Зазвичай діткам дуже подобається купатися в морі або річці. А ось грітися й сохнути на березі під парасолькою малюкам нудно. Зацікавити дитину та затримати її на суші до наступного походу у воду, можуть ігри з піском.
До того ж, ігрова діяльність на піску розвиває дитину і має терапевтичний вплив. Так, граючись з піском, малюк розвиває дрібну моторику рук, творчі здібності, вчиться досягати мети. Крім того, пісок позитивно впливає на емоційну сферу дитини, заспокоює нервову систему, знижує тривожність і стабілізує психіку.
Тож, збираючись на відпочинок, обов’язково захопіть з собою дитячі набори для гри з піском: відерця, лопатки, різні формочки, лійки.
А ми пропонуємо розглянути підбірку ігор з піском, якими можна зацікавити дитину на березі моря, річки чи озера.
Як познайомити дитину з властивостями піску?
Пісок відкриває неосяжне поле діяльності для юних дослідників та експериментаторів. Аби дізнатися, з чого складається пісок, візьміть збільшувальне скло та уважно розгляньте його разом зі своєю дитиною. Перед вами відкриється цілий світ неповторних піщинок, маленьких камінчиків, уламків мушель.
Далі варто познайомитися з деякими властивостями піску. Запропонуйте дитині зліпити щось із сухого піску. Вона буде пересипати його з долоньки в долоньку, але так і не досягне бажаного результату. Варто пояснити дитині, що сухий пісок сиплеться, а якщо його зволожити — він стане придатним для ліплення.
Можна розділити пісок на дві частини, одну з яких змочити водою, і подосліджувати їх. Нехай дитина висуває припущення і разом із вами перевіряє їх. Таким чином можна дізнатися, що вологий пісок темніший і важчий, ніж сухий, вода швидко вбирається в нього, на вологому піску залишаються сліди та відбитки.
Коли дитина зрозуміла, які властивості має пісок, можна переходити до наступного етапу — ігрової діяльності.
Які ігри з піском можна запропонувати дітям?
1. «Відбитки на піску»
Пісок може стати хорошим тлом для різноманітних відбитків. Тут можна відбити долоні чи стопи усіх присутніх. А потім разом відгадувати, кому ж вони належать. Після цього хай синочок чи донечка спробують зробити відбитки різних предметів: гілочки дерева, шишки, листочка чи навіть татового годинника. А ще спробуйте відтворити сліди різних звіряток чи птахів.
- Створювати відбитки на піску можна також за допомогою формочок для гри з піском або використовуючи пластикові склянки, камінчики, мушлі.
Якщо така гра набридла, її можна вдосконалити, запропонувавши малюку зробити відбиток всього тіла, а потім, використовуючи камінчики, травичку та мушлі, перетворити його на улюбленого героя або в свого двійника. І не забудьте обов’язково сфотографувати юного творця поруч зі своїм шедевром на пам’ять.
2. «Наздоганяємо казкових змійок»
У цій грі дорослий малює на піску хвилясті лінії і пропонує дитині пройти по доріжці «як змійка» (ребром долоні).
Крім того, за допомогою пальців, долоньок та кулачків можна виконувати наступні імітаційні вправи:
- «Біжать жучки, павучки» — дитина рухає всіма пальцями. Імітуючи рухи комах (можна повністю занурити руки в пісок), руки зустрічаються — «жучки вітаються».
- «Стрибають зайчики» — кінчиками пальців дитина вдаряє по поверхні піску, рухаючись у різних напрямках.
- «Веселі перегони» — їдемо на лижах (двома пальцями), на санчатах (долоньками), назустріч один одному, але так, щоб не перетнутися.
3. «Будуємо замок»
Створення різноманітних фігур і будівель із піску та дрібних камінців — одне з найулюбленіших дитячих занять. Якщо проявити фантазію, можна побудувати не просто замок, а справжню фортецю — з ровами, повними водою, вежами та неприступною огорожею.
Нехай малюк в процесі будівництва вигадує історію замку та його мешканців: наприклад, споруджуючи нову вежу, можна відразу вирішити, що в ній буде жити прекрасна принцеса або відважний лицар!
