Дорослішання може стати дійсно значним стресом для дитини, і простого глибокого вдиху та видиху іноді може бути недостатньо. Коли вашому малюку необхідно буде заспокоїтись та прийти в себе, спробуйте з ним ці техніки:
1. Спробуйте подивитись на світ догори дригом.
Протягом багатьох століть йоги розуміли заспокійливу силу опускання голови до рівня серця, інакше кажучи, інверсії. Незалежно від того, чи розслабляється малюк у своєму положенні, інвертування тіла безпосередньо впливає на нервову вегетативну систему, яка, у свою чергу, контролює реакції організма на стресові ситуації.
2. Уявляйте тихе та спокійне місце.
Дослідження показують, що візуалізація діє позитивно для багатьох людей у стресових ситуаціях. Попросіть свою дитину заплющити очі та уявити спокійне, тихе місце. Після цього поступово підштовхуйте малюка до асоціативного ряду. Питайте про те, що він бачить, які запахи відчуває, що чує, який уявний світ на дотик.
3. Пийте воду.
Дегідратація є однією із можливих причин, що зменшує розумову активність дитини. Дайте малюку стакан прохолодної води та попросіть пити повільно і потроху. Ви можете навіть приєднатися до малечі та побачити, який ефект здійснює вода на ваш організм.
4. Голосно співайте.
Усі знають, наскільки приємно голосно співати свою улюблену пісню. Це пов’язано з тим, що на фізичному рівні, гучний спів будь-якої пісні викликає викид ендорфінів, тобто гормонів щастя, у наш організм.
5. Зробіть вправу «Собака обличчям вниз».
Так само, як інверсія допомагає перезапустити нервову систему, поза з йоги «собака обличчям вниз» дозволяє отримати фізичне розслаблення у м’язах рук, ніг та корпусу. Така міні-розтяжка допомагає м’язам утворювати додаткову глюкозу у крові. Ці процеси дозволяють тілу розслабитись.
6. Намалюйте свою проблему.
Не тільки сам процес малювання може значно зменшити рівень стресу, а й просте споглядання на те, як хтось створює картину, може достатньо розслабити. Якщо дитині швидко набридає малювати, спробуйте розбавити цей процес. Наприклад, дозвольте намалювати малюнок не на аркуші, а на пластиковій фіранці у ванній кімнаті. Упевнені, ваш малюк буде щасливим після виконаної роботи.
7. Стрибайте під музику.
Оберіть 2 вільні хвилини для того, щоб вдосталь настрибатись. Ви можете навіть провести змагання з малюком, хто зможе довше прострибати під музику. Важливо намагатися стрибати саме у ритм музиці.
8. Стрибайте вгору.
Окрім стрибків під музику можна створити змагання по висоті стрибків, довжині, швидкості тощо. Це ще один чудовий спосіб, який дозволить і вам, і дитині випустити пар.
9. Надувайте повітряні кульки.
Насправді, це працює досить просто. Надування повітряних кульок дозволяє малюку врівноважити власне дихання та ментальну рівновагу. Бонус: біг навколо повітряних кульок — також досить веселе заняття.
10. Прийміть теплу ванну.
Після довгого дня на роботі немає нічого кращого, ніж просто лежати у гарячій ванні з вимкненим світлом, без усіляких справ. Це так само потрібно і вашій дитині. Допоможіть їй розслабитись у теплій воді і відпочити після багатьох активностей за день. Чудово буде взяти для малечі декілька улюблених іграшок та дозволити їй бавитись, скільки завгодно. Головне — пам’ятати про техніку безпеки.
11. Прийміть холодний душ.
Протилежний до гарячої ванни, холодний душ має позитивний відновлювальний ефект на тіло. Не тільки контрастний, а саме холодний душ здатен зменшити напруження у м’язах, покращити потік крові до серця, а найголовніше — стати запорукою позитивного настрою. Одне дослідження, яке проводили взимку серед плавців, показало, що, якщо регулярно занурювати легені у холодну воду, то рівень напруженості та стресовості значно знижується.
12. Випийте приємний напій.
Насправді, є чудова причина любити осінь. Це пора затишних та смачних напоїв. Чого вартий тільки гарбузяний латте з корицею. Тепло кави заспокоює та змушує відчувати себе так, ніби тебе хтось обіймає зсередини. Якщо ви розділите свою каву разом зі стаканом гарячого шоколаду для малюка, то він буде відчувати себе так само щасливим та розслабленним, як і ви.
