У січні Міністерство освіти і науки України затвердило Порядок проведення національного мультипредметного тесту та календарний план основної і додаткової сесій національного мультипредметного тесту (НМТ), що буде проводитися 2025 року. Крім того, Український центр оцінювання якості освіти (УЦОЯО) уже підготував демонстраційні варіанти тестів та розпочав серію етерів «НМТ-2025: ви запитуєте — ми відповідаємо», у яких представники Центру пояснюють особливості складання тесту у цьому році.
Опираючись на ці матеріали, у сьогоднішній статті розповідаємо про цьогорічне тестування у форматі «запитання — відповідь».
До вашої уваги 16 актуальних питань для майбутніх вступників:
1. Що потрібно складати для вступу на перший курс у заклади вищої освіти (ЗВО)?
Для вступу на бакалаврський (магістерський — для медицини) рівень вищої освіти цього року абітурієнтам потрібно буде пройти національний мультипредметний тест (НМТ). Це комп’ютерний онлайновий тест для вступу на перший курс закладів вищої освіти України.
- Державна підсумкова атестація цього року скасовується, тож НМТ будуть складати лише абітурієнти.
2. Які предмети можна обрати для тестування?
2025 року вступники до закладів вищої освіти проходитимуть тестування з чотирьох навчальних предметів: трьох обовʼязкових і одного на вибір. Цьогоріч обов’язковими предметами є:
- українська мова;
- математика;
- історія України.
Четверим предметом для тестування майбутні абітурієнти можуть обрати:
- українську літературу;
- іноземну мову (англійську, німецьку, французьку, іспанську);
- біологію;
- фізику;
- хімію;
- географію.
Предмет, тестування з якого вступник бажає пройти на вибір, він зазначатиме під час реєстрації для участі в НМТ.
3. Як вибрати четвертий предмет?
Четвертий предмет під час вступу у заклади вищої освіти буде універсальним, тобто абітурієнт зможе вступити на будь-яку спеціальність із тим предметом, який він вибрав. Однак для вступу на різні спеціальності до результатів НМТ буде застосовано різні коефіцієнти.
- Якщо абітурієнт вступатиме на правничий напрям підготовки — більшу вагу матиме результат з історії України, аніж з біології, а на медичний — навпаки.
Тож майбутнім абітурієнтам потрібно уважно ознайомитися з Додатком 7 до Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2025 році, у якому зазначаються вагові коефіцієнти оцінок предметів НМТ. Крім того, варто обʼєктивно оцінити свої знання та визначити шанси на отримання високих результатів.
4. Коли буде відбуватися тестування?
Цього року традиційно відбудеться 2 сесії НМТ: основна і додаткова. Також передбачено два періоди реєстрації осіб, які бажають узяти участь в НМТ, — основний та додатковий. Згідно з опублікованим графіком:
- основні сесії відбудуться 14 травня — 25 червня;
- додаткові — 14–25 липня.
Учасники основної сесії НМТ:
- з 6 березня по 3 квітня (включно) мають зареєструватися для участі в тестуванні;
- до 8 квітня можуть внести зміни у персональному кабінеті (змінити предмет за вибором на інший чи змінити населений пункт в Україні/за кордоном, у якому вони бажають пройти НМТ);
- з 4 травня зможуть завантажити зі своїх персональних кабінетів запрошення, де буде зазначено день, час і місце проведення НМТ.
- з 14 травня по 25 червня мають пройти тестування;
- до 4 липня зможуть отримати результати.
Учасники додаткової сесії НМТ:
- з 6 березня по 3 квітня (включно) мають зареєструватися для участі в тестуванні;
- з 9 по 14 травня (включно) зможуть зареєструватися для участі в тестуванні ті, хто не зміг цього зробити з поважних причин під час основного періоду реєстрації (проживають на тимчасово окупованих територіях, не мають інтернетзвʼязку або перебувають на тривалому лікуванні) та ті, хто реєструвався в основний період реєстрації, але їм було відмовлено в реєстрації;
- до 19 травня зможуть внести зміни до реєстраційних даних у персональному кабінеті;
- з 11 липня зможуть завантажити зі своїх персональних кабінетів запрошення, де буде зазначено день, час і місце проведення НМТ.
