Не так давно наші діти насолоджувалися канікулами, теплим сонечком і морем. Та не встигли ми натішитися літом, як уже жовтень на календарі, а з ним — осіння прохолода, надмірна вогкість і... сезонні застуди.
До того ж, з початком навчального року, перебування в дитячих колективах призводить до того, що різноманітні інфекції частіше проникають до організму малюка.
Говорячи про дитячі захворювання, ми звикли акцентувати увагу на лікуванні. Хоча не менш важливим є правильне відновлення здоров’я малюка після хвороби. Що потрібно робити, щоб дитина якомога швидше стала знову активною та радісною? Які профілактичні заходи рекомендують спеціалісти для зміцнення імунітету? Давайте розбиратися разом.
Насамперед варто зазначити, що імунітет — це здатність організму протистояти інфекціям і запобігати різним хворобам.
Які ознаки ослабленого імунітету? Як правило, хвороба після свого відходу залишає імунітет організму зниженим. Основними ознаками ослаблення імунної системи дитини є:
- млявість;
- швидка стомлюваність;
- погане самопочуття;
- неможливість довго утримувати увагу;
- підвищена чутливість до нових інфекцій;
Крім інфекцій знижений захисний фон провокує проникнення хвороботворних організмів і виникнення алергічних реакцій. До того ж дисбаланс в імунній системі може призвести до аутоімунних захворювань, при яких імунні клітини починають руйнувати свої власні тканини.
Тому зміцнення імунітету після захворювань є надзвичайно важливим.
Що робити, якщо дитина дуже слабка після хвороби?
Для того, щоб ваша дитина швидко відновилася після перенесеного захворювання, необхідно забезпечити їй:
1. Збалансоване харчування, що дозволяє організму малюка отримувати всі необхідні речовини, потрібні для одужання. Для цього батьки мають пропонувати дитині:
- легку їжу — краще давати продукти, які легко засвоюються і не дають додаткового навантаження на травну систему;
- повноцінний раціон — обов’язковими в складі їжі мають бути вітаміни та мікроелементи. Слідкуйте, щоб меню було різноманітним і включало всі необхідні компоненти. У відновний період обов’язковими в щоденному раціоні є овочі та фрукти.
- адекватну кількість їжі. В процесі одужання апетит дитини буде поліпшуватися, й відповідно до цього потрібно збільшувати кількість їжі. Але ні в якому разі не можна перегодовувати дитину, намагаючись надолужити згаяне. Дитячому організму після хвороби буде дуже складно впоратися з великою кількістю їжі.
- режим пиття, що є обов’язковим компонентом імунотерапії. Відновлення імунітету вимагає вживання великої кількості рідини (при цьому температура напоїв має бути не нижчою від температури тіла). Це допоможе вивести токсини з організму та компенсувати втрату рідини.
2. Провітрювання та підтримання вологості. Під час одужання дуже важливо, щоб у приміщенні, де знаходиться малюк, був доступ свіжого повітря. Тому не забувайте провітрювати кімнату 2-3 рази на добу.
Пересихання слизових оболонок може призвести до повторного проникнення хвороботворних організмів. Аби запобігти цьому, потрібно підтримувати вологість у кімнаті на рівні 50-70%. Забезпечити її достатній рівень вам може допомогти зволожувач повітря. Крім того, не зайвим буде щоденне вологе прибирання в кімнаті малюка, адже в пилу скупчуються бактерії та віруси.
3. Поступове збільшення фізичної активності, яка стимулює всі системи організму, збагачує киснем клітини, що призводить до стабілізації їх роботи та відновлення імунних сил.
Якщо в гострий період хвороби рухливість дитини потрібно обмежувати задля запобігання ускладнень, то в період одужання фізична активність вітається. Так, можна зробити з дитиною зарядку, дихальну гімнастику тощо.
Однак серйозні навантаження одразу після хвороби малюку не потрібні (тому заняття в спортивній секції чи танці краще поки відкласти). Крім того, рухова активність може бути обмежена за показаннями лікаря при деяких хворобах.
4. Здоровий сон. Дитині має бути забезпечено повноцінний сон (для дошкільників обов’язковим є денний відпочинок), адже його нестача заважає відновлювальному процесу організму й зменшує бар’єрні якості імунної системи.
5. Прогулянки на свіжому повітрі. Коли дитина досить зміцніє, можна виходити з нею на прогулянку, пограти в м’яч або інші рухливі ігри. Однак варто обов’язково слідкувати, щоб малюк не пітнів і не перевтомився. До того ж, виводячи дитину на вулицю, пам’ятайте, що її організм ще досить вразливий до інфекцій. Тому варто уникати відвідування людних місць.
Час, необхідний для відновлення, залежить від важкості хвороби та її перебігу. Якщо мова йде про грип або ГРВІ, то період одужання зазвичай становить 1-2 тижні. У будь-якому випадку після гострого періоду хвороби обов’язково має пройти певний час, перш ніж ваш малюк знову піде до школи або в садок.
А як вберегти дитину від грипу й підвищити її імунітет?
Сьогодні в Україні дуже поширеним є вживання імуномодуляторів, імуностимуляторів та інших препаратів «для покращення імунітету» та швидкого одужання. Однак наразі немає жодного незалежного наукового дослідження, яке б доводило, що імуностимулятори є ефективними для профілактики грипу, ГРВі чи застуди.
- Як стверджує провідний експерт-імунолог, лікар Ерік Х’юз, імуностимулятори використовуються в медицині при серйозних захворюваннях (наприклад, онкології), коли є серйозні підстави для такого втручання в імунну систему.
Не пройшла перевірку дослідженнями й рекомендація приймати вітамін С, екстракт ехінацеї чи трав’яні препарати для профілактики хвороб чи покращення бар’єрних ресурсів імунної системи.
Уляна Супрун, в.о міністра охорони здоров’я, застерігає також від вживання мультивітамінів з метою зміцнення імунітету: «Немає жодних доказів того, що вони покращують здоров’я чи запобігають хворобам.Приймати їх „про всяк випадок“ категорично не рекомендується».
Варто пам’ятати, що висновок, чи потрібно дитині призначати вітаміни і які саме, може зробити лише лікар-педіатр на основі проведених аналізів.
На сьогодні єдиним доведеним методом профілактики грипу та попередження його важких ускладнень є вакцинація. Лікарі зазначають, що для формування імунітету після щеплення потрібно 2-3 тижні, тому бажано зробити його до кінця жовтня чи середини листопада, аби вберегти себе від перших спалахів.
Крім того, підтримувати імунітет дитини на належному рівні допоможуть:
- збалансоване харчування;
- повноцінний сон (дітям від 7 років необхідно спати не менше 9-10 годин);
- фізичні навантаження;
- зволоження повітря в приміщеннях;
- часте миття рук, протирання стола, клавіатури, екрану телефона й інших поверхонь дезінфікуючими засобами.
Тому зміцнюйте імунітет правильно, звертайтеся за консультацією до вашого сімейного лікаря і будьте здорові!