Нарешті прийшла довгоочікувана весна. Сонячні промені радують нас першим теплом, хочеться частіше бувати на вулиці й насолоджуватися життям.
Але якраз у такий період ми можемо спостерігати, що дитині стає все важче прокидатися, вона швидко втомлюється, стала млявою та плаксивою. Причиною цього може бути дефіцит вітамінів, що часто виникає навесні й негативно позначається на розвитку дитини та функціонуванні всіх органів і систем її організму.
Чому вітаміни є настільки важливими для малюків? Які ознаки їх дефіциту? Чи варто приймати таблетовані вітаміни і як покращити щоденний раціон дитини для профілактики гіповітамінозів?
Знаходимо відповіді у сьогоднішній статті.
Для чого нам потрібні вітаміни?
Вітаміни — це біологічно активні речовини, які необхідні кожній людині для підтримки нормальної життєдіяльності. Вони беруть участь у найважливіших фізіологічних процесах:
- обміні речовин;
- процесі побудови тканин;
- підтримці повноцінного імунітету.
Особливу роль вітаміни відіграють в дитячому організмі, забезпечуючи постійне зростання й розвиток — фізіологічний та інтелектуальний.
На сьогоднішній день нам відомо майже 30 вітамінів, близько половина з яких досліджена досить добре. Одні з них водорозчинні (С, група В), а інші — жиророзчинні (A, D, Е, К).
Найважливішими вітамінами вважаються такі: вітаміни А, С, D, Е і групи В. Їхній дефіцит діагностується найчастіше.
Які бувають різновиди нестачі вітамінів?
Почнемо з того, що діагностувати дефіцит вітамінів можуть тільки лікарі. Ми можемо лише припускати: малюк часто хворіє, швидко втомлюється, їсть мало овочів і фруктів, терпіти не може каші — тож, можливо, його організму не вистачає корисних речовин.
Спеціалісти виділяють такі різновиди дефіциту вітамінів:
1) Власне авітаміноз у вузькому значенні — важка форма, що характеризується повною відсутністю вітамінів в організмі. Він спричиняє проблеми зі шлунково-кишковим трактом та іншими системами й органами, що заважає засвоєнню корисних речовин. Авітаміноз вимагає втручання лікаря та лікування першопричини, яка призвела до такої гострої нестачі вітамінів.
2) Гіповітаміноз — проміжна форма дефіциту, коли суттєво відчувається нестача мікроелементів та є порушення життєдіяльності.
3) За субнормальної забезпеченості організму вітамінами дефіцит не має яскравого прояву, але може стати причиною частих ГРВІ, повільного одужання, втоми, зниженого життєвого тонусу і слабкості, невластивих дитинству.
Дитячий організм є найвразливішим до гіповітамінозу — легкого, але все ж значущого прояву нестачі вітамінів.
Лікарі нагадують, що гіповітаміноз трапляється не тільки через недоотримання вітамінів, а й тому, що в певний період може виникати підвищена потреба у них (хвороба, інтенсивне зростання, високі навантаження).
Особливу групу ризику щодо дефіциту вітамінів становлять діти віком до 3 років; від 5 до 7 років і в 11-15 років.
Крім вікових критичних періодів, чинниками ризику розвитку гіповітамінозу є:
- надмірні фізичні навантаження;
- наявність гострих інфекційних захворювань вірусного або бактеріального походження;
- наявність хронічної патології серцево-судинної системи, шлунково-кишкового тракту, нирок тощо;
- регулярний прийом певних лікарських препаратів.
Ознаки гіповітамінозу в дітей можуть спостерігатися будь-якої пори року, але найчастіше ми страждаємо від нього навесні. Саме в цей час в продуктах істотно зменшується кількість корисних речовин, а потреба у вітамінах зростає. Це пояснюють тим, що зимою основу раціону більшості населення складають багаті на вуглеводи продукти, а свіжі овочі та фрукти представлені в ньому у малій кількості.
Як наслідок, недостача життєво необхідних елементів проявляється рядом специфічних особливостей та симптомів.
Які бувають ознаки дитячого гіповітамінозу?
Найбільш поширеним є дефіцит вітамінів A, B1, C і D. При нестачі цих вітамінів у дітей виникають певні порушення як у фізичному, так і розумовому розвитку.
1) До ознак нестачі вітаміну А, що відповідає за нормальне функціонування органів зору та підтримку структур слизових оболонок і шкіри, відносять:
- появу тріщин на подушечках пальців та підошвах;
- надмірну сухість, лущення шкіри;
- періодичне свербіння в області сідниць, живота, ліктів та колін;
- запалення очей та очної оболонки;
- іноді — випадіння волосся.
Симптоми гіповітамінозу такого типу зазвичай бувають у дітей шкільного віку.
2) Дефіцит вітаміну В1, який бере участь у функціонуванні нервової системи й вуглеводному обміні, в організмі дитини призводить до таких ознак:
- уповільнений ріст;
- погіршення пам’яті;
- втрата апетиту;
- загальна слабкість та безсоння.
3) При нестачі вітаміну С, який підвищує стійкість організму до інфекцій, бере участь у формуванні, підтримці структури та функцій кісток, хрящів, зубів,спостерігається:
- загальна слабкість організму;
- відсутність апетиту;
- швидка стомлюваність;
- запалення ясен та їх кровоточивість;
- анемія (зниження рівня гемоглобіну у крові), виникнення синців та постійна присутність крові у ротовій порожнині.
