До Нового року залишилося...10 днів! Зазвичай грудневі дні сповнені святкової метушні: малюки рахують дні до настання свята, а батьки намагаються розібратися з купою незавершених справ.
І одне з найскладніших завдань у передноворічному марафоні — вибір подарунка для малюка. Адже від Діда Мороза діти очікують не просто подарунків, а виконання найзаповітніших мрій.
А як виникла традиція вручення подарунків на Новий рік? Що покласти під ялинку малюкам, а що — старшим дітям? Та від яких подарунків варто утриматися?
Пропонуємо дізнатися в нашій статті.
Звідки походить традиція вручати новорічні подарунки?
Цей звичай започаткували у Давньому Римі, де після введення юліанського календаря (46 р. до н.е.), вперше відзначили Новий рік 1 січня. Римляни дарували один одному монети з зображенням двоголового бога Януса — покровителя часу, дверей і воріт, на честь якого й названий місяць «январь» (символічно — «двері в рік»)«. А ще в Давньому Римі було прийнято вручати один одному лаврові гілочки — символи щастя та успіху в наступному році.
А от традиція обдаровувати дітей виникла в Німеччині в часи раннього християнства (Х ст.). У Кельнському соборі, в день пам’яті святого Миколая, учням церковної школи роздавали солодощі. Поступово ця традиція поширилася за межами Німеччини, європейці почали розвішувати черевички й шкарпетки для подарунків святого Миколая, який з часом перетворився на Санта Клауса й почав приходити до дітей на Різдво.
В нашій країні малюкам зазвичай приносить подарунки і святий Миколай (19 грудня), і поширений з радянських часів Дід Мороз (на Новий рік).
Що можна подарувати на Новий рік малюкам (0-3 років)?
Дитина до трьох років зрадіє будь-якому подарунку, адже в цьому віці для неї важливим є сам факт його отримання, а не особисті вподобання чи актуальність.
Малюкам можна обрати подарунки та ігри, що розвиватимуть дрібну моторику, мислення, пам’ять, уяву:
1.Будівельні пірамідки, вежі, набори конструкторів. Можна вибрати як дерев’яний (наприклад, цікаві варіанти пропонує український виробник «Cubika»), так і пластиковий, але з якісного матеріалу.
2. М’які пазли або ж пазли для найменших, що складаються з 3-4 частин. Дітям такого віку буде цікаво складати тематичні пазли («Хто де живе», «Хто що їсть», «Де чия мама» тощо). Граючи з ними, малюк вчиться краще володіти ручками, знайомиться з навколишнім світом.
3. Фігурки тварин (дикі звірі, мешканці джунглів, домашні тварини), овочів та фруктів, транспортних засобів. Актуальним для малюків буде й набір водоплавних тварин для купання. Такі іграшки допомагають перетворити водні процедури в захоплюючу гру.
4. Розвивальні музичні скриньки, будиночки-сортери, до яких додаються геометричні фігури, фігурки тварин, які потрібно вкладати у відповідні отвори. Зазвичай вони вміють співати, розповідати вірші, тож ігри з ними забезпечують всебічний розвиток дитини.
5. Бізіборд (busyboard) — розвивальна дошка, найчастіше зроблена з дерева, на якій закріплені різні «маніпуляційні» елементи (рахівниця; замки; вимикачі; годинник; дверцята; літери та цифри; лабіринти тощо). Бізіборд допоможе тренувати дитячі пальчики та познайомить малюка з тими речами, які зустрічаються в побуті.
