Ми живемо у світі широкого вибору та різноманітних можливостей. Але замість того, аби почуватися більш задоволеними, часто заплутуємося в надмірній кількості інформації й страждаємо від мук вибору.
Особливо складним прийняття рішень є для дитини, адже їй просто не вистачає досвіду, аби зробити усвідомлений вибір. В результаті, вона може взагалі відмовитися його робити. І якщо в дитячому віці, за неї можуть все вирішувати батьки, то в дорослому житті це може стати великою проблемою.
Саме тому так важливо допомогти малюкові опанувати ці навички з дитинства. Як це зробити — пропонуємо дізнатися в нашій статті.
Навіщо потрібне вміння вибирати?
Психологи з Університету Східного Мічигану відзначають, що для дітей можливість вибору є основоположним чинником розвитку і зміцнює такі сторони особистості:
1. Почуття контролю
Всім людям потрібно відчувати, що вони контролюють себе і своє життя. Звичайно, маленькі діти не можуть бути повністю незалежні. Однак, після першого року життя дитина має вирішити конфлікт між автономією, соромом і сумнівом. Діти, які автономію не розвивають, залишаються залежними від дорослих або однолітків. А це призводить до невпевненості в своїх силах і до небажання освоювати нові знання, адже це завжди ризик невдачі, за яку покарають. До того ж такі діти схильні відчувати неприязні почуття до дорослих, які аж надто обмежують їхню свободу вибору.
2. Самооцінка
Діти здатні пережити невдачу або наслідки неправильного вибору цілком спокійно, але тільки якщо вони позитивно сприймають самих себе. Тоді вони можуть зробити щось не правильно, оцінити наслідки, переосмислити ситуацію і зробити новий вибір. Це можливо, тільки якщо ви не будете критикувати дитину за те, що вона щось зробила самостійно не так. Пролив сік з пакету повз чашки на підлогу? «Нічого. Я принесу ганчірку і ми витремо разом». Цього достатньо для того, щоб дитина спробувала зробити те ж саме по-іншому, роблячи власний вибір.
Якщо ж ми будемо критикувати дитину, її самооцінка буде заниженою, вона буде не впевнена у своїх силах і вважатиме, що приймати самостійні рішення — занадто ризиковано.
3. Розвиток пізнавальних здібностей
Зіткнувшись з проблемою вибору дитина створює нові унікальні комбінації думок та ідей. До того, як навчитися приймати мудрі рішення, в дітей має розвинутися конвергентне мислення: лінійне та поетапне виконання завдань, що передбачає знання правильної відповіді або очікуваного результату, а потім і дивергентне — творче мислення, здатність бачити розмаїття рішень.
4. Відповідальність
Коли діти незадоволені наслідками свого вибору, дорослі часто намагаються втішити їх, нейтралізуючи наслідки. Але, дитині, навпаки, потрібно навчитися приймати наслідки своїх вчинків.
- На приклад, в дитсадку Софія так захопилася грою в «кухонному» куточку, що не намалювала листівку з блискітками. Коли настав час збиратися додому, вона засмутилася, що не зможе принести додому красивий малюнок. Вихователька могла б запропонувати їй виконати роботу нашвидкуруч, але вона сказала: «Софія, ти вибрала гру в „кухонному“ куточку, тому в тебе не залишилося часу на малюнок, зараз ми вже прибрали папір і фломастери. Ти зможеш зробити листівку завтра, якщо вчасно про це згадаєш». Таким чином дівчинка вчиться приймати наслідки свого вільного вибору.
5. Мінімізація конфлікту
Одним з наслідків надання вибору дитині є мінімізація конфлікту між дітьми або між дітьми та дорослими. Малюки часто не мають вибору в тому, щоб ходити в садок чи школу, в питаннях здоров’я або гігієни, тому постійний контроль і в питаннях, що стосуються їхніх інтересів або потреб, може призвести до бунту та сліз. Якщо ж проявляти до дітей повагу, якої ми очікуємо до себе, наших інтересів та потреб, то вони зможуть користуватися можливістю обирати кращі рішення для себе в будь-якому віці.
6. Отримання максимальної користі від навчання
Діти виконують з більшою віддачею та бажанням ті завдання, які вибирають для себе самі. Їхню увагу буде сконцентровано в процесі діяльності набагато довше, тому й користь від того, чого вони навчаться, буде більшою. Вибір — відмінний інструмент для розвитку наполегливості і здатності завершувати справи. Крім того, дозволяючи дитині вибирати для себе вид гри або завдання, ми підживлюємо саме її індивідуальний тип інтелекту, посилюючи сильні сторони її особистості.
