Цього року українські родини зустрічали Різдво 25 грудня разом з багатьма іншими країнами світу. Про причини переходу на інший календар та особливості різних календарів ми писали у попередньому матеріалі, з яким можна ознайомитися за покликанням. Також пропонуємо вашій увазі такі статті на різдвяну тематику з нашого блогу:
- «Різдвяні традиції та обряди українців»;
- «Як зробити святковий адвент-календар?»;
- «„Дозвольте колядувати!“ — історія і тексти українських різдвяних пісень»
- «Щедрівки та посівалки: історія і тексти обрядових пісень і віршів»;
- «Традиційні різдвяні десерти різних країн Європи»;
- «ТОП-7 різдвяних ярмарківі Європи».
Сьогодні ж ми розпочинаємо цикл статей про різдвяні традиції різних країн світу. У цьому матеріалі розповідаємо про святкування у таких країнах Європи — Польщі, Англії, Німеччині, Франції та Швеції.
1. Польща
У наших сусідів вечір перед Різдвом називається Вігілією. За святковий стіл поляки сідають після сходження першої зірки, яка сповіщає про народження Ісуса. Вечеря розпочинається зі спільної молитви або читання Біблії.
Після цього між усіма присутніми ділять оплаток — тонку пластинку, спечену з борошна та води без дріжджів. Поділ оплатку символізує прощення та примирення. Раніше, кожен учасник вечері під час поділу оплатками промовляв побажання, зараз найчастіше це робить найстарша людина, присутня на вечері. Оплатки прикрашають тисненими малюнками, візерунками, можуть розфарбовувати в різні кольори.
- Звичай обмінюватися оплатками також присутній у Литві, Словаччині і серед католиків України та Білорусі.
До святкового столу поляки, як і українці, готують 12 страв, серед яких найчастіше зустрічаються такі:
- кутя;
- вареники з капустою та грибами;
- борщ з вушками;
- оселедець;
- голубці з гречкою та грибами;
- грибний суп;
- короп;
- локшина з маком, медом та горіхами;
- капуста з горохом;
- імбирні пряники;
- маковий пиріг;
- компот з сухофруктів.
За столом також залишають додаткове сервірування на випадок, якщо хтось зʼявиться без запрошення.
Біля святкового столу прийнято ставити ялинку. У давнину її прикрашали яблуками, волоськими горіхами, різнобарвним печивом та солом’яними зірочками. Зараз переважно прикрашають пластиковими та скляними іграшками. Під ялинкою ставлять ясла для новонародженого сина Божого і залишають подарунки для рідних.
У Польщі прийнято співати за столом пісні, що прославляють народження Христа. Після святкової вечері вся родина вирушає у костел на святкову месу — Пастерку. Традиційно у костелах встановлюють шопки — вертепи — конструкції з фігурками, що символізують народження Божого дитяти.
2. Англія (історична провінція Великої Британії)
Готуючись до Різдва, англійці ставлять ялинку, прикрашають будинок гілками вічнозелених рослин — плющем та гостролистом, розвішують панчохи або шкарпетки над каміном, а над дверима прикріплюють омелу.
- Звичай прикрашати будинки омелою є дуже давнім, вважається, що вона приносить удачу і відганяє злих духів. Крім того, за давнім повірʼям, поцілунок закоханих під омелою віщує вічне кохання та міцну родину.
Саме в Англії майже 200 років тому (1843 року) було вперше випущено різдвяну листівку великим накладом. Зараз традиція надсилання друкованих листівок до Різдва підтримується багатьма англійцями, які відправляють привітання рідним, друзям, колегам та знайомим.
Напередодні свята батьки водять дітей у театр на різдвяну пантоміму — музичну комедійну виставу за відомими казковими сюжетами («Пітер Пен», «Червона шапочка», «Спляча красуня» та інші), у якій беруть участь навіть глядачі.
