Продовжуємо розповідати про найкращі дитячі і підліткові видання 2023 року, відзначені командою лабораторії дитячого читання «БараБука». У першій частині ми описали пʼятнадцять книг, а сьогодні — розповімо про інші тринадцять.
VІІІ. Номінація «Підліткова книжка року»:
1) «Ключ Горгона»
Авторка: Марʼяна Стефак
Ілюстраторка: Марія Савко
Видавництво: «Навчальна книга — Богдан»
Рік видання: 2023
Кількість сторінок: 240
Рекомендований вік: з 11 років
Анотація:
Бути підлітком — непросто, особливо, коли ти «непростий» підліток із Чарлісу. І особливо тоді, коли опиняєшся у круговерті подій і від тебе вимагають дрібницю — врятувати світ від Прадавнього зла — велетенського Змія Горгона. Хіба це до снаги дванадцятирічному хлопчиську та ще й, на відміну від інших «непростих», позбавленому будь-яких магічних здібностей?
В інтервʼю для блогу видавництва письменниця зазначає, що роман торкається багатьох актуальних тем:
- «Насамперед, це бажання розкритися як особистість, віднайти своє місце у цьому світі, відчути себе важливим, вартісним. Зрештою, кожен у книзі знайде щось своє. Це і вічна тема стосунків батьків і дітей, дружба і перша закоханість, шкільний булінг, трохи аб’юзу, екологічні проблеми та інші. Наскрізним є питання вибору. Вважаю, що вибір не буває правильним чи неправильним, як і не буває лише чорного та білого. Це було б надто просто. Насправді, все, що ми маємо і де ми є — це послідовність виборів, які ми коли-небуть зробили. Тож обираймо обачно та свідомо!».
2) «ЗВРК»
Авторка: Галина Ткачук
Ілюстраторка: Дарина Козачук
Видавництво: «Vivat»
Рік видання: 2023
Кількість сторінок: 176
Рекомендований вік: з 11 років
Анотація:
Не треба голосних, щоб відчути загрозу. Створюючи свого зврк силами першої магії, Ворона й не підозрює, що віднині муситиме йти на повідку у дніпрових створінь. Разом із друзями вона має потрапити зі Змієва в паралельний вимір — Київ. Але ж усі знають, що зараз там нбзпчн! Попереду захоплива подорож, сповнена таємниць, давніх книг і нерозгаданих загадок. Подорож, яку попри все захочеться продовжувати.
ІХ. Номінація «Юнацька книга року»:
1) «Мій дім — війна»
Авторка: Настя Мельниченко
Ілюстраторки: Ксенія Стеценко, Вікторія Черняхівська
Видавництво: «Теза»
Рік видання: 2023
Кількість сторінок: 248
Рекомендований вік: з 16 років (видавництво рекомендує з 13 років)
Анотація:
Що робити, коли твій світ невідворотньо сплюскується, коли ти не впізнаєш обриси рідного дому, а зовнішній світ видається недосяжним, хоча до нього — якась година їзди потягом? Троє підлітків обирають шлях боротьби: виваженої, відчайдушної, відважної. У книжці описано пригоди та спротив українських дітей в умовах російської окупації Донецька у 2014-2015 роках. Книжка базована на інтервʼю тих, хто переживав окупацію підлітком або батьками, хто вірить в Україну і не здався.
- «Це важка і правдива книга. І читати її потрібно поступово, робити паузи між частинами. Вона зіткана з історій-голосів тих, хто під час окупації різними способами (пошепки / піснями / графіті / малюнками) кричав: „Донбас — це Україна“. [...] Ця книжка занурює в жах, відчай і силу тих, хто жив і живе на окупованих територіях. І не скоряється. Історія підлітків — з їхнім навчанням у школі, закоханістю, самотністю й новими сенсами. Діти війни не обирали таке життя. Не обирали жах і смерть — у книжці один із головних героїв загинув. Але саме вони свідомо обрали гідність. Якщо поруч із вами, дорослими, є родини, які вирвалися з Донбасу, які обрали жити в Україні, — вам важливо прочитати цю книгу, щоб хоч трохи розуміти їх і те, що вони можуть нести в собі», — зазначають психологи у коментарі про цю книгу для посібника «Живі письменники. Як говорити з дітьми про війну».
