Уявіть собі: безкрайні засніжені простори Арктики, чисте морозне повітря, білі ведмеді й поліетиленові пакети, винесені на берег океаном. Не надто приємне видовище, правда? Але на сьогодні воно стало реальністю! Ми перетворюємо нашу планету на величезне сміттєзвалище.
Як вирішують проблему відходів за кордоном? Яке сміття ми можемо сортувати вдома? Що робити, аби виховати в дитини дбайливе ставлення до планети?
Давайте розбиратися разом.
Навіщо сортувати сміття?
З кожним днем ми все ближче наближаємося до глобальної екологічної катастрофи. Відходи, що гниють на сміттєзвалищах, забруднюють довкілля та руйнують екосистеми.
Крім того, сміттєві полігони (яких в Україні нараховують близько 40 000, не враховуючи стихійних звалищ) мають властивість переповнюватися. Лиш пригадайте «сміттєву кризу» Львова 2016 року, коли загинуло 4 людей внаслідок пожежі на сміттєзвалищі, яке використовувалося з кінця 1950-х рр. А після його закриття місто накрив сміттєвий колапс.
Але ж майже 40 % загального сміття — це ресурсно-цінні компоненти: папір, пластик, скло, метали. Їх можна врятувати від звалищ, почавши розділяти відходи.
Та в Україні сьогодні переробляється тільки 4 % загального сміття. 96 % (або більше 10 млн тонн) щороку опиняється на сміттєзвалищах, а українські переробники змушені купувати сировину (сміття) в інших країнах на десятки мільйонів доларів.
Як вирішують проблему відходів за кордоном?
Майже в кожній розвиненій країні світу сортування й переробка відходів є звичайною справою, часом досягаючи 99 %.
Одним із лідерів утилізації та переробки відходів у Європі є Швейцарія. Це держава, у якій кожен пакет несортованого сміття коштуватиме кілька франків, а штрафи за «неоплачені» відходи досягають десятків тисяч франків. Ще у 2000 році у Швейцарії були заборонені сміттєві полігони, тому сьогодні більш як половина всього сміття йде на переробку, а решта спалюється.
У Швеції створили ефективну та прибуткову технологію перетворення побутових відходів на електроенергію. Утилізація твердих відходів забезпечує 20 % тепла у шведських будинках. Крім того, на відходах функціонує 30 електростанцій, що спалюють 5,5 млн тонн сміття на рік. Важливо, що сортування сміття у Швеції є добровільною справою, а уряд лише проводить інформаційні кампанії щодо роздільного збору відходів.
Турецькі компанії опалюють теплиці за допомогою дешевої енергії, отриманої від переробки відходів. Крім того, компост — продукт переробки органічних відходів — прекрасне добриво, за допомогою якого в таких теплицях вирощують помідори, полуниці й навіть орхідеї.
А в південнокорейському «місті майбутнього» Сонґдо замість сміттєзбиральних машин за відходи відповідає підземна система: спеціальна каналізація забирає сміття безпосередньо з квартир. Відходи транспортуються через підземні труби до сортувальних механізмів (і в майбутньому перероблятимуться на газ).
В Україні ж досі відсутній державний контроль над сортуванням сміття. Хоча ще з 1 січня 2018 року законом «Про відходи» зобов’язали сортувати всіх громадян.
Лідер громадської ініціативи «Україна без сміття» Євгенія Аратовська стверджує: «В нашій країні, на жаль, спостерігається імітація роздільного збирання. В усіх країнах за відсортованим сміттям приїжджають окремі автівки (одна — за склом, інша — за папером, упаковкою тощо). У нашій країні — лише одна. А потім вона може завезти все сміття на сміттєзвалище».
Які відходи ми можемо сортувати вдома?
1. На сьогодні більшу половину всього домашнього сміття становлять пластикові відходи — поліетиленові пакети, ПЕТ-пляшки, використані флакони від побутової хімії та інша пластикова упаковка. Варто пам’ятати, що саме пластик найбільше шкодить навколишньому середовищу — він довго розкладається (300–1000 років), небезпечний при горінні, знищує флору і фауну.
2. Друге місце серед домашніх відходів посідає папір — це газети, глянцеві журнали, шкільні зошити й альбоми, упаковка з тонкого картону тощо.
3. Зовсім мало в побутових відходах накопичується скла — пляшки, флакони від ліків, парфумерії та косметики.
4. Ще менше металу — алюмінієві банки, металеві кришечки від напоїв і кришки від консервації, іноді зламані кухонні прилади.
Експерти радять вдома використовувати 2 контейнери для відходів, що йдуть на переробку:
- один — для пластику, металу та скла;
- інший — для паперу.