6. Книги з великими малюнками для розглядання, з клапанами для гри, з віконечками, які дитина самостійно відчиняє та зачиняє, книги-розмальовки. Книжки варто підбирати прості й зрозумілі, які сприятимуть збагаченню словникового запасу малюка: «Дикі тварини», «Пори року», «Елементи одягу» тощо. Для дитини такого віку можна підібрати й перші віммельбухи — книги-розглядалки з великою кількістю ілюстрацій. Головне, щоб малюнки були не надто деталізованими та дрібними. Наприклад, чудовим подарунком можуть стати віммельбухи «Що чує кошеня?» та «Весняні пригоди білченяти» Лізелот Верштееґ (вид.«Artbooks»). А ще цікавими варіантами книжкових подарунків є «сонні книжки», в яких герої поступово засинають, а з ними вкладається спати й малюк. Наприклад, книжечки «На добраніч, Норі» Бріґітти Венінґер та Юсуке Йонецу (вид.«Рабарбар»), «Потяг-дрімотяг» Шеррі Даскі Рінкера та Тома Ліхтенгелда (вид.«Artbooks»)
7. Магнітна дошка для малювання крейдою та фломастерами. Такі дошки бувають різних форматів — настільні, настінні й такі, що встановлюються на підлозі. Вони стануть незамінним помічником у розвитку творчих здібностей дитини, а також допоможуть освоїти навички охайності.
8. Дитячі музичні інструменти — барабан, ксилофон (на 5, 8 тонів), піаніно, маракас, дудочки — які розвивають не лише музичний слух та відчуття ритму, а й дрібну моторику та увагу.
Батькам варто пам’ятати, що іграшки мають бути зроблені якісно та не містити дрібних і гострих предметів, якими дитина може поранитися або проковтнути.
Який подарунок буде найбільш вдалим для дитини віком 3-7 років?
Для дошкільників, напевно, найцікавіше обирати подарунки. Діти починають мислити самостійно, в них формується своя система цінностей. У віці 3-7 років все ще актуальні розвивальні іграшки, але обирати потрібно вже складніші варіанти. Давайте розглянемо цікаві ідеї:
1. Набори для творчості — кінетичний пісок, м’яка глина, комплекти для виготовлення прикрас, набори для малювання водою, пластилін, тісто для ліплення. Вони розвивають уяву, дрібну моторику рук і дуже подобаються дітям.
2. М’яка іграшка — безпрограшний подарунок дитині такого віку. Особливо, якщо це буде улюблений персонаж книги чи мультфільму.
3. Популярні сучасні іграшки:
- Набір BeyBlade — гра, якою захоплюються як старші дошкільники, так і молодші школярі. Вона складається з комплекту барвистих дзиґ, створених за мотивами однойменного мультсеріалу. Любителю цієї іграшки знадобляться також спеціальна арена для змагань, окремі пускові установки, набори «день-ніч»
- Лялька L.O.L — іграшка у вигляді кулі з кількома шарами, в яких заховані таємні послання, аксесуари та маленька лялька. Кожна така іграшка — це цікава загадка для дитини, адже лялечки дуже різні, тож ніколи не знаєш, яка дістанеться саме вам. До того ж, процес розпаковування такої іграшки приносить дитині багато задоволення.
- Іграшковий автомобіль (евакуатор, всюдихід, автомобіль на радіокеруванні, автомобільний трек-наукова лабораторія Hot Wheels), літак, залізниця, іграшкова рація, від яких будуть в захваті всі хлопчики.
- Лялька (фея, принцеса), коляска, ляльковий будинок, єдиноріг, плюшевий поні, якими захоплюються сучасні дівчатка.
4. Книги — збірки казок, оповідань, яскраві пізнавальні книги, віммельбухи тощо — в сучасних українських видавництвах є надзвичайно багато цікавих книжечок для маленьких читачів. Наприклад, з книгами серії віммельбух, на сторінках яких знаходиться безліч дрібних зображень, дитина зможе розвивати увагу, пам’ять та уяву.
5. Конструктор Lego — ці конструктори вже давно перетворилися в окремий всесвіт зі своїми героями. Можна обрати набори відповідно до віку дитини та її вподобань. Цеглинки розвивають дрібну моторику рук, уяву, дозволяють будувати неймовірні споруди.
6. Набір пазлів. Дошкільників будуть цікавити пазли, які допомагають пізнавати навколишній світ: професії, транспорт, тварини, рослини чи пори року. Така іграшка знайомить з поняттям частини та цілого, розвиває просторове мислення та розширює кругозір.
