Ось і промайнув перший тиждень літа, і чимало школяриків затамували подих в очікуванні відпочинку в дитячому таборі. Адже там на них чекають яскраві враження, різноманітні заходи, можливість знайти нових друзів та показати власні таланти. А ще відпочинок у літньому таборі — це чудова можливість проявити самостійність і отримати новий досвід.
Хоча, звісно, декого з школярів саме ця самостійність і потрапляння в абсолютно незнайоме середовище може лякати. Особливо хвилюються ті діти, що їдуть до табору вперше.
Як допомогти дитині швидко адаптуватися в таборі? На які критерії її психологічної готовності звернути увагу? Що обов’язково потрібно взяти з собою до табору? Давайте розбиратися разом.
Як правильно оцінити, чи готова дитина вирушати до табору?
На запитання батьків про оптимальний вік для першої поїздки в літній табір немає однозначної відповіді. Всі діти — різні: одні ще з дитячого садочку звикли тижнями гостювати в бабусь, а інші й у дванадцять років не готові їхати з дому навіть на кілька днів.
Зазвичай до таборів приймають дітей, починаючи з семирічного віку. Однак вирішальним фактором має бути не вік, а психологічна готовність дитини до того, щоб провести певний час на відстані від дому та батьків. Для того, щоб визначитися, чи готовий школяр до літнього табору, проаналізуйте такі критерії:
1. Зацікавленість
Найважливіший фактор психологічної готовності дитини — її власне бажання їхати в табір.
2. Вміння дотримуватися певної інструкції, закликів дорослих
Це особливо важливо в перші дні зміни, коли діти знайомляться один з одним і табором. Якщо дитина «не чує» або не готова виконувати вказівки дорослих, їй буде складно пристосуватися до табірних правил.
3. Організованість
Дитину варто відправляти в табір тоді, коли ви впевнені, що вона може подбати про себе: зібрати і скласти речі, змінити брудну білизну, застелити ліжко, за необхідності — сказати про свої потреби й попросити допомоги.
- Варто пам’ятати: табір справді розвиває самостійність дитини, але не формує її з нуля
4. Комунікабельність
Проблеми з комунікацією можуть стати серйозною перешкодою для вдалого відпочинку в таборі. Спробуйте об’єктивно оцінити, наскільки комфортно вашій дитині перебувати в школі серед однолітків? Чи готова вона потрапити в нову компанію?
5. Безпека
Переконайтеся, що дитина знає правила особистої безпеки (не можна йти з незнайомими людьми, їсти невідомі ягоди тощо).
- Якщо ж ви все ще вагаєтеся, спробуйте обговорити можливість поїздки дитини в табір зі шкільним педагогом або психологом.
Крім того, на готовність дитини їхати в табір сильно впливає готовність батьків її відпустити. Невпевненість, страхи та побоювання мам і тат передаються дітям, і вони починають також хвилюватися й боятися. Пам’ятайте: дитині потрібна ваша впевненість у тому, що все буде добре.
Як допомогти дитині швидко адаптуватися в літньому таборі?
Психологи радять батькам звернути увагу на такі рекомендації:
1. Говоріть про поїздку заздалегідь.
- Вона не має бути сюрпризом для дитини, готувати її до подорожі потрібно починати хоча б за місяць. Нехай школяр звикне до думки про те, що цього року він на деякий час поїде відпочивати самостійно.
- Розкажіть максимально детально про те, що таке табір, як він влаштований, які існують у ньому правила та традиції.
2. Стимулюйте інтерес до відпочинку.
- Вибирайте місце відпочинку разом з дитиною (взявши участь у виборі й обговоренні табору, вона буде відчувати себе автором власних канікул).
- Почитайте з дитиною відгуки, подивіться фото та відео.
- Розкажіть про всі переваги такої поїздки (нові знання, нові друзі, ігри, красива природа), власний досвід перебування в таборі.
3. Обговорюйте можливі проблеми та способи їхнього вирішення.
- Проговоріть з дитиною всі ситуації, які її турбують у майбутній поїздці, і продумайте план дій в кожному конкретному випадку (спілкування з малознайомими людьми, можливі конфлікти, побутові питання та інше).
4. Намагайтеся обрати максимально комфортне, радісне та безпечне місце самостійного відпочинку дитини.
- Обирайте профіль табору з урахуванням інтересів дитини, але так, щоб не перевантажувати її. Пам’ятайте, що канікули даються дітям, щоб відпочити та набратися сил. Наприклад, якщо весь навчальний рік школяр займався іноземними мовами, то не варто вибирати табір з таким ухилом. Нехай це краще буде якийсь творчий, спортивний або просто звичайний табір.
5. Придумайте заздалегідь, як ви відзначите майбутню зустріч.
- Розлуку пережити легше, якщо дитина знає, що після самостійної поїздки на неї чекає веселе сімейне свято, похід в розважальний центр, на концерт, або спільна поїздка з батьками.
6. Під час відпочинку підтримуйте контакт стільки разів, скільки потрібно дитині.
- Домовтеся телефонувати в певний час, обмінюйтеся фото, відеодзвінками. Намагайтеся спілкуватися бадьоро (не показуючи дитині свого хвилювання) й акцентувати увагу на позитивних подіях.
Сімейний психолог Наталя Ніколаєва зауважує:
- «Якщо дитина в перші 2-3 дні просить забрати її з табору, не поспішайте задовольняти це прохання. Нові люди, правила, їжа — все це хвилює, але зазвичай до кінця тижня проходить. Стандартний період адаптації дитини — 5-7 днів.»
