже у нас і справді чимало дивовижних дитячих письменників.
Чудовим прикладом корисної та веселої української літератури є твори Всеволода Нестайка. Так, «Тореодори з Васюківки» — пригодницька повість, яка підкорила серце не одного юного читача. Більше того, вона була перекладена понад 20-ма мовами світу і додана до списку Андерсена. Сама історія розгортається навколо двох хлопчиків — Яви і Павлуші, які на літніх канікулах відправляються до села. Там вони і починають викидати свої вибрики та створювати неприємності дідусям з бабусями. Та, попри це, вони показують себе, як і кмітливі хлопці, які добре розуміють, у чому сенс дружби, і що таке справжня самопожертва.
«Через кiлька хвилин ми з Явою вже щодуху лопотiли п’ятами по баштану. Тепер доганяй, дiду! Шукай вiтра в полi. Я бiг поряд з Явою нога в ногу, наче ми були один механiзм. I менi здавалося, що серця нашi теж б’ються, наче одне серце. Менi було дуже хороше! Мабуть, таке вiдчувають справжнi друзi-солдати, коли плече в плече йдуть в атаку. Отак бiг би й бiг на край свiту. Нема нiчого кращого в життi за дружбу!»
«Тореодори» — це справжній приклад того, яка насправді є хлопчача дружба. До того ж, не думаю, що пригоди цих двох парубків залишать вашу дитину в байдужості, незалежно від того хлопчик це чи дівчинка.
Книга — це справді щось неймовірне. Вона не тільки дає нові знання, а й допомагає дитині відпочити, поринути у світ чогось незвичайного та цікавого. Головне — це правильно обрати ту саму книгу, що стане до вподоби малюкові. А після цього — вже можна і пірнати у неї з головою.
У цій підбірці ми намагалися розповісти, про одні з найпопулярніших книжок, таких, що вже давно полюбилися дітям і стали світовими бестселлерами. А от у наступних статтях на вас чекає ще більше оригінальних книжок, залежно від тематики та віку дитини. Отож, можете пропонувати власні ідеї та побажання, щодо майбутніх матеріалів. Долучайте до цієї справи й своїх малюків, щоб книги, які вони будуть читати стали справді цікавими саме для них.