- з 14 по 25 липня мають пройти тестування;
- до 30 липня зможуть отримати результати.
Тетяна Вакуленко, директор УЦОЯО, наголошує, що якщо ви знаєте, що не зможете пройти НМТ під час основної сесії, ви уже зараз, до 3 квітня маєте зареєструватися для участі в додатковій сесії.
- «Якщо ви хочете проходити оцінювання закордоном, але в тій країні, де ви плануєте складати тестування, місця є лише в межах додаткової сесії, реєструйтеся, будь ласка, тоді в додаткову сесію. Або, наприклад, ви берете участь в міжнародних змаганнях, в конкурсах, олімпіадах, і у вас є документи, які можуть це підтвердити, тоді вже зараз — з 6 березня по 3 квітня — ви можете реєструватися для проходження оцінювання в межах додаткової сесії», — зазначила вона під час прямого етеру.
Крім того, подати заявку на участь у додатковій сесії зможуть ті вступники, які з поважних причин не пройшли тестування під час основної сесії: захворіли у день складання основної сесії, їм стало погано в авдиторії, або ж трапилась подія, що не залежить від учасника тестування (повітряна тривога тривала більше 2 год, в авдиторії зникло світло тощо).
- До слова, якщо ви склали тестування з першого двопредметного блоку, а під час виконання другого, розпочалася довга повітряна тривога і тестування довелося зупинити, результат з української мови та математики буде анульовано і його доведеться перескладати під час додаткової сесії.
5. Скільки буде тривати тестування?
Для кожного учасника тестування проходитиме в один день у два етапи. На виконання усієї тестової роботи буде відведено 4 години. Під час першого етапу, який триватиме 120 хвилин, потрібно буде виконати завдання з української мови та математики, а під час другого, теж тривалістю 120 хвилин, — з історії України та навчального предмета на вибір, вказаного під час реєстрації для участі в НМТ. Між етапами буде 20-хвилинна перерва.
- При цьому у межах двопредметних блоків учасник зможе сам розподіляти кількість часу, який йому необхідний для виконання завдань, а також повертатися до попередньо виконаних завдань і змінювати їх. Водночас, після 20-хвилинної перерви повернутися до завдань з математики та української мови учасники не зможуть.
6. Як зареєструватися для участі в НМТ?
Нагадаємо, реєстрація для участі в оцінюванні проходить з 6 березня по 3 квітня. Відбуватися вона буде дистанційно, як і минулоріч.
Для реєстрації учаснику потрібно:
- створити персональний кабінет за допомогою спеціального сервісу, розміщеного на вебсайті Українського центру оцінювання якості освіти;
- зазначити в персональному кабінеті особисті дані та контактну інформацію;
- вказати свою категорію: випускник поточного року, випускник минулих років;
- вибрати із запропонованих переліків навчальний предмет на вибір;
- обрати населений пункт в Україні або за кордоном, де плануєте проходити НМТ, а також мову складання предметів сертифікаційної роботи;
- завантажити в персональному кабінеті в електронній формі (сканкопії та/або фотокопії) реєстраційні документи;
- підтвердити в персональному кабінеті бажання взяти участь у НМТ і надіслати внесену інформацію та копії документів на обробку до регіонального центру оцінювання якості освіти, натиснувши відповідну кнопку в сервісі.
Якщо ви продовжуєте дистанційно навчатися в українському закладі і саме в ньому здобудете цьогоріч повну загальну середню освіту — під час реєстрації не вибирайте категорії «у закордонному закладі освіти», натомість з переліку виберіть «у закладі освіти України» і завантажте довідку з місця навчання про здобуття освіти у вітчизняному закладі.
- Під час реєстрації вказують, що навчаються в закордонному закладі освіти, лише ті вступники, які саме в закордонному закладі освіти здобудуть цьогоріч повну загальну середню освіту.
7. Які документи необхідно подавати під час реєстрації?
Відповідно до внесених реєстраційних даних програма автоматично визначає перелік документів для завантаження. Проте слід пам’ятати про обов’язкові документи, без яких неможливо зареєструватися. Так, під час реєстрації на НМТ вам точно потрібно завантажити сканкопії та/або фотокопії:
1) Паспортного документа або іншого документа, що посвідчує особу.
