Як батьки можуть прищепити любов до книг і читання, коли діти постійно живуть в оточенні гаджетів? Відповідь проста: необхідно читати своїй дитині!
Але звісно, що не все так просто. Для того, щоб читання книги з дитиною було максимально ефективним, ми підготували кілька порад для вас. Обіцяємо, завдяки ним ваш малюк обов’язково полюбить книги. Тож давайте з’ясовувати!
Від 6 до 12 місяців
Цей період стосується більшою мірою не сюжету та сюжетних ліній чи самих історій, а саме зв’язку дитини та батьків, здатності добре проводити час разом.
1. Складіть розклад для читання.
Оберіть таку частину дня, коли і ви, і дитина вільні та розслаблені. Завдяки регулярному перечитуванню книг, ви вчите свого малюка, що сидіти у вас на руках, почувати себе комфортно та задоволено можна завдяки читанню книги. Звісно, що це приваблює малюка та надає йому позитивних асоціацій із книгою.
2. Використовуйте різні голоси.
Діти люблять слухати голоси своїх мами і тата. Саме тому співайте, розмовляйте і читайте в голос своїм малюкам кожного разу, коли з’явиться така можливість. Наділяйте кожного героя різними голосами та інтонаціями, це зробить процес читання набагато веселішим. Крім того, діти чудово сприймають римовані віршики та пісеньки.
Хоча те, що ви говорите, не має сенсу для малюка, прислуховування до вашого голосу і розмови допомагає йому розвивати навичку слухання та знайомства зі словами. Діти, чиї батьки часто говорять/читають до них, знають більше слів у віці 2 років, ніж діти, для яких не читали. І діти, яким читають в перші роки, набагато швидше починають читати самі.
І тут мова йде не просто про вивчення слів. Читання вголос виконує ще одну важливу функцію — використання різних емоцій та звуків для адаптації у плані емоційного та соціального розвитку. Усі ці відчуття та пориви, яким слідує дитина під час гри з книгою є абсолютно нормальними для правильного розвитку дитини.
І, незалежно від віку, читання разом із батьками завжди буде чудовою можливістю спілкуватися з дитиною. Якщо регулярно читати книги для дитини, вона зростатиме, пов’язуючи книги із щастям. Крім того, у вас буде можливість показати дитині, що книга може ще й навчити цікавим речам.
3. Подивись, доторкнись і спробуй!
Звісно, малеча у віці до одного року може не розуміти значної частини тих слів, які ви читатимете. Однак, у дитини є чудова можливість доторкнутися до книги, подивитися на ілюстрації для того, щоб поринути у казковий світ. Малюк буде поводитись із книгою досить необережно, іноді навіть рвати її та пробувати на смак, і це нормально! Це те, яким чином малюки сприймають та розуміють світ навколо них.
Книги, які варто обирати для такого віку:
- Яскраво намальовані, насичені та з міцних матеріалів для палітурки;
- Книги, де є картинки з дітьми або речами, які вони бачать кожен день. Наприклад, пляшки, іграшки, стільці тощо.
- Невеличкі за розмірами. Адже малюк обов’язково захоче потримати її у руках.
Від 12 до 18 місяців
У цьому віці малюки стають все більш незалежними. Дослухайтесь до дитини і дозвольте їй зупиняти та перебивати вас.
1.Читайте та досліджуйте.
Вивчайте разом з малюками ілюстрації, які можна побачити на сторінках книги. Наприклад, зверніть увагу на малюнок, що зображений у книзі і запитайте у малюка, що він бачить. Завдяки тому, що ви будете досліджувати та називати об’єкти, словниковий запас дитини буде постійно розширюватися.
2. Будьте мобільними та ставтеся до дитини із розумінням. Продовжуйте читати кожного дня, однак будьте відкритими до пропозицій від малюка. Коли дитина починає ходити, втримати її в руках стає справжнім випробуванням. Деякі малюки люблять рухатися під час читання, вони можуть бігати увесь час, поки ви їм читаєте. І у цьому немає нічого поганого. Це також нормально, якщо малюк хоче припинити слухати казку у той чи інший момент часу.
