Ось і закінчилася перша навчальна чверть, настали канікули. Чим буде займатися ваша дитина протягом них?
Дуже часто замість того, щоб відновити сили та відпочити, діти ще більше себе виснажують, просиджуючи тиждень канікул перед телевізором із телефоном у руках. І, якщо школярі старшого віку ще можуть знайти собі цікаве заняття, то молодші учні відверто нудьгують або ж марнують час у гаджетах.
Щоб осінні канікули вашої дитини не завершилися за таким сценарієм, психологи радять продумати програму відпочинку.
Ми пропонуємо вам декілька ідей для дозвілля вашого малюка.
Де провести час дитині, якщо батьки будуть на роботі?
Якщо мама й тато працюють, то хорошим варіантом для учня стане міський денний табір. Вони організовуються як при школах, так і в різних центрах розвитку. Наводимо деякі варіанти:
- Музей популярної науки і техніки «Експериментаніум» (м. Київ) запрошує маленьких дослідників віком від 6 до 11 років, які не люблять просто сидіти й нудитися вдома, та обіцяє знайти відповіді на всі їхні «Чому?», «Як?» і «Навіщо?». Щодня в таборі проводитимуть науково-популярні шоу, головоломки, фізичні та хімічні експерименти, майстер-класи та дискотеки.
- Табір Domar Camp у м. Запоріжжя пропонує доступний і веселий спосіб підтягнути англійську мову під час канікул. Команда табору підготувала на цю осінь нову комплексну програму для дітей від 7 до 12 років, яка включає 10 годин англійської мови, тематичні квести, ігри, майстер-класи та виїзні заходи.
- IT-школа СМАРТ у м. Дніпро організовує осінній ІТ-табір. Тут на дітей чекають цікаві заняття, екскурсії в ІТ-компанії, настільні ігри й заняття з ораторського мистецтва. Школярів (8-15 років) навчать працювати зі своєю електронною поштою, допоможуть створити власну анімацію та комп’ютерну гру, а також покажуть, як безпечно працювати в мережі.
- Футбольний клуб «Еколенд» (м. Львів) запрошує дітей 6-10 років на найдрайвовіші осінні канікули «GO GO» на футбол«. В програмі табору щоденні тренування, мотиваційна зустріч з футболістом, майстер-класи, квести, екскурсії та football party.
Варто зауважити, що більшість таборів має режим повного та неповного дня. Крім того, якщо ви не маєте можливості відвідувати табір весь термін (5 днів), майже скрізь є можливість замовити участь в програмі одного чи декількох днів.
Цікавим варіантом проведення осінніх канікул є перебування в заміських таборах серед природи й свіжого повітря. Так, дитячий табір «Edelweiss» у Карпатах пропонує дітям від 7 до 18 років насичений відпочинок та захоплюючі пригоди. В програмі заходів є уроки верхової їзди, заняття в мотузковому екстрим-парку, playback-театр та психологічні тренінги.
Куди піти разом з дітьми під час осінніх канікул у місті?
На вихідних або якщо у вас є вільний час у будні, можна пошукати цікаві заходи у вашому місті.
1. Сьогодні в багатьох містах та містечках організовують майстер-класи, де ваша дитина може навчитися щось робити своїми руками:
- розпис по склу;
- вироби з глини;
- декупаж;
- моделювання в комп’ютерних програмах;
- робототехніка тощо.
Під час осінніх канікул традиційно відбуваються цікаві заходи до найнезвичайнішого свята Хеловіну:
- у Харкові 28 жовтня відбудеться майстер-клас з виготовлення слаймів (іграшок-лизунів) «Хеловінський флафі слайм» (від дитячої студії СОК). Запрошуються діти 4-14 років.
- 27 та 28 жовтня в м. Вінниця відбудеться святкування Halloween для діток 3-10 років у дитячій кімнаті «Ігрова хатина». Юних магів запрошують робити капелюх чарівника, варити чарівне зілля, вирощувати драконів та брати участь в багатьох інших цікавих фокусах та дослідах.
