Книги, що оживають, розкладанки, книжки-панорамки, рухомі книги, книжки з об’ємними (тривимірними) зображеннями, — називати видання у форматі поп-ап можна по-різному. Та всі вони мають спільну рису — зачаровувати кожного, хто їх відкриває. Адже зі сторінок поп-ап книг перед читачем вигулькують об’ємні фігури, що створюють ефект 3D.
Про історію виникнення цих незвичайних книжок для дітей та особливості їх створення хочемо розповісти і вам.
Чому саме поп-ап?
Поп-ап (від англ. «pop-up» — раптово з’являтися, вискакувати) — це техніка створення об’ємних рухливих ілюстрацій на основі паперових конструкцій. Термін виник у 60-70-ті роки в США для опису конструкцій у книгах, що дозволяють рухати та піднімати ілюстрацію, роблячи її об’ємною.
- Важлива особливість всіх механізмів у техніці «pоp-up» — у закритому вигляді всі вони стають плоскими.
Наразі поп-ап конструкції застосовуються при оформленні книг, фотоальбомів, листівок та рекламних буклетів.
Як виникли книги у поп-ап форматі?
Виявляється, поп-ап книги були винайдені аж ніяк не в останні роки, як може здатися на перший погляд. Насправді це диво книговидавництва має дуже довгу й цікаву історію.
Перші книги з рухомими елементами з’явилися ще в ХIII столітті: саме тоді каталонський поет та філософ епохи Середньовіччя Раймунд Луллій створив рухомі зображення (паперові частини на основі дискового механізму) для ілюстрації своєї астрологічної теорії.
- Пізніше формат об’ємних книг застосовувався медиками для анатомічних зображень, а також архітекторами, астрономами. Ці видання мали різноманітні форми й хитромудрі конструкції.
Варто відзначити, що перші книги у форматі поп-ап були суто науковими, тобто створювали їх зовсім не для дітей. А от перші дитячі «живі» казки з’явилися в Англії та Німеччині у ХІХ столітті. І вже до 30-х років XX ст. техніка поп-ап міцно закріпилася в дитячому книговиданні.
Великий стрибок уперед у галузі дитячих об’ємних книг стався в 1929 році, коли англійський редактор Луї Жиро почав випускати щорічний збірник дитячих оповідань «Daily Express Children’s Annual» (1929-1949).
- Саме ці 17 видань Луї Жиро вважаються першими справжніми поп-ап книгами для дітей, тому що їхні спливаючі моделі можна переглянути з різних кутів (на 360 градусів), а не лише лицьовою стороною, оберненою до глядача.
В цей час у Сполучених Штатах нью-йоркський видавець Гарольд Ленц у своєму видавництві «Blue Ribbon Press» починає активно випускати pop-up книги з Міккі-Маусом та іншими героями популярних коміксів.
- До речі, саме Blue Ribbon ввів термін «pop-up» на ринок книговидання.
Після Другої світової війни чеський художник-конструктор Войцех Кубашта підніс мистецтво поп-ап на нову сходинку. Архітектор за освітою, Кубашта, ілюструючи дитячі книжки, вигадував і виготовляв надзвичайно складні об’ємні конструкції. І всі вони при гортанні охайно складалися в плоску книжкову сторінку!
- Тривимірні книги чеського ілюстратора мали мільйонні наклади й були перекладені понад 40 мовами світу.
У 1960-1990-ті роки відбувся справжній розквіт поп-ап видавництва. Публікувалося безліч дитячих розкладанок, а в 1993 році було навіть створено «Movable book society» (Товариство рухомих книжок) для обміну інформацією серед книговидавців, митців та колекціонерів. Врешті з’явилася професія — інженер-дизайнер об’ємних книжкових зображень. У наш час діапазон поп-ап книжок є дуже широким: від книжок для малюків до дорослих видань, від простеньких книжок з рухливими елементами — до тривимірних мистецьких шедеврів.
Розробки сучасних інженерів паперових конструкцій вражають складністю та реалістичністю дизайну, досконалістю у відтворенні деталей та вигадливістю нових ракурсів «книжкових інсталяцій».
- Сучасними «королями» поп-ап книжок є: Роберт Сабуда, Метью Райнгард, Бенжамен Лакомб, Брюс Фостер, Рай Маршал, Петер Дамен, Девід Картер, Колетт Фу та інші інженери-дизайнери об’ємних зображень.
В одному зі своїх інтерв’ю інженер Роберт Сабуда та ілюстратор Метью Райнгард діляться:
- «Сьогодні досить важко залучити людей в читання, враховуючи неймовірні відеоігри та великі можливості Інтернету. Але серії книжок на кшталт Гаррі Поттера (...) дуже популярні, так що письмове слово все ще в силі. А наші книжки набагато більш інтерактивні: в них предмети піднімаються зі сторінки, вітаючи читача. Вони більш візуальні, ніж вербальні. Це важливий аспект зростання і навчання (навіть для дорослих) — тренувати наші зорові здібності паралельно зі словесними. [Адже] якщо я ніколи не бачив слона, крокодила або кісток динозавра, то я ніколи не зможу намалювати цього динозавра».
Як виглядає процес створення поп-ап книги?
Зазвичай ці об’ємні видання збирають вручну на великих складальних лініях. Попередньо всі деталі книги друкуються та вирубуються на верстатах.
- До речі, тексту в поп-ап виданнях небагато. Зазвичай він скорочується й літературно адаптується, або ж прибирається зовсім.
Проектуванням видання займається людина такої професії, як «paper engineer», або інженер паперових конструкцій. Він має бути добре обізнаним щодо особливостей роботи з папером, адже сторінки повинні не тільки перетворюватися в об’ємну фігуру, але і багато разів складатися й розкладатися.
Не менш важливою є і робота художника-ілюстратора. Так, дизайнер Катерина Тестіна-Лапшина розповідає, що зазвичай інженер і художник працюють разом, у команді:
- «Спочатку з’являється концепція книги, вона розбивається на кількість розворотів. Для кожного розвороту тандем [інженера та ілюстратора] робить скетч (ескіз — прим.ред). Іноді інженер придумує цікаву конструкцію, а потім на неї накладають графіку, а буває і навпаки. У художника є цікава задумка, він робить ілюстрацію, несе її інженеру, який розробляє під неї паперові обсяги.»
Як ми бачимо, історія та особливості цих шедеврів дитячої літератури є не менш цікавими, ніж процес їх гортання. Щоправда, собівартість таких книжок є дуже високою. Тому якісні об’ємні поп-ап книги великого формату — по кишені далеко не кожному.
- Так, в Україні ціни на них стартують від 340 грн за невеличку книжечку обсягом 10 сторінок.
Тож зазвичай на сайтах книжкових інтернет-магазинів більшість із них потрапляють до розділу «Подарункові видання».
Але нам здається: від такого подарунку маленькі читачі будуть у захваті!