2) Документа, що підтверджує інформацію про освіту: довідки з місця навчання, яка підтверджує, що особа завершує здобуття повної загальної середньої освіти у 2025 році (для цьогорічних випускників), або один із таких документів (для випускників минулих років):
- документ про повну загальну середню освіту;
- документ про здобутий освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста;
- документ про здобутий освітньо-професійний ступінь фахового молодшого бакалавра;
- документ про здобутий ступінь вищої освіти;
- виписка з Реєстру документів про освіту ЄДЕБО (Єдиної державної електронної бази з питань освіти), яка підтверджує наявність у ньому одного із зазначених у цьому підпункті документів про освіту.
3) Документа, що підтверджує внесену інформацію про реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП): картки платника податків або паспорта громадянина України, до якого внесено дані про РНОКПП, або свідоцтва про народження, до якого внесено дані про РНОКПП, або довідки про присвоєння ідентифікаційного номера фізичної особи — платника податків, або довідки про внесення відомостей до ЄДДР (Єдиного державного демографічного реєстру), до якої внесено дані про РНОКПП, або витягу з реєстру територіальної громади, до якого внесено дані про РНОКПП.
За потреби вступник також може додати копії :
- свідоцтва про зміну імені, та/або свідоцтва про шлюб, та/або свідоцтва про розірвання шлюбу (для осіб, у документах яких є розбіжності в персональних даних);
- довідки про мову навчання (для вступників / вступниць, які бажають отримати завдання сертифікаційної роботи з математики, та/або історії України, та/або біології, та/або географії, та/або фізики, та/або хімії мовою корінного народу або національної меншини);
- медичного висновку про створення особливих (спеціальних) умов для проходження зовнішнього оцінювання за формою первинної облікової документації № 086-3/о;
- нотаріально засвідченого перекладу українською мовою документів, наданих для реєстрації (для осіб, які подають документи, оформлені іноземною мовою);
- документа, що підтверджує причину невнесення інформації про РНОКПП (для осіб, які відмовилися від прийняття РНОКПП та мають відповідну відмітку в паспорті, або іноземців, не зареєстрованих в Україні як платники податків);
- документа, що підтверджує причину, яка унеможливлює участь в основних сесіях НМТ.
Відзначимо, що підпис «Згідно з оригіналом» на документах, що скануються для завантаження під час реєстрації, не потрібен.
8. Як зареєструватися за допомогою застосунку «Дія»?
У 2025 році для автоматичного заповнення персональних даних потенційні вступники можуть скористатися мобільним застосунком «Дія». У процесі створення персонального кабінету достатньо через «Дію» надіслати копію цифрового паспорта (ID-картки або закордонного). У такому разі не потрібно буде вручну вводити персональні дані й завантажувати сканкопії паспорта та картки платника податків. Вони підтягнуться з цифрового документа автоматично.
Як це зробити? На сторінці спеціального сервісу «Реєстрація для участі в НМТ», після ознайомлення із запропонованим документами натисніть на кнопку «Розпочати реєстрацію», потім виберіть опцію «Створити за допомогою Дії», далі зіскануйте QR-код камерою смартфона, на якому встановлена «Дія», та підтвердьте відправлення копії паспорта Дія.Підписом. Далі продовжуйте реєстрацію за алгоритмом, описаним у пункті про звичайну реєстрацію.
9. Де буде проходити НМТ?
Тестування відбудеться в спеціально обладнаних компʼютерних авдиторіях закладів освіти — тимчасових екзаменаційних центрах (ТЕЦ), створених у населених пунктах України та в деяких країнах за кордоном. В авдиторіях буде організовано 10–20 робочих місць для учасників НМТ.
З міркувань безпеки організатори не будуть публікувати інформацію про те, де на території України та закордоном відбудуться тестування, ні на сайтах Українського та регіональних центрів оцінювання якості освіти, ні на офіційних сторінках у соцмережах. Також вони рекомендують учасникам не розголошувати, де й коли проходитиме тестування, адже від цього може залежати безпека і їхня, і організаторів НМТ.
- У 2025 році тестування на тимчасово окупованих територіях не буде проводитися.
10. У яких країнах можна скласти НМТ?
