До початку навчального року залишилось трішки більше місяця. Скільки книг встигли прочитати ваші школярі за першу половину літніх канікул? Чи список читання на літо залишається не розкритим?
Справді, чимало батьків та педагогів скаржаться, що сучасні діти дуже мало читають і зацікавити їх книгою надзвичайно важко. Тож сьогодні ми вирішили разом з експертами розібратися, як же спонукати інтерес дитини до книги.
Чому діти читають менше?
Причин низької популярності книг досить багато:
- раннє захоплення комп’ютерними іграми та соціальними мережами;
- зростання цін на якісну дитячу літературу;
- невідповідність шкільної програми з літератури сучасним реаліям і уявленням дітей про читання;
- тиск батьків (немає кращого способу відбити у дитини бажання читати, ніж змушувати її робити це).
Однак психолог Олена Скорик, працюючи з дошкільниками та молодшими школярами, помітила базову тенденцію: сучасні школярі мало читають внаслідок перенасичення освітньою інформацією.
Справді, сьогодні існує надзвичайно велика кількість різних курсів (англійської, читання, математики), «розвивалок» для дітей. І часто малюків навчають читати до того моменту, коли в них з’явиться власна потреба до цього.
- «Навчаючи дитину читати з ініціативи батьків, до моменту дозрівання власного запиту і потреби в дитини — ми позбавляємо її власної ініціативи, радості пізнання та досягнення, ми робимо процес читання — результатом виявленої волі батька НАД волею дитини. Ми годуємо дитину корисною навичкою ДО її власного відчуття голоду і потреби в ній.» — пояснює психолог.
Як наслідок, не маючи можливості відчути власний інтерес, дитина не проявляє ініціативу й інтерес до читання.
Як викликати інтерес до читання в дитини?
Олена Скорик зазначає, що просто чекати ініціативи та інтересу до читання дитини — це також не найкращий варіант. Потрібно створити читаюче фонове середовище в житті дитини, спеціальні умови, і ось в цьому середовищі можна вже просто чекати. Коли малюк дозріє — він сам почне ставити питання і проявляти ініціативу, а батькам залишиться тільки підтримати його та задовольнити інтерес.
Умови, які, на думку психолога, створюють потрібне середовище:
1. Наочний приклад батьків, що читають
У дитячій педагогіці і психології є один неспростовний постулат — «Діти дуже рідко роблять те, що їм кажуть робити, але вони завжди роблять те, що роблять їхні батьки». Тому коли батьки, сидячи перед екраном телевізора, вручають дитині книжку і наказовим тоном відправляють її читати, зрозуміло, що дитина читати не буде. Батьки своїм прикладом мають показувати, що читати книги — це класно.
Як підтверджують експерти українського дитячого видавництва «Маміно», коли в родині існує традиція читання і батьки показують власний приклад, шанси виховати дитину затятим читачем неабияк зростають. Адже малюк, який росте серед книжок, змалечку відвідує книжкові події, сприймає читання як норму повсякденного життя.
2. З раннього дитинства доступ до якісних різноманітних книг за віком
Якщо книжки від народження є звичною частиною оточення малюка, він рано чи пізно ними зацікавиться. Однак, вибираючи книги, які ви будете пропонувати дитині, зважайте на її вік та інтереси.
- Так, малюкам будуть до вподоби книги з великою кількістю ілюстрацій, а також книги, які можна смикати за різні деталі (наприклад, книги з тканини, в яких є безліч різних «нашивок») або «купати». Вони можуть бути взагалі безсюжетні, або містити невеликі віршики.Чудово підійдуть і книжки про тварин або про зрозумілі для дитини предмети.
- Зі старшими дітьми слід бути спостережливими: дивитися, які мультики найбільше любить малюк, які ігри його захоплюють, чим він цікавиться.
На жаль, не всі дитячі книги представлені на полицях книжкових магазинів є якісними, тож обирати потрібно ретельно: переглядайте списки переможців літературних премій, групи з відгуками читачів і рецензіями критиків, цікавтеся у знайомих батьків, які книги з задоволенням читають їхні діти.
3. Ритуали читання батьками дітям цікавих книг
Так, згідно з даними всеукраїнського дослідження «Ukrainian Reading Publishing Data 2018» Українського центру економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова, тільки кожен п’ятий українець (20% респондентів) читає своїм дітям книжки щодня або кілька разів на тиждень.