2) «Легендарій дивних міст»
Авторки: Альона Сіліна, Наталія Довгопол, Ярина Каторож, Анастасія Куликова, Наталія Матолінець, Ірина Пасько, Дарія Піскозуб, Світлана Тараторіна, Ксенія Сокульська
Видавництво: «Ранок»
Рік видання: 2023
Кількість сторінок: 336
Рекомендований вік: 16–20 років
Опис книги:
«Легендарій дивних міст» — це збірка ретелінгів у стилі урбан фентезі від восьми відомих українських авторок. Це казки, перетворені так, аби показати читачам сьогодення українських міст.
Кожна з оповідей промовляє до наших спогадів від імені старих друзів, знайомих з дитинства казкових персонажок. Проте тут немає простого й невигадливого поділу на добро та зло, притаманного казкам. Усе заплутано, складно й страшенно цікаво: Яга здобуває вищу освіту, Ґерда запалює на вечірках, смакуючи апероль, Телесик і Зміючка Оленка завзято досліджують магію, прадавній Змій одружується з мавкою, Синя Борода пече кексики...
І все це відбувається в українських містах від Донецька до Львова, від Нікополя до Луцька. Та й самі міста відіграють в оповіді важливу роль. Сьогодення переплітається зі старовиною, минувшина перетікає в майбуття, герої та героїні легенд провадять таємне життя, приховане від очей тих, кому знати не належить.
Х. Номінація «Дебют року»:
«Кеди в небі»
Авторка: Оля Русіна
Дизайн обкладинки: Вікторія Кучма
Видавництво: «Видавництво Старого Лева»
Рік видання: 2023
Кількість сторінок: 168
Рекомендований вік: 12–15 років
Анотація:
У житті восьмикласниці Лесі настав час справжніх випробувань, боротьби з болем, образами і новими викликами. Але все може змінитися в одну мить. Червоні кеди — маленький секрет, стіна сили, за якою вразлива підлітка відкриває у собі нове вміння — долати шлях без остраху і вагань. Ця подорож може виявитися цікавою та захопливою, бо коли відкриваєш серце і отримуєш багато любові, вона здатна зцілювати найбільші рани.
ХІ. Номінація «Поетична книжка року»:
«Ми вареники ліпили»
Авторка: Людмила Горова
Ілюстраторка: Ярина Саєнко
Видавництво: «ТаТиШо»
Рік видання: 2023
Кількість сторінок: 32
Рекомендований вік: 1–8 років
Анотація:
Що робити, коли раптом пропала киця? Що бачить під землею страус, коли ховає голову в пісок? Як відрізнити морського лева від морського кота?
Ця книжечка заховала багато цікавинок. Тож розгорни її і почнемо:
«Білий стіл, підлога біла.
Крісло також побіліло.
Білий стільчик і поріг.
Що це — іній? Може, сніг?
До дивана від стола
Біла стежка пролягла.
Навіть киця стала біла,
Ми вареники ліпили![...]».
ХІІ. Номінація «Шпаргалка для вчителя»:
- Відзначимо, що автока усіх трьох видань — доктор філологічних наук, дитяча письменниця Леся Мовчун. Книги рекомендуються для самостійного читання та використання на уроках у початкових класах.
1) «Космічні пухнастики вчать українську»
Авторка: Леся Мовчун
Ілюстраторка: Наталія Кудляк
Видавництво: «Видавництво Старого Лева»
Рік видання: 2023
Кількість сторінок: 116
Рекомендований вік: 6–10 років
Анотація:
Мовні явища — абстрактні, тож дорослим буває непросто пояснити малечі, у чому відмінність між звуком і літерою, що таке значення слова, як відрізнити головні члени речення від другорядних чи навіщо нам відмінки. Завдяки цій книжечці, написаній у формі коротких пригодницьких історій про кумедних друзів-інопланетян, батьки зуміють доступно розтлумачити дітям складні мовні поняття, а вчителі зможуть образно й цікаво пояснити учням програмні теми.