- Окрім цього, дитині можна запропонувати зробити хатинку для іграшки, побудувати машинку, кораблик чи «спекти» красивий тортик. Нехай дитина побудує те, що захочеться саме їй. Усі витвори можна прикрасити камінцями чи маленькими мушлями.
4. «Піщана черепаха»
Можна також спробувати замість замку зліпити з піску фігурку тварини.
Ви можете запропонувати малюкові зробити черепаху з піску, мушель і плоских каменів. Насипте великий піщаний пагорб, який буде тулубом, з боків від нього — маленькі горбики — це ноги, хвіст і голова. А візерунки на панцирі, очки та кігтики дитина може викласти за допомогою мушель і камінчиків.
5. «Сапер»
Якщо вам захочеться трохи полежати й відпочити, можете пограти з малюком в саперів. Закопайте в пісок свою руку, попередньо розставивши пальці якомога ширше. Завдання дитини — розкопати вашу руку так обережно, щоб не зачепити жодного пальця. Інакше — бум! — бомба вибухнула.
- Ця гра розвиває в дитині терпіння й обережність.
6. «Пошуки скарбів»
Запропонуйте малюкові знайти на пляжі визначену кількість певних об’єктів: камінців певної форми, мушель, равликів, водоростей тощо.
Якщо ви живете поблизу пляжу, зранку в певному місці не дуже глибоко заховайте в пісок якийсь скарб (наприклад, невелику іграшку) і намалюйте карту, як його знайти. В якості орієнтирів можна використати дерева, великі камені, ями тощо. Якщо дитина вже вміє рахувати й орієнтуватися за компасом, можна зашифрувати навіть кроки та сторони світу.
Коли «скарб» заховано, сміливо вирушайте на його пошуки. Хто першим знайде «скарб», той ховатиме наступний.
7. «Візерунки на піску»
Мокрий пісок можна використати як полотно для малювання. Для початку, приготуйте із синочком чи донечкою спеціальне місце для творчості. Виберіть невелику ділянку і змочіть її водою. Тепер сміливо малюйте шедеври. Їх також можна прикрасити камінчиками, мушлями чи листочками.
- Запропонуйте також дитині зробити картини ногами. Уявляєте, можна навіть так малювати! Цей конкурс цікаво проводити саме на піску без допомоги рук. Молодшим діткам мама або тато можуть намалювати на піску знайомі прості візерунки — прямі та хвилясті лінії, парканчики, драбинки, кола тощо. А потім запропонувати дитині намалювати такий самий візерунок або продовжити візерунок дорослого.
8. «Канатоходець»
Запропонуйте дитині пройти по намальованій на піску лінії (прямій, звивистій), неначе по канату. При цьому потрібно намагатися спину тримати рівно, руки розвести в сторони, ступні ставити впритул одна до одної.
- До речі, ходіння по піску босоніж зміцнює м’язи стоп, сприяє профілактиці плоскостопості.
9. Ігри з м’ячем
Зовсім небагато місця у вашій сумці займе невеликий м’ячик. Зате ігор з ним можна вигадати багато. Наприклад, намалюйте на піску мішень, і хай дитина поцілить у неї. А ще можна прокотити м’ячик канавкою, чи зробити великі тунелі з піску з різними вигинами.
Врешті, можна влаштувати пляжний футбол чи волейбол.
10. «Змагання будівельників»
Якщо у вашої дитини є компанія, запропонуйте їм позмагатися — побудувати найвищий будинок, викопати найглибший колодязь, прорити найдовшу канавку. Азарту для цієї гри в дітей достатньо, вони захоплено будуватимуть і вигадуватимуть, як удосконалити свої творіння.
- Коли ж дитина втомиться, вмостіться усі разом на піску й подивіться на небо, по якому неспішно пливуть хмаринки. Їх можна годинами розглядати, вгадувати, на що вони схожі і куди прямують.
І, вирушаючи у відпустку на море або на відпочинок до річки чи якоїсь іншої водойми, будьте певні, що ваша дитина, граючись з піском, зможе збагатитися інтелектуально і творчо, покращити своє здоров’я і настрій.