Опис завдання
У цій вправі ти потренуєшся знаходити рівнодійну кількох сил, що діють на тіло в одній площині. На схемі показано п’ять векторів сил, прикладених в одній точці. Твоє завдання — уважно подивитися на напрямки та довжини стрілок і вибрати правильну відповідь про те, чому дорівнює їхня рівнодійна.
Тема пов’язана із законом інерції та умовами рівноваги. Тіло перебуває в рівновазі, коли векторна сума всіх прикладених сил дорівнює нулю. Якщо дві сили однакові за модулем, але спрямовані у протилежні боки, вони взаємно компенсуються. А якщо сили спрямовані в один бік, їхні значення додаються. У цій вправі важливо мислити саме векторами: враховувати не лише «скільки ньютонів», а й «куди напрямлено».
Вправа підходить учням курсів ЗНО з фізики, а також стане корисною для повторення перед контрольними та іспитами. Батькам вона допоможе швидко перевірити, чи розумієш ти ідею рівнодійної, а вчителям — дати коротке тренування на урок або домашнє завдання. Формат із вибором відповіді зручний тим, що ти одразу бачиш результат і можеш повернутися до помилки та виправити її.
- Тренуєш додавання сил як векторів у площині.
- Закріплюєш умову рівноваги: рівнодійна дорівнює нулю.
- Вчишся помічати, які сили компенсують одна одну, а які підсилюються.
- Розвиваєш уважність до напрямку, модуля та масштабу на схемі.
Порада: спочатку знайди пари сил, що спрямовані в протилежні боки, і перевір, чи однакові вони за довжиною. Потім склади ті, що залишилися, за напрямками. Так ти швидше дійдеш до правильної рівнодійної та краще зрозумієш, коли тіло рухається, а коли залишається в рівновазі.
Пов'язані стандарти
Учасник/учасниця ЗНО повинен/повинна вміти:
- розв'язувати розрахункові задачі на використання формул прямолінійного рівномірного та розномірного рухів, середньої та миттєвої швидкості нерівномірного руху, рівномірного руху по колу, руху тіла під діїєю постійної сили тяжіння;
- розв'язувати задачі на аналіз графіків ріхі тіл і визначення за ними його параметрів, побудову граіка зміни однієї величини за графіком іншої;
- розв'язувати задачі, які передбачають обробку та аналіз результатів експеременту, зображених на фото або схематичному рисунку;
- розв'язувати комбіновані задачі, для розв'язування яких використовуються поняття і закономірності.