Книги, які варто обирати для такого віку:
- Книги з міцною палітуркою, які дитина може тримати власноруч.
- Книги, які здатні показати малюки справи, які він і сам часто виконує. Наприклад, ігри, процес харчування, сон.
- Література для кращого процесу засинання.
- Книжки з простими римами або передбачуваним сюжетом.
- Книги, де написано лише декілька слів на усю сторінку.
Від 18 до 36 місяців
У цьому віці дитина починає вчитися з нечуваною швидкістю, особливо це стосується її найулюбленіших занять. Візьміть це до уваги, коли будете обирати книгу для наступного читання.
1.Це нормально, якщо ваш малюк обирає одну й ту саму книгу знову і знову.
Ще одна річ, завдяки якій діти вчаться читати та вивчають нові слова — це прослуховування однієї й тої ж самої історії безліч разів. Звісно, що це може бути не цікаво для батьків, але тільки не для малечі.
2. Будьте готовими до імпровізацій.
Вам зовсім не потрібно дослівно читати усе, що є на сторінці книги. Якщо ви відчуваєте, що дитина буде насолоджуватися трохи іншими словами або, якщо ви хочете зробити історію трохи більш персоналізованою, не бійтеся імпровізувати. Ви навіть можете читати книгу, дивлячись виключно на зображення. Головне — це показувати дитині свій інтерес.
3. Книги допомагають малюку залишатись спокійним.
У час, коли майже все у світі знаходиться онлайн, не дивно, що дитина може досить швидко знудитись або втратити інтерес до будь-якого заняття. Книги — це чудовий спосіб навчити малечу концентруватися на будь-якому завданні. Якщо дитина слухає вас протягом п’яти хвилин — це вже значне досягнення!
Книги, які варто обирати для такого віку:
- Мікс із книг виключно з ілюстраціями та звичайних книг.
- Прості та кумедні книжки.
- Літературу із римами, ритмом, текстом, що повторюється, і який можна легко вивчити напам’ять.
- Книги з картинками та назвами предметів.
- Видання, які пишуть про дітей та сім’ю.
Вік від 3 до 5 років
Цей період активного дорослішання малюка. Цей вік передбачає, що ви нарешті можете ставити дитині питання під час процесу читання.
1. Читайте та обговорюйте.
Знову-таки, не обмежуйтесь виключно текстом. Описуйте малюнки, пояснюйте та говоріть з дитиною про те, що відбувається у книзі. Не забувайте питати у вашого малюка про те, хто, де і коли виконує певні дії. Однак, не забувайте, що дитині необхідна достатня кількість часу для того, щоб дати відповідь.
2. Відвідуйте бібліотеки.
Підкріплюйте інтерес дитини до книг завдяки відвідуванню бібліотек або книжкових магазинів. Покажіть малечі, як багато є людей, які насправді насолоджуються читанням книг. Крім того, дозвольте малюку самому обирати, яку книгу взяти і прочитати вдома.
Книги, які варто обирати для такого віку:
- Книги, які розповідають цікаві історії.
- Література, яка вчить рахувати, читати і знаходити якісь деталі на сторінках.
- Книжки із простими текстами, які малеча може легко запам’ятати.
- Книги про школу.
- Література про те, як заводити друзів.
- Книги про дітей, які схожі на вашого малюка, і яким подобаються ті ж самі речі. А також про тих, чий стиль та місце проживання зовсім відрізняються.
Книга — це базове джерело знань для кожної людини. Тому дуже важливо, щоб малеча любила взаємодіяти з ними. Хто ж, як не ми, батьки, можемо насправді допомогти дитині у цій справі? Отож, читайте своїм дітям частіше та допомагайте їм рухатися у правильному напрямку.