За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, протягом періоду з 28 грудня 2018 р. по 25 січня 2019 р. на кір в Україні захворіли 11 757 людей (з них 6881 дитина), а від ускладнень померло шестеро осіб, серед яких 2 дитини.
Ці статистичні дані підтверджують — в Україні наразі триває спалах кору. І хоча МОЗ 30 січня вирішило не оголошувати епідемію, оскільки країна забезпечена вакциною, ситуація залишається критичною. У деяких регіонах навіть закривають школи на карантин або не допускають невакцинованих дітей до навчання.
Чим зумовлена нинішня ситуація з захворюванням? Які основні симптоми хвороби? Кому протипоказане щеплення від кору та що робити, якщо дитина контактувала з хворим?
На ці та інші запитання шукаємо відповіді в нашій статті.
Чим зумовлена нинішня ситуація із захворюванням?
Як відомо, спалахи кору мають циклічний характер і відбуваються кожні 5-6 років. В.о міністра охорони здоров’я Уляна Супрун називає дві причини нинішнього спалаху хвороби: низьке охоплення щепленнями дитячого населення країни проти кору та випадки вакцинування неякісними вакцинами, які закупили ще до початку співпраці з UNICEF.
У листопаді 2016 року Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) попереджала Україну про небезпеку епідемії: тоді за графіком було вакциновано менше ніж половину українських дітей.
Тож із вересня 2017 року в нашій країні тривають посилені заходи з імунізації, щоби захистити якомога більше дітей і запобігти епідемії.
Що потрібно знати про хворобу?
Кір — це надзвичайно заразне гостре вірусне захворювання, що передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом. Це відбувається під час вдихання крапель слизу, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворого.
Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення. Крім того, хворі на кір довго залишаються заразними, їх потрібно ізолювати на тривалий час.
Важливо пам’ятати, що кір має серйозні ускладнення. Захворювання може призвести до:
- пневмонії;
- вушної інфекції;
- запалення мозку — енцефаліту;
- інвалідності та смерті.
Лікарі зазначають, що до важкого перебігу кору найчастіше схильні діти, молодші від п’яти років, дорослі від 20 років, вагітні жінки та люди з будь-якими імунодефіцитними станами.
Які основні симптоми кору?
Інкубаційний період кору (тобто період, коли симптоми ще не проявляються) становить 6-21 днів. Далі починається період захворювання, який може тривати до 4 тижнів.
Зазвичай першою ознакою кору є значне підвищення температури, яке триває від 4 до 7 днів.
Крім того, на початковій стадії можуть з’являтися такі симптоми:
- нежить;
- сухий кашель;
- почервоніння очей, сльозотеча, чутливість до світла;
- дрібні білі плями на внутрішній поверхні щік;
- збільшення лімфовузлів;
- пронос, блювота.
На 4-5 день хвороби з’являється червоний висип, який починається зі шкіри голови й обличчя, а згодом розповсюджується на все тіло. Він тримається 5-6 днів і потім зникає.
Дитячий інфекціоніст, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб Національного медичного университету імені О. О. Богомольця, кандидат медичних наук Людмила Палатна розповідає, як відрізнити симптоми кору від інших хвороб:
- «Спочатку висипів немає, а кір нагадує звичайну застуду, яка починається доволі гостро. У цей час важко розпізнати кір не тільки батькам, а й лікарям. „Натякнути“ на інфекцію може характерна ознака — підвищена чутливість до світла та сльозотеча. Через те що набрякають повіки, дитина мружиться і не може дивитися на світло. Ще одна підказка — висипання на слизових, що нагадують розсипану манну крупу. Вони з’являються на слизовій оболонці щік, яснах, іноді — на статевих органах.»
Але, як зазначає лікар, у 10-15 відсотків дітей цього симптому може не бути або він буде виражений слабко. Тому остаточний діагноз ставиться, коли на четвертий-п’ятий день у дитини з’являються типові корові висипи у вигляді численних дрібних червонуватих цяток і пухирців, які поступово збільшуються й зливаються.
Лікар також підкреслює, що ні в якому разі не потрібно змащувати шкіру, на якій з’явилися висипи, кремами, мазями чи протирати відварами трав. Через 4-5 днів висип згасає й стає блідішим, а стан дитини помітно покращується.
Як доглядають за хворою дитиною?
При важкому перебігу хвороби, розвитку ускладнень необхідна госпіталізація.
