Зазвичай у холодну пору року ймовірність захворіти зростає. У нас ослаблюється імунітет, погода дивує щоденними сюрпризами, та ще й віруси підстерігають на кожному кроці.
За даними Міністерства охорони здоров’я України, протягом 26 листопада — 2 грудня 2018 року на грип та ГРВІ в Україні захворіли 195 740 людей, із них 68,2% — діти віком до 17 років.
Оскільки перші симптоми застуди, грипу та ГРВІ є дуже схожими, їх часто можна сплутати один з одним. А це може призвести до серйозних ускладнень і навіть летальних випадків.
На які ознаки сезонних хвороб потрібно звертати увагу в першу чергу? Які препарати не рекомендують використовувати для лікування грипу й ГРВІ? Та що потрібно робити, аби вберегти дітей від цих захворювань?
Пропонуємо знайти відповіді разом.
Що таке застуда і ГРВІ та як їх правильно лікувати?
Ми звикли називати застудою будь-яке захворювання, що супроводжується кашлем, температурою і нежиттю.
Однак, як стверджує лікар-імунолог Марина Трофимова: «Застуда не є діагнозом, як-от ГРВІ, — це просто стан організму. І вона справді може виникати через вплив холоду на організм. Під час тривалого перебування на морозі чи в умовах сирості в людини спрацьовують адаптаційні механізми у вигляді спазму судин (верхніх дихальних шляхів зокрема)».
А це призводить до порушення кровопостачання слизової оболонки, і , відповідно, виникнення симптомів застуди — нежиті та дискомфорту в горлі. Та, як зазначає експерт, ці симптоми є лише локальним запальним процесом, що швидко минає без медикаментозного втручання.
Коли ж симптоми застуди стають більш вираженими й супроводжуються підвищенням температури — можна говорити про ГРВІ (гостру респіраторну вірусну інфекцію). А вірус можна підхопити незалежно від погодних умов.
Лікар-імунолог Віра Гаєвська зазначає: «Звичайну застуду чи ГРВІ із легкими симптомами лікують лише постільним режимом і рясним питтям протягом 3-5 днів. Організм цілком може впоратись із вірусом сам.»
Ольга Кирчик, завідувач педіатричного відділення поліклініки № 2 Кременчуцької міської дитячої лікарні, рекомендує батькам у випадку виникнення ГРВІ в дитини:
1) зволожувати повітря в кімнаті, де лежить хворий (робити вологе прибирання, придбати зволожувач повітря тощо);
2) підтримувати в кімнаті дитини нормальну температуру — близько 20 ºС;
3) збивати температуру тіла дитини лише у випадку, якщо вона сягає 38,5 ºС;
4) давати дитині часто пити (морси, компоти із сухофруктів, чай з яблуком, родзинками);
5) промивати ніс сольовими розчинами.
Якщо симптоми є більш вираженими, наприклад, спостерігається висока температура й ломота в тілі, то потрібно звертатися до кваліфікованих спеціалістів.
Які головні ознаки грипу?
Грип — це гостре респіраторне захворювання (інфекція), що розвивається дуже швидкими темпами після 1-2 днів інкубаційного періоду. Він виникає внаслідок потрапляння в організм людини вірусу грипу повітряно-крапельним шляхом.
Характеризується такими запальними процесами, як:
- нежить;
- запалення пазух носа та гортані;
- кашель;
- порушення дихання.
Крім того, вірус грипу викликає інтоксикацію організму — патологічний стан, що виникає внаслідок дії на організм токсичних (отруйних) речовин. Інтоксикація може супроводжуватися головними та м’язовими болями, блювотою й навіть галюцинаціями.
За перших ознак грипу — різкого підвищення температури, виникнення головного болю — хворий має негайно звернутися до лікаря. Адже основна небезпека грипу та його відмінність від застуди й ГРВІ — це велика ймовірність ускладнень. До них відносять: пневмонію, бронхіт, астму, проблеми з серцем та інші захворювання внутрішніх органів. Найчастіше ускладнення грипу виникають тоді, коли хвороба переноситься на ногах, без дотримання постільного режиму.
