Школа — це серйозні зміни у житті малечі, тому завжди має бути план дій, який підготує і батьків, і дітей. Це допоможе малечі та усій родині зробити ще більші успіхи у школі. Звісно, у кожної сім’ї є свої методи адаптації, тому краще за все скласти план дій, який стане дієвим конкретно для вашої родини. Однак, для того, щоб вам було легше впоратись із цим завданням, ми склали власний список із порад та ідей.
Що входить у поняття «готовність до школи»?
Готовність до школи — це цілком закономірний набір знань, умінь та навичок, які допоможуть дитині орієнтуватися під час навчання. Іноді батьки думають, що готовність до школи визначається тим, що малюк має вміти читати, писати та виконувати базові математичні дії ще до школи. Але це зовсім не так. Готовність до школи — це про загальний рівень розвитку дитини, її соціальні та емоційні навички, фізичний розвиток та когнітивні вміння. Малюк не може ходити до школи, якщо він не вміє знаходитись у колективі або заводити собі друзів, виконувати прості шкільні правила.
Дослідження показують, що діти, які морально та фізично підготовленні до школи, показують значно вищі результати не тільки під час навчання, а й у подальшому житті.
Як можна визначити, що малюк дійсно готовий ходити до школи?
За наявністю у дитини певних базових умінь:
- Соціальні навички
Дитина вміє знайомитись та комунікувати з іншими дітьми, демонструє хороші манери, може залишатися наодинці із собою так само, як із іншими дітьми.
- Емоційна зрілість
Розумітися на своїх емоціях та контролювати їх. Знаходитися у великому колективі без допомоги та супроводу дорослих, фокусуватися на завданнях, слідувати вказівкам та інструкціям вчителів. Вміти справлятися із проявами стресу, розумітися на шкільних правилах дисципліни.
- Мовні вміння
Говорити і слухати дорослих та одноліток, розмовляти чітко, зрозуміло. Спілкуватися із оточенням та бути готовим розуміти довгі історії, мати усвідомлення про літери та звуки.
- Когнітивні навички
Базовий набір почуттів, вміння мислити, чекати та дотримуватися послідовності думок.
- Фізичне здоров’я та координація рухів
Гарний фізичний стан та чудові рухові навички (вміти взяти до рук олівець та перегорнути сторінку підручника). Правильна координація рухів (біг, стрибки, активні ігри).
- Незалежність
Фундаментальні речі, які малюк має вміти робити самостійно. Наприклад, відвідувати вбиральню, одягатися, відкривати свої ланч-бокси, розпізнавати власні речі.
Якщо ви не певні, що у вашої дитини є усі ці навички, то поговоріть із класним керівником. Він обов’язково проконсультує родину із цього питання та надасть слушну пораду.
Що можна зробити, щоб допомогти малечі?
Якщо дитина вже потрапила до школи, однак, ви бачите, що навичок їй не вистачає, ви можете допомогти їй своїми силами:
- Спробуйте знайти можливість зустрітися із дітьми зі школи та погратися разом. Так малюк отримає більше друзів серед однокласників та буде мати високий рівень соціальних навичок.
- Дозвольте дитині практикуватися у малюванні різними матеріалам: ручками, олівцями та фломастерами. Завдяки цьому ви забезпечите гарні рухові вміння малюка. А він покаже чудові показники у школі.
- Практикуйте гру в «одягнись та роздягнись» за певний час. Це стосується тих дітей, які не можуть слідкувати за своїм одягом без допомоги батьків або вчителів. Учень має самостійно готуватися до школи.
- Говоріть із дитиною. Запитуйте та уважно вислуховуйте відповіді. Попросіть говорити про власні емоції та враження. Так ви точно будете знати, що у думках дитини. А події зі школи більше не будуть чимось далеким та загадковим.
- Читайте із малюком настільки часто, наскільки це можливо. Якщо у дитини вже є навички читання, — це чудово! Якщо ж ні, то не засмучуйтесь, малюк ще навчиться читати у школі. Головне — це навчити учня літературним навичкам. Читайте якомога більше та обговорюйте сюжети й персонажів. Завдяки цьому дитина точно полюбить книжки. До того ж, обговорення прочитаного дозволить значно розширити словниковий запас малечі.
