23 жовтня 2018 року Посольство Швеції організовує презентацію освітніх можливостей своєї країни в місті Київ. Учасники заходу зможуть дізнатися більше про шведські університети, програми та стипендії, а також поспілкуватися з їхніми випускниками.
Сьогодні Швецію справедливо вважають одним зі світових лідерів у галузі інноваційних відкриттів, а кількість нобелівських лауреатів, що народилися в цій скандинавській країні, досягла 30 осіб.
Які ж особливості навчання у школах Швеції? Як мешканці цієї країни виховують малюків у дитсадках? Що потрібно знати українцю, щоб вступити до шведського університету? Відповіді на ці та інші запитання можете знайти в нашій статті.
Як працюють дитсадки у Швеції?
У Швеції існують державні й приватні дитячі садочки (але і ті, й інші є платними). Хоча існують різні соціальні програми, системи знижок (для другої, третьої дитини). А коли дитині виповнюється 3 роки, їй щорічно надаються 525 безкоштовних годин для перебування в дитсадку.
Зазвичай дошкільна освіта розпочинається з 3 років (за бажанням батьків можна й з одного року). Кількість дітей у групах коливається від 15 до 20 осіб, але досить поширеними є малочисельні групи (менше 10 дітей). Виховний процес забезпечують 3 вихователі.
У шведських садочках не вчать читати й рахувати, не практикують завдання для прискореного інтелектуального розвитку. Якщо дитина зацікавиться цифрами чи літерами, вихователь їй пояснить, однак спеціальне навчання читанню або рахунку в садочках не практикується.
Натомість багато часу діти проводять на вулиці (за сприятливих погодних умов навіть сплять).
Дітки з особливими потребами відвідують групи разом з іншими малюками. Але, якщо дитині складно себе обслуговувати або потрібен нагляд, в групу додають помічника-вихователя.
Ліжок в групах немає (лише матраци й ковдри), адже спати в шведських садочках необов’язково. Під час тихого часу дітям читають казки (дехто може й задрімати), малюють, створюють поробки разом з вихователем.
«Шведське виховання будується на принципі «„У дитини має бути дитинство“. Тут роблять все, щоб малюки росли здоровими, вчилися дружити, поважати й турбуватися один про одного.» — ділиться враженнями про шведський садок мама двох діток Катерина Каєд.
У 6 років батьки можуть віддати дитину до підготовчого класу, де протягом одного року діти будуть готуватися до школи. Варто зауважити, що навчання в підготовчому класі не є обов’язковим, його відвідують за бажанням.
А от у 7-річному віці малюки обов’язково мають йти до школи.
Які особливості навчання у шведських школах?
1. Середня освіта у Швеції є повністю безкоштовною (батьки не платять ніяких внесків на допомогу навчальному закладу чи ремонт класу).
2. Школу для навчання дитини можна обирати, але освітній заклад приймає першокласників лише за наявності вільних місць.
3. До старшої школи з дітьми працюють тільки два вчителі: один навчає учнів у початкових класах (з першого по третій), інший — у середній школі (4-6 клас).
4. Навчання молодших школярів спрямоване на соціальний розвиток дитини:
- спілкування й ігри з ровесниками;
- встановлення дружніх контактів.
Дітям дають лише 1 домашнє завдання на тиждень з одного предмета. До того ж, малюкам не доводиться носити важкі ранці: підручники й зошити зберігаються в школі.
5. Одне із завдань шведської системи освіти — ліквідувати конкуренцію між учнями. Тому в їхніх школах не заохочуються найрозумніші й не засуджуються ті, хто відстає з якогось предмета.
6. До 5 класу включно учні не отримують оцінок, а, починаючи з шостого, — їм виставляють оцінки від А до F. Крім того, наприкінці кожного навчального тижня школярі здають письмовий звіт про свою роботу, в якому пишуть про способи виконання завдань і те, чого вони навчилися за цей час.
7. З 7 по 9 клас (у старшій школі) учні навчаються відповідно до спеціалізації. Діти можуть обирати дисципліну й альтернативні курси, які їм знадобляться для отримання професії.
8. Навчання відбувається на принципах рівності (до дитини ставляться, як до повноцінної особистості). Вчителю відводиться роль наставника, який спрямовує й дає свободу учням шукати власні методи, підходи, співпрацювати та висловлюватися.
Як відбувається навчання в гімназії?
Після закінчення 9 класу більшість підлітків продовжує навчання в гімназіях.
