Тут немає батьківських зборів та телефонів у молодших школярів, дошкільники можуть відвідувати домашні садочки, а студенти — працювати за спеціальністю, навчаючись в університеті. Сьогодні поговоримо про освітню систему однієї з наймолодших і найбільш мультикультурних країн світу — Канади.
Освіта, навчання для канадців відіграють надзвичайно важливу роль, тож витрати держави на них величезні. Вся система освіти спрямована на формування високоінтелектуальної та розвиненої особистості, а вільний вибір програми підготовки дітей дозволяє підібрати оптимальний шлях для досягнення необхідних результатів. Як же навчають дітей у Канаді? Давайте дізнаватися разом.
Які особливості дошкільної освіти канадців?
В системі дошкільної освіти Канади представлений як державний, так і приватний сектор. У дитячих садках діти перебувають з 8 місяців до 6 років. Перебування в дитячому садочку є платним, середня вартість за місяць складає понад 600 канадських доларів.
Діти мають змогу перебувати в дитячому садку з 9 до 18 години. Багато часу в садочках відводять розвиваючим іграм та заняттям музикою.
- Діти віком від 4 до 6 років мають можливість не лише ходити в дитячий садок, а й регулярно відвідувати спеціальні класи при школах.
До того ж, у Канаді діти мають можливість відвідувати домашні садочки. Це садочок такого типу, де зазвичай якась мама отримує ліцензію на право організації садочка в своєму домі з правом набору певної кількості діток певного віку.
- Здебільшого, найпопулярніші садочки з типом ліцензії на 7 діток. Та навіть до такої кількості малюків є суворі умови по віку. Так, з тих семи діток не більше трьох дітей мають бути молодшими 48 місяців, а з них- не більше однієї дитини, молодшої 12 місяців.
В таких садочках організація програми, навчання, відпочинку напряму залежить від конкретної мами, яка отримала ліцензію та керує навчальним закладом. До речі, вона обов’язково проходить курси надання першої медичної допомоги.
Навчальні програми дошкільної освіти для дітей 2,5-6 років у Канаді спрямовуються на розвиток умінь і навичок спілкування, мови та грамотності, зокрема:
- використання вербального та невербального мовлення;
- спілкування з однолітками й дорослими;
- використання англійської та рідної мови;
- слухання інших; читання; переказу оповідань;
- написання букв алфавіту та часто вживаних слів.
Як навчаються діти в канадських школах?
Територія Канади поділяється на 10 провінцій. У кожній з них існують свої територіальні особливості організації шкільної освіти. А центральна влада — Міністерство освіти — має обмежені повноваження у цій сфері. Тож термін отримання середньої освіти в Канаді варіюється від 10 до 12 років. Це залежить від законів провінції, в якій знаходиться школа. Крім того, в країні не існує єдиного навчального плану, шкільного розпорядку дня й вимог до освітян. Кожна провінція обирає дату початку й закінчення навчального року відповідно до власних уподобань.
Більшість канадських шкіл мають розвинену інфраструктуру, яка включає просторі кабінети, сучасні лабораторії, дорогі спортивні споруди. Результати міжнародного тестування PISA підтверджують, що якість викладання в школах Канади ведеться на високому рівні.
Серед шкіл Канади переважають державні. Їх відвідують 95% дітей в Канаді, відповідно, близько 5% відвідують платні приватні школи. У деяких провінціях існує поділ шкіл залежно від релігійних і мовних уподобань. Викладання ведеться англійською або французькою мовами. Будучи державною сферою, освіта фінансується за рахунок податків і є безкоштовною для кожної дитини у всіх провінціях.
Шкільна освіта складається з початкової (1-6 класи, з 6 до 12 років) і середньої (7-12 класи, з 13 до 18 років):
1. Початкова школа в Канаді в більшості провінцій складається з 6 ступенів, однак, в деяких провінціях початковою вважається 8-річна освіта.
Особливою ознакою на цьому етапі шкільного навчання є невимушений ритм занять з дітьми. Учні, особливо перші 2 роки, не стільки опановують предмети, скільки навчаються спілкуванню в колективі, пізнають навколишній світ, формують свої творчі здібності. Ця обставина дозволяє не руйнувати психіку дитини, оберігаючи її від надмірних навантажень і сприяє формуванню позитивного ставлення до навчання. До того ж, навчання в початковій школі залишає багато вільного часу для занять спортом та творчістю.
Цікаво, що в багатьох молодших школах немає їдалень і діти мають їсти те, що принесуть з дому. Причому в навчальних закладах існує заборона на певні продукти, що можуть викликати сильну алергічну реакцію (наприклад, арахіс). З цієї ж причини не дозволяється ділитися їжею. Однак, щоранку до початку навчання в багатьох школах організовується «сніданок-бесіда», під час якого діти можуть їсти фрукти, пластівці та спілкуватися.
Ще однією обов’язковою вимогою є щоденне проведення учнями однієї 30-хвилинної перерви на вулиці. Лютий мороз чи сильний снігопад не стають цьому на заваді, адже нестримна дитяча енергія потребує виходу в будь-яку пору року. Тим паче, в молодшій школі заборонене використання мобільних телефонів, тож «живе» спілкування залишається пріоритетним.
2. Тривалість отримання середньої освіти варіюється від 4 до 6 років. Учень може сам обирати предмети для вивчення в будь-якій послідовності.
- Така система дуже зручна, оскільки дозволяє максимально повно вивчати ті предмети, які будуть необхідними для успішного вступу до ВНЗ. Безумовно, обов’язкові для всіх предмети тут теж є, але тільки ті, які впливають на загальний розвиток будь-якої людини — фізкультура, заняття з мистецтва та музики, а також уроки іноземної мови.