Наразі підтверджено домовленості щодо проведення НМТ у таких країнах: Австрія, Азербайджан, Бельгія, Болгарія, Велика Британія, Грузія, Данія, Естонія, Італія, Ірландія, Іспанія, Канада, Латвія, Литва, Люксембург, Молдова, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, США, Угорщина, Фінляндія, Франція, Хорватія, Чехія, Швейцарія і Швеція.
- Фахівці УЦОЯО наголошують, що за кордоном є обмеження щодо кількості учасників, які можуть проходити оцінювання. Тому в разі вичерпання доступних місць у певному населеному пункті певної країни він стане недоступним для вибору.
Тож фахівці УЦОЯО радять не зволікати з реєстрацією. Якщо згодом з’явиться більш зручна локація, ви зможете до 8 квітня 2025 року включно змінити реєстраційні дані й вибрати населений пункт, що розташований ближче до вашого місцеперебування на час проведення НМТ. Про нові локації буде повідомлятися на сайті Українського центру оцінювання якості освіти.
Відзначимо, що НМТ за кордоном буде проведено так само, як і в Україні, тобто в спеціально обладнаних тимчасових екзаменаційних центрах, де з учасниками працюватимуть українськомовні педагоги, підготовлені Українським центром.
Також звертаємо вашу увагу на те, що деякі локації будуть доступними тільки в межах додаткової сесії НМТ.
11. Як буде відбуватися допуск до екзаменаційного центру?
Зайти до тимчасового екзаменаційного центру учасник тестування зможе після того, як пред’явить:
- документ, що посвідчує особу (також можна буде використати цифровий документ у додатку «Дія»);
- сертифікат, який можна роздрукувати з інформаційної сторінки самостійно;
- запрошення.
Якщо тестування буде розпочинатися о 10 годині, о 09:55 двері до пункту тестування будуть зачинені і допуск буде припинено. Виходити на вулицю під час 20-хвилинної перерви буде заборонено.
12. Що потрібно взяти з собою на тестування, а чим користуватися не можна?
Із собою учаснику тестування радять взяти ручку будь-якого кольору, а також за бажання — пляшку з питною водою без етикетки та перекус без різкого запаху.
Учасникам тестування заборонено користуватися мобільними телефонами, навушниками, смарт-годинниками, флеш-накопичувачами, калькуляторами та іншими технічними засобами. Їх потрібно буде викласти у спеціально відведене місце.
- Майбутнім абітурієнтам також не можна буде відкривати інші браузерні вікна, окрім того, де відбувається тестування.
У кожному пункті тестування планують вести відеоспостереження, а також перевіряти учасників на наявність заборонених засобів металошукачами. Якщо буде виявлено порушення, тестування для цих осіб буде припинено достроково, а їхній результат НМТ анулюють.
13. Які особливості тестування з кожного з предметів?
1) Українська мова
Загальна кількість завдань — 30:
- 10 — з вибором однієї правильної відповіді з чотирьох варіантів;
- 15 — з вибором однієї правильної відповіді з п’яти варіантів;
- 5 — на встановлення відповідності («логічні пари»).
Максимальна кількість тестових балів — 45. Для отримання 100 балів за шкалою 100–200 балів потрібно набрати 7 тестових балів.
У тестуванні не буде завдань, які передбачають надання письмової розгорнутої чи короткої відповідей. Також не буде у тесті завдань на перевірку знань про норми нового українського правопису (чинного з 2019 року), однак у текстовій частині учасникам можуть зустрічатися слова, змінені згідно з нормами правопису 2019 року (наприклад, етер, авдиторія, священник).
2) Математика
Загальна кількість завдань — 22:
- 15 — з вибором однієї правильної відповіді з п’яти наданих варіантів;
- 3 — на встановлення відповідності («логічні пари»);
- 4 — відкритої форми з короткою відповіддю.
Максимальна кількість тестових балів — 32. Для отримання 100 балів за шкалою 100–200 балів потрібно набрати 5 тестових балів.
Відзначимо, що під час роботи з тестами з математики вступники зможуть користуватися довідковими матеріалами в електронному вигляді, які містять формули з розділів «Алгебра і початки аналізу», «Елементи комбінаторики, початки теорії ймовірностей та елементи математичної статистики», «Геометрія».