Тож, якщо дитина зателефонувала з проханням її забрати, ваше завдання — розібратися в причинах, підтримати дитину, підказати або (у випадку серйозних обставин) зв’язатися з вожатими чи керівництвом табору.
Найчастіше це прохання викликане якимись дрібними негараздами (хтось образив, не сподобалося зауваження вожатого, незадоволений виступом у конкурсі тощо) Іноді діти просто втомлюються від великої кількості вражень. В даному випадку важливо приймати та розділяти почуття дитини, підтримувати її:
- «Я розумію, це так прикро (ти засмучений, втомився ...)»;
- «Ти ж у мене розумниця»;
- «Ти так добре впорався (пробув вже 3 дні, виступив, зробив все, що зміг...)».
Однак якщо така поведінка триває довше тижня, якщо ваша дитина так і не змогла адаптуватися, не знайшла собі друзів, соромиться або боїться вожатих, подібне проведення часу важко назвати відпочинком, і користі від нього не буде ніякої. Краще, звичайно, забрати тоді дитину додому.
Які речі потрібно взяти з собою?
Перелік речей, які знадобляться вашій дитині, залежить від типу табору, тривалості перебування, віку і статі вашої дитини.
- Приступаючи до складання валізи, не забудьте ознайомитися зі списком, який, можливо, уже було надано табором вашої дитини. Там можуть бути такі речі, як постіль та рушники, про які не слід забувати.
З належною увагою поставтеся до вибору валізи. Не варто брати величезну валізу, але й не потрібно брати маленьку сумку й набивати її речами. Як показує практика, складаючи речі для зворотної дороги, дитина не може вмістити все в ту ж сумку, у яку батьки все компактно склали.
- Якщо відпочинок у таборі передбачає похід, покладіть дитині спеціальний туристичний рюкзак.
Рекомендований список речей (одягу та взуття) для дитини:
- футболки та майки; тепла кофта;
- хлопчику — шорти, дівчинці — спідниці, шорти та літні сарафани;
- джинси (для прохолодної погоди);
- щоденну нижню білизну, і декілька додаткових;
- щоденні шкарпетки, плюс одна або дві додаткові пари;
- взуття (не купуйте нове, взуття має бути зручним);
- святковий одяг для заходів та дискотек;
- форма для занять на гуртках;
- купальник — дівчинці і плавки — для хлопчика;
- головний убір;
- взуття для душу та пляжу;
- одяг для сну.
Засоби гігієни:
- рушники для ванни і для пляжу;
- шампунь і мило (краще рідке, більш гігієнічно);
- губка;
- зубна щітка та зубна паста;
- гребінець;
- сонцезахисний крем;
- засіб від комах.
Довідник для батьків «Parent Handbook Camp Speers YMCA» радить допомогти дітям зібрати речі для поїздки, а не робити це за них:
- «У таборі дітей заохочують розвивати почуття відповідальності. Кемпери вчаться піклуватися про себе і свої власні речі під наглядом вихователя. Ми просимо вас про підтримку в домашніх умовах, коли ваша сім’я ще тільки готується до нового туристичного досвіду. Дозвольте дітям самотужки упакувати власні валізи з вашою допомогою. Насамперед спробуйте зосередити увагу на новому та позитивному досвіді, який вони отримають.»
Крім одягу та речей особистого користування необхідно покласти особливі ліки (на випадок певної хвороби або ж для постійного приймання). Також можна додати до особистої аптечки пластир, антисептик та зеленку-фломастер — для того, щоб дитина могла самостійно обробити незначну подряпину.
Чи потрібно давати дитині гроші?
Вирішити питання кишенькових грошей вам допоможе розмова з представником табору.
- Поцікавтеся заздалегідь, яке меню в таборі, в який вирушає ваша дитина, які платні послуги є на території, чи можна завчасно оплатити екскурсії, якщо такі плануються, тощо.
Якщо ви все ж вважаєте за необхідне дати дитині молодшого шкільного віку з собою велику суму грошей, передайте їх відразу на зберігання вихователю, попередньо зазначивши суму, яку щодня можна видавати дитині.
Які речі краще залишити вдома?
Керівництво таборів здебільшого попереджує про перелік речей, які не рекомендується або взагалі заборонено привозити із собою. Серед них:
- великі суми грошей;
- цінні речі;
- харчові продукти, які швидко псуються;
- алкогольні напої;
- наркотичні речовини;
- тютюнові вироби;
- зброя.
Корисні поради для батьків
1. Обов’язково уточніть і занотуйте контакти табору: місце розташування, точну адресу, телефон, номер мобільного телефону вожатого.
2. Якщо в дитини є непереносимість якихось продуктів або харчова алергія, також потрібно заздалегідь довідатися про меню. Всі подібні нюанси заздалегідь обговорюйте з педагогами та лікарями.
3. Обговоріть правила поведінки в колективі: наприклад, що потрібно ділитися, проявляти ініціативу, допомагати іншим, поважати їх, не конфліктувати без причини тощо.
4. Поважайте кордони дитини та її вожатих — не варто дзвонити кожні півгодини і просити надіслати вам фото, як одягнена ваша дитина.
5. Проводьте якомога більше часу з дитиною до поїздки, збагачуйте її своєю любов’ю про запас.
Поїздка в табір (особливо перша) — це своєрідна перевірка і для дитини, і для мами з татом. Життя в таборі для школяра- це тест на самостійність, здатність встановлювати контакти з ровесниками та вирішувати різні ситуації. Для батьків — це перевірка на сепарацію (готовність відпустити дитину у світ), випробування здатності долати власні страхи.
Тож розлука з дитиною на час табірної зміни — цілком виправданий захід для батьків, які піклуються про особистісний розвиток дитини.
Щасливого та насиченого відпочинку вам!