Які основні відмінності застуди, ГРВІ та грипу?
Експерти наводять 10 відмінностей грипу від застуди та ГРВІ:
1. Погіршення самопочуття при:
- застуді — поступове;
- ГРВІ — швидке;
- грипі — раптове (людина не відчуває точний момент захворювання).
2. Температура тіла при:
- застуді — зазвичай не вища +37,5ºС;
- ГРВІ — завжди вища +38ºС;
- грипі — +39-40ºС: з’являється раптово й зберігається високою протягом 3-4 днів.
3. Інтоксикація при:
- застуді — відсутня;
- ГРВІ — виражається в підвищеній втомлюваності;
- грипі — наявна та яскраво виражена: сильний озноб, нестерпний головний біль, рясне потовиділення, біль під час руху очних яблук, ломота в м’язах і суглобах, світлобоязнь (хвороблива чутливість ока до світла).
4. Нежить і закладення носа при:
- застуді — з’являється в перші години захворювання;
- ГРВІ — виникає в перші дні хвороби;
- грипі — можуть з’явитися як ускладнення не раніше, ніж на другу-третю добу після початку захворювання.
5. Чхання при:
- застуді — з’являється разом із нежиттю;
- ГРВІ — завжди її супроводжує;
- грипі — найчастіше відсутнє.
6. Біль у горлі та його почервоніння при:
- застуді — проявляється на другу добу після переохолодження;
- ГРВІ — з’являється відразу ж разом із кашлем і має виражений характер;
- грипі — з’являється на другу добу хвороби; до того ж, виникає кашель, викликаний болем за грудиною.
7. Дискомфорт в очах при:
- застуді — відсутній;
- ГРВІ — буває, але рідко (якщо приєдналася бактеріальна інфекція);
- грипі — часто виникає почервоніння.
8. Головний біль при:
- застуді — не виникає;
- ГРВІ — з’являється внаслідок ускладнень хвороби (гайморит, тонзиліт, бронхіт);
- грипі — такий сильний, що складно витерпіти без знеболювальних засобів.
9. Підвищена втомлюваність при:
- застуді — відсутня;
- ГРВІ — може з’явитися, якщо висока температура тримається більше доби;
- грипі — є і зберігається протягом 2-3 тижнів після хвороби.
10. Безсоння при:
- застуді — немає;
- ГРВІ — може виникати через високу температуру;
- грипі — є і зберігається протягом 2-3 тижнів після хвороби.
Які препарати проти грипу та ГРВІ не рекомендують лікарі та МОЗ України?
В нашій країні традиційно існує прямий, безрецептурний доступ до більшості препаратів. Українці, орієнтуючись на рекламу, поради знайомих чи провізорів, що співпрацюють з фармкомпаніями, постійно займаються самодіагностикою та самолікуванням.
Однак вживання лікарських засобів без доведеної ефективності або ж необґрунтоване призначення медичних препаратів не лише створює ілюзію лікування, але й може бути небезпечним через виникнення побічних ефектів. А це призводить до збільшення випадків ускладнень та скорочення тривалості життя.
Тож Міністерство охорони здоров’я України наполегливо рекомендує хворим уникати самолікування, а лікарям — надмірного призначення ліків та бездоказових методів для лікування чи профілактики грипу та інших респіраторних вірусних інфекцій.
До препаратів, не рекомендованих МОЗ України для лікування грипу та ГРВІ в дітей, відносять:
1. Антибіотики. Їх не варто застосовувати, тому що вони діють на бактерії, а не на вірус. Антибіотики призначають, коли до вірусної інфекції долучаються бактеріальні ускладнення або має місце пов’язана вірусно-бактеріальна інфекція.