- «Як правило, люди викрикують якісь фрази, щось підказують героям на сцені. Вся вистава будується на танцях, співах, глядачам відводиться трохи не головна роль. Є театри, в які важко потрапити, а є такі, куди можна купити квиток за кілька днів до вистави», — так описувала для «ТСН блогу» 2017 року ці вистави українка, яка на той час жила у Великій Британії 7 років.
Святкувати Різдво в Англії прийнято у колі сімʼї. У цей день вся родина збирається біля ялинки та разом розгортає подарунки. Після цього релігійні громадяни йдуть на службу до церкви. Власне подарунки маленьким англійцям спочатку приносив Батько Різдво (Father Christmas), але з поширенням американського Санта-Клауса у середині ХІХ століття, ці дві фігури злилися в одну і зараз їх практично не розрізняють. Діти отримують свої подарунки або в панчохи, або під ялинку.
Святковий обід розпочинається з розтягування різдвяної хлопавки (Christmas cracker) — довгої коробки у вигляді великої цукерки, всередину якої кладуться дрібні сувеніри та жартівлива записка. Дві людини беруть її за кінці, щоб кожен тягнув на себе, і тоді вона розкривається з гучним ляском.
До святкового столу англійці готують запечену індичку або гуску з ягідним соусом, брюссельську капусту, свинячі сосиски в беконі, шинку на кістці, тушковану червонокачанну капусту з родзинками та яблуками. Жодне Різдво в Англії не обходиться без святкових десертів — кексу та пудинга із сухофруктів та горіхів, які печуться за кілька тижнів до Різдва. З напоїв англійці надають перевагу глінтвейну.
О 15 годині традиційно відбувається різдвяна промова монарха. До своєї смерті її незмінно проголошувала королева Єлизавета ІІ, а в 2022 році вперше до народу звертався король Чарльз ІІІ. Ця традиція була започаткована 1932 року, коли тодішній король Георг V проголосив різдвяне звернення до свого народу у радіопередачі.
На другий день Різдва — 26 грудня — англійці святкують День подарунків (Boxing Day). Ця назва походить від давньої традиції дарувати різдвяну коробочку (бокс із маленьким подарунком) слугам чи людям, які цілий рік приносили товари у дім. Напередодні свята біля церков встановлюють ящики для пожертв, і 26 грудня їх відкривають і роздають тим, хто потребує допомоги. А в магазинах розпочинаються великі розпродажі та знижки.
3. Німеччина
Німеччина — країна, яка має багато традицій, пов’язаних з підготовкою до Різдва. Так, за 4 тижні до свята німці ставлять біля вікна ялиновий вінок, в основі якого — чотири свічки. Кожна свічка символізує тиждень Адвенту — власне підготовчого періоду до Різдва. Спочатку на вінку запалюють одну свічку, за три тижні до свята — другу, за два — третю, а впродовж останнього тижня на ньому мають горіти всі чотири свічки.
Однією з улюблених традицій підготовчого періоду є також виготовлення або купівля для дітей адвент-календаря — різдвяного календаря з віконцями, які потрібно відкривати по одному з 1 по 24 грудня. У віконцях заховано різні сюрпризи — солодощі, сувеніри, маленькі іграшки, прикраси, святкові побажання тощо. Також там можна ховати різні завдання для діток та дорослих.
- Детальніше про адвент-календарі ми писали у статті «Як зробити святковий адвент-календар?».
Також німці дуже люблять прикрашати будинки і подвір’я різдвяним декором. Вони розмальовують скло на вікнах, прикрашають їх ілюмінацією, прикріплюють різдвяні вінки на двері та кладуть їх на підвіконня. Також на підвіконня можуть ставити арку зі свічок та різдвяні фігурки. Надворі, біля будинків, прийнято встановлювати барвистий вертеп, фігури оленів та зайців. А в будинках німці ставлять ялинку. До слова, саме у Німеччині в XVI столітті зʼявилася традиція прикрашати ялинку на Різдво.
