Останнім часом в Україні простежується тенденція до вивчення досвіду освітніх систем скандинавських країн — Швеції, Данії, Фінляндії, Норвегії, Ісландії. Особливості освітньої системи Швеції ми вже розглядали в попередній статті.
А сьогодні пропонуємо вам детальніше дізнатися про освіту в Данії — одній із найбільш економічно розвинутих країн світу з потужними демократичними традиціями.
Які особливості навчальної системи в Данії?
Освіта в Данії сповідує принцип «Навчання для життя». Датчани вважають, що навчання має всебічно розвивати особистість, а не перетворювати людину на заручника системи. Знання — для людини, а не людина — для знань. Саме тому освіта в Данії більш орієнтована на практичну підготовку, ніж на теоретичну.
Держава фінансує всі навчальні заклади в країні незалежно від їхньої форми власності. Школи графств фінансуються державою на 100%, приватні — на 85%. Витрати Данії на освіту є одними з найбільших у світі, і сягають 8% від внутрішнього валового продукту (ВВП).
Країна має відносно ліберальне мовне законодавство, що дозволяє, окрім датської мови, в освітніх закладах країни широко використовувати англійську мову.
Як організована дошкільна освіта в Данії?
Система дошкільних установ поділяється — залежно від віку дитини — на три типи:
- дитячі ясла — для дітей віком до 3 років;
- дитячі садки — для дітей віком від 3 до 7 років;
- дошкількі класи — для дітей віком від 5 до 7 років, паралельно з якими Міністерство освіти впроваджує власне «підготовчі класи» для надання можливості навчання за програмою на рівні першого й другого класів початкової школи. Однак підготовчий клас розрахований швидше на те, щоб привчити дітей до школи, ніж на систематичне навчання.
Дошкільні заклади працюють за дуже зручним для батьків графіком. Вже о 7 годині ранку батьки можуть залишати в садочках дітей, а забирати — близько 6 години вечора.
Особливість дошкільної освіти в Данії виявляється вже в тому, що значна частина працівників дошкільних закладів є чоловіками.
Окрім дитячих садочків батьки можуть залишати своїх дітей у спеціальних групах, які нараховують не більше десяти чоловік. Такими групами опікуються незалежні вихователі, які отримують кошти за свої послуги не від батьків, а від місцевої влади.
Як проходить навчання у школах Данії?
Середня школа називається «фолькескул» і може бути як державною, так і приватною (такими управляють муніципалітети — органи місцевого самоврядування).
Навчання розраховане на 10 класів, причому останній — необов’язковий.
Батьки мають великий вплив на навчання в школі і власне вибір навчальних дисциплін. Те, чи відвідувати школу щодня чи навчатися вдома, також вирішують батьки. Всього в школі вивчається 15 обов’язкових предметів і декілька факультативних дисциплін.
Велику увагу в данській школі приділяють розвитку творчих здібностей, гнучкості мислення, умінню взаємодіяти один з одним. Дітей вчать вільно висловлювати свої думки, брати участь у вирішенні поставлених завдань.
Основний принцип такого навчання полягає у тому, що процес є не менш важливим, ніж остаточний результат, а інтересами окремої особистості не можна нехтувати заради вимог системи. У школах Данії на учнів не можна не тільки кричати, але й просто підвищувати голос.
Особлива увага приділяється вихованню дітей з боку держави. З ранніх класів школи дітям пояснюють, що таке алкоголь, наркотики, і якої шкоди вони можуть принести людині.
Загалом учні мають не більше 6 уроків на день, причому два з них — обов’язково фізкультурно-спортивного спрямування. Значну увагу приділяють і вивченню іноземних мов.
Учні також мають право вибирати собі викладача. Через шкільну раду (до якої входять 7 батьків, два педагоги, два учні та представник мерії) батьки та учні можуть вимагати звільнення викладача.
Кожен педагог регулярно проходить перепідготовку. Де і як — його вибір. Але він зобов’язаний подати документ про підвищення кваліфікації, інакше це позначиться на його заробітній платі. Найчастіше вчителі самі оплачують своє навчання та навіть витрачають на нього частину відпустки.
Олена Єгорова, засновниця альтернативної школи «Savage Kangaroo», що побувала в одній зі шкіл Данії, в інтерв’ю «УП. Життя» розповідає:
- «У початковій школі щодня в розкладі присутній один, а іноді два уроки під цікавою кодовою назвою UUV. Я довідалася, що це означає „understottende undervisning“ — допоміжний урок, який вчитель наповнює на власний розсуд тим матеріалом з будь-якого предмету, який потребує доопрацювання, і використовує на цьому уроці здебільшого певні альтернативні методи подачі. А іноді цей урок діти просто проводять на вулиці, якщо вчитель вважає, що їм нині корисніше погуляти.»
