Як відвідати найвідоміші музеї світу без черги та білетів? Як за одні вихідні побувати в Луврі та Ермітажі? Як встигнути після школи на екскурсію, щоб розглянути череп неандертальця чи розпис на давньогрецькій вазі? Відповідь на ці запитання одна — вирушити у віртуальний тур по кращих музеях світу!
Адже з розвитком цифрових технологій найбільш прогресивні музеї створили інтерактивну версію своїх залів. І тепер ви можете провести дітей по музею, використовуючи звичні для них новітні технології.
До того ж, вам не доведеться турбуватися, чи не втомиться дитина, не почне капризувати. У віртуальному музеї ви проведете стільки часу, скільки буде зручно вам та дитині, і зможете повернутися до екскурсії, коли захочете.
Тож пропонуємо вам ознайомитися з 12 найвідомішими музеями світу, які можна відвідати, не виходячи з дому.
1. Лувр (Париж, Франція)
Лувр — це не тільки один з найбільших у світі художніх музеїв, а й одна з найбільш знакових історичних пам’яток. Більшість парижан вважають Лувр головною визначною пам’яткою міста.
Тут зберігається понад 350 тис. творів мистецтва: від давньоєгипетського, давньогрецького та давньоримського до французького декоративно-прикладного. Ви зможете побачити як величезне зібрання робіт скульпторів, так і пам’ятки світової колекції живопису.
- Саме тут зберігається одна з найбільш відомих картин західноєвропейського мистецтва «Мона Ліза» (Леонардо да Вінчі, 1503-1519) та мармурова давньогрецька скульптура Венери Мілоської (130-110 рр. до н.е.).
Щоб потрапити до Лувру без черги, достатньо зайти в онлайн-архів музею, в якому є зручні способи пошуку (за іменем автора, назвою твору, технікою виконання, залами музею тощо). Також ви знайдете список посилань на тематичні сайти, присвячені окремим експозиціям.
Музей можна оглянути на 360 градусів і клацнути на рідкісні артефакти, щоб отримати додаткову інформацію про їхню історію.
2. Національна галерея мистецтва (Вашингтон, США)
Найбільший художній музей столиці США — Національна галерея мистецтва — заснований в 1937 році.
Тут зібрана одна з найкращих колекцій у світі, представлені картини, скульптури, предмети інтер’єру американських і європейських майстрів. У західній будівлі музею зібрані роботи від середньовіччя до кінця ХІХ століття. Там ви зустрінете шедеври Вермеєра, Рембрандта, Санті, Ван Гога, да Вінчі. А східна будівля Національної галереї зберігає твори сучасного мистецтва: Пікассо, Матісса, Уорхола.
Крім того, галерея пишається найкращим за межами Парижа зібранням творів імпресіоністів. Якщо ви раніше мали справу лише з репродукціями, то будете приємно вражені, побачивши оригінали полотен славетних майстрів. Тут виставлені картини Сезанна, Мане, Ренуара, Дега і Моне. До речі, зображення можна навіть завантажувати в хорошій якості для некомерційного використання.
3. Ермітаж (Санкт-Петербург, Російська Федерація)
Найбільший в Росії і один з найбільших художніх та культурно-історичних музеїв у світі вперше був відкритий у 1764 р. як приватне зібрання Катерини II. Його експозиція розташована в більш ніж 350 залах і займає п’ять будівель, розташованих вздовж набережної Неви.
Державний Ермітаж володіє колекцією, що нараховує понад три мільйони творів мистецтва і пам’ятників світової культури. В її складі — живопис, графіка, скульптура і предмети прикладного мистецтва, археологічні знахідки й нумізматичний матеріал.
- У колекції музею є роботи Гогена, Ренуара и Матіса.
На сайті музею для відвідувачів доступний зручний тематичний пошук: є розділи «Колекції», «Шедеври», «Постійні експозиції», «Спланувати маршрут». Також можна створити свою колекцію, дізнатися про історію та архітектуру музею.
Інтерактивна версія галереї доступна як на сайті, так і в додатках (iOS, Android), які користувачі радять використовувати на планшетах.
