Пам’ятаєте: наприкінці травня ми започаткували рубрику «Наукові відповіді на запитання чомусиків та чомучок? Тоді ми з’ясували, зокрема:
- Що станеться, якщо сонце погасне?
- Чому кавун — це не ягода?
- Навіщо рибам хвіст?
- Чому після дощу на поверхні ґрунту з’являється багато дощових черв’яків?
- Що з’явилося першим: курка чи яйце?
- Чому морська вода — солона?
- Як жаби квакають?
Відповіді на ці запитання ви можете знайти в нашій першій добірці цікавих дитячих запитань.
У сьогоднішній статті ми підготували 5 наступних відповідей, аби запитання малечі не поставили вас у глухий кут.
1. Чому динозаври вимерли?
Динозаври — гігантські плазуни, висота яких досягала 5-ти поверхового будинку. Вони зникли з поверхні Землі близько 65 мільйонів років тому, в кінці крейдяного періоду. Разом з ними вимерли морські рептилії та літаючі ящери, ряд молюсків і водоростей. Всього загинуло 16% родин морських тварин і 18% родин сухопутних хребетних.
Чому ж вимерли ці тварини? Сучасні вчені схиляються до думки, що цьому сприяло декілька подій:
1. Падіння величезного астероїда в районі Центральної Америки (Мексика), внаслідок якого утворилася вибухова хвиля, еквівалентна 100 трильйонам тонн вибухівки. Тоді в небо піднялися великі хмари пилу та попелу, які поширилися по всьому верхньому шарі атмосфери.
2. Потужне виверження вулканів, яке відбувалося приблизно в той же період у Центральній Індії. Тоді понад мільйон кубічних кілометрів лави разом із сіркою та вуглекислим газом потрапили на поверхню Землі.
Внаслідок цих подій відбулися складні й пов’язані між собою зміни в глобальній системі, яка підтримувала життя. Так, і падіння метеорита, і виверження вулканів могли викликати затемнення атмосфери (хмари пилу та попелу заблокували Сонце), похолодання (температура повітря знизилася з +25ºC до +10ºC) і зменшення кількості опадів.
Ці ефекти тривали десятиліттями, знищуючи рослини й планктон (дрібні організми у товщі води — бактерії, молюски, ракоподібні, личинки риб). Потім це знищення перекинулося на інші види вище по харчовому ланцюгу. Спочатку вимерли великі травоїдні, які більше не могли знайти собі поживу, а потім хижаки, які дуже швидко опинилися в такому ж становищі. Ці події відомі як Крейдове вимирання. Воно належить до «великої п’ятірки» зникнення видів на Землі, які сталися за останні 500 мільйонів років. І саме після нього динозаври повністю зникли з нашої планети.
2. Як літак злітає і тримається в повітрі?
Дивлячись знизу, здається, що «залізні птахи» практично невагомі й запросто літають у повітрі. Але, якщо ви дізнаєтеся, скільки важить літак, будете дуже здивовані. Це можуть бути сотні тон, причому, без урахування запасу пального, пасажирів та їхнього численного багажу.
Як же піднімається в повітря літак вагою близько 300 тонн? Відбувається це за рахунок сили тяги двигуна і підйомної сили.
Спершу двигуни розганяють літак, змушуючи його рухатися: реактивні — штовхають його вперед, а гвинтові — ніби тягнуть за собою. Коли потоки повітря рухаються назустріч крилам, виникає підйомна сила. Адже інженери придумали спеціальну форму крил, які допомагають повітрю тримати літак. Повернуті під точним кутом крила літака при певній швидкості починають «злітати», прагнути вгору. А зустрічний потік повітря постійно підтримує їх, не даючи літаку впасти.
Таким чином на роботу літака впливають 4 сили — тяга, опір, вага, підйомна сила. Саме їхня взаємодія дозволяє літакам триматися в повітрі.
3. Чому в кішки очі світяться в темряві?
Варто відзначити, що для того щоб очі в кішки засвітилися в темряві, трохи світла все ж має бути присутнім в кімнаті чи на вулиці. Тому що це світіння не що інше, як відбивання наявного світла (навіть дуже слабкого), що потрапляє на око кішки.
Як це відбувається? Подібно до інших тварин, що ведуть нічний спосіб життя, у кішок на внутрішній поверхні очей є дуже тонкий блискучий шар, що складається з прозорих частинок. Він дуже схожий на дзеркало і здатний відображати падаюче світло. Тому світло поглинається котячим оком не цілком, а відбивається прозорими клітинами і вузьким пучком виходить назовні. Така властивість дозволяє кішкам добре бачити в сутінках.
Можете навіть запропонувати малюку провести експеримент: у повній темряві очі кішки світитися не будуть, адже відображати їм нічого.
4. Чи може бджола вжалити бджолу?
Виявляється: так, може. Загалом у світі існує близько двадцяти тисяч видів бджіл! І хоча в деяких видів немає жала, у самок медоносних бджіл зазвичай воно є — щоб захистити свою колонію від ворогів, які можуть вкрасти мед або навіть поїсти бджіл.
- Самці бджіл не мають жала і зазвичай нічого не роблять у колонії, за винятком деяких з них, які спаровуються з маткою.
Якщо самки бджоли атакують робочих бджіл з інших колоній, коли ті намагаються увійти до їхнього гнізда, то королева-бджола жалить і вбиває лише королев-конкуренток. Нова королева оглядає кожну комірку колонії в пошуках інших королев, що розвиваються, і, коли знаходить, жалить, вбиваючи їх.
- Джмелі (що теж належать до надродини бджіл) можуть атакувати бджіл-робітників із інших колоній. Вони можуть вжалити до смерті, але, як правило, просто кусають і виганяють бджіл із гнізда. А зловмисник може заховатися всередині гнізда і стати новим членом колонії.
Робочі бджоли деяких видів медоносних бджіл мають також спеціальну техніку вбивства великих хижаків, таких як гігантські шершні. Вони сотнями оточують колом шершнів, вібрують крилами, температура та рівень вуглекислого газу всередині кола збільшується, і це вбиває шершнів.
5. Чому ми гикаємо?
Гикавка — це, власне кажучи, посмикування м’язів, розташованих нижче грудей і вище живота. Коли тонкий, схожий на батут м’яз біля основи легень (діафрагма) смикається, то змушує вас набрати трохи повітря, яке і спричинює гикавку.
Більшість із нас гикає після того, як поїсть дуже швидко або вип’є щось холодне чи шипуче. Шок, який переживають наші животики, змушує м’яз діафрагми зробити різкий ривок (як зробили б ви, якби вас злякали). Це тягне повітря з наших легень з такою швидкістю, що воно поспішає повз голосові зв’язки в горлі зі звуком «гик!».
Діафрагма мимовільно смикається ще деякий час, проте добре, що, як правило, вона заспокоюється протягом декількох хвилин.
- Хоча відомо про випадок, коли один нещасний американець гикав протягом шістдесяти восьми років!
А які цікаві запитання ставить ваш чомучка? Діліться в коментарях своїми варіантами, і ми будемо шукати наукові, але разом з тим прості та зрозумілі відповіді для дітей.