- 9% респондентів зазначили, що читають дітям кілька разів на місяць, 4% — кілька разів або раз на рік, 14% — ніколи.
- Кожен третій опитаний, який ніколи не читав книжок, відзначив, що йому в дитинстві не читали батьки.
Але, поки малюк ще не вміє читати сам, дуже важливо, щоби батьки знаходили час регулярно читати йому уголос. Дітям ніколи не буває забагато спільного дозвілля з батьками, і читання — один з найкращих способів його проводити. А як чудово влаштовувати рольові читання всією сім’єю!
4. Наявність вільного часу, коли дитина надана сама собі
На жаль, не всі сучасні школярі, зайняті, крім школи, купою додаткових гуртків, мають час побути наодинці з собою, і зрозуміти, що цікаво саме для них.
- «Діти, які в дитинстві були максимально завантажені, у дорослому житті не можуть самостійно обрати рід діяльності та організовувати своє дозвілля. Адже раніше це робили батьки. Тому потрібно кожний день давати дитині можливість побути на самоті, самостійно обирати собі ігри та заняття.» — зазначає кандидат психологічних наук Ірина Губеладзе.
5. Фізичний і психологічний комфорт дитини (сита/здорова/виспалась/ відпочила/відчуває себе в любові та безпеці в сім’ї/не має фонового стресу).
6. Помірне і за віком використання гаджетів
Гаджети, на противагу книгам, це джерело швидкої експрес-інформації, легкої розваги та задоволення. Перегляд розважальних каналів, мультфільмів, ігор — це пасивний досвід споживання. Чим більше цього в житті дитини, тим менше вона стає здатною іі творчої праці, створення образів з себе та критичного мислення, які розвиваються і потрібні при читанні книг.
Дотримання цих умов зможе створити середовище, необхідне для появи інтересу до читання. Крім того, спеціалісти радять батькам:
1. Створити куточок для читання.
Для читання потрібна особлива атмосфера — багато світла і тиша. Тож необхідно створити зручне місце для цього в будинку (наприклад, у вітальні, дитячій чи на балконі).
- Запитайте дитину, як би вона хотіла обладнати власний куточок з книгами, поцікавтеся її думками та побажаннями. І тоді це місце може стати одним з улюблених у будинку.
2. Не примушувати до читання.
Ні в якому разі читання не повинно бути покаранням або зобов’язанням, що межує з покаранням: «Поки не прочитаєш сторінку — з-за столу не встанеш», «Ти повинен під час канікул прочитати 5 книжок» тощо. Читання має асоціюватися з радістю пізнання нового та цікавого.
3. Обговорювати книги з дітьми.
Дуже важливо, щоби батьки не лише читали разом з дітьми, а й обговорювали прочитане. Це і заохочує дитину до читання, і сприяє порозумінню в родині. Діалог між батьками та дітьми формує довіру в родині, показує дитині, що нею цікавляться, на її думку зважають.
Після читання можна, наприклад, запитати, який персонаж сподобався дитині найбільше, який не сподобався і що, на її думку, відбудеться далі:
- «Що це для тебе означає?»;
- «Що тобі сподобалось?»;
- «Як ти думаєш, що буде з персонажами?».
Варто давати малюку простір для фантазування та заохочувати її висловлювати своє бачення.
Дуже важливим є і власне процес навчання читанню. Психолог Олександр Музика зазначає, що він має нагадувати тривалу (місяці й роки) гру.
- «Це не має бути гра у школу з суворими вчителями, типу „зараз ми сядемо за стіл і годину будемо читати, а після того я дозволю тобі подивитися мультфільм“. Це має бути гра із зміною ролей і поступовим ускладненням правил і сюжету, із взаємодією дитини з дорослими», — говорить Олександр.
Розпочати психолог радить з квесту, за яким він вчив читати свою дочку. Наприклад, вдома у різних місцях розмістити картинки з абетки, де є літера, малюнок і віршик. І гуляючи, ніби випадково наштовхуватись на одну з картинок, називати літеру та зачитувати вірш. При цьому, дитина має бачити, що дорослому теж цікаво.
Як ми бачимо, виховання книголюбів — зовсім непросте завдання. Але, привчаючи дитину до книги, ми робимо неоціненний вклад у її розвиток. Сподіваємося, наші поради стануть вам у нагоді. Бажаємо успіхів!