- За однією з версій походження цієї традиції, ялинка відігравала роль «райського» дерева у християнських виставах про вигнання з раю, які проводили біля церкви 24 грудня (у день Адама і Єви в календарі святих). До її гілок привʼязували червоні яблука, якими за біблійною історією Єва пригостила Адама. Потім ці вистави перекочували в будинки людей, згодом — зникли, а ялинка залишилася. З Німеччини звичай її прикрашати до Різдва поширився й у інші країни.
Поширеними у Німеччині також є різдвяні ярмарки, їх організовують за місяць-півтора до Різдва у багатьох містах країни, а в найбільших містах — навіть кілька десятків. На ярмарках можна знайти різні сувеніри, прикраси, свічки, іграшки, керамічні вироби, книги, ласощі. Тут встановлюються каруселі, оглядове колесо, ковзанка, проводяться конкурси та концерти, тож відвідувачі можуть весело провести час. Щороку ярмарки приваблюють до Німеччини сотні тисяч туристів.
Ввечері 24 грудня німці йдуть на різдвяну службу, після якої розходяться по домівках на святкову вечерю. Традиційною стравою на столі у Різдвяний вечір (як називають його німці) є картопляний салат з сосисками та печений короп. А на Різдво німці готують запечену гуску з яблуками і чорносливом, свинину, кульки з картоплі, тушковану капусту, на десерт — штрудель і штолен (різдвяний пиріг з сухофруктами та цукатами, що символізує сповитого Ісуса).
- Історію цього смачного десерта та рецепти можете знайти в нашій статті «Традиційні різдвяні десерти різних країн Європи».
Подарунки дітям у Німеччині приносить Вайнахтсман — Різдвяний Дід, а на саме Різдво німці ходять у гості та зустрічаються з друзями. Офіційними вихідними днями у Німеччині є 25 і 26 грудня.
4. Франція
У цій країні святкування Різдва триває цілий місяць — від 6 грудня (Дня святого Миколая) до 6 січня (Богоявлення). Однак перші різдвяні ярмарки зʼявляються вже у середині листопада. Там продають солодощі, теплі напої, ялинкові прикраси, сувеніри. На ярмарку також можна відвідати ковзанку, оглядове колесо, тир.
Вулиці міста прикрашає святкова ілюмінація та ялинки, що стоять у дворах будинків та біля підʼїздів. Особливою подією для жителів Парижу є щорічне увімкнення святкових гірлянд, якими прикрашають платани на Єлисейських полях.
Французи прикрашають власний дім до свят квітами і ставлять ялинку. До речі, саме тут виникла традиція прикрашати її скляними іграшками. За переказами, літо 1858 року було неврожайним, і французи не мали яблук, аби прикрасити різдвяне деревце. Тож склодуви Лотарингії зробили скляні кулі на заміну яблук. Також надворі або в будинку у Франції прийнято ставити різдвяний вертеп — деревʼяні фігурки, що відтворюють сцену появи маленького Ісуса.
За кілька днів до свята у соборах розпочинаються святкові концерти. Головна різдвяна служба відбувається у Соборі Паризької Богоматері. 25 грудня французи відвідують різдвяну службу, після якої влаштовують різдвяну вечерю — «Ревейон де Ноель» («Réveillon de Noël»). До різдвяного столу у Франції традиційно готують:
- індичку з каштанами;
- суп з часником і шавлією;
- гуску;
- устриці або інші морепродукти;
- паштет із гусячої печінки (фуа гра);
- равликів;
- різноманітні сири,
а на десерт — торт у формі поліна («бюш») та фрукти.
«Бюш-де-Ноель» (різдвяне поліно) виготовляють із бісквітного тіста, змащують шоколадним кремом та загортають у рулет, аби у розрізі він нагадував зрізаний деревʼяний стовбур. Звичай готувати на Різдво поліно є відголоском стародавнього ритуалу, коли знадвору вносили в дім велике поліно, тричі обносили його навколо столу, а потім кидали у піч. Французи вірили, що попіл з цього поліна оберігатиме їхню домівку протягом року від злих духів.