Непридатними для переробки є:
- дитячі підгузки, жіночі предмети гігієни;
- вологі серветки;
- фольгований папір;
- ПЕТ-пляшки молочного кольору;
- упаковка, що не має трикутника переробки.
До небезпечних відходів відносяться:
- енергозбережні та люмінесцентні лампи;
- гаджети й акумулятори;
- автомобільні шини;
- батарейки.
Такі відходи необхідно збирати окремо й передавати на утилізацію спеціальним фірмам. Викинуті на смітник, вони забруднюють середовище й негативно впливають на наше здоров’я. Так, під вагою сміття енергозбережна лампа може тріснути, і внаслідок цього випари ртуті потраплять до легень перехожих, спричинюючи безповоротні зміни в організмі.
Як правильно сортувати відходи?
Основна мета сортування — отримати корисну звичку — не викидати цінні вторинні ресурси на сміттєзвалища. Навіть в умовах міської квартири сортування сміття є не такою складною справою, як може здаватися на перший погляд. Пропонуємо вам такі кроки на шляху до розподілу відходів:
Крок 1. Дізнайтеся, які види вторсировини приймають у вашому місті й де розташовані пункти прийому (цю інформацію ми подаємо трохи нижче).
Крок 2. Запитайте, у якому вигляді приймається вторсировина.
Крок 3. Виділіть місце для збору відходів.
Крок 4. Дотримуйтеся загальних правил сортування вторсировини:
- зберігайте вторсировину й органічні відходи в різних контейнерах;
- промивайте тари від залишків їжі, видаляйте етикетки;
- сплющуйте картонні коробки, металеві банки, скручуйте пляшки з пластика — так вони займатимуть менше місця;
- небезпечні відходи (лампи, термометри) зберігайте перед здачею в коробках або контейнерах.
Аби зменшити кількість сміття у вашому житті, потрібно:
1. Уникати купівлі товарів (та упаковки), які не можна здати на переробку (звертайте увагу на наявність коду, купуючи речі)
2. Надавайте перевагу якісним товарам із тривалим терміном служби.
3. Уникайте всього одноразового.
Останнім часом в Україні з’явилися цікаві додатки для сортування сміття, що свідчить про зростання усвідомленості наших громадян про масштаби проблеми.
Так, у вересні платформа MacPaw Labs запустила безкоштовний мобільний додаток «Сортуй», який допоможе українцям навчитися правильно сортувати відходи. За допомогою нього можна визначити тип сировини, знайти найближчу для сортування станцію й побудувати до неї маршрут. Додаток також містить універсальні правила сортування, адаптовані до вимог станцій «Україна без сміття» та «Київвторресурси».
Куди можна віднести відсортоване сміття?
Здати вторсировину в м. Київ можна в пунктах ТОВ «Київміськвторресурси».
Інші адреси можна знайти на інтерактивній карті здачі відходів, створеній виданням «Велика епоха». Вона охоплює 122 населених пункти України. Щоправда, не всі пункти здачі є актуальними, тому потрібно телефонувати й уточнювати.
Крім того, завдяки ГО «Україна без сміття» в Києві створено станцію глибокого сортування вторсировини. Це перша станція повного циклу переробки: вторсировина проходить глибоке сортування, пресується й відвантажується переробним підприємствам з одного місця. А ще там чисто та безпечно для дітей.
Дуже потрібним є і проект «Майстер добрих справ» — мобільний сервіс вивезення сортованого сміття від мешканців міста та організацій (автомобіль забирає відсортоване сміття в найбільш популярних районах Києва).
Як залучити дітей до сортування сміття?
Навчити дитину піклуватися про нашу планету — першочергове завдання для батьків, які хочуть, щоб їхні діти виросли свідомими та здоровими.
Звісно, найважливішим буде приклад батьків. Знання, навички та звички, отримані від найрідніших людей, дуже важливі для дитини й визначають її вчинки в майбутньому.
Тому ставитися дбайливо до планети потрібно починати вдома й залучати до цього дітей.
Світоглядний портал «Рідна країна» пропонує почати з найпростіших кроків:
1. Діти — дуже допитливі, цікавляться всім новим, їм хочеться досліджувати світ та дізнаватися його таємниці. Розкажіть дітям, чому важливо навчитися сортувати сміття і здавати його на переробку до пунктів прийому вторсировини.
2. Ходіть до магазину з еко-сумкою. Покажіть дитині, що купу поліетиленових пакетів можна замінити стильним ранцем або еко-сумкою, які не тільки практичніші, але й не будуть шкодити довкіллю.
3. Почніть сортувати сміття. Поясніть, чому важливо навчитися сортувати сміття і здавати його на переробку до пунктів прийому вторсировини. Зазвичай дітям подобається процес сортування, адже він нагадує гру.
