Ранкові збори до школи часто перетворюються на щоденне випробування для дітей та батьків, особливо у вересні, коли учні тільки звикають до шкільного режиму. Батькам доводиться довго вмовляти школярів прокинутися, встати з ліжка та піти вмиватися, а ще ж і дорослим потрібно встигнути зібратися на роботу. До того ж, доволі часто діти починають затягувати, капризувати, а батьки дратуються і втрачають самоконтроль, намагаючись вийти з дому вчасно.
Знайома ситуація, чи не так? Тож сьогодні ми наводимо 6 рекомендацій від Ванесси Лапуант, аби ваш ранок перед школою був спокійним та продуктивним.
- Для довідки: Ванесса Лапуант — психолог із Британської Колумбії (Канада), мама двох дітей, автор бестселлера «Дисципліна без травм: Як виховувати дітей без надриву» («Discipline Without Damage: how to get your kids to behave without messing them up»). Ванесса Лапуант багато працює, як психолог і як мама зі стресом і шкільною тривогою дітей.
Отже, як зробити ранок максимально продуктивним та плавним? Наш сьогоднішній експерт переконана, що для цього потрібно сформувати правильний режим та виробити корисні повсякденні звички. Вона пояснює:
- «Наш мозок насправді підключений до безпеки режиму (рутини). Наявність режиму означає, що елемент несподіванки — так званий „стрибок-переляк“ — стирається, а на її місці з’являється ритмічна звичка.»
Дітям постійний режим є особливо потрібним, аби почувати себе в безпеці у світі, який є дуже непередбачуваним та хаотичним. Це, мабуть, особливо актуально під час значних перехідних періодів, включаючи адаптацію до школи.
- «Я це бачу у своїй практиці (і в моєму житті як мама!) постійно. Часи переходу чи зміни — повернення до школи, зимові канікули, весняні канікули, навіть ранкові понеділки після розслаблених вихідних — часто позбавляють дітей надійної опори під ногами і їхнє життя стає надзвичайно важким!» — розповідає психолог.
Але ми можемо подолати цей нестерпний хаос, ввівши у своє життя звичку, певний РЕЖИМ. Ось 6 ідей від Ванесси Лапуант, щоб зробити ваші ранкові збори до школи більш розслабленими, щасливими та затишними:
1. Висипайтеся.
Найперша порада від експерта — повністю задовольняти потребу у сні. Ми часто нехтуємо цією рекомендацією, намагаємося знайти якісь незвичайні ідеї чи дорогі вітаміни, аби полегшити дітям адаптацію до школи й підвищити їхній імунітет. Але достатній сон досі залишається найкращим рецептом. Він важливий для здорового росту та розвитку дитини. А усталений режим сну сприятиме гарному настрою та хорошому самопочуттю протягом дня.
- «Насправді дітям потрібна повна година, щоб пройти шлях від стану повного неспання до 100-відсоткового сну», — пояснює психолог. «Тож, коли ви вводите правильний режим сну, плануйте, щоб у дитини була ціла година спокійного часу без екранів та грандіозних заходів.»
Що дитина може робити в цей час? Психолог радить використовувати будь-які види активності, що дозволяють розслабитися й заснути: ванна, читання (хоча якщо ваша дитина тільки вчиться читати, не вимагайте від неї цього перед сном, адже тоді час, проведений з книгою, зовсім не сприятиме розслабленню), розмови з вами або навіть медитація.
- До слова, в нашому блозі є стаття про розслаблюючі ігри перед сном, які здатні заспокоїти нервову систему дитини і зробити процес відходу до сну легким та приємним.
Якщо ваша дитина готуватиметься до сну приблизно однаково щовечора, її мозок буде отримувати повідомлення про те, що пора вимкнутися для сну. І в малюка поступово виробиться необхідна звичка.
2. Виділяйте час, аби побути разом.
Для дітей молодшого віку буває дуже важко розлучатися з батьками надовго. Збираючись до школи, вони розуміють, що більшу частину дня поруч з ними не буде батьків, тож часто маленькі школярі дають волю емоціям — заявляють, що не підуть до школи, плачуть чи відмовляються їсти.
Тому В. Лапуант рекомендує батькам залишати під час ранкового збирання трохи додаткового часу — всього 15 хвилин — для того, щоб зосередити свою увагу на дітях, перш ніж вирушати на роботу.
