Останніми днями до України завітало літо, і принесло з собою не лише справжню спеку, а й одну з найбільш улюблених ягід дітей та дорослих — полуницю. На ринках і в супермаркетах розпочалися продажі ароматних та соковитих червоних ягідок з різних куточків України.
Та чи можна додавати ранню полуницю в дитячий раціон? Чим корисна ця ягода і на що варто звернути увагу перед її покупкою? Давайте розбиратися разом з експертами.
Які корисні властивості має полуниця?
Полуниця багата на вітаміни, мікроелементи та антиоксиданти.
- Виконувач обов’язків міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун на своїй сторінці Facebook зазначає: «Вісім ягід полуниці містять більше вітаміну С, ніж цілий апельсин зі шкіркою».
Також у полуниці є вітамін К, багато калію, магнію та біологічно активних сполук, що сприяють молодості та відновленню. А ще ягоди насичені фолієвою кислотою (вітамін В9), якої в ній більше, ніж у винограді та малині.
Завдяки такому багатому складу полуниця здатна:
- покращити зір;
- зміцнити пам’ять;
- знизити ризик серцево-судинних хвороб (зміцнюючи стінки судин), раку ротової порожнини, стравоходу та простати;
- покращити обмін речовин;
- посилити роботу імунної системи (адже має протимікробні та протизапальні властивості).
Органічні кислоти і полісахариди у складі ягоди нормалізують роботу кишечника, а, отже, з організму виводяться шкідливі речовини.
Водночас очільниця МОЗ підкреслює, що біологічно активні елементи містить лише природно червона полуниця (та, що самостійно дозріла).
Чим небезпечна полуниця?
Ця смачна ягідка може провокувати харчову алергію — миттєву або відкладену реакцію імунної системи. Алергія на полуницю є в 6-8% дітей та 9% дорослих. За словами експертів Медичного центру Університету Меріленда, в дітей, батьки яких мають алергію на полуницю, трохи вища ймовірність розвитку алергічної реакції на цей продукт. Однак це не обов’язково!
- «Полуниця відноситься до найсильніших алергенних продуктів, — пояснює Володимир Родіонов, доцент, провiдний науковий спiвробiтник вiддiлення проблем здорової дитини та преморбідних станiв Iнституту педiатрiї, акушерства та гiнекологiї АМН України. — Винен у цьому, по-перше, пігмент, який надає полуниці червоного кольору. Крім того, полуниця містить багато ароматичних олій (саме вони надають їй того неповторного аромату), які також спричиняють розвиток алергії.
Спеціалісти зазначають, що вміст алергену в полуниці не залежить від того, вирощували її в теплиці, на городі чи відповідно до стандартів органічного виробництва.
Крім того, зернятка, які є на шкірці полуниці, можуть подразнювати шлунково-кишковий тракт дитини. Хоча вони досить дрібні для того, щоб механічно подразнювати слизову, проте погано перетравлюються та можуть спровокувати пронос. Адже захисна система кишківника в маленьких дітей ще не сформована.
До того ж, саме зернятка полуниці заважають добре помити ягоди, а тому є велика ймовірність зараження гельмінтами (глистами). Саме полуницi та суницi є «найбруднiшими» серед ягід, тому що перебувають дуже близько до землi. Головною причиною їхнього забруднення є пiдживлення землi «натуральними добривами» — гноєм.
- Лікарі зазначають, що найбільшою небезпекою ранньої весняної полуниці є не її алергенність, а хімічний склад добрив, які використовувалися для її вирощування.Так, в Україні вільно продаються канцерогенні, нейротоксичні, отруйні чи шкідливі для гормональної системи засоби захисту рослин, які, до прикладу, в США намагаються усунути з ринку та заборонити.
Крім того, ягоди можуть бути джерелом гепатиту А, якщо виросли на забруднених фекаліями полях чи якщо їх збирали хворі на гепатит. Тому полуницю завжди слід ретельно мити перед споживанням.
Коли та як вводити полуницю в раціон?
Навіть серед експертів є деякі суперечки щодо того, з якого віку можна вживати дитині полуницю.
Раніше вважалося, що її не можна давати малюкам до 3 років. Лікарі радили утриматися від вживання алергенних продуктів з раннього віку, однак ця стратегія «уникнення алергенів про всяк випадок» не показала жодної ефективності. Експерти доводять, що відстрочка введення в раціон продуктів, які можуть викликати алергію, не захищає від неї малюка в майбутньому.
Тож наразі в Американській академії педіатрії заявляють, що полуницю можна вводити у прикорм однорічного малюка. Також можна вживати полуницю і мамі, що годує (але не в перші два місяці і з великою обережністю, спостерігаючи за реакцією малюка).