Звісно, набагато простіше все робити за дитину. Проте, приймаючи рішення за своїх дітей, ми відтерміновуємо початок дорослішання й виховуємо інертних та невпевнених у собі молодих людей.
Вони бояться труднощів і часто перекладають вибір та відповідальність на інших людей: батьків, партнера, друзів чи колег. Нездатність вибирати призводить до того, що за людину завжди хтось вирішує, як їй жити. Тож їй буде дуже важко знайти своє місце в житті та бути щасливою, адже вона навіть не знає, що їй для цього потрібно.
Коли навчати дитину вибору?
Для того, щоб формувати вміння робити вибір і приймати рішення, дитині потрібно давати вибір ще змалечку та поважати його.
Навіть у немовлят є свої бажання. Малюк не їстиме, якщо не захоче, з двох іграшок потягнеться до однієї, з рук мами перейде на руки тата. Вибір цей несвідомий і необґрунтований, але важливий.
Вміння вибирати формується в ранньому віці. У 2-3 роки малюк вже здатний обрати іграшку та ласощі, у 5-6 років — робити більш серйозний вибір: місця для прогулянки, виду діяльності, одягу.
За вмінням вибирати прийде вміння приймати рішення. Це вже етап дорослішання і прояву самостійності — риса, більш притаманна підлітковому віку. Однак вона не з’явиться нізвідки — батькам необхідно приділяти увагу вибору дитини в дошкільному дитинстві.
Які ситуації вибору можна запропонувати дитині кожного дня?
Марина Романенко, дитячий психолог та власник мережі центрів раннього розвитку «Перша дитяча академія», переконана, що дітям з дитинства потрібно давати якомога більше ситуацій, коли вони мають зробити самостійний вибір.
- «Ніякі знання не важливі, якщо людина не вміє порівнювати й вибирати. Наприклад, з раннього віку можна пропонувати на вибір їжу. Вибираючи ту чи іншу страву, дитина буде тренуватися вибирати. Мій син Назар від 1 року вибирає взуття. Я в магазині відкладала 10 пар тій, яку я вважаю якісною. Він показував серед відібраних будь-яку, яка сподобалася. Цю пару й купувала», — розповідає вона.
Психолог вважає, що тільки таким чином дитина вчиться приймати рішення й адаптуватися до середовища та його умов.
Тож спеціалісти рекомендують залучати дитину до вибору в таких ситуаціях:
1. Приймання їжі.
Звичайно, ніхто не змушує батьків щодня накривати стіл з величезною кількістю страв, але запитати про те, який хліб дитина хоче, або скільки брокколі їй покласти, цілком можна.
2. Покупки.
Можна приймати спільне рішення, вибираючи подарунки близьким, купуючи продукти, одяг і взуття. Запитуйте думку свого малюка з проханням пояснити мотиви його вибору. Якщо дитина щось просить купити, обов’язково запитайте, чому вона хоче саме це. А, якщо покупка викликає у вас сумнів, намагайтеся вести з дитиною конструктивний діалог, пояснюючи своє рішення.
- Варто вчити дітей робити і власні покупки. При цьому можна пропонувати завдання, в яких є вибір. Наприклад, попросіть купити щось до чаю для всієї родини.
3. Вибір діяльності.
Обговоріть з дитиною, куди б вона хотіла піти на прогулянку або які побажання вона має щодо планів на вихідні. Запитайте про книжку для читання перед сном або іграшку.
4. Вибір одягу.
Не варто самостійно готувати одяг для дитини на наступний день. Запитайте, в чому б вона хотіла піти. Звичайно, не потрібно завжди погоджуватися з дитиною. Але при незгоді обов’язково мотивируйте своє рішення, пояснюючи, чому саме ваш вибір є кращим в даний момент.
- Важливо також, щоб дитина брала участь в покупці свого одягу. Під час примірки обов’язково питайте її думку, озвучуйте свою, пропонуйте вибір.
Як можна допомогти дитині опанувати навички вибору?
Спеціалісти рекомендують дотримуватися наступних порад, аби включити вибір у повсякденне життя дитини:
1. Показувати особистий приклад рішучої поведінки.
Нехай вас іноді долають сумніви, аналізуйте наслідки і приймайте рішення. Дитина має це бачити. Можете також пояснити їй,чому ви обрали саме цей варіант з-поміж інших.
2. Розставляти пріоритети.
Дуже часто, перебуваючи перед вибором, діти впадають у заціпеніння, не знаючи, що обрати. Вони думають, що від цього рішення залежить усе їхнє життя. Поясніть дитині, що їй доведеться постійно щось вирішувати, тому важливо навчитися розставляти пріоритети. Наприклад, над тим, що одягнути у школу, можна довго не замислюватися, а ось вибір книги для подарунка другу вимагає часу на те, щоб зважити всі за і проти.