3) Історія України
Загальна кількість завдань — 30:
- 20 — з вибором однієї правильної відповіді з чотирьох запропонованих варіантів;
- 4 — на встановлення відповідності («логічні пари»);
- 3 — на встановлення правильної послідовності;
- 3 — з вибором трьох відповідей із семи запропонованих варіантів.
Максимальна кількість тестових балів — 54. Для отримання 100 балів за шкалою 100–200 балів потрібно набрати 8 тестових балів.
Цього року під час тестування з історії України учасники працюватимуть із завданнями за весь курс — від найдавніших часів до сьогодення, тобто до подій початку ХХІ ст., (раніше учасники НМТ працювали з питаннями, що стосувалися подій другої половини XVI — початку ХХІ ст.).
- Наприкінці 2024 року УЦОЯО оприлюднив демонстраційний варіант тесту з історії України, який стане корисним для майбутніх абітурієнтів та абітурієнток під час підготовки до НМТ-2025. Це добірка тестових завдань, зміст яких відповідає програмі ЗНО з історії України й охоплює всі теми. Наприкінці тесту можна знайти правильні відповіді, за допомогою яких є можливість визначити свій результат.
«Хотів би наголосити, що ці теми не є новими для вас, ви їх вивчали під час здобуття базової загальної середньої освіти. Додані теми стосуються стародавньої та середньовічної історії України — теми, які в нинішніх умовах є надзвичайно важливими для розуміння нашої національної ідентичності, для розуміння витоків нашої свідомості, початків нашої державності. Радив би під час підготовки в першу чергу керуватися програмою зовнішнього незалежного оцінювання — там зосереджено найважливіші матеріали найважливіші підтеми, дати, поняття, які можливо будуть використані під час укладення і проходження тесту НМТ. Не треба лякатися: структура тесту не змінилася, ви будете працювати з тридцятьма завданнями, як і ваші попередники в 2023, 2024 роках, але декілька завдань будуть запропоновані вам для того, аби перевірити, наскільки ви знаєте теми стародавньої та середньовічної історії України. При тому, що перевірці підлягатимуть не якісь дрібні деталі і дрібні факти давньоруської та середньовічної історії. Завдання зосереджені будуть виключно на глобальних речах, причинно-наслідкових звʼязках, роботі з історичними документами — все те, що дозволяє оцінити вашу вправність і ваші знання саме з теми середньовічної та стародавньої історії України», — пояснив перший заступник директора УЦОЯО Валерій Бойко під час прямого етеру.
4) Українська література
Загальна кількість завдань — 30:
- 25 — з вибором однієї правильної відповіді з пʼяти варіантів;
- 5 — на встановлення відповідності («логічні пари»).
Максимальна кількість тестових балів — 45. Для отримання 100 балів за шкалою 100–200 балів потрібно набрати 7 тестових балів.
5) Іноземні мови
Загальна кількість завдань — 32:
- 5 — з вибором однієї правильної відповіді з чотирьох наданих варіантів;
- 11 — на встановлення відповідності;
- 16 — на заповнення пропусків у тексті.
Максимальна кількість тестових балів — 32. Для отримання 100 балів за шкалою 100–200 балів потрібно набрати 5 тестових балів.
У тестуванні не буде завдань, які передбачають надання письмової розгорнутої відповіді, не буде також завдань з аудіювання.
6) Біологія
Загальна кількість завдань — 30:
- 24 — з вибором однієї правильної відповіді з чотирьох запропонованих варіантів;
- 4 — на встановлення відповідності («логічні пари»);
- 2 — з вибором трьох правильних відповідей із трьох груп запропонованих варіантів.
Максимальна кількість тестових балів — 46. Для отримання 100 балів за шкалою 100–200 балів потрібно набрати 7 тестових балів.
7) Географія
Загальна кількість завдань — 30:
- 20 — з вибором однієї правильної відповіді з чотирьох запропонованих варіантів;
- 4 — завдання відкритої форми з короткою відповіддю (завдання передбачає розвʼязування задачі);
- 6 — з вибором трьох відповідей із семи запропонованих варіантів.
Максимальна кількість тестових балів — 46. Для отримання 100 балів за шкалою 100–200 балів потрібно набрати 7 тестових балів.
