«Він відмовляється йти спати», «Вередує, каже, що хоче ще погратися», «Кожен раз процес укладання закінчується істерикою», — на жаль, подібні фрази доводиться часто чути від батьків. Дитина плаче, шукає відмовки, і процес укладання затягується на години. Однак гарне здоров’я та самопочуття малюка не можливе без якісного і достатнього за часом сну. Як же нам допомогти дитині легко та спокійно засинати?
Як полегшити процес засинання?
Для початку необхідно проаналізувати, як дитина проводить свій день. Для того, щоб малюку захотілося спати ввечері, він має протягом дня витратити всю свою енергію. А для цього дитина повинна мати можливість протягом дня активно пограти, погуляти на свіжому повітрі, побігати, зайнятися спортом тощо.
Психологи також рекомендують батькам виробити щоденні «ритуали сну»: прогулятися трішки на вулиці, почитати книжку малюкові, заспівати йому колискову, зробити легкий масаж, намагатися говорити тихим і спокійним голосом.
- Якщо дитина дуже емоційна та рухлива, перед сном варто використовувати коротку і просту фразу, наприклад, «пора спати». Можливо, її доведеться повторити декілька разів, але робіть це спокійно, повторюючи нейтральною інтонацією, не переходячи на прикази команди.
Можна також подарувати дитині іграшку «для хороших снів». Це може бути невелика м’яка іграшка (ведмедик, єдиноріг, гномик, кошеня тощо). Розкажіть дитині, що ця іграшка буде дарувати їй хороші та добрі сни. Під час подорожі варто брати цю іграшку з собою, адже це простий спосіб дати малюку відчуття безпеки, де б він не спав.
Для дітей більш старшого віку підійде спільне читання книг або спокійна бесіда перед сном. Можна розповісти «уявну» історію про якесь особливе місце, давши можливість трохи пофантазувати.
- Дозволяйте дитині брати активну участь у підготовці до сну: обирати казку, піжаму або колискову для прослуховування.
Одним з «сонних» ритуалів може стати розслаблююча гра. Це спокійні ігри й заняття, які повинні бути щоденними, за можливості починатися в один і той самий час і займати не більше 30 хвилин. З одного боку, вони заспокоять нервову систему дитини, з іншого — зроблять приємним процес відходу до сну.
Які спокійні ігри можна запропонувати малюку перед сном?
1. «Три Тиші»
Суть гри в тому, щоб слухати тишу. Розкажіть дитині, що у вас в будинку живуть три сестрички — Тиші, і якщо не шуміти — їх можна почути.
- Спершу ми чуємо сестричку Тишу, яка живе в кімнаті. Стає чутно, як цокає годинник, дзижчить комп’ютер (можна дуже тихим шепотом розповісти, хто що чує). Потім другу, яка живе в будинку (вона допомагає нам почути, як тупають сусіди, їздить ліфт). Потім третю сестричку — Тишу, яка розповідає, що чути на вулиці, в місті й навіть ще далі.
2. «Хто до нас прийшов?»
Діткам дуже подобається і така гра: ви загадуєте тварину та «крокуєте» нею по спині малюка. Нехай він вгадає, хто по ньому пройшов, аналізуючи рухи вашої руки.
- Можна також пальцем намалювати щось на спинці в дитини. А вона має відгадати, що ж ви намагалися зобразити.
3. «Чарівний килим-літак»
Придбайте невеликий м’який килимок (або плед) на якому зможете поміститися разом з дитиною. Вдень нехай він лежить у затишному місці, а вночі «оживає». Розкажіть малюкові, що килим — чарівний: на нього потрібно лягти, закрити очі, і він понесе в будь-яку чарівну країну.
Перед сном ви сідаєте поруч з дитиною, питаєте «Куди сьогодні летимо?» і починаєте разом придумувати цікавий сюжет, в основі якого можуть бути улюблені мультфільми та супергерої.
4. «Вчимо букви та цифри»
Лежачи на ліжку, ви можете малювати пальчиками в повітрі знайомі букви, цифри або різні геометричні фігурки. Дитина може малювати, не говорячи вам, яку саме цифру чи літеру вона зображує, а ви маєте відгадувати. Потім можна помінятися ролями.