3. Зосередитися на причинах і наслідках.
Діти мають знати, що їхня поведінка призводить до певних наслідків. Важливо показати, що вибір, який вони роблять, впливає на їхні почуття та почуття інших людей.
- Намагайтеся вчити дитину емпатії (здатності розуміти почуття інших людей у формі співпереживання), співчуття, заохочуйте звертати увагу на те, як її поведінка впливає на інших людей. Наприклад, якщо дитина хоче піти з футбольної команди, її вибір вплине на всіх її членів і команду в цілому. Або ж, якщо вона не хоче запрошувати когось на свій день народження, це може вразити почуття цієї людини.
4. Скорочувати варіанти.
Ми добре знаємо: чим більший вибір, тим складніше дитині його зробити. Її мозок ще не здатний обробляти великі обсяги інформації, та й відмова від декількох варіантів відразу дається малюкам дуже важко.
Тому не змушуйте її робити вибір у ситуаціях, коли можливих варіантів кілька десятків. Замість цього пропонуйте вирішувати прості завдання в побуті, вказуючи максимум два варіанти на вибір: «Куди підемо гуляти з собакою — в парк або на майданчик?», «Ти допоможеш мені помити посуд чи складеш іграшки?». Таким чином у малюка сформується розуміння того, що його думка враховується, і це додасть йому впевненості в собі.
5. Давати можливість вчитися на помилках.
Це варто робити тільки в тих питаннях, які не стосуються здоров’я та безпеки дитини. Адже, як показує практика, саме негативний досвід виявляється для дітей повчальним. Після необдуманого рішення малюк зрозуміє, що будь-яка його дія має наслідки. Ваше завдання в такій ситуації — підтримати дитину й дати їй зрозуміти, що ви завжди на її боці.
6. Читати дитині казки, де головні герої стоять перед вибором, а правильне рішення є доленосним для головного героя.
Звертайте на це увагу, спробуйте припустити наслідки неправильного вибору. Книги для дітей допоможуть вам формувати в дитини думку, що вибір є дуже важливим у житті.
- До прикладу, богатирі завжди стоять перед каменем з варіантами вибору. І навіть в казці «Троє поросят» кожен персонаж зробив свій вибір матеріалу для будівництва будиночка, що призвело до різних наслідків.
7. Пропонувати фантазувати.
Психологи радять розігрувати гіпотетичні ситуації, які ставлять малюка перед вибором. Почати можна з найпростіших питань: яку супер-силу хотіла б мати дитина, з ким із персонажів мультфільмів вона б хотіла дружити тощо.
Після цього ви можете привнести у гру життєві приклади: на що малюк витратить гроші, якщо виграє в конкурсі талантів, що зробить дитина, якщо два однокласники запросять її на день народження в один і той самий день тощо. Завдяки такій зарядці для мозку у вашого сина або доньки сформуються навички критичного мислення, а здатність до прийняття рішень помітно посилиться.
Психолог Ольга Сапожникова зазначає, що сучасним дітям необхідно також іноді мати час для нудьги,аби їхній вибір ставав більш усвідомленим:
- «Коли яскравих вражень занадто багато, це притуплює почуття, заважає дитині зрозуміти власні бажання та інтереси, гальмує розвиток фантазії. У цьому сенсі для сучасних малюків дуже корисним є так зване нудне життя . Події та свята повинні бути рідкісними й довгоочікуваними. Дитині потрібен час, щоб розібратися в собі, відчути себе, помітити звичайне повсякденне життя, що складається з простих речей. Так їй буде легше навчитися розуміти свої вподобання і робити вибір.»
Варто й пам’ятати, що рішення, а також способи реалізації цього рішення потрібно приймати й поважати. Дитина може навіть спробувати випити суп через соломинку чи одягнути татові капці. Ваше завдання — терпляче дочекатися, коли вона зрозуміє, що це незручно, і відмовиться від цього самостійно. Це — цінний урок і досвід, тож мудрі батьки дозволяють дитині його отримати, адже тільки експериментуючи, діти вчаться не боятися помилок. А якщо ви хочете, щоб дитина росла впевненою в собі і могла самостійно приймати рішення, ви маєте дати їй свободу стати такою.
Вміння робити вибір — дуже важлива риса людини. Формується вона в дитинстві, а впливає на все життя. Тож сподіваємося наші поради та рекомендації допоможуть виховати щасливу рішучу людину, яка знає, чого вона хоче від життя та вміє відповідати за свої вчинки.