- «Поставте будильник на 15 хвилин раніше, ніж вам потрібно, щоб вранці мати змогу побути разом з дітьми. Снідайте разом, розповідаючи один одному щось цікаве, чи створіть затишок на кухні за теплою чашкою какао. таке проведення часу допоможе створити позитивний зв’язок зі своїми дітьми перед тим, як вони вирушать у складний світ школи» — зазначає експерт.
До того ж, ця звичка зможе налаштувати дітей на розлуку з батьками та підготує їх до тих викликів, з якими вони зустрінуться протягом шкільного дня.
3. Використовуйте наочні підказки.
Якщо ви думаєте, що дітям не потрібно нагадувати кожен раз перелік щоденних ранкових справ (як-то, почистити зуби, одягти шкарпетки чи спакувати пляшку з водою), то ви глибоко помиляєтеся. Те, що для нас давно стало звичкою, для них є новою та складною діяльністю.
- В. Лапуант пояснює: «Насправді багато дітей страждають від цих простих ранкових речей, тому що ранок справді є для них стресовим! І тому, що вони — діти, й у них досі вдосконалюється мозок. Це означає, що для них абсолютно нормальними є певні зволікання й дезорієнтованість під час пристосування до нового розкладу.»
Тож психолог рекомендує заздалегідь продумати усі ранкові справи та створити візуальний графік, за яким ваші діти зможуть дотримуватися режиму, а від вас потрібно буде лише декілька лагідних підказок.
- Ви можете придумати власні графічні зображення або позначки для ранкових справ (і зробити їх разом з дитиною) або використати готові картки чи, наприклад, магнітні наліпки для дошки. Наразі в магазинах є багато цікавих та яскравих варіантів для вибору.
4. Не поспішайте.
Збиратися поспіхом — це дуже стресово як для дітей, так і для дорослих. Тож подбайте про те, аби під час ваших ранкових зборів у вас був виділений час для всіх необхідних справ, включно з неминучими несподіванками (як-от, пролитий суп на шкільну форму чи незакоркована пляшка з водою, що просочила рюкзак).
Крім того, експерт рекомендує намагатися виконувати якомога більше справ звечора:
- підбирати одяг;
- готувати перекуси;
- виконувати домашні завдання;
- пакувати рюкзак тощо.
І буде взагалі чудово, якщо ви зможете запланувати свій від’їзд досить рано, щоб у дитини також був час для того, аби підготуватися до уроків, не поспішаючи.
5. Відстежуйте час.
Виявляється: діти не мають добре розвиненого почуття плинності часу до раннього підліткового віку. Тож вони насправді не намагаються звести вас з розуму, коли відволікаються вранці та не стежать за годинником.
Аби допомогти їм фіксувати час, ви можете використовувати візуальний таймер, який наочно показує дитині час, що минає.
- «Я люблю використовувати у своїй клініці та вдома „Тime timer“ (доступний у двох варіантах: як додаток та портативний таймер з циферблатом) або світловий таймер („Time Tracker“), у якому світло повільно змінює колір, коли проходить час.» — ділиться досвідом психолог.
6. Відчуйте ритм.
Сюрпризи та спонтанність зазвичай не дуже добре сприймаються більшістю людей. Насправді ритм наших днів і стабільність нашого життя забезпечує нам відчуття безпеки. Тож, коли ви впорядковуєте ваш режим дня, прагніть до того, щоб створити певний ритм, який розвивається протягом тижня і який можуть відчути ваші діти.
- «Коли діти почнуть розуміти, як проходить їхній час вранці, як триває година перед сном, як проходить п’ятниця („Pizza night“, наприклад), що відбувається у вівторок (заняття з баскетболу), ви відчуєте, як вони розслабляються прямо в тому ритмі.»
Справді, як тільки дитина звикає жити у певному ритмі, її життя стає набагато простішим.
До слова, Ванесса Лапуант радить батькам не перевантажувати графіки своїх дітей позакласними заходами та гуртками.
- «Ті сім годин робочого дня в школах є для дітей дуже важкими», — каже вона. «Їм дійсно потрібно трохи часу вечорами, щоб просто відволіктися від усіх цих вимог та очікувань».
Психолог наголошує: повернення до школи не повинно бути божевільним і стресовим! І батьки можуть допомогти своїм дітям увійти в новий режим плавно та спокійно.
- «Вчіться керувати власними емоціями, будьте зосереджені на потребах своїх дітей, і ви зможете подолати будь-які труднощі» — запевняє вона.