- «Я намагалась зобразити головних космічних героїв — Чуха та Пуха, веселими, трішки кумедними та дуже допитливими. Яскраво передати як їхній зовнішній вигляд так і характер. У розмаїтті поз та ракурсів я намалювала Пуха 54, а Чуха аж 63 рази. Крім космічних героїв у книжці є діти — Матвій та Оля, які й знайомлять прибульців із рідною мовою. Загалом книжка вийшла яскрава та динамічна, навіть трішки пригодницька. Кожен розворот містить одне чи два нових правила, які підкріплені тематичною ілюстрацією та іншими дотичними атрибутами», — розповідає про роботу над оформленням книги ілюстраторка Наталія Кудляк.
2) «Чому два чоботи — пара»
Авторка: Леся Мовчун
Ілюстраторка: Л. Дубницька
Видавництво: «Світич»
Рік видання: 2023
Кількість сторінок: 144
Рекомендований вік: 6–10 років
Опис книги:
Ця книжка цінна не лише добіркою яскравих фразеологізмів, хоч укладачка й дуже вдало відібрала питомі влучні українські вислови. Але для їхнього пояснення подано не лише короткі тлумачення, а й захопливі оповідки про казкових істот, пригодницькі історії про дітей та добрі, світлі ілюстрації. А також до кожного фразеологізму в посібнику можна знайти синоніми, які допоможуть ще більше збагатити активний словник дітей промовистими образними висловами.
Книжка може бути успішно використана вчителями на уроках з української мови та читання у початковій школі, а також на позакласних заняттях.
- До слова, книга стала переможцем Конкурсу книжкових проєктів, який проводив Український інститут книги у 2023 році. Видавництво отримало державне замовлення на видання для поповнення бібліотечних фондів — 1000 примірників цієї книжки були відправлені до бібліотек в різних регіонах України.
3) «Головомовки професора Макарончика»
Авторка: Леся Мовчун
Ілюстратор: Олександр Шатохін
Видавництво: «Yakaboo Publishing»
Рік видання: 2023
Кількість сторінок: 64
Рекомендований вік: 6–10 років
Анотація:
Весела повість із мальованими головоломками, що ґрунтуються на програмі 1–4 класів НУШ та допомагають засвоювати норми української мови. Герої потрапляють до незвичайного літнього табору, а насправді — таємної лабораторії. Пройшовши випробування в пошуках загубленого дрона з цінним вантажем та здружившись, діти розтоплюють серця професора Макарончика і його лаборанта пацюка Порфирія.
ХІІІ. Номінація «Вибір читачів»:
«Без маячні про перші місячні»
Авторка: Юлія Ярмоленко
Ілюстраторка: Ірина Вале
Видавництво: «Віхола»
Рік видання: 2023
Кількість сторінок: 160
Рекомендований вік: з 9 років
Анотація:
Місячні — це нормально! Природний процес, у якому немає нічого жахливого, магічного чи надзвичайного. Якщо, звісно, знати про те, що має відбуватися, і як зробити так, аби перша менструація минула без неприємних сюрпризів.
- Як зрозуміти, що скоро почнуться місячні, яку білизну обрати й чим користуватися — прокладками, тампонами чи, може, чашами?
- Як сказати про це мамі та як говорити про менструацію з татом?
- Навіщо менструація взагалі потрібна і чи справді буде боляче?
У своїй книжці Юлія Ярмоленко зібрала найпоширеніші міфи про місячні, а також реальні історії жінок, які допоможуть краще зрозуміти, що саме відбувається з дівчинкою, коли вона дорослішає. Читати книжку можна самостійно або ж з батьками. Передусім Юлія дає відповіді на ті питання, що цікавитимуть дівчат та їхніх мам і тат, але книжка також може бути цікавою і батькам хлопчиків, адже про місячні варто знати всім.
- Юлія Ярмоленко — експертка з сексуальної освіти, психологиня та авторка книжки «Малечі про інтимні речі».