Серед інших особливостей, які відмітила Олена Єгорова у навчальному процесі шкіл Данії, відзначимо такі:
1. Після уроків діє платна група продовженого дня з 14.00 до 17.00, де діти просто гуляють і відпочивають під наглядом вихователів, а не вчителів. Але домашні завдання виконувати в цей час заборонено! Батькам, які забирають дітей додому, теж пояснюють, що увага дитини має протягом мінімум двох годин відпочити від науки. Завдання виконуються лише вдома також для того, аби батьки могли бачити, що діти наразі проходять і як вони з цим справляються, чи не потрібна додаткова увага з певних дисциплін. Окрім того, щомісяця класний керівник надсилає батькам електронний лист, у якому повідомляє про досягнення й труднощі дитини.
2 .Оцінки в початковій школі відсутні. Приблизно раз на місяць учні складають тестові завдання з усіх предметів. Причому не їх оцінюють таким чином, а діти складають власне судження про тест, повідомляючи учителеві, наскільки той був важкий для них.
Тільки з 2 класу вводиться річний стандартизований державний тест із певних предметів. Він виконується школярами на ноутбуках онлайн. Результати надсилаються до перевіряючої установи і потім не оголошуються публічно і не порівнюються між собою. Береться до уваги лише попередній і теперішній досвід кожної дитини.
Олена Єгорова зазначає, що найбільше її вразила загальна дисциплінованість в школах Данії, яка виглядає абсолютно природною, невимушеною.
- «Як на мене, ключовий момент тут — роль вчителя як підтримуючого наставника, а не „накачувача матеріалом“. Завдяки чітким й усім зрозумілим правилам процес рухається спокійно й ефективно, від пункту до пункту, день за днем.» — зазначає вона.
На останньому етапі навчання в середній школі учні обирають для себе спеціалізацію в одній із трьох галузей:
- загальнонауковій;
- комерційній;
- технічній.
Виданий після закінчення навчання у школі сертифікат є необхідною та достатньою умовою для вступу до вищого навчального закладу.
Які особливості вищої освіти в Данії?
Вища освіта Данії нині є однією з найбільш якісних і престижних в усьому світі, і основною її рисою є практична спрямованість.Більшість університетів королівства намагаються надати студентам освіту, яка буде потрібна на ринку праці, тому програми мають вузьку спеціалізацію.
Найбільш перспективні для країни напрями (фармакологія, інформаційні технології, ветеринарія, менеджмент, будівництво, сільське господарство, юриспруденція) підтримуються державою, яка виділяє більше фінансів на їхній розвиток, ніж на інші дисципліни.
Вищі навчальні заклади Данії поділяються на три типи — університети, вищі професійні училища і коледжі.
Вища освіта безпосередньо фінансується державою, тож переважна більшість ВНЗ Данії є державними. Але закладам дозволено продавати додаткові освітні чи пошукові послуги.
Як правило, навчальні програми студентів не включають у себе предмети загального профілю, а викладачі ВНЗ паралельно за спеціальністю працюють у місцевих компаніях (серед яких чимало великих міжнародних). Це дає їм можливість передати своїм студентам гарний досвід практичної діяльності. Також, чимало датських освітніх установ мають партнерські домовленості з місцевими компаніями та громадськими організаціями які пропонують у себе стажування, що забезпечує студентам можливість отримати досвід роботи.
Навчальний тиждень студента, залежно від типу ВНЗ, в середньому складається з 10 годин аудиторної підготовки та 30 годин самопідготовки (сюди включається і проектна робота). Оцінювання роботи студента здійснюється через проведення письмових та усних іспитів.
Вища освіта в Данії для громадян країн ЄС, Прибалтики і нордичних країн, а також для учасників програм обміну — безкоштовна.
На сьогодні система освіти Данії є однією з найбільш демократичних у світі. Не буде перебільшенням сказати, що освіта є першим пріоритетом держави і громадськості в Данії. Це піклування про духовний розвиток дітей відчувається навіть у найдрібнішому — безкоштовності всього навчального матеріалу й обладнання, харчування і транспорту. Звісно, не можна сказати, що Данія має ідеальну систему освіти, але в ній є чимало аспектів, які наші педагоги могли б впроваджувати в українських навчальних закладах.