Крім того, школярі можуть коригувати напрямок своїх пізнань в залежності від зміни профорієнтації протягом всього курсу навчання. Взагалі, в канадських школах старші класи виконують роль підготовчих курсів, за час яких підлітки готуються до вступу та навчання у вищих навчальних закладах. У школі є спеціальний консультант, з яким будь-який учень може обговорити свої плани та подальші кроки. Він провод ть презентації, роздає буклети з вимогами вищих навчальних закладів тощо.
Навчальний процес побудований так, що учні різних років навчання можуть слухати разом один і той самий курс. Завершення старшої школи передбачає набрання певної кількості навчальних кредитів (успішно прослуханих курсів), і в цьому організація навчального процесу в старшій школі нагадує навчальний процес в університеті. У разі недобору кредитів учень може продовжити навчання ще на один рік.
- Вчитися п’ятий рік в середній школі можуть також «відмінники», які бажають поліпшити свої показники та краще підготуватися до вступу. Можливість п’ятого року навчання важлива і для тих, хто вже в 12-му класі надумав вступати не до того ВНЗ, в який планував спочатку, а в інший. І, щоб відповідати його вимогам, випускнику потрібен час для вивчення того предмета, якому раніше він приділяв недостатньо уваги.
Крім можливості вибору предметів для вивчення, канадські школи мають ще одну важливу особливість. У старших класах багато часу та уваги приділяється практичним заняттям, лабораторним й дослідницьким роботам. Тобто школярі вже в старших класах починають застосовувати отримані знання на практиці. Контролюють знання здебільшого через письмові роботи. Для кожного учня обов’язковим є приготування самостійного дослідження з певної теми.
До речі, протягом року в школах не проводять батьківські збори, а організовують співбесіди (інтерв’ю) 4 рази на рік — викладач зустрічається з батьками, можна й в присутності самого учня, — і вони обговорюють навчальну ситуацію дитини.
У школах чітко простежується демократичність канадського суспільства. Аби не нашкодити самооцінці дитини, табель її успішності конфіденційним листом надсилається двічі на рік батькам, а самі оцінки ніколи не розголошуються. В табелі також навпроти кожного предмету коротко описуються успіхи та складнощі дитини.
Вчитель не має права підвищувати голос на учня й навіть просто критично висловлюватися. Навчальний процес орієнтований на слабших учнів, щоб вони не почувалися пригнобленими. Тому обдаровані діти часто ідуть в спеціалізовані школи або переходять на домашнє навчання й отримують шкільну освіту на кілька років раніше за ровесників.
Які особливості отримання вищої освіти в Канаді?
Вища освіта Канади представлена університетами та коледжами. Перші дають науковий ступінь, другі — диплом про присвоєння спеціальності.
- Вищі навчальні заклади Канади відомі інженерними спеціальностями, аерокосмічними, комп’ютерними, а також вивченням землі та її надр (що пов’язано з видобутком нафти). Оскільки країна дуже популярна серед туристів, розвинені готельно-туристичні спеціальності.
Навчання в коледжах дуже популярне, хоч і не дає наукового ступеня. Основне завдання коледжів — надавати професію, спеціальність. Зазвичай навчаються два роки, і більшість часу минає не з теоретичними завданнями, а з практичними. Коледж іноді може видавати й ступінь бакалавра. На ринку праці бакалаври з коледжу часто цінуються вище, ніж бакалаври з університету, тому що мають кращу практичну підготовку.
В університеті ступінь бакалавра надають після 3 років навчання, тоді за 1-2 роки — магістра, і ще через 4 роки можна стати доктором наук.
Розклад занять — гнучкий і за часом навчання, і за набором предметів. Студент може навчатися відразу на двох спеціальностях і не робити перерву на канікули.
Вища освіта — державна, але платна. Приватні здебільшого релігійні заклади (не богословські, а засновані християнськими громадами, з цілком світським переліком спеціальностей). У державних ВНЗ канадці платять за освіту майже вдвічі менше, ніж іноземні студенти. В приватних — приблизно однаково.
- Щоб студент міг оплатити навчання, діє розвинена система грантів, стипендій і позик. Якщо студент бере кредит у банку, він має почати сплачувати його через 6 місяців після отримання диплому. Відсоток ставки контролює держава, він не може перевищувати 6%. Та, незважаючи на це, дуже часто молодий фахівець не здатний розрахуватися з кредитом, за яким отримав спеціальність. В такому разі уряд може покрити частину боргу. Але всі ці фінансові пільги стосуються лише громадян країни.
Вищу освіту здобувають з чіткою прагматичною метою — отримати роботу. Відповідно вся система тісно пов’язана з ринком праці, моніторингом потрібних спеціальностей. Зміни в програмі та впровадження нових напрямів відбуваються часто й мобільно.
Багато часу в навчальному процесі відведено на стажування, причому воно буває оплачуваним. Діє безліч корпоративних програм, за якими корпорації ще на першому курсі починають співпрацю зі своїм майбутнім працівником. На виході випускники університетів отримують не тільки гарну освіту, але й корисний запис у резюме.
- Через таку прагматичність багато студентів припиняють навчання, отримавши ступінь бакалавра. Якщо людина не планує викладати й будувати наукову кар’єру, немає сенсу витрачати час на отримання магістерського ступеня.
Наразі канадська система освіти заслужено займає світові лідируючі позиції. Таких результатів канадці домоглися завдяки своєчасному реформуванню освіти та приділенню величезної уваги навчанню дітей з боку місцевої влади. Канадці переконані: школи — це дзеркала громад, або як ще їх називають «мікрокосмос суспільства». Вони мають бути багатими й безпечними, місцями можливостей, де всі навчаються разом — і діти, і їхні батьки, і вчителі.