Педіатр Олена Орловська вважає, що ягоди слід вводити в раціон дитини дуже делікатно. Щоб визначити, яка реакція буде в малюка на полуницю, лікар рекомендує залити її окропом, дати настоятися, а водичку в дуже невеликій кількості запропонувати спробувати дитині. Пізніше можна буде з цією водою дати трохи м’якоті. Якщо організм добре сприйме полуницю, поступово можна перейти до вживання свіжих ягід.
Пропонуючи дитині перші ягоди полуниці, варто пам’ятати про такі правила:
1. Якщо ви даєте полуницю, в цей день дитині бажано не вживати інші ягоди чи незнайомі продукти. Якщо з’явиться алергія (як правило, у вигляді висипань), то ви точно будете знати, що причина в полуниці.
2. Однієї ягоди для першого разу цілком буде достатньо! Якщо не буде негативних реакцій, на наступний день можна збільшити кількість.
3. Як правило, рання ягода насичена нітратами, тому необхідно дочекатися сезону, щоб познайомити малюка з полуницею. Безпечнішими є ті ягоди, що дозріли природним шляхом у червні.
Батьків мають насторожити такі симптоми, що виникли в дитини після вживання полуниці:
- свербіж або набряк у роті, на губах, язику або горлі;
- червоні очі;
- нудота;
- блювота;
- слабкість;
- висипання на шкірі.
Якщо в малюка з’явилися ці ознаки, треба звернутися до лікаря та відкоригувати з ним раціон харчування дитини.
На що потрібно звертати увагу, купуючи полуниці?
Критеріями якості полуниці є:
1. Колір.
Природний колір ягід — яскраво-червоний. Він свідчить про те, що полуниця була вирощена без використання нітратів. Дуже темні бордові ягоди є або перезрілими, або ж їх «підфарбували». Полуниці з білим кінчиком — не дозрілі. Темні плями на поверхні — ознака обприскування хімічними речовинами.
2. Хвостик ягоди.
Це ще один індикатор якості полуниці. Свіжі ягоди мають на ньому зелені та м’ясисті листочки.
- Також завдяки хвостику можна дізнатися, яка полуниця на смак. Якщо між листочками і ягодою є відстань, полуниця буде солодкою. Якщо листочки щільно прилягають — ознака ягоди з кислинкою. Полуниця без хвостика швидко псується.
3. Розмір.
Існує думка, що величезні плоди містять нітрати, але це не завжди так. На розмір полуниці впливає сорт ягоди. Просто є полуниці великих і дрібних сортів. А ось якщо перед вами плоди надто ідеальні — пружні, рівні, з глянцевим блиском — швидше за все вони є обробленими.
4. Насіння свідчить про стиглість.
Якщо насінинки опуклі, то полуниця, швидше за все, не дозріла. А якщо вони розташовані в «ямці» і далеко одна від одної, то ягідка стигла.
5. Запах.
Аромат у стиглої полуниці сильний та приємний. Ягоди, які пахнуть невиразно, — недозрілі. А якщо аромату немає взагалі, полуниця, найімовірніше, вирощена з нітратами.
Зверніть також увагу на тару, в якій зберігалася полуниця до покупки. Якщо плоди обробляють, то вони не будуть виділяти сік. Натуральна полуниця залишає сліди соку на коробці, де зберігалася.
- Якщо сік не утворився й після миття ягоди, необхідно бути обережними, оскільки швидше за все, перед вами оброблений продукт або генетично модифікований.
Отже, обираючи полуниці, пам’ятаємо, що:
- ягоди мають бути сухими та без ознак гниття;
- колір полуниці повинен бути яскравим і насиченим;
- листочки навколо ягоди мають бути зеленими;
- полуниця повинна бути пружною і трохи блискучою;
- аромат полуниці має бути насиченим і «ягідним»;
- ягоди повинні виділяти сік; пошкоджень або вм’ятин на полуниці не має бути.
Запідозрити надлишок нітратів (понад 100 мг/кг) можна в полуницях, якщо:
- вони дуже тверді та темно-червоні;
- при куштуванні виникає металевий присмак у роті;
- вони не виділяють сік, навіть якщо зберігаються 3-4 дні і більше;
- не мають аромату.
Проте, навіть натуральні ягоди не завжди є безпечними. Тому перед вживанням полуниці її потрібно ретельно мити, навіть якщо ягоди виглядають чистими. Це позбавить їх збудників хвороб та зменшить кількість пестицидів.
- Уляна Супрун зазначає, що найкраща науково обґрунтована порада — залити ягоди водою з содою (10 г на 1 літр), залишити на 10 хвилин і відкинути через друшляк.
Сподіваємося: поради експертів стануть вам у нагоді. Смакуйте якісну полуницю і будьте здорові!