- У м. Київ 30 жовтня організовують майстер-клас з розпису медово-імбирного печива для дітей віком від 3 років та дорослих.
Якщо у вашому місті немає майстер-класів, влаштуйте урок вдома. Сьогодні є багато крамниць для творчості (можна замовити й в Інтернеті), де ви зможете купити готові набори для власного майстер-класу й зробити щось цікаве з дитиною під час канікул.
2. Можна піти в музей або на екскурсію до інших цікавих пам’яток. Зазвичай на час канікул музеї влаштовують програми вихідного дня, де проводять цікаві екскурсії, враховуючи смаки сучасних дітей:
- Національний музей імені Андрія Шептицького у Львові запрошує школярів (від 10 років) 27-30 жовтня на виставку представників харківської пейзажної школи «Творці українського пейзажу». В програмі заходів квести, майстер-класи, які допоможуть глибше ознайомитися із особливостями малювання пейзажу, його елементами та основними ознаками.
- Національний науково-природничий музей НАН України (м. Київ) під час осінніх канікул працює без вихідних й організовує інтерактивну програму, під час якої школярі познайомляться з хижими рослинами, вирушать на пошуки морських тварин, стануть експертами з дослідження динозаврів, а також зможуть зібрати власну палеонтолоргічну колекцію.
- Протягом 22-28 жовтня (на час осінніх канікул) полтавським школярам-відвідувачам музейних закладів надається пільгова знижка розміром 50% вартості квитка вхідної плати в музей.
3. Зацікавити й розважити дитину може відвідування галереї, вистави чи концерту.
4. Дітям сподобається й похід до зоопарку. До кращих зоопарків України відносяться Миколаївський (якому більше 100 років), «Сафарі» в Бердянську, «XII місяців» у Київській області, Подільський у Вінниці , а також Харківський та Одеський зоопарки.
Які є ідеї спільного активного відпочинку?
Якщо вам не хочеться сидіти вдома, а ваша дитина має невичерпний запас енергії, можна обрати деякі види активного відпочинку:
1. Провести час у мотузковому парку. Такі розваги вже набули популярності в Україні й поступово поширюються в містах. Та пам’ятайте й обов’язково нагадайте дитині, що, ковзаючи мотузками серед дерев, слід дотримуватися техніки безпеки й уважно слухати інструктора.
2. Відвідати кінний клуб або ферму. У Києві та інших містах є приватні клуби, які надають свої послуги. Але можна також вирушити туди, де розводять коней, — там проведуть ще й захоплюючі екскурсії. Наприклад, поїдьте до молодого Петриківського племконезаводу або кінних заводів з історією (в Жашкові (Черкаська область)), Онуфріївці (Полтавська область)). До речі, верхова їзда є одним з методів реабілітації (іпотерапія) й допомагає зняти стрес, що дуже актуально після напруженого навчання.
3. Екстрим і позитивні враження вам забезпечені у аквапарку, адже це не лише літня розвага. Так, цілий рік працює один з найбільших аквапарків Європи «Dream Island» у Києві, триповерховий аквапарк «Термінал» у Броварах, «Джунглі» в Харкові, а також аквапарки у Львові, Тернополі, Івано-Франківську.
4. Яскраві враження будуть забезпечені, якщо ви захочете долучитися до народних промислів. З Полтави, Харкова організовують пізнавальні екскурсії в центр гончарного мистецтва — Опішню, де можна купити кераміку й повчитися працювати на гончарному крузі. Є тури, де одночасно можна відвідати й центр килимарства та вишивки — Решетилівку, побувати в гоголівських місцях.
5. Незабутні спогади забезпечить подорож Україною чи поїздка за кордон. Наша країна багата на визначні місця й чудові краєвиди: озеро Синевир, середньовічні замки Закарпаття, Букський каньйон, біосферний заповідник «Асканія-Нова», міста Львів, Чернівці та Кам’янець-Подільський тощо.
