Сьогодні, на тлі поширення здорового способу життя та намагання вирішити екологічні проблеми планети, велосипеди стали надзвичайно популярними. У країнах Європи цей транспортний засіб поступово витісняє автомобілі й стає звичним явищем пересування навіть офісних працівників та політиків.
В Україні велосипеди частіше застосовуються як різновид активного туризму, який полюбляють дорослі і діти. Тож про його купівлю батьки починають задумуватися ще тоді, коли дитина робить свої перші кроки.
Яку користь приносить велосипед дитячому організму? Чим загрожує неправильно підібраний діаметр коліс велосипеда? Що варто враховувати при його купівлі? Та як обрати велосипед, аби він став не просто транспортним засобом малюка, а справжнім двоколісним другом?
Чим корисний велосипед для дітей?
Регулярні велопрогулянки позитивно впливають на здоров’я та психологічний розвиток дитини. Так, їзда на велосипеді:
- розвиває вестибулярний апарат і навчає дитину спритності;
- покращує фізичну форму, тренує загальну витривалість організму;
- зміцнює імунітет (малюки, які регулярно виходять на велопрогулянку, хворіють рідше);
- поліпшує кровообіг, зміцнює м’язову систему тіла (включно з серцевими м’язами);
- розвиває реакцію та концентрацію уваги (адже на велосипеді потрібно одночасно крутити педалі, управляти кермом, стежити за дорогою та об’їжджати перешкоди);
- покращує сон (на свіжому повітрі кров збагачується киснем, з організму виводиться гормон стресу кортизол, який заважає заснути);
- сприяє гарному апетиту (фізичні навантаження посилюють обмін речовин, що впливає на травлення);
- виробляє почуття відповідальності (дитині, яка їздить самостійно, доводиться зважати на інших користувачів тротуару й передбачити наслідки своїх вчинків);
- підвищує самооцінку дитини (малюк отримує величезне задоволення від думки, що може самостійно летіти назустріч вітру).
А ще не варто забувати, що для дитини велосипед є дуже цікавою іграшкою, що викликає безліч позитивних емоцій.
До того ж, спільні велопрогулянки — це чудовий спосіб зміцнити взаємини в родині. Батьки та діти навчаються краще розуміти один одного, коли проводять разом більше часу та займаються спільною діяльністю.
Якими бувають дитячі велосипеди?
1. Триколісні велосипеди
Говорячи про велосипеди для найменших, варто почати з триколісного. Такий велосипед є найкращим варіантом для малят 1-3 років.
Він навчить дитину педалювати, кермувати та гальмувати. Сидіння триколісного велосипеда має бути широким, зручним (можна навіть із ременями безпеки, якщо дуже лячно). Краще зупинити свій вибір на трикутному сидінні (а не прямокутному), так як його подовжений край не дасть малюку з’їжджати вперед на раму.
Велосипеди для найменших нерідко ззаду оснащені спеціальною ручкою, щоб дорослий, у разі, якщо дитина втомиться, зміг штовхати велосипед самостійно.
- Якщо ви купуєте триколісний велосипед дитині 1–1,5 років, то обов’язково зверніть увагу на наявність в його комплектації спеціальних підставок для ніжок малюка. Вони необхідні дитині, яка ще занадто мала, щоб крутити педалі самостійно. А коли вона стане старшою, їх можна буде легко прибрати.
Кожен малюк оцінить яскравий дизайн, пищалки, музичні панелі і, звичайно, кишеньку або багажник, куди він зможе складати улюблені іграшки.
2. Біговели
Безпедальний велосипед — біговел — поєднує в собі риси самокату та велосипеда: як на велосипеді, на ньому є сидіння, проте, як і на самокаті, дитина їде, відштовхуючись ногами від землі (а не тиснучи на педалі).
