Мало знайдеться університетів у цілому світі, які були б такі ж відомі, славетні та оспівані, як Оксфордський. Цей вищий навчальний заклад користується репутацією одного з найкращих у світі завдяки орієнтації на результат, щирій турботі про якість отриманих знань та методам викладання, які поєднують новаторство і відшліфованість часом.
Абітурієнти з України нарівні з усіма іншими мають змогу вступити до Оксфордського університету. Але вступити до цього ВНЗ випускники українських шкіл не можуть, оскільки є суттєва різниця між програмами середньої освіти обох країн. Тож треба або закінчувати британську, європейську або міжнародну школу в Києві (Kyiv International School, Pechersk School International, British International School Kiev, які видають диплом International Baccalaureate), провчившись там необхідні 12 років, або вступати після школи до українського університету і після одного року навчання там намагатись вступити на тотожну спеціальність в Оксфорд.
Що потрібно для вступу?
- Заяву про вступ до університету абітурієнти подають до середини жовтня перед початком наступного навчального року, тобто заздалегідь. Заяву треба надіслати через спеціальний ресурс — UCAS. Інколи, окрім електронних копій документів, які надаються через цей ресурс, університет просить надати ще й оригінали. Заяви направляються у конкретні коледжі.
- Спеціальна комісія вивчає успіхи студента (його оцінки, серед яких абсолютна більшість має бути «відмінно», як у випадку закінчення українцем британської школи, так і у випадку навчання в українському університеті).
- Проводиться аналіз рекомендацій та характеристик. Абітурієнт пише есе, мотиваційний лист. У цій роботі майбутній студент має вказати, чому саме він обрав Оксфордський університет. Оскільки щороку до цього ВНЗ вступає велика кількість обдарованих дітей та підлітків, саме есе відіграє велику роль.
- Ця ж комісія проводить співбесіду. Це не менш важливий етап, ніж мотиваційний лист. Комісія оцінює життєву активність абітурієнта, розуміння ним обраної спеціальності, також увага звертається на пріоритети та життєві цілі людини.
В залежності від обраної спеціальності, може бути назначено додаткову письмову роботу.
Також для іноземців обовʼязковим є складання спеціального міжнародного іспиту на знання англійської мови. За результатами екзамену абітурієнт, який хоче вступити до Оксфорда, має підтвердити, що знає англійську так само добре, як і британці, набравши за сертифікатами IELTS мінімум 7.0 з 9.0. Цей спеціальний тест створений саме для тих, для кого англійська мова не є рідною. Інші тести та мінімальні бали з них, яких вистачить для вступу до Оксфордського університету: IB — 38, 39 або 40 (залежить від обраного курсу), redesigned SAT — 1,470 з 1,600.
Ще здається спеціальний іспит під назвою Thinking Skills Assessment. Як і мовний екзамен, він має бути складений до подачі заяви про вступ до університету, щоб результати обох цих іспитів можна було предʼявити приймальній комісії. Це екзамен, який має підтвердити як розумовий рівень абітурієнта, так і його розуміння тієї спеціальності, яку він обирає. Завдяки ньому перевіряється рівень знань з наукових дисциплін (точних, гуманітарних та природничих) згідно з міжнародними стандартами. Тому при підготовці до цього іспиту треба врахувати, що українські на міжнародні програми відрізняються, отже, варто готуватись за джерелами, що базуються на міжнародних стандартах, як, наприклад, наш освітній портал Learning.ua.
Thinking Skills Assessment має дві частини:
- тест, що складається з 50 питань, який треба виконати за 90 хвилин;
- письмова робота на 30 хвилин, де абітурієнту потрібно буде відповісти на запитання з обраних наукових дисциплін.
На співбесіді можна бути присутнім особисто, або можна пройти її по Skype, тож додаткових витрат на перельоти можна уникнути.
Оскільки де-факто приймання рішення про прийом абітурієнта оголошується до того, як він закінчить школу, важливо, щоб випускні іспити були не нижчі за обговорений з приймальною комісією бал.
Вартість навчання
Навчання в Оксфордському університеті є платним. Плата за навчання залежить від спеціальності та для громадян України складає від 23,105 до 30,540 фунтів на рік. Наприклад, вартість навчання з економіки та менеджменту складає 25,430 фунтів на рік. Плюс ще зверху треба додати оплату за проживання від 1,002 до 1,471 фунтів за місяць проживання.
Також існують гранти, які доступні і для українців:
- Reach Oxford Scholarship — покриває повністю все навчання та проживання. 2-3 гранти видаються щорічно;
- Palgrave Brown Scholarship — покриває вартість проживання в розмірі до 10,250 фунтів. Видається всього 1 грант.
Традиційно не допускається, аби абітурієнт подавав заяви на вступ в один і той самий рік і до Оксфордського, і до Кембриджського університетів.
Цікава статистика
В 2013-2015 з України 59 абітурієнтів подали заяви на вступ і тільки 5 успішно пройшли всі етапи відбору та потрапили на навчання до Оксфорду.
Кількість абітурієнтів та зарахованих студентів на основні курси в 2014 р.
Чому Оксфорд?
На даний момент в університеті навчається більш ніж 22,600 студентів. Особливість підходу до викладання у цьому університеті полягає у надзвичайно великій кількості персоналу — більш ніж 13,000 осіб. Це дає змогу навіть при такій значній кількості студентів надавати дуже якісне навчання.
Цей університет приймає абітурієнтів з будь-якої країни світу. Вже зараз більш ніж 40% Оксфорду не є громадянами Великобританії. Отже, враховуючи надзвичайний авторитет цього закладу, а головне — якість наданої ним освіти, для абітурієнтів-іноземців це чудова перспектива.
Важко перелічити всі чесноти та досягнення цього закладу. Недарма престижний рейтинг вищих навчальних закладів UniPage поставив Оксфордський університет на 6 місце серед вищих навчальних закладів світу, а Times на 1 місце. Він також входить до групи Рассел — елітарного обʼєднання з 24 найкращих університетів Великобританії, на яке перепадає дві третини всіх дослідницьких грантів та фінансованих дослідницьких контрактів країни і 61% всіх докторських дисертацій.
Фактично, диплом Оксфордського університету — це гарант якщо не чудової карʼєри, то як мінімум вдалого її старту.