4. Музей мистецтва Метрополітен (Нью-Йорк, США)
Один з найбільших і третій за відвідуваністю художній музей світу був заснований у 1870 р. групою бізнесменів і шанувальників мистецтва. В його основу лягли три приватні колекції — 174 шедеври європейського живопису. А сьогодні в музеї зберігаються понад два мільйони творів образотворчого мистецтва.
В онлайн-архіві Метрополітену наразі знаходиться близько 400 тисяч робіт. Для зручності в розширеному пошуку є безліч різних фільтрів, зображення можна навіть завантажувати й використовувати в некомерційних цілях.
Музей пишається своїм зібранням робіт імпресіоністів і постімпресіоністів. На сайті представлена онлайн-колекція та віртуальні екскурсії, завдяки яким можна побачити роботи Вінсента ван Гога, Джексона Поллока та Джотто ді Бондоне.
Метрополітен і його співробітники активно працюють, щоб мистецтво та знання були доступні всім допитливим людям планети. Так, вони виклали у відкритий доступ більше 500 книг, присвячених мистецтву.
5. Музей Галілея (Флоренція, Італія) «І все-таки вона крутиться!».
Музей, присвячений великому бунтівнику свого часу — фізику Галілео Галілею. В його кімнатах можна відшукати не лише предмети, пов’язані з життям ученого, тут знаходиться також науковий музей, в якому ви зможете прослідкувати шлях розвитку звичних для нас речей. Це — справжній атракціон, що знаходиться в палаці XII століття.
У онлайн-музеї Галілея розроблено серії навчальних відеороликів, присвячених історії науки, для вчителів і студентів. Експерти з різних дисциплін розкривають еволюцію наукових знань шляхом лекцій та відтворення відомих експериментів або демонстрації того, як використовувалися древні інструменти. Для кожного відео текст і посилання доступні у форматі PDF.
Для школярів у музеї розроблено:
- онлайн-ігри «Навчання для задоволення» для поглиблення деяких тем наукового доробку Галілея;
- інтерактивну програму «Амеріго Веспуччі і великі дослідники», за допомогою якої маленькі чомусики можуть прослідувати маршрутами дослідників минулого;
- карти-інструкції «Зроби це самостійно... навіть вдома», орієнтуючись на які дитина зможе реконструювати наукові інструменти та об’єкти, які бачила та використовувала під час навчальної діяльності (флюгер, маріонетку, компас, еластичну гітару тощо).
Ознайомитися детально з матеріалами музею та завантажити безкоштовні карти-інструкції можна тут.
6. Паризькі муніципальні музеї ( Париж, Франція)
На цьому електронному ресурсі зібрані експонати відразу з 14 музеїв Парижа, підконтрольних міській мерії, серед яких:
- Музей сучасного мистецтва;
- Будинок Бальзака;
- Нотр-Дам;
- Музей Віктора Гюго;
- Муніципальний музей моди.
На даний момент на ресурсі представлено близько 240 тисяч екземплярів, шукати які можна як за певним музеєм, так і за змістом. Крім того, тільки завдяки цьому порталу можна побачити роботи, які, зважаючи на крихкість, не виставляються на експозиціях.
7. Британський музей (Лондон, Велика Британія)
Це — один з найбільших музеїв світу і головний історико-археологічний музей Об’єднаного Королівства. У ньому зібрані експонати з усього світу: Китай, Індія, Африка, Океанія, Південна Америка. І, звісно, розповідається історія й самої Британії.
З колекцією, яка нараховує понад вісім мільйонів об’єктів, Британський музей робить частину своїх експонатів доступними для перегляду в Інтернеті, зокрема «Kanga: Textiles From Africa» та «Об’єкти з римських міст Помпеї і Геркуланум».
Унікальний онлайн-сервіс — компас Британського музею — допоможе розібратися у всьому різноманітті представлених експонатів. На сайті два «компаси» — загальний і для дітей. Використовуючи їх, можна переглянути фотографії експонатів у звичному та збільшеному розмірі.
8. Музеї Ватикану (Ватикан, Європа)
Під ємною вивіскою «музеї Ватикану» ховається ціла плеяда виставкових залів і галерей. Вік найбільш поважних експозицій сягає п’яти століть. За цей час куратори музеїв встигли зібрати приголомшливу колекцію скульптури, живопису, рукописів, предметів побуту й релігійного мистецтва.