Для вступу до неї потрібно закінчити школу й успішно здати три випускних національних іспити:
- шведську мову;
- математику;
- англійську мову.
Школярам, що закінчують 9 клас, пропонують близько 20 напрямків навчання. З приводу вибору майбутньої професії випускники можуть порадитися зі шкільним консультантом з професійної орієнтації.
Тривалість навчання в гімназії залежить від напрямку й у середньому становить 2-3 роки.
Як навчають іноземців у Швеції?
Діти з інших країн можуть навчатися в державних чи приватних закладах Швеції. Вступити в державну гімназію (за програмою обміну) можна з 14 до 17 років. У молодшому віці іноземців не приймають на навчання.
До того ж, школярі з інших країн можуть навчатися у Швеції лише рік (хоча стандартний термін навчання в гімназії для шведських школярів триває 3 роки). Винятком є лише діти, що постійно мешкають у Швеції.
Для того, щоб дитину зарахували в гімназію, вона обов’язково має володіти англійською мовою. Крім того, шведи звертають увагу на успішність школяра в його рідній країні та комунікативні вміння.
Навчання у освітніх закладах Швеції є платним (близько 6 тис. євро на рік у державних закладах, у приватних вартість вища).
В період навчання підлітки зазвичай живуть у шведських сім’ях, що дозволяє швидше опанувати мову.
Як побудована вища освіта в цій скандинавській країні?
Загалом у Швеції існує близько 55 вищих навчальних закладів, серед них — 11 університетів. Найстарішим університетом Швеції є Упсальський (заснований 1477 р.), а найпрестижнішим та найбільш популярним серед іноземних студентів — Лундський університет (створений 1666 р.).
Навчання у вищих навчальних закладах складається з наступних програм:
- бакалаврат — 3 роки;
- магістратура — 1-2 роки;
- докторантура — 4 роки.
Вчитися шведи можуть ціле життя, адже в країні дотримуються концепції «неперервної освіти». Згідно з нею, держава має створювати для своїх громадян умови для максимального розкриття їхніх здібностей впродовж всього життя.
Іноземним студентам для вступу до шведського університету, крім атестату про повну загальну середню освіту, потрібно подати сертифікат, що підтверджує володіння мовою на рівні не нижчому, ніж В2 (з англійської це — IELTS, TOEFL або CAMBRIDGE UNIVERSITY).
Надсилання заяв на вступ до шведського ВНЗ здійснюється через спеціальний портал universityadmissions.se. Тут можна вибрати університет і програму навчання, а також більш детально ознайомитися з вимогами до іноземних студентів.
На жаль, сьогодні безкоштовна вища освіта в Швеції доступна тільки для місцевих громадян та іноземців з країн Європейського Союзу. Українці можуть навчатися безкоштовно лише за деякими програмами обміну студентів (наприклад, «Еразмус»). Навчання за такою програмою навіть передбачає отримання стипендії (щоправда, для цього потрібно докласти неабияких зусиль).
Студент четвертого курсу факультету міжнародних відносин ЛНУ ім. Франка Марко Демчук ділиться досвідом навчання у Швеції: «Освіта для шведів — святе. У неї вкладають багато грошей — як у державний, так і приватний сектор. Приміром, ІКЕА (транснаціональна корпорація, заснована у Швеції — авт.) щороку фінансує шведський університет на мільйони євро!»
Рік тому Марко виграв конкурс від Шведського інституту (державної організації, що займається поширенням за кордоном знань про Швецію й налагодженням міжнародної співпраці в галузі освіти та наукових досліджень) та три тижні вивчав шведську культуру, літературу й діалекти в народній школі Hola Folkhögskola.
Марко зауважує: «У Швеції студенти не ганяються за оцінками. Ми заздалегідь домовлялися, скільки розділів читаємо поза аудиторією, а на занятті обговорювали прочитане. Це кардинально відрізняється від того, що бачу в Україні, коли півтори години слухаєш лекцію, а потім мусиш відтворити монотонний монолог викладача, бо тільки так зможеш отримати хорошу оцінку й закінчити університет».
В останні роки кількість тих, хто бажає здобути вищу освіту в Швеції, постійно зростає. Це й не дивно: шведська освіта вважається однією з найкращих у світі (особливо в галузі комп’ютерних технологій та музики). Тому українським педагогам варто звернути увагу на досвід колег зі Швеції, а майбутніх студентів можуть зацікавити освітні можливості цієї скандинавської країни.