5. «Як пройшов твій день?»
Проводити цю гру дуже радять психологи. Можете створити такий ритуал: щовечора перед сном запитувати дитини, як пройшов її день. Не важливо, чи це школяр чи малюк, який відвідує дитсадок, нехай він ділиться з вами своїми думками, переживаннями, подіями, які відбулися протягом дня.
- А ви можете ставити питання: «А що говорила вихователька?», «Як справи у твоєї подружки?», «Що ти відчував у той момент?».
Така традиція не лише заспокоює, але й зближує вас з дитиною і допомагає краще її зрозуміти.
6. «Повітряні малюнки»
Придбайте для гри маленьку лазерну указку (ліхтарик)і приносьте її в кімнату дитини щовечора перед сном (щоб швидко не набридла). Вимикайте світло й починайте малювати на стелі повітряні картини, пояснюючи один одному, хто що зображує.
7.«Каченя пливе»
Запропонуйте дитині лягти на спину і покласти улюблену іграшку, наприклад качечку, на животик. Нехай вона глибоко подихає, спостерігаючи як живіт піднімається і опускається хвилею, а разом з ним іграшка.
Таким чином погойдайте «на хвилях дихання» іграшку протягом 1-2 хвилин. Вправа заспокоює, уповільнює дихання й допомагає легше перейти від ігор до сну.
8. «Чарівний мішечок»
У мішок з тканини складіть невеликі іграшки. Попросіть дитину опустити руку в мішок і вибрати одну з іграшок. Нехай вона вгадає, що в неї в руці на дотик, не виймаючи іграшку з мішечка.
9. «Що відбувається в тиші?»
Для цієї гри потрібно лягти на ліжко, бажано в кімнаті з приглушеним світлом, і затихнути на декілька хвилин. Кожен має уважно вслухатися в тишу і звуки навколо. Після закінчення певного часу (2-3 хв), кожен розповідає, що почув. Не соромтеся, підключайте фантазію і вигадуйте цікаві розповіді.
- Наприклад, початком для розповіді може стати простий шелест листя або звук автомобільної сигналізації, а закінчиться він вже у фантастичній країні з ельфами.
Дитині напевно сподобається таке заняття, до того ж ця гра добре розвиває творче мислення.
Які ігри з водою можна запропонувати дитині?
Ритуальними іграми перед сном можуть стати й ігри з водою, адже вони також позитивно впливають на емоційний стан дитини. Багато батьків помічають, що, граючи з водою, діти заспокоюються та припиняють вередувати. Тож, купаючи дитину перед сном, можна використовувати наступні ігри:
1. «Переливаночки»
Для цієї гри вам знадобиться кілька скляночок і глибоких тарілочок. Покажіть дитині, як черпати воду й переливати з однієї ємності в іншу. Можна наливати воду в мисочки з маленької лійки, а потім поїти тварин. Такі ігри також розвивають координацію рухів і посидючість дитини.
2. «Спіймай крижинку»
Опустіть в миску з теплою водою кілька кубиків льоду і запропонуйте дитині зловити їх.
3. «Виловлюємо іграшки»
Запропонуйте дитині кидати у воду іграшки, а потім їх виловлювати різними способами: двома пальчиками або за допомогою сита.
4. «Водяний млин»
Поставте водяний млин у ванну і покажіть, як лити воду на лопаті млину, щоб вони крутилися. Нехай дитина поставить під млин миску так, щоб туди потрапляла вода.
- Дуже важливо вибирати спокійні ігри, щоб не відбулося емоційного перезбудження дитини.
Купання в теплій ванні розслабить тіло дитини і зніме емоційну напругу. А після ванни малюка можна віднести на ліжко і вкрити м’якою ковдрою або простирадлом.
Сподіваємося, наша підбірка допоможе перетворити засинання в цікаву подію, яку полюбите ви та ваші діти. Пам’ятайте, що малюки дуже швидко звикають до певного режиму, тому якщо вам вдасться виробити спеціальний ритуал відходу до сну, який буде подобатися дитині, то вона буде лягати в ліжечко без заперечень. Солодких і барвистих вам снів!