Основною перевагою біговелів в порівнянні з триколісним велосипедом є відсутність необхідності синхронізувати рух ніг у роботі з педалями, що викликає труднощі в більшості дітей. Не відволікаючись на педалі й не докладаючи зусиль, малюки значно швидше вчаться керувати кермом і утримувати рівновагу — тобто, легше набувають навички, які згодом знадобляться для освоєння справжнього велосипеда.
До того ж, на біговелі набагато легше гальмувати, та й кататися від початку зовсім не страшно: втративши рівновагу, малюк в будь-який момент може опустити ніжки і встати на землю.
Діти, які з раннього віку каталися на біговелах, — на справжній двоколісний велосипед пересідають вже у віці трьох-чотирьох років.
Обираючи біговел для малюка, пам’ятайте: коли малюк сідає на безпедальний велосипед, його стопи мають щільно стояти на підлозі, а ніжки повинні бути трохи зігнуті.
3. Чотириколісні велосипеди (зі страхувальними колесами)
Дітей віком 3-6 років (ріст 100-120 см) можна пересаджувати на чотириколісні велосипеди — звичайні дитячі велосипеди з додатковою парою маленьких страхувальних коліс ззаду, які не дадуть юному райдеру перекинутись на бік. Згодом, коли дитина навчиться впевнено їздити на двох колесах, страхувальні коліщатка можна відкрутити.
Незважаючи на деяку зовнішню схожість з дорослими моделями, дитячі велосипеди мають занижену раму, одну швидкість і заднє гальмо поряд з переднім ручним.
4. Двоколісні велосипеди
Двоколісні велосипеди мають багато відмінностей. Насамперед, це ручне або ножне гальмо.
Якщо ви купуєте двоколісний велосипед дитині до 5 років, то потрібно вибирати той, в якому передбачено ножне гальмо, оскільки ним простіше управляти, як фізично, так і на інтуітивному рівні, особливо в стресових ситуаціях.
Також важливо, щоб велосипедний ланцюг був закритий кришкою для запобігання травм дитини при катанні. Кермо велосипеда для вашого малюка має бути оснащене спеціальними обмежувачами повороту, оскільки незміцнілі руки дитини не зможуть утримати велосипед при різкому повороті.
Крім того, двоколісні велосипеди відрізняються висотою рами. Так, наприклад, велосипед для хлопчиків має більш високу раму.
Що варто врахувати при покупці дитячого велосипеда:
1. Основний критерій вибору дитячого велосипеда — безпека та відповідність анатомічним особливостям дитини.
2. Для першого велосипеда оптимальним буде тверде та широке сидіння, що нагадує стільчик.
3. Трьохколісник з пластмасовими колесами безпечніший, але пластик на асфальті швидко стирається.
4. Варто вибирати велосипед з алюмінієвою рамою, адже він значно легший, ніж аналогічний зі сталевого сплаву.
5. Велосипед з великими гумовими колесами розвиває велику швидкість, тож дитина може не впоратися з керуванням.
6. Особливу увагу зверніть і на педалі велосипеда. Вони бувають пластмасові, гумові та металеві. Металеві педалі є найбільш якісними.
7. Дитячий велосипед краще купувати в спеціалізованих магазинах. Адже у звичайних магазинах іграшок вам не зможуть надати професійну консультацію.
8. Важливо підібрати велосипед, який відповідає актуальному росту дитини, а не «на виріст».
- Необхідно пам’ятати, що саме в дитинстві формується постава та зміцнюється скелет, тому велосипед на виріст — це економія, яка може обернутися проблемами зі здоров’ям. В будь-якому випадку велосипед може «рости» разом з дитиною завдяки регулюванню сидіння та керма.
9. Потрібно враховувати думку дитини та її вподобання. Вибравши велосипед за технічними характеристиками, запропонуйте його оцінити майбутньому власнику: дитині важливо відчувати свою значущість при прийнятті таких важливих рішень, як придбання нового особистого транспорту.
Як підібрати велосипед за ростом дитини?
Пам’ятайте, що дорослі велосипеди вибираються за розміром рами, а дитячі — за діаметром коліс (зазвичай вимірюються в дюймах). Вони бувають:
- 12 дюймів: найменший велосипед має розмір коліс 12 дюймів, що відповідає віку дитини від 1 до 3 років при зрості до 98 см.