- Онлайн можна прогулятися по Собору Святого Петра, Базиліці Сан-Джованні ін Латерано, Базиліці Святого Павла за міськими стінами, Церкві Санта-Марія-Маджоре і пройтися по Сікстинській капелі, розписаній Мікеланджело.
Сайт гарно ілюстрований, є можливість переглянути експозиції, ознайомитися з їхнім описом (інформація подана багатьма іноземними мовами). Пропонуються також онлайн-тури.
9. Національний музей природознавства при Смітсонівському інституті (Вашингтон, США)
Національний музей у Вашингтоні, який є одним з найбільш відвідуваних музеїв у світі, пропонує можливість поглянути на свої прекрасні скарби за допомогою віртуального туру. Онлайн-гід вітає глядачів в ротонді, після чого проводиться онлайн-екскурсія (з можливістю огляду на 360 градусів) по Залі ссавців, Залі комах, Зоопарку динозаврів і Залі палеобіології.
У музеї зберігаються понад 126 млн зразків рослин, тварин, копалин, мінералів, порід, метеоритів, а також археологічних і культурних артефактів. До речі, такого величезного набору метеликів і заспиртованих морських тварин (як-от, велетенського кальмара), немає більше ніде в світі.
- Зайшовши в зал з викопними рештками тварин, школяр не захоче залишати музей, поки не побачить і австралопітека Люсі, і сцену полювання в савані, і сад орхідей, і базальтові стовпи. Крім того, в музеї можна зустріти й по-справжньому дивні речі — наприклад, коралові рифи, зв’язані гачком.
На сайті також є великий розділ з інтерактивними матеріалами та роликами за темами.
10. Музей сучасного мистецтва (MoMA), (Нью-Йорк, США)
MoMA вважається одним з найкращих музеїв світу: ця шестиповерхова будівля повністю заповнена шедеврами мистецтва.
- Найцінніші експонати — «Водні лілії» К.Моне, «Авіньйонські діви» П. Пікассо і «Зоряна ніч» Ван Гога.
З 200 тисяч робіт, зібраних у музеї, 68 тисяч представлені на сайті. Тут можна використовувати фільтри за періодом створення роботи, напрямком мистецтва чи даті придбання шедевру музеєм.
11. Музей історії і науки Оксфорду (Оксфорд, Велика Британія)
На сайті одного з найвідоміших світових музеїв науки можна подивитися фотографії та панорами експозицій. Все це є частиною одного великого віртуального туру по Оксфорду.
- З визначних експонатів віртуального музею — дошка, на якій писав Ейнштейн під час знаменитої лекції в університеті 1931 року. На сайті музею створено навіть ностальгічний проект «Прощай, дошка!», в якому взяли участь британські знаменитості.
У колекціях музею представлені як досягнення легендарних вчених минулих років, так і сучасників — наприклад, Білла Гейтса.
12. GOOGLE ART PROJECT
Google Art Project — це найбільша інтернет-платформа, через яку ви отримуєте доступ до визначних творів мистецтва. Проект був запущений в 2011 році, і спочатку його підтримали лише 17 музеїв, але на сьогоднішній день приєдналося понад 184 музеїв з усього світу.
Щоб допомогти своїм користувачам знаходити та переглядати мистецькі твори в Інтернеті з високою роздільною здатністю та деталізацією, компанія Google архівувала та документувала предмети мистецтва та забезпечила віртуальні екскурсії музеями за допомогою технології Google Street View.
- У арт-проекті Google представлено образотворче мистецтво з Білого дому, Музею ісламського мистецтва в Катарі та навіть вуличне мистецтво Сан-Паулу з Бразилії. Тож, якщо з певних причин у вас немає можливості побачити й показати дітям шедеври вживу, сучасний технологічний світ здатний відкрити нові горизонти.
Адже, як запевняє Франсуаза Барб-Ґалль, автор книги «Як розмовляти з дітьми про мистецтво», і до читання, і до мистецтва — інтерес дітей не виникає на порожньому місці. Викликати його може якась дрібниця, але й втратити його можна теж через дрібницю. Тому обирати спосіб зацікавлення малюків мистецтвом потрібно дуже ретельно.