- Дізнатися більше про цей французький десерт та ознайомитися з його рецептом можна у нашій статті «Традиційні різдвяні десерти різних країн Європи».
Подарунки діти знаходять під ялинкою або у черевичках, які заздалегідь ставлять біля ялинки або каміна. У ніч з 24 на 25 грудня їх приносить Пер Ноель (Різдвяний Дід або ж Батько Різдво).
5. Швеція
Готуватися до Різдва шведи починають за 4 тижні до Різдва. Вони ставлять на підвіконня спеціальний підсвічник з 4 свічками і урочисто запалюють їх по одній кожну неділю перед святом. В останню неділю перед Різдвом на підсвічнику мають горіти 4 свічки.
- Зараз популярними є також адвентстоки — підсвічники трикутної форми з електричними лампочками замість свічок.
Крім того, на вікно шведи підвішують вінок або спеціальну зірку з лампочкою всередині. Прикрашання вікон зірками, ліхтариками та свічками є красивою традицією очікування свята, а також допомагає пережити темний період. Адже у цій північній країні восени та взимку сутеніти починає дуже рано.
Будинки і дерева на вулиці тут часто прикрашають гірляндами до свята. У самому будинку теж відбувається ретельна підготовка: шведи організовують велике прибирання, замінюють скатертини, серветки та навіть гардини і готують святковий посуд. Основні кольори Різдва тут — червоний та зелений. У домівках ставлять ялинку та фігурки гномів (томте). Прикрашають будинки й живими квітами — амарилісами, гіацинтами, азаліями та пуансетією. Незважаючи на те, що квіти у Швеції коштують дорого, місцеві жителі дотримуються цієї традиції уже більше 100 років.
Вранці на Різдво шведи традиційно снідають рисовою кашею, звареною на молоці та приправленою корицею й збитими вершками. Її прикрашають мандаринами або апельсинами. Нею також пригощають Томте — різдвяного гнома, що приносить подарунки ввечері 24 грудня. Його з нетерпінням чекають маленькі шведи, і залишають для нього біля будинку ліхтарики та миску з кашею.
Різдво — сімейне свято у цій країні, тож на обід збирається вся родина. До святкового столу готують багато страв, зокрема:
- мариновані оселедці в різних соусах;
- мʼясні кульки (тюфтелі);
- запіканку з картоплі, цибулі й анчоусів;
- різдвяну шинку;
- ковбаски;
- лютефіск (рибу желеподібної консистенції, яку спочатку висушують, а потім замочують у спеціальному розчині);
- капусту;
- журавлинове варення.
Також до свята тут випікають спеціальне різдвяне печиво з перцем та іншими прянощами — пепакокур та готують льодянико-ірисні цукерки — різдвяний баттерскотч (кнек). Із напоїв шведи надають перевагу ґльоґу, юльмусту та шнапсу (анісовій горілці). Ґльоґ — це шведський варіант глінтвейну, напій із червоного вина з додаванням прянощів, родзинок та мигдалю. А юльмуст — безалкогольний газований напій, що за смаком нагадує «Кока-колу», однак містить менше цукру та хімічних речовин.
Після різдвяного обіду уся родина грає у настільні ігри, які у цій країні люблять і діти, і дорослі. А о 15 годині дня вже більше 60 років шведи сідають дивитися американський мультфільм про Дональда Дака та різдвяні шведські фільми й мультфільми.
Як ви могли помітити, кожна країна має багато традицій, повʼязаних з підготовкою та святкуванням Різдва. Деякі з них — подібні до наших, деякі — дивують, а щось, можливо, захочеться і вам перейняти та започаткувати у своїй родині.
Бажаємо вам спокійних та затишних свят у сімейному колі. Віримо, що скоро зможемо святкувати Різдво під мирним небом.