- 14 дюймів: такий велосипед підійде дитині 3-5 років ростом до 110 см.
- 16 дюймів: при такому діаметрі коліс велосипед відповідатиме росту дитини до 116 см (орієнтовно від 4 до 6 років).
- 18 дюймів: зустрічається рідко. Він призначений для дітей до 7 років ростом до 122 см.
- 20 дюймів: для дітей, які у віці 6-8 років вже дотягнулись до 120-130 см. Додаткову пару коліс на такі велосипеди вже не ставлять.
- 24 дюйми: вважається підлітковим типом і підходить для дітей ростом 130-150 см. Найчастіше такі моделі є зменшеною копією дорослих велосипедів, мають повноцінну багатошвидкісну трансмісію і навіть амортизаційну вилку.
- 26 дюймів: цей велосипед підійде школярам старшого віку (від 14 років і старшим).
Залежно від розміру коліс, змінюється довжина та висота рами, ширина керма і сидіння. Тож, обравши розмір коліс згідно з ростом, наступне важливе завдання — підібрати відповідну конструкцію рами таким чином, щоб стоячи обома ногами на підлозі, дитина не «сідала» на верхню трубу рами (безпечний просвіт складає щонайменше 5 см).
Також важливо, щоб дитина, сидячи в сідлі, вільно дотягувалася ногою до педалі в нижньому положенні. При цьому нога повинна повністю випрямитися та тиснути на педаль серединою ступні.
Чи доцільно вибирати велосипед зі швидкостями?
По-перше це залежить від мети використання, а також від здібностей малюка. Потрібно розуміти, що перемикання швидкостей надає ряд переваг у пересуванні по місцевості зі змінним рельєфом, однак вони фактично нівелюються при їзді по рівній поверхні.
Якщо для дитини цей велосипед перший, то для початку краще обрати якомога простішу конструкцію (без перемикання). Зазвичай діти не звертають уваги на можливість перемикання та постійно їздять на найважчих або найлегших передачах, що може привчити до неправильного педалювання та спричинити проблеми з суглобами.
Однак, якщо ви з дитиною плануєте активні поїздки з перепадами висоти і певні, що дитина до цього готова, варто звернути увагу на велосипед з багатошвидкісною трансмісією.
Яким має бути безпечний велосипед?
Обираючи велосипед, звертайте увагу, чи подбали виробники про те, аби дитина почувалася безпечно та комфортно на велосипеді.
Так, захист ланцюга потрібен не тільки для того, аби захистити сам ланцюг, а й ноги та одяг дитини. Ручки керма запобігатимуть зісковзуванню рук та забезпечать комфортне керування. Гострі краї болтів та гайок повинні мати спеціальні заглушки, аби надати безпечність дитині під час їзди.
Дуже важливо привчати дитину до безпеки з першої хвилини катання. Обов’язкова умова — наявність шолома на голові.
- В першу чергу його вибір залежить від обхвату голови дитини, а завдяки можливості регулювання — шолом можна вибрати з запасом на майбутнє. А ще він не повинен тиснути та заважати, тож обирайте його лише разом із дитиною.
Є сенс придбати рукавиці, наколінники й налокітники для запобігання серйозних травм.
Якщо можливе катання в темну пору доби, необхідно обов’язково подумати про світловідбивачі, аби позначити себе на дорозі. Крім того, спеціалісти рекомендують встановити активне габаритне освітлення, як мінімум: передню та задню блимавки.
Виявляється, обрати велосипед для малюка не так просто, як здається на перший погляд. Сподіваємося, наші поради допоможуть вам у цьому непростому завданні. Адже для малюків велосипед — це не просто транспортний засіб, а й омріяний подарунок, розвага, улюблена іграшка та навіть засіб для соціалізації. Тож до вибору цього важливого атрибуту необхідно підійти дуже ретельно.