8) Фізика
Загальна кількість завдань — 20:
- 12 — з вибором однієї правильної відповіді з чотирьох наданих варіантів;
- 2 — на встановлення відповідності («логічні пари»);
- 6 — з короткою відповіддю.
Максимальна кількість тестових балів — 32. Для отримання 100 балів за шкалою 100–200 балів потрібно набрати 5 тестових балів.
Відзначимо, що під час роботи з тестами з фізики вступники зможуть користуватися довідковими матеріалами в електронному вигляді.
9) Хімія
Загальна кількість завдань — 30:
- 22— з вибором однієї правильної відповіді з чотирьох запропонованих варіантів;;
- 2 — на встановлення відповідності («логічні пари»);
- 6 — з короткою відповіддю.
Максимальна кількість тестових балів — 40. Для отримання 100 балів за шкалою 100–200 балів потрібно набрати 6 тестових балів.
Під час тестування учасники зможуть користуватися довідковими матеріалами, а саме Періодичною системою хімічних елементів (короткою і довгою формами), таблицями «Розчинність основ, кислот, амфотерних гідроксидів і солей у воді за 20–25 ℃», «Ряд активності металів».
14. Якою мовою можна складати НМТ?
Цього року організатори зроблять переклад завдань мовою корінного народу або національної меншини для вступників, які здобували загальну середню освіту відповідними мовами. Зокрема, учасники тестування зможуть складати його:
- кримськотатарською,
- польською,
- румунською
- та угорською мовами.
Нагадаємо, що цього року вступники, які бажають отримати завдання сертифікаційної роботи з математики, та/або історії України, та/або біології, та/або географії, та/або фізики, та/або хімії мовою корінного народу або національної меншини, мають подати під час реєстрації довідку про мову навчання.
15. Як визначатимуть результати для вступу?
Після завершення виконання всіх завдань НМТ кожен учасник отримає інформацію про кількість тестових балів за кожний блок. Для конкурсного відбору будуть використовувати результати виконання кожного блоку, переведені в шкалу 100–200 балів. Таблиці переведення будуть завчасно затверджені МОН.
- Отже, одразу після тестування учасник знатиме не тільки кількість набраних ним тестових балів, а й зорієнтується в тому, якими є його результати для вступу. Щоправда, іноді результат у кабінеті може відрізнятися від того, який ви побачите після складання тесту. Це відбувається через певні технічні проблеми (наприклад, помилковий ключ до тесту), тож краще орієнтуватися на остаточний тестовий бал, який ви отримаєте в персональному кабінеті.
Для отримання результату за шкалою 100–200 балів з кожного блоку НМТ цього року потрібно буде набрати не менше 15% від загальної кількості тестових балів.
16. Як підготуватися до НМТ?
Насамперед відзначимо, що усі завдання тестів відповідатимуть чинним програмам ЗНО. У тестах буде використано завдання, розроблені для ЗНО.
У межах підготовки до НМТ пробне тестування проводити не будуть. Проте Український центр оцінювання якості освіти підготував демонстраційні варіанти кожного з предметів, доступних для складання під час НМТ, щоб учасники змогли ознайомитися з форматом тестування заздалегідь.
- Ознайомитися з завданнями можна знайти на сайті УЦОЯО в розділі «Підготовка до НМТ», у рубриці «Демонстраційний варіант НМТ-2025».
Як показує досвід успішних учасників тестування, проходження тестів минулих років є одним з ефективних прийомів підготовки. Тож фахівці Українського центру оцінювання якості освіти підготували також два варіанти предметних тестів, які були на тестуванні під час НМТ 2024 року (перший варіант та другий варіант). Це, зокрема, добірки завдань з української мови, математики, історії України, іноземної мови (англійської, іспанської, німецької, французької), української літератури, біології, географії, фізики та хімії.
Відтворити атмосферу тестування та ознайомитися з інтерфейсом онлайнового тестувальника, максимально наближеним до того, який буде на реальному НМТ, потренуватися виконувати завдання, навчитися правильно позначати відповіді на завдання різних форм можна на платформі «Всеукраїнська школа онлайн». Там доступні демонстраційні варіанти цьогорічного тестування, а також по два варіанти демонстраціних тестів НМТ-2023 і НМТ-2024.
Бажаємо вам продуктивної підготовки та гарного результату!