4) До ознак дефіциту вітаміну D, який сприяє формуванню скелета й зубів у дітей, мінералізації кісток, покращує нервово-м’язову передачу, належать:
- періодичні судоми м’язів та підвищена схильність до травм;
- пом’якшення кісток;
- зубний карієс.
Якщо ви помітили, що дитина має подібні симптоми, варто звернутися до вашого сімейного лікаря. Адже саме педіатр, за допомогою спеціальних обстежень та аналізів, здатний встановити,чи існує в дитини дефіцит вітамінів чи ці симптоми спричинені іншими факторами.
Чи є корисними вітамінні комплекси?
У кожній аптеці зараз можна придбати вітаміни на будь-який смак. Але лікарі попереджають: неконтрольований прийом вітамінно-мінеральних комплексів може бути небезпечним.
Міністерство охорони здоров’я категорично не рекомендує приймати вітамінні комплекси, мультивітаміни «про всяк випадок». Адже немає жодних доказів того, що вони покращують здоров‘я чи запобігають хворобам. Є навіть дослідження, які вказують на потенційну шкоду для здоров‘я таких добавок, особливо, якщо не дотримуватись правил прийому або ж як наслідок тривалого споживання.
- «Найкращим варіантом є забезпечення організму вітамінами та мінералами з допомогою здорового раціону харчування», — підкреслює на своїй сторінці Facebook в.о.міністра охорони здоров’я Уляна Супрун.
Лікар-педіатр Дмитро Чеснов погоджується:
- «Не треба „напихати“ дитину таблетками: для дитячого організму менш шкідливий невеликий гіповітаміноз, ніж маленький гіпервітаміноз. Передозування таблетованими вітамінами більш небезпечне для організму, ніж невелика нестача того чи іншого мікроелементу».
Спеціалісти підкреслюють: якщо дитина збалансовано харчується, активно рухається й достатньо часу проводить на свіжому повітрі, немає необхідності у штучних вітамінах з аптеки. А потребу в певних вітамінах може визначати лише лікар після ретельного обстеження.
Яким має бути харчування дитини для профілактики гіповітамінозів?
Навесні дуже важливо збалансувати раціон харчування дитини та збагатити його продуктами, які у великій кількості містять вітаміни й мікроелементи, необхідні малюку.
Молочні продукти мають становити не менше 40% усього раціону харчування дитини. Причому актуальні всі молочні продукти — молоко, кефір, ряжанка, сметана, йогурти. У молоці міститься велика кількість кальцію, який сприяє засвоєнню всіх інших вітамінів.
Також необхідно стежити за тим, щоб у меню малюка була достатня кількість тваринного білка. Він просто необхідний для повноцінного розвитку дитини та функціонування її організму. Але не забувайте про те, що всі м’ясні страви для дитини мають проходити ретельну термічну обробку.
Варто додати до раціону малюка й сухофрукти. Вони багаті такими вітамінами, як А, В1, В2, В3, В5, В6, та й мінеральних елементів містять досить багато (натрій, фосфор, магній, кальцій, залізо).
Морковська Наталія, лікар з 25-річним стажем, зазначає:
- «У першу чергу, діти, які не мають алергії, мають вживати різні харчові продукти. Грецькі горіхи, які ростуть у нас, мають дуже багато мінеральних речовин. Мед, у невеликій кількості, має всі вітаміни і мінеральні речовини. Риба, яйця, м’ясо — для дітей так само важливі. Це, звичайно, все має бути приготовано правильно: не смажене, не жирне; протушковане, проварене. Зараз дуже багато батьків менше закривають компоти, більше морозять овочі та фрукти, що дозволяє мати вітаміни протягом року».
Аби забезпечити достатнє надходження вітаміну А в організм дитини, в її меню варто включити:
- яйця;
- молочні продукти;
- зелену цибулю і шпинат;
- моркву;
- печінку;
- морепродукти;
- персики, абрикоси.
До продуктів, багатих вітаміном В1, відносять:
- молочні та м’ясні продукти;
- субпродукти;
- вироби з борошна грубого помелу;
- неочищений рис.
Для підтримки достатнього рівня вітаміну С варто постійно вживати свіжі фрукти та овочі.
Для профілактики гіповітамінозу D у дітей лікарі рекомендують збагатити раціон дитини жирними сортами риби, печінкою, яєчним жовтком, молочнокислими та молочними продуктами. До того ж, як дітям, так і дорослим, потрібно частіше бувати на свіжому повітрі , а також приймати сонячні ванни, оскільки вітамін D утворюється в організмі під впливом ультрафіолетового випромінювання.
Як свідчить статистика, гіповітамінози різних типів є дуже важливою проблемою сучасної педіатрії, адже будь-яка форма цього захворювання вимагає ретельного обстеження і встановлення діагнозу, від якого буде залежати методика лікування. Лише точний діагноз та своєчасна терапія допоможуть уникнути неприємних ускладнень.
А найбільш дієвим засобом профілактики гіповітамінозу в дітей є здоровий спосіб життя й забезпечення повноцінного раціону харчування з достатньою кількістю вітамінів усіх груп.