7. Дитячий кухонний набір «Міні-кухня», до якого входять плита, мийка, посуд і кухонне приладдя.Такий подарунок знайомить дитину з професією кухаря, навчає веденню домашнього господарства, дозволяє вигадувати різні сценарії для ігор.
8. Дитячий набір інструментів. Вже в ранньому віці хлопчики прагнуть майструвати та ремонтувати речі, наслідуючи дорослих. Серед великого асортименту наборів можна знайти як цілі міні-майстерні, що включають безліч предметів, так і окремі інструменти для дітей (дриль, шуруповерт, пилка), що повністю імітують справжні.
9. Ближче до п’яти років дитину вже можуть зацікавити карнавальні костюми улюблених героїв (Спайдермена, Пікачу, Ельзи, пірата, феї), які стануть яскравим доповненням новорічного свята.
Який подарунок обрати молодшим школярам (7-11 років)?
Дитина, яка пішла в школу, багато чого переймає від однокласників та друзів, з якими вона проводить все більше часу. Тому й бажання щодо подарунків вже можуть залежати від моди, популярності іграшок серед однолітків. Батькам варто враховувати це, обираючи подарунок молодшим школярам, і пам’ятати, що вони все ще чекають на диво та сюрпризи.
Серед подарунків, що зацікавлять дитину цього віку, ми виділили такі:
1. Механічні 3D-пазли (наприклад, укр.виробника «Ukrainian Gears») — дерев’яні двигуни, механічні шкатулки, трамвайчики, сейфи, локомотиви та інші конструкції, що складаються з безлічі дрібних деталей. Всі механізми розроблені таким чином, щоб дитина могла самостійно скласти виріб без спеціальних інструментів і клею, використовуючи інструкцію. До того ж, механізми рухаються, дозволяючи дітям вивчати основи механіки й розуміти, як працюють пристрої. Такі іграшки розраховані на дітей 9-14 років.
2. Сквіші-антистрес — яскраві іграшки зі спіненої гуми, які приємно м’яти в руках, а потім спостерігати, як вони відновлюють форму. До того ж, вони дозволяють розслабитися та зняти емоційне напруження. Дівчатка віддають перевагу кумедним єдинорогам, героям аніме або фігуркам тварин. Хлопці вибирають сквіші у формі м’ячів, їжі, монстрів.
3. Набори «Зроби сам». Школярі люблять майструвати щось своїми руками й у них це вже добре виходить. Цікавим варіантом подарунку є святкові набори:
- готові деталі пряникового будиночка для розфарбовування;
- різдвяні картини для малювання за номерами;
- гігантські новорічні розмальовки на стіни;
- тематичні набори для вишивання, аплікації паєтками, випалювання тощо.
4. Роботи, іграшки-трансформери, здатні перетворюватися з автомобіля, літака на робота. Цю іграшку батьки купують дитині навіть в дошкільному віці, хоча психологи радять зачекати, аби такі ігри не призвели до викривленого сприйняття реальності. Для школяра ж, у якого вже сформувалися більшість функцій мозку та основні уявлення про світ, трансформери є прийнятним варіантом подарунка. Вони розвивають логічне мислення, уяву, викликають інтерес до техніки та програмування.
5. Настільні ігри. Відволікти школяра від комп’ютерного екрану допоможуть настільні ігри. Сучасний вибір їх такий широкий, що дуже легко підібрати саме те, що потрібно, — для будь-якого віку та інтересів: ігри для любителів віртуальної стрільби по танках, квести для справжніх детективів тощо. Запевняємо, разом з дитиною буде грати вся родина.
6. Головоломки. Сьогодні, окрім кубика Рубика можна придбати танграм, пірамідку Мефферта, головоломки-кулі, які розвивають логічне мислення, покращують пам’ять та швидкість обробки інформації, розвивають уяву школяра.