- Дайте малюку базові знання про цифри. Рахуйте кількість тарілок на столі або шкарпеток у шафі. Готуйте разом смачний пиріг та рахуйте кількість інгрідієнтів. Навчання, у свою чергу, вдосконалить базові вміння.
- Грайте у прості настільні та карткові ігри. Це розвине логіку, мовні навички, командну роботу та вміння впоратися із програшем.
Дізнайтеся більше інформації про школу, щоб бути певними навчальному закладі:
- Чи є там дні відкритих дверей. Якщо так, то батьки можуть подивитися на школу та побачити, з якими вчителями зустрічається малюк кожного дня.
- Зовнішня та внутрішня організація шкільного простору. Наскільки комфортно дитині саме у цьому навчальному закладі. Де знаходяться класні кімнати, туалети, їдальня, спортивний зал тощо.
- Який порядок денний у школі. Коли починаються заняття, а коли закінчуються? Те ж саме варто дізнатися і про розклад перерв. Це допоможе вам краще розуміти, у якому темпі перебуває учень кожного дня.
- Що учень має брати із собою кожного дня до школи. Яким чином відбувається комунікація між школою та батьками.
- Чи є у школі групи продовженого дня для всебічного розвитку малечі.
- Що робити для того, аби стати частиною організаційного комітету школи.
Будьте готові до шкільної рутини.
Є досить багато речей, завдяки яким батьки можуть допомогти малюкам легше адаптуватися до школи. Якщо у родині ви будете практикувати зміни, відповідні до шкільних правил, то це допоможе дитині відчувати себе в безпеці та значно зменшить рівень стресу у перші дні школи.
Насправді, є певні ідеї, завдяки яким дитина швидше та легше звикне до школи. Пам’ятайте, що ви знаєте свого малюка найкраще. Деяким потрібно більше часу на адаптацію, а хтось може одразу закохатися у навчання. Дотримуватися «золотої середини» можуть допомогти наступні поради:
- Якщо школа досить нова для малюка, а місцезнаходження не досить зручне, пройдіться або проїдьтеся з дитиною до школи і у зворотному напрямку. Можливо, її відлякує саме складна дорога до школи? Виконайте це декілька разів, вибираючи зовсім різні маршрути. По-перше, ви покажете малюку, що до школи можна дістатися не тільки однією дорогою, а одразу декількома шляхами. А по-друге, учень буде вже морально готовий до того, що дорогою до школи він може зіткнутися із певними складнощами. Завантажений трафік або навпаки, відсутність трафіку не стануть на заваді.
- Практикуйте щоденну шкільну рутину. Просинайтеся із дитиною рано вранці, тренуйтеся одягати шкільну форму та складати портфель. Те ж саме стосується часу, коли треба засинати. Він має бути чітким та одним для кожного дня. Це дозволить виробити правильний розклад дня, а малюк стане прокидатися набагато легше.
- Тренуйтеся їсти самостійно. У школі дитина відповідає за себе сама, тому має бути досить самостійною. Ходіть на пікнік та дозволяйте малюку вибирати та їсти самостійно. Поскладайте разом ланч-бокси, якщо даєте дитині їжу з собою. Розкажіть, що можна купувати та їсти у школі, а чого краще уникати. Поговоріть із класним керівником про продукти, на які у дитини може бути алергія.
- Напишіть список конкретних справ на день. У ньому можуть бути завдання, які потрібно виконати ввечері та вранці, перед тим, як піти до школи. Чудово, якщо ви підкріпете цей список фотографіями того, як малюк виконує завдання.
- Напишіть історію про те, як дитина ходить до школи, що відбувається з нею протягом дня. Сюди ж можна додати власні ілюстрації або фотографії із малюком. Завдяки цій вправі учень може зняти певну напругу після школи.
Будьте готові до змін
Школа — це надзвичайно важлива подія у житті дитини, особливо в емоційному контексті. Вам може здаватися, що малюк захоплено ходить до школи, однак, він може так само почуватися виснаженим та втомленим. Навіть, якщо він відвідував спеціальні курси до школи і готовий до щоденного навчання. Уважно слідкуйте за настроєм та почуттями учня. Подумайте, яким чином ви можете допомогти зменшити стрес та роздратованість. У кожної родини є свої секрети, як можна впоратися із негативним емоціями. Просто згадайте власний досвід. Крім того, можете прочитати нашу статтю «50 методик боротьби зі стресом».