Деяким авторам та виданням команда вручила спецвідзнаки. Зокрема:
І. Спецвідзнаку «Дбайливий провідник дітей у знання інклюзії» отримало видавництво «МаМіНо» за книги:
1) «Чи легко жити циклопам»
Автор та ілюстратор: Олександр Шатохін
Рік видання: 2021
Кількість сторінок: 40
Рекомендований вік: 3–6 років
Анотація:
П’єр — циклоп. Чи легко йому живеться з одним оком? Хочеш уранці протерти очі — зась! Хочеш підібрати окуляри — дзуськи! Але П’єр не занепадає духом, бо в нього є друзі, якими він щиро захоплюється: дівчинка Ліза на візку, яка вправно танцює, та незрячий піаніст пан Марко, який об’їздив із концертами майже весь світ. П’єр називає своїх друзів циклопиками та дуже ними пишається. А ще П’єра надихають Видатні Циклопи — відомі люди, які досягли висот, попри свої особливості. Хочеш дізнатися більше про життя циклопів, вивчити абетку Брайля та знаки жестової мови? Тоді мерщій знайомся з П’єром! «У світі стільки всього цікавезного: завжди знайдеш чого повчитися», — вважає допитливий циклоп.
2) «Ручна-зручна розмова. Путівник жестовою мовою»
Авторка: Ганна Ткач
Переклад жестовою мовою: Ольга Рибак
Ілюстраторка: Ірина Куценко
Рік видання: 2023
Кількість сторінок: 119
Рекомендований вік: з 6 років
Опис книги:
Путівник жестовою мовою «Ручна-Зручна розмова» — це розмовник, покликаний зменшити дистанцію між суспільством та людьми з вадами слуху, створити можливість діалогу через володіння спільною мовою. У дитячому віці бар’єри зрушити найлегше, тож цільова аудиторія цієї книги — діти та юнацтво, але вона стане в нагоді і дорослим.
В книжці представлені основні слова та вирази, які полегшать порозуміння та залучать людей з вадами слуху у суспільне життя. Матеріал наданий в легкій розмовній формі. Додані слова та вирази, які діти часто вживають між собою (як розказати про майнкрафт жестовою мовою, про комп’ютерні ігри, навчання тощо). Ця книга — перший крок, перша сходинка, з якої дитина може розпочати подальше знайомство з жестовою мовою. Для цього в книгу додано QR-коди з покликаннями на відеоуроки жестової мови, підготовані ПОГ «Інклюзивно Привітні».
- Відзначимо, що книга увійшла до списку найкращих книг України в 2023 році за версією PEN Ukraine.
ІІ. Спецвідзнаку «Артбук» отримало видання:
«Жираф Монс. Харківська історія воєнної весни»
Автор: Олег Михайлов
Художник: Костянтин Зоркін
Дизайнерка: Надія Величко
Видавництво: «АССА»
Рік видання: 2023
Кількість сторінок: 64
Рекомендований вік: з 9 років
Анотація:
Мистецтво під час війни особливе. Тим паче у прифронтовому місті. Каміння з неба тут зазвичай падає до оголошення повітряної тривоги. Але в понівеченому, утім незламному Харкові працюють театри. І спільні зусилля драматурга Олега Михайлова, художника Костянтина Зоркіна, режисерки Оксани Дмітрієвої та акторів і працівників Харківського державного академічного театру ляльок дали життя новій виставі. Будь-якої миті підступний ворог може перервати щемку історію про жирафа Монса, який живе під обстрілами. Страшну історію, але з надією на щасливий фінал.
- «Треба говорити про війну, бо, на жаль, це наше сьогодення, отож маємо бути щирі. І про втрату, і про смерть. Говорити зрозумілою і для дітей, і для дорослих мовою, зрозумілими образами. „Жираф Монс“ — це така собі щира розмова про те, що сьогодні відбувається. Але найголовніше те, що ця книжка дарує надію на краще і переконує, що лихо не триватиме вічно», — зазначають у видавництві.
Також коменда «БараБуки» нагородила спецвідзнакою «Класика» освітянку Валентину Мержиєвську та психологиню Марію Діденко за подкаст «Перефарбований лис», а спецвідзнакою «Бібліотека» — безкоштовну дитячу онлайн-бібліотеку «Library For All».