7. Конструктори. Якщо сину або дочці подобається конструювання, під ялинку на Новий рік можна покласти новий конструктор. Варто звернути увагу на новинки: магнітний конструктор; вежі з керамічних цеглинок; дерев’яні 3D-моделі; набори для створення і програмування роботів.
8. Канцелярські товари. Цікаві варіанти для подарунку дитині на Новий рік можна знайти і в магазинах канцтоварів: скетчбуки та блокноти; записні книжки з чорними або кольоровими сторінками й спеціальні маркери для малювання на них; незвичайні ручки, олівці та фарби.
9.Бінокль, телескоп — чудові подарунки для маленьких дослідників, за допомогою яких вони зможуть відкривати нові горизонти. Моделі можна підібрати відповідно до віку дитини та очікувань від приладу.
10. Книги. Хорошим новорічним подарунком для дитини від 7 до 10 років стане захоплююча книга: дитячі енциклопедії, фентезі, пригодницькі книги, замальовки зі шкільного життя.
11. Набори для експериментів (хімічних дослідів, вирощування кристалів тощо). Такий набір дозволить дітям самостійно проводити досліди в домашніх умовах. Наприклад, створити на столі вулкан, штучний сніг, саморобні батарейки, намалювати фантастичні пейзажі або прочитати зашифрований лист.
12. Гаджети та аксесуари до них. У цьому віці в дитини вже зазвичай є власний телефон, тому можна купити на подарунок до Нового року бажані комплектуючі до нього: цікавий чохол; powerbank, колонки.
13. Активне дозвілля. Незважаючи на холодну погоду, багато дітей із радістю знайдуть під ялинкою ролики або ковзани, новий футбольний м’яч, тенісні ракетки, самокат тощо.
Який подарунок сподобається підлітку?
З 12-ти років у більшості дітей починається перехідний період, і догодити їм стає все важче. Тож до вибору новорічного подарунка потрібно підходити ще більш відповідально та добре орієнтуватися в захопленнях своїх дітей.
Підліткам сподобаються різноманітні пристрої та ІТ-новинки (сучасний джойстик, електронна книга, планшет, оригінальні навушники).
Ви не прогадаєте, якщо оберете подарунок, пов’язаний з хобі (фарби, мольберт, книга, музичний інструмент, відсутній експонат колекції тощо). Можна також придбати сертифікат у спеціалізований магазин, де дитина зможе самостійно обрати корисну річ для проведення свого дозвілля та розвитку здібностей.
Відмінним подарунком стануть також речі, пов’язані з активним зимовим відпочинком: лижі, ковзани, сноуборд або навіть санчата.
Дарувати підлітку можна й круті враження — сертифікати на фотосесію, майстер-клас з гончарства, малювання, в квест-кімнату тощо. Чудовим подарунком стане і квиток на концерт улюбленої групи чи гру спортивної команди, за яку вболіває дитина. Такі презенти обов’язково сподобаються підлітку та зроблять похід на обраний захід справжнім новорічним дивом.
Яких подарунків варто уникати?
Обираючи новорічний подарунок, батькам бажано відмовитися від бажання поєднати приємне з корисним і таких практичних подарунків, як
- одяг (можливим варіантом є лише обновка, яку дитина сама попросила та обрала);
- зручне ліжко, новий стіл або крісло;
- ранець для школи.
Якщо малюкам ще може сподобатися такий подарунок, то старші діти його навряд чи зрозуміють і будуть розчаровані.
Не варто ризикувати також з купівлею дитячої косметики. Звісно, маленькі модниці будуть раді цьому подарунку, але, як правило, якість такої косметики є дуже сумнівною.
Пам’ятайте, що подарунок дитині на Новий рік має відповідати її бажанням та вподобанням. Тож прислухайтеся до своїх малюків, проявляйте інтерес до їхніх захоплень, і вранці 1 січня ви станете свідком яскравого феєрверку емоцій та неприхованого подиву: «Як же Дід Мороз здогадався, що мені хотілося отримати саме такий подарунок?».