Дізнайтеся, які гуртки є у школі. Вони можуть стати досить корисними. Однак, зауважте, наскільки вистачить сил та енергії у школяра на подібні активності. Можливо, дитині потрібен час для адаптації у школі, а потім вже варто розглянути відвідування будь-яких гуртків. Вони можуть стати доброю традицією у вашій родині.
Плануйте відпочинок після шкільних днів. Залежно від того, чим цікавиться ваш малюк, ви можете просто посидіти у парку або ж піти пригати на батуті. Головне — це робити те, що подобається саме вашій малечі.
А для того, щоб привчити дитину засинати вчасно, вибудуйте ряд щоденних активностей перед сном. Це може бути душ, після якого відбудеться читання книги та міцний сон.
Допоможіть впоратися зі стресовими ситуаціями
Під час навчання варто потурбуватися про те, щоб дитина не відчувала себе покинутою без батьків. Може бути таке, що для учня бути без вас цілий день, — це справжнє випробування. Особливо важко буде, якщо малюк почуватиметься некомфортно у шкільному оточенні. Тому, коли будете складати план адаптації дитини до школи, внесіть у нього наступне:
Що допоможе моєму малюку почуватися сьогодні впевнено, навіть без моєї підтримки?
Завдяки чому йому вдавалося бути самостійним у минулому?
Чи допоможе дитині почуватися більш впевнено якась річ, принесена з дому?
Що можу зробити саме я, щоб малюку вдалося впоратись із розставанням (нові друзі, вправи тощо)
Це також може допомогти:
- Поговоріть із класним керівником зі школи. У нього обов’язково є ідеї, як привчити малюка бути окремо від батьків.
- Вигадайте цікаве прощання, яке ви будете виконувати щодня з дитиною. Наприклад, «Дай п’ять», спеціальні міцні обійми або дивний та смішний жест, який захочеться повторювати знову і знову.
- Коли прощаєтесь, не забудьте сказати дитині, у який час ви можете побачитись з нею або забрати її. Це дозволить учню розраховувати на вас та довіряти словам батьків (не забувайте дотримуватися своїх обіцянок).
- Уникайте занадто довгих прощань. Вони можуть викликати зайві сентименти.
- Будьте налаштовані позитивно та оптимістично, говоріть дитині, що вона зможе зустріти нових друзів, а ввечері розповість найкращу у світі історію для тата й мами.
- Діти бачать, що ви відчуваєте. Тому, в першу чергу, потурбуйтеся про себе. Припиніть занадто хвилюватися та не нервуйте. Ваша дитина вже доросла та самостійна, вам не варто турбуватися.
Ніч перед школою
Це може бути досить корисним:
- Залиште шкільну форму дитини таким чином, щоб вона було готова до виходу вранці. Привчіть учня готувати одяг кожного вечора самостійно. Якщо шкільна форма не обов’язкова, допоможіть малюку вибрати, у чому він може піти.
- Допоможіть учню зібрати шкільний рюкзак, що він був готовий до цього дня.
- Дотримуйтесь знайомої рутини, наскільки це можливо. Якщо малюк дуже знервований, спробуйте з ним поговорити перед сном, заспокойте, почитайте разом книжку.
Кожного дня:
- Ввечері та вранці перед шкільним днем говоріть з учнем на прості та легкі теми. Нагадайте йому розклад та скажіть, де зустрінетесь після уроків.
- Розслабтесь. Звісно, ви хвилюєтесь, однак, це буде зайвим для малюка. Випийте чашечку заспокійливого чаю та будьте на позитиві.
- Коли будете зустрічати дитину зі школи, візьміть із собою якийсь смаколик. Так учень зможе відновити свою енергію.
- Пам’ятайте, що малюк може бути виснаженим за день. Дайте йому час відпочити, не накидуйтесь на нього із десятками питань. Нагадайте про цей момент й іншим членам родини.
- Святкуйте досягнення малюка у школі. Переміг у змаганнях? Влаштуйте сімейну вечерю або вийдіть прогулятися із малюком!
Перші тижні навчання у школі завжди здаються найважчими. Для того, щоб учень був максимально успішним та показував найкращі показники, пам’ятайте про всі аспекти адаптації малюка до школи.