13. Задуйте свічку.
Запаліть свічку та дайте вашій дитині задути її. А потім підпаліть знову і відсуньте трохи далі. Робіть так кожного разу, щоб дитині доводилось із кожним разом робити усе більші та більші вдихи-видихи. Це чудовий приклад того, як під час гри можна розвивати глибоке дихання.
14. Дивіться на рибу.
Ви ніколи не замислювалися, чому часто у медичних закладах ставлять акваріуми з рибою? Ексетерський університет у Великій Британії встановив, що споглядання за рибками в акваріумі зменшує кров’яний тиск та частоту серцебиття. І, чим більший акваріум, тим більший вплив. Коли наступного разу вашому малюку потрібно буде прийти в себе, візьміть його до місцевого озера або найближчого акваріуму, чи взагалі — на терапію з рибами.
15. Рахуйте від 100 до 1.
Рахунок від 100 до одного — це не тільки шанс зосередитись на чомусь іншому, а й чудовий спосіб підвищити концентрацію дитини без особливих зусиль.
16. Повторюйте свою мантру.
Вигадайте мантру або ж внутрішню установку та поділіться нею із дитиною. Наприклад, «Я спокійний», «Я розслаблений» — чудові варіанти, але спробуйте вигадати щось більш персоналізоване, саме для нашого малюка.
17. Дихайте правильно.
Більшість з нас дихає не правильно, особливо, коли ми у стресовій ситуації. Попросіть дитину уявити, що її легені — це ніби великі кульки. Нехай малюк глибоко вдихне, щоб кулька надулась та видихне, щоб здути її. Повторюйте так 5 разів і ви відчуєте значну різницю.
18. Трясіть блискучу склянку.
Концепція подібних склянок була створена не так вже і давно на такій платформі, як Pinterest. Головна їх ідея — це звук. Дайте своїй дитині погратися зі склянкою 3-5 хвилин, це дозволити перезапустити процеси у мозку та тілі малюка. Так у склянку можна створити власноруч. Достатньо просто взяти якусь банку, заповнити її кольоровою водою та блискучими матеріалами.
19. Йдіть на пробіжку.
Біг не тільки здатен зменшувати рівень стресу, а й може замінити кабінет терапевта. 10 хвилин легкого бігу не тільки дозволять впоратись із поганим настроєм, а й знизять рівень стресу у подальші години.
20. Рахуйте до 5.
Коли ситуація наближається до почуття «я так більше не можу», попросіть малюка заплющити очі та порахувати до п’яти. Ця швидка медитація дозволить мозку зупинятися та перезапуститися, а потім вже поглянути на ситуацію під іншим кутом. Це також допоможе дитині обдумати свої дії, а не гарячкувати із запалу.
21. Виговоріться.
Для багатьох дітей розмова з батьками — це чудовий спосіб вгамувати власні переживання та емоції. Головне у такій ситуації — не нав’язувати власну думку та поради. Малюк хоче, щоб його почули та вислухали, а не критикували.
22. Напишіть листа до вашого найкращого друга.
Ми ніколи не будемо ставитись до власних друзів так само критично, як ставимось до самих себе. Те ж саме стосується і наших дітей. Скажіть малечі бути доброю до себе і запитайте, що б малюк порадив своєму кращому другу у такій ситуації.
23. Прикрасьте стіну.
Ми не говоримо про те, щоб розмальовувати стіни, але яскраві вирізки із журналів, надруковані картинки із Інтернету можуть допомогти дитині створити свій власний куточок мистецтва у домі. Однак, тут важливо розуміти, що головне — це не результат, а сам процес створення креативу.
24. Створіть дошку візуалізацій.
Так само, як і у попередньому пункті, знадобляться журнали. Виріжте разом із малюком картинки та слова, які відповідають мріям та бажанням дитини. Потім зберіть та приклейте усі ці вирізки на одній дошці у кімнаті малюка. Завдяки такому заняттю малеча не тільки фокусується на своїх мріях та цілях у житті, а й починає розуміти та цінувати усі ті речі, що у неї вже є.
25. Обійміть або отримайте свої міцні обійми.
Обійми здатні викликати викид гормону окситоцину у ваше тіло, елементу, який підвищує імунітет людини. Більше того, обійми, які тривають більше 20 секунд, зменшують кров’яний тиск, підвищують гарне самопочуття. І, звісно, зменшують негативний рівень стресу в організмі. Отже, користь отримає не тільки ваш малюк, а й ви самі.