- Сімейний лікар Вадим Вус зазначає: «Часте й несистемне використання антибіотиків призводить до нечутливості бактерій до цих ліків у майбутньому. Тобто, коли вам насправді потрібні будуть антибіотики, — вони можуть не спрацювати».
2. Препарати на основі інтерферону — не рекомендують застосовувати через ризик подальших ускладнень. Адже інтерферон — білок, що запобігає поширенню вірусів, бактерій тощо, — утворюється в організмі людини самостійно у відповідь на вторгнення «чужинців». Якщо ми будемо давати дитині ще й таблетовані інтерферони, імунна система може дати збій.
3. Противірусні препарати — не варто застосовувати при лікуванні вірусних інфекцій, тому що їх ефективність не є доведеною.
- «Єдині противірусні з хоч і низькою, але доведеною ефективністю — це озельтамівір і занамівір. Однак вони призначаються лікарем у випадках ускладеного грипу, появи небезпечних ознак або коли грип діагностують у людей з груп ризику в перші 2 доби захворювання» — каже Вадим Вус.
4. Імуномодулятори — лікарські засоби, які начебто покращують імунітет у здорових людей чи допомагають одужати пацієнтам з грипом. Насправді ж, їх використовують в усьому світі при серйозних захворюваннях, зокрема онкології чи при трансплантації органів.
5. Антигістамінні препарати — призначені виключно для випадків, де має місце алергічна реакція. Якщо ж вона відсутня, немає й сенсу застосування антигістамінів. До того ж, вони мають низку побічних ефектів.
- Педіатр Ольга Кирчик пояснює: «Антигістамінні препарати відчутно висушують слизові оболонки дитини, а суха слизова оболонка не спроможна боротися з вірусною інфекцією».
6. Сиропи від кашлю — не варто застосовувати для лікування малюків до 4-х років. Пов’язано це зі специфікою дитячого організму: в малюків знижений кашльовий ефект. Вони просто неспроможні відкашляти мокротиння в повному обсязі.
7. «Комбіновані ліки від застуди» — гарячі напої з апельсиновим/лимонним смаком та інші розрекламовані препарати — лише полегшують симптоми перебігу хвороби, але не лікують її. Навпаки, вони можуть уповільнювати процес одужання.
8. Вітаміни — жодним чином не впливають на вірусну інфекцію.
9. Рослинні препарати — не варто застосовувати, бо їхню ефективність не доведено ніякми науковими дослідженнями.
Як попередити виникнення сезонних захворювань?
Всі знають, що будь-яку хворобу легше попередити, ніж лікувати. Тому дуже важливими є профілактичні заходи.
Найефективнішим способом запобігти грипу є вакцинація. Це — єдиний доведений метод профілактики грипу та попередження його важких ускладнень.
- В.о. представника ВООЗ в Україні Луїджі Міґліоріні стверджує: «Вакцини проти грипу, які використовуються понад 60 років у всьому світі, довели свою безпечність та ефективність. Тому ми в ВООЗ рекомендуємо щорічні щеплення як кращий спосіб захисту. Вакцинація є найбільш ефективним способом запобігання захворюванню й важким наслідкам від перебігу хвороби».
Та, окрім вакцинації, варто пам’ятати про загальні заходи профілактики ГРВІ та грипу. До них належать:
1. Провітрювання приміщень, вологе прибирання.
2. Часте миття рук, протирання гаджетів, поверхонь дезінфікуючими засобами.
3. Загартовування протягом усього року.
4. Заняття спортом, прогулянки на свіжому повітрі.
5. Вживання достатньої кількості сезонних фруктів та овочів.
6. Уникнення місць скупчення людей в період епідемії.
Сподіваємося, що знання основних симптомів та відмінностей між застудою, ГРВІ та грипом, а також дотримання профілактичних рекомендацій, допоможе вам вберегти себе та своїх дітей від сезонних захворювань. Здоров’я вам та вашим малюкам!