Неускладнений кір лікують вдома, але обов’язково під спостереженням лікаря. Він призначає дитині лікування, яке допомагає впоратися із симптомами хвороби й підтримати імунітет. Спеціалісти наголошують, що безконтрольне вживання жарознижувальних препаратів чи антибіотиків може погіршити перебіг хвороби і призвести до ускладнень.
Лікар-епідеміолог Іванна Болотова рекомендує батькам, доглядаючи за дитиною, хворою на кір, дотримуватися таких порад:
1. Щодня робити вологе прибирання, часто провітрювати кімнату, в якій перебуває хвора дитина.
2. Оскільки при корі спостерігається підвищена чутливість до світла, штори краще тримати закритими.
3. Слідкувати, аби постільна білизна й піжама хворої дитини були свіжими.
4. Давати хворому часто й багато пити.
Як захиститися від кору?
Як повідомляє МОЗ, ліків від кору не існує. Ми маємо антитіла до вірусу, що спричиняє кір, якщо колись перехворіли ним або успішно пройшли два тури вакцинації.
Тому єдиним надійним методом профілактики захворювання наразі є вакцинація. Вона формує специфічний імунітет, унаслідок чого організм людини стає нечутливим до захворювання. Згідно з календарем, в Україні дітям в 12 місяців проводять перше щеплення від кору, а в 6 років — планову ревакцинацію.
Які існують протипоказання до щеплення вакциною від кору?
Щеплення не роблять, якщо є високий ризик серйозної реакції, та при станах, коли імунна відповідь на введену вакцину не сформується. МОЗ України наводить перелік таких протипоказань щодо вакцинації від кору:
1. Гостре захворювання, що супроводжується температурою, вищою за 38,5°С.
2. Серйозна алергічна реакція (анафілактичний шок) на попередню дозу вакцини чи відома алергічна реакція на один із компонентів вакцини (наприклад, на желатин, неоміцин, курячий білок тощо).
3. Захворювання і стани організму, при яких після введення вакцини імунітет може не сформуватися (наприклад, в умовах хіміотерапії в онкологічних хворих; при вживанні великих доз стероїдних гормонів; при вживанні ліків, що пригнічують імунітет; при СНІДі).
4. Вагітність. Вакциною проти кору не прищеплюють вагітних, адже вона містить живі віруси (входить до складу трикомплнентної вакцини від кору, паротиту і краснухи). Щеплення проти кору необхідно зробити на етапі планування вагітності.
Що робити, якщо дитина контактувала з хворим на кір?
У МОЗ рекомендують у разі контакту дитини з хворим на кір, негайно звертатися до лікаря. Дитина має отримати вакцинацію проти кору протягом перших 72 годин після контакту. У деяких випадках також показана екстрена профілактика шляхом введення імуноглобуліну.
Що варто сказати лікарю перед вакцинацією?
Щоб прийняти зважене рішення про необхідність вакцинації, варто проконсультуватися зі своїм сімейним лікарем. Лікаря необхідно повідомити, якщо:
- вам здається, що дитина хвора;
- у дитини є алергія на ліки або їжу;
- раніше в дитини була сильна реакція на щеплення;
- у дитини є серйозні захворювання серця, легенів, нирок тощо;
- у дитини були судоми;
- дитина приймає якісь ліки;
- дитина проходила курс хіміотерапії, гормональної терапії, отримувала стероїди або ліки, що пригнічують імунітет;
- з моменту останнього щеплення минуло менше, ніж 4 тижні.
В МОЗ також рекомендують не йти з поліклініки одразу після щеплення, а залишитися на 20-30 хвилин, аби лікар міг побачити, що в дитини немає реакції негайного типу на вакцину.
Спеціалісти підкреслюють, що на сьогоднішній день, кір є одним з найбільш заразних захворювань, відомих у світі. Для невакцинованої людини ризик заразитися під час контакту з хворим становить 90%. Тобто дев’ять із десяти невакцинованих людей, які контактують з хворим, будуть заражені.
Тож аби захиститися від цієї небезпечної хвороби, МОЗ рекомендує: звернутися до свого сімейного лікаря, перевірити карту щеплень (або зробити аналіз на наявність антитіл до кору) і, в разі необхідності, пройти вакцинацію.
А ми бажаємо вам і вашим малюкам здоров’я. Бережіть себе!