Ось і завершуються зимові канікули. Повертатися до шкільного ритму після тривалого відпочинку зазвичай не дуже просто. Навіть якщо дитина любить школу, можливість спати, скільки захочеться, гратися та розважатися швидко збиває зі звичайного ритму. Тож всім школярам доводиться заново звикати до життя за графіком.
Як же допомогти дитині налаштуватися на навчальні будні й уникнути додаткового стресу?
Пропонуємо звернути увагу на такі поради:
1. Нормалізувати режим сну
Під час канікул школярі встигли забути про ранкові підйоми й звикли пізніше йти до ліжка.Тож за кілька днів до початку навчання варто поступово повертати дитину до звичного режиму сну.
Тим паче, що взимку набагато важче прокидатися — наш організм просто відмовляється це робити, коли за вікном темно. Через нестачу сонячного світла в організмі вранці продовжує вироблятися гормон сну мелатонін, і підйом для багатьох стає тортурою.
Тому вкладайте дитину спати раніше, а будіть м’яко й довго, щоб вона змогла прокинутися поступово й трохи полежати в ліжку. Це значно полегшить перший тиждень навчання.
Не забувайте, що школярам до 12 років слід спати не менше дев’яти, а то й 10-12 годин. Старшокласникам буде достатньо восьми годин сну. У перші дні після канікул необхідно звернути увагу на самопочуття дитини. Якщо бачите, що вранці вона млява, роздратована — додайте кілька годин сну .
2. Залучати дитину до фізичної активності, прогулянок
Коли діти в холодну пору року сидять вдома з гаджетами, настільними іграми та телевізором, вони втрачають фізичний тонус. Як наслідок — відчувають млявість у перші дні після канікул.
Тож фізична активність та прогулянки на свіжому повітрі є обов’язковими компонентами режиму дня під час підготовки до навчальних буднів. Денна прогулянка школярів має тривати 40 хв −1,5 год (залежно від погодних умов і самопочуття дитини). Можна також хоча б півгодини виділяти для прогулянки перед сном. А коли розпочнеться навчання, діти мають гуляти ще більше. Адже кисень вкрай важливий для нормального функціонування мозку.
Деякі батьки вважають, що холодна пора року — не найкращий час для прогулянок. Та спеціалісти наголошують, що зимові прогулянки прекрасно укріплюють імунітет та загартовують організм. А ще взимку набагато чистіше повітря, в ньому більше кисню.
До того ж, зараз існує багато можливостей для рухової активності: ковзанки (краще на відкритому повітрі), катання на санках та лижах. Можна піти з дитиною також в боулінг, до квест-кімнати. Дозвольте їй рухливі ігри з друзями на вулиці. Дитина буде в захваті й повернеться за парту здорова й сповнена сил.
3. Подбати про здорове харчування
Після канікул у дитини може спостерігатися швидка втомлюваність та зниження працездатності. Тож необхідно забезпечити їй повноцінний раціон. У ньому обов’язково мають бути присутні свіжі овочі та фрукти, м’ясо, риба та злаки. А от продукти, які краще виключити з дитячого раціону, ми описали в попередній статті.
Не забудьте подбати про корисні перекуси дитини на перерві: в ланч-бокс школярам можна покласти сухофрукти, фрукти, домашні сендвічі з цільнозернового хліба із сиром і шматочками овочів тощо.
4. Скласти «карту тижня»
Далеко не всі діти ладнають із тайм-менеджментом. Тож психолог-консультант Олена Любченко радить батькам разом з дитиною скласти розклад-карту на тиждень. Окрім шкільних занять можна внести туди гуртки, занятия спортом та розваги: походи в кіно, до театру, в гості. Можна позначити на ній дні народження друзів вашої дитини, а також майбутні поїздки та походи. Не забудьте додати на карту наліпки та стікери й повісити її на видному місці. Дітям зазвичай дуже подобаються такі календарі, і вони охоче дотримуються яскравого розкладу, який створили власноруч.
5. Уникати надмірного навантаження
Сімейний лікар Наталія Барабаш радить не тиснути на школярів на початку навчання.
- «Варто дати дитині можливість поступово втягнутися в навчальний процес. Не треба вимагати одразу старань "по максимуму"», — наголошує лікар.
Якщо дитина насправді призабула щось і приносить додому не найвищі оцінки в перші тижні навчання — не дратуйтеся й не сваріть її, поступово вона втягнеться в навчальний процес. Просто школярам на початку чергового навчального сезону важко зібратися з думками — занадто свіжі враження про безтурботні дні. Тут важливо не вимагати від дитини дорослого поводження й миттєвого налаштування на навчання. Адже навіть дорослим після відпустки потрібен час для повернення в «робочий стан».
До того ж, батькам варто акцентувати увагу на перемогах і досягненнях дитини, а не на її помилках чи поразках. Ми часто схильні перебільшувати значення оцінок. Вони важливі, але сенс дитинства, відносин і життя не в них. Дитина має відчувати, що батьки люблять її завжди й за будь-яких обставин, а не хвилюватися через черговий «розбір польотів» стосовно оцінок.
Доповнювати режим позашкільними гуртками та додатковими заняттями потрібно також поступово та дозовано. Надмірні навантаження на початку навчального семестру не будуть ефективними. Курси іноземної мови, заняття з репетиторами можуть поки що зачекати. А от спортом і музикою краще починати займатись одразу, якщо це подобається дитині. Головне правило: частіше запитувати дитину, чим вона справді цікавиться та захоплюється.
6. Вигадати приємні стимули до навчання
Важливо знайти для дитини додаткову мотивацію, щоб вона хотіла повернутися до школи після тривалої перерви. Для молодших школярів та учнів середньої школи таким стимулом може бути похід до канцелярського магазину: нові яскраві зошити, ручки й фломастери сприятимуть натхненню, а школа асоціюватиметься з чимось новим і позитивним.
Гарним стимулом, щоб повернутися до школи, є зустріч із друзями та однокласниками. Після довгих канікул ви помітите, що дитина прагне гуляти з однолітками з подвійною силою. Не потрібно забороняти це — діти мають задовольнити потребу в спілкуванні. Поступово баланс навчання та розваг нормалізується.
Можна також влаштувати дитині маленький сюрприз на честь першого дня навчання: приготувати на вечерю її улюблену страву, прогулятися разом після школи, пограти у веселі ігри або навіть запросити додому когось з її шкільних друзів та влаштувати чаювання.
Пам’ятайте, що школярам потрібно трохи часу та підтримки, щоб повернутися до звичного режиму навчальних буднів. Сподіваємося, наші поради допоможуть вам полегшити цей процес, і ваша дитина з радістю піде в понеділок до школи.