Разом із відпочинком приділіть увагу пізнавальним програмам, розповідайте дитині про місцевість, її історію. Адже все, що дитина побачить на власні очі, запам’ятається набагато краще, ніж почуте на уроках.
Як організувати відпочинок з дітьми на природі?
Насолодитися прекрасними краєвидами ви можете також, вирушивши в похід (наприклад, на вихідні, якщо в будні працюєте). Це дозволить вам забути на декілька годин про турботи, відпочити від міського шуму й набратися сил, а діти будуть у захваті від пригоди. Можна взяти з собою продукти й влаштувати пікнік або власноруч зловити рибку, а потім приготувати разом смачний обід на вогнищі. До речі, не забудьте назбирати природних матеріалів (жолудів, шишок, гілочок): буде чим зайнятися вдома в похмуру погоду.
Цікавим варіантом дозвілля є фотосесія на тлі осінньої природи. Тільки на цей раз не запрошуйте професійних майстрів, дозвольте дитині приміряти на себе роль фотографа. Ви навіть не здогадуєтеся, які цікаві фотографії можуть у них вийти та які незвичайні ракурси вони знайдуть. Можете взяти з собою іграшки, й пофотографувати їх. Обов’язково роздрукуйте зроблені фото й ввечері перегляньте їх. Впевнені, вони будуть дивовижними.
Гуляючи на вулиці чи в парку, не забувайте про активні ігри на свіжому повітрі.
Чим зайнятися з дитиною вдома?
Якщо на вулиці погана погода, й ви вирішили залишитися вдома, то можете обрати щось із нижче запропонованих ідей:
- перегляд фотоальбомів/відеозаписів, коли ваша дитина була зовсім маленькою;
- гра в настільні ігри, пазли;
- читання улюблених казок, книг;
- перегляд цікавих мультфільмів, фільмів всією родиною (потім можна обговорити їх або намалювати разом малюнок);
- організація сюжетно-рольових ігор «В магазині», «На дитячому майданчику» тощо.
Що можна зробити разом з дитиною під час осінніх канікул?
Вашій дитині дуже важливо проводити з вами більше часу. Тому варто знайти шпарину в своєму завантаженому графіку й зробити з дитиною щось своїми руками. Це може бути:
- фотоколаж з тих фотографій, які ви зробили в лісі чи парку;
- тревел-бук, в якому буде відображений кожен з днів осінніх канікул. До нього можна поміщувати фото, квитки, написи, картинки тощо. Починати краще з першого дня канікул, а потім ви зможете побачити, як багато встигли зробити.
- намалюйте разом картину;
- створіть поробку з природного матеріалу. Осінь надихає на виготовлення виробів з каштанів, кольорового листя, жолудів тощо, тим більше можна разом сходити в парк для збору відповідних матеріалів.
- кулінарне шоу. Можете напекти з дитиною домашнього печива чи приготувати разом обід. На цю подію можна запросити друзів вашого малюка, а потім разом влаштувати перегляд цікавого мультфільма з чаєм й власноруч приготовленими смаколиками.
Взагалі діти обожнюють робити щось своїми руками. Треба лише зацікавити.
Тетяна Доненко, блогер сайту «I go to world», радить дотримуватися таких порад, організовуючи відпочинок для своєї дитини:
- Не намагайтеся охопити «все й одразу» — зосередьтеся на підборі оптимального виду відпочинку для вашого малюка, що відповідає його інтересам і темпераменту.
- Вирушаючи на відпочинок всією сім’єю, не забудьте вдома гарний настрій. І заздалегідь підтягніть незавершені справи, щоб вони не заважали спілкуванню з дітьми.
- Повернувшись з відпочинку або дочекавшись школяра з табору, продовжте приємні враження: влаштуйте вдома чаювання з переглядом фото й відео.
Пам’ятайте, що дитині найбільше запам’ятається час, проведений разом з батьками. Тож за найменшої нагоди приділяйте увагу своєму малюку, аби його канікули пройшли з користю, принесли максимум задоволення й забезпечили незабутні спогади під час навчання.