4. Переглядайте фільми та відеоролики про природу та екологію (для сімейного перегляду цікавим буде фільм «Home»; можете подивитися також недавній відеокліп гурту ONUKA, що має назву «STRUM» і спонукає задуматися над нашою поведінкою).
5. Вирощуйте кімнатні рослини. Рослини потрібні не тільки для прикрашання інтер’єру, але і для очищення повітря і збагачення його киснем. Вирощування рослин — захопливе та корисне заняття як для дітей, так і для дорослих.
6. Економте воду. Навчіть дітей вимикати воду, коли вони чистять зуби. Розкажіть дитині, якою важливою є вода для життя й чому її потрібно економити.
7. Вимикайте світло. Виходячи з кімнати, не забувайте вимикати світло, якщо у вас встановлено лампу розжарювання. Що стосується люмінесцентних ламп, то вони перегорають у разі частих вмикань-вимикань тому вимикайте тільки в разі, якщо виходите з кімнати більш ніж на 15 хв.
8. Не викидайте небезпечне сміття в загальний смітник. Розкажіть дитині, чому не можна викидати батарейки, акумулятори та подібні токсичні речі у звичайні смітники.
9. Вибирайте скляну тару замість пластикової. Скло легше переробити. Крім того, пластик часто містить шкідливі речовини.
10. Використовуйте харчові відходи з користю. Якщо у вас є город або сад, організуйте ділянку для приготування компосту — натурального органічного добрива для рослин із харчових відходів. Розкажіть дітям про простий і корисний спосіб переробки залишків овочів та фруктів. Нескладна робота на присадибній ділянці зміцнить імунітет дитини й поліпшить настрій.
11. Активуйте енергоощадний режим техніки. Комп’ютери, телевізор, інша домашня електроніка має функцію енергоощадного режиму. Покажіть дітям, як встановити в електроніці оптимальні енергоощадні налаштування для економії електроенергії протягом дня, і нагадайте, що на ніч електроніку краще вимикати. Так, вимкнення комп’ютера допоможе заощадити до 40 Вт електроенергії на добу.
12. Купуйте тільки потрібні товари та не викидайте зайвого. Розкажіть, що непотрібні речі можуть бути корисними для когось: їх можна роздати друзям або віднести в благодійний фонд.
13. Вибирайте іграшки з натуральних матеріалів: тканини, дерева, паперу. Такі іграшки легше переробляються й не шкодять довкіллю. До того ж, вони безпечніші для дитини.
Крім того, важливу роль у формуванні екологічної свідомості може відіграти школа.
Так, для навчальних закладів ГО «Україна без сміття» проводить спеціальні лекції в рамках проекту «Сортуй заради майбутнього», розроблені з урахуванням віку дитини. На цих лекціях дітей знайомлять з економікою, адже зібрану вторсировину можна продати й використати кошти для цілей школи. За підрахунками організації, школа на 1 тис учнів щорічно може заробляти 40–60 тис грн, збираючи кожен місяць, як мінімум, 1 тонну паперу.
Як говорить засновниця проекту Євгенія Аратовська: «Діти 6–12 років дуже вмотивовані допомогти Природі: для них збір макулатури та інших вторинних ресурсів — цікавий квест і гра на логічне мислення. Спробуй відрізнити паперову упаковку від пластикової — це іноді не так вже й просто зробити».
Аби запросити спікера організації до школи, потрібно написати на їхню пошту info@nowaste.com.ua. До того ж, кожен вчитель або представник батьківського комітету може провести таку лекцію самостійно за інструкцією (яку можна отримати, надіславши запит на ту ж електронну скриньку). Постери про сортування, розроблені організацією для дітей, можна завантажити тут.
А для того, щоб процес сортування був веселим і захопливим, можна проводити екологічні майстерні, акції, конкурси та змагання. Сортуючи сміття в школі, діти стануть прикладом для дорослих та навчать сортувати побутові відходи своїх батьків.
Так, у Дніпрі екологічне виховання впроваджують у всіх навчальних закладах. У школах міста встановили контейнери для роздільного збору відходів, проводять уроки, під час яких дітей вчать правильно сортувати та утилізувати сміття, а також виготовляти речі з вторсировини.
Як зазначає заступник міського голови Дніпра Михайло Лисенко: «Я жив півтора місяця в Японії та вивчав питання переробки твердих побутових відходів. Мені пояснили, що єдиний варіант навчити людей сортувати сміття — починати виховувати цю звичку в дитячих садочках та школах».
Звісно, щоб організувати переробку сміття, необхідні спеціальні заводи, але важливішою є усвідомленість населення щодо роздільного збору відходів. Це першим етап на шляху до використання вторинних ресурсів, що вже давно існує за кордоном.
Задумайтеся: щороку ми продукуємо понад 2 мільярди тонн сміття. Тож сортуймо його заради майбутнього!