Ну, що ж — розпочалася осінь, а з нею й шкільні будні. З настанням навчального року школярі отримують великі навантаження на організм. І якщо в школі на уроках за поставою стежать педагоги, то вибір правильного, грамотно влаштованого місця для занять вдома — виключно завдання батьків.
Та, на жаль, дорослі не завжди приділяють належну увагу облаштуванню робочого місця, часто діти виконують уроки на ліжку, кухні чи навіть на підлозі. А від цього суттєво страждає не лише здоров’я школярів, а й успішність. Адже правильно підібрані меблі і вдале оформлення могли б налаштувати школяра на творчу продуктивну роботу.
Тож сьогодні ми зібрали 5 рекомендацій для батьків, які хочуть зробити виконання домашніх завдань комфортним та ефективним.
Яких рекомендацій варто дотримуватися, створюючи робоче місце для школяра?
1. ЗРУЧНІ МЕБЛІ
Батькам варто пам’ятати, що робочий стіл та стілець — це не просто меблі, а життєвий простір для дитини, в якому вона проводить багато часу. Неправильно підібрана висота стільця або невдала конфігурація столу загрожує набагато більшими проблемами, ніж звичайна незручність.
- Так, підвищена втомлюваність і зниження концентрації уваги призводять до погіршення засвоєння матеріалу. Неправильне положення хребта загрожує сколіозом (бічне викривлення хребта), кіфозом (викривлення хребта опуклістю назад) та іншими порушеннями постави.
Так що, вибір зручних меблів має критичне значення не лише для оформлення простору, але і для якості життя дитини та її здоров’я в майбутньому.
Спеціалісти радять звертати увагу на такі фактори, обираючи меблі для дитини:
1) Висота столу.
Є простий тест для перевірки оптимальної висоти стола. Дитина, поставивши лікті на стільницю, має доторкнутися пальцями до скронь. Якщо пальці виявилися вище скронь або не дістають до них, значить стіл не підходить дитині.
- Якщо стіл низький, то учень буде надто сильно схилятися над ним, що зашкодить поставі. Високо розташована стільниця змусить дитину надто напружуватися, викликаючи підвищену стомлюваність.
Якщо говорити про числові значення, то орієнтовно для дитини зростом до 130 см стіл повинен бути заввишки 50-52 см, а стілець — 30-32 см.
- Якщо дитина має зріст від 130 см до 145 см — висота столу має бути 58 см, а стільця — 34 см;
- для дитини зростом від 145 см до 165 см стіл повинен бути заввишки 64 см, а стілець — 40 см;
- якщо дитина має зріст від 165 см до 175 см — висота столу має бути 70 см, а стільця — 42 см;
- для дитини зростом від 175 см стіл повинен бути заввишки 76 см, а стілець — 46 см.
Фахівці рекомендують звертати увагу на столи-трансформери, розміри і висоту яких можна регулювати залежно від віку дитини.
2) Ширина стільниці.
Ширина робочого столу має забезпечувати відстань не менше 50 см від очей дитини до монітора комп’ютера.
- Краще заздалегідь придбати стіл з висувною дошкою. На ній можна встановити клавіатуру або використовувати її, як розширювач робочого простору.
Хороше рішення пропонують і кутові столи. Вони дозволяють успішно розділити зону письмової та комп’ютерної роботи.
3) Нахил стільниці.
Перевагою столів та парт з невеликим нахилом є те, що вони забезпечують правильне освітлення під час письма, а також знижують навантаження на верхній відділ хребта. Тож придбання стола з регульованим нахилом стільниці є раціональним рішенням.
- Однак такі меблі потребують додаткових площин для зберігання підручників і письмового приладдя. Компромісним варіантом може стати звичайний письмовий стіл, забезпечений додатковою підставкою для зошитів, яку можна встановити під потрібним кутом.
4) Висота стільця.
Ідеальний стілець — той, що допускає регулювання висоти, а також положення спинки і підлокітників. Тож для комфортного сидіння дитини краще придбати ортопедичне крісло, яке регулюється по висоті. Тоді не потрібно буде щороку змінювати місце для сидіння.
Адже під час роботи ступні дитини повинні повністю опиратися на підлогу, а між гомілками і стегнами — створюватися прямий кут. Так що регульоване по висоті сидіння — оптимальне вирішення питання комфортного сидіння.
2. ПРАВИЛЬНЕ ОСВІТЛЕННЯ
Найкраще освітлення — це поєднання природного і штучного світла, з переважанням першого. При цьому висвітлюватися робоче місце правші має зліва, а шульги — справа.
- Часто стіл дитини розміщують навпроти вікна. Але при такій розстановці пряме світло відбивається від аркушів зошита і очі втомлюються. Але якщо іншого виходу немає, то розміщуйте стіл на деякій відстані, хоча б 40-50 см.
Кандидат медичних наук, офтальмолог вищої категорії Оксана Рудковська зазначає: «Аби зберегти хороший зір, школярику краще робити уроки при денному світлі. Що ж стосується електроосвітлення, то краще обрати звичайну лампу з жовтим м’яким світлом, а не денним, адже вона найбільш наближена до натурального сонячного спектра.»
До вибору настільної лампи варто ставитися відповідально, адже від неї також залежить здоров’я дитини.
- Рекомендована потужність лампи — до 80 Вт. Яскравішу не рекомендують, адже надлишок світла викликає надмірне напруження очних м’язів.
- Краще, щоб плафон мав конусову форму, так вона даватиме максимальне освітлення.
- Колір плафона не має бути надто яскравим, щоб не відволікати дитину від занять. Чудовим вибором стане молочний, м’ятний, вершковий відтінки. Вони забезпечать пом’якшене розсіювання світла та зниження навантаження на очі.
- Краще обирати настільну лампу з функцією регулювання висоти. Вона і служить довше у міру дорослішання дитини, і дозволяє регулювати світловий потік за необхідності.
При цьому не можна дозволяти дитині працювати тільки при лампі — якщо на вулиці темно, потрібно вмиуати світло і в кімнаті, аби не було різкого перепаду освітлення.
3. СИСТЕМИ ЗБЕРІГАННЯ
Варто також продумати, де будуть зберігатися книги, зошити, канцтовари та інше шкільне приладдя. Віддавайте перевагу меблям, які мають ящики для зберігання, або комплектуються додатковими модулями (тумбами на колесах, приставними комодами).
- Якщо школяр ще малий, то краще всі важливі речі зберігати на видному місці, інакше він просто буде про них забувати. Для цієї мети добре підійдуть різні модулі зберігання з прозорими осередками.
1) Додаткові полиці можна застосувати для розміщення підручників і додаткової літератури.
- Краще зробити їх різними за розміром. Тоді знайдеться місце і для книг, і для додаткової літератури і для наочних посібників.
2) Корисні дрібнички краще зберігати у спеціальних контейнерах, ніж просто в ящиках столу. Такі контейнери можуть зберігається на полицях, щоб завжди бути під рукою.
3) Магнітні планки або дошки над столом допоможуть закріпити розклад уроків, повісити потрібні нагадування, календар, фотографії або написи-мотиватори.
4) Додатково освоїти простір допоможуть підвісні корзини, які можна закріпити на торцях шафи або столу.
4. НЕОБХІДНІ ДРІБНИЦІ
Встановивши робочий стіл, лампу та полиці, варто не забути про інші корисні речі.
Так, на столі обов’язково має бути канцелярський набір, або принаймні склянка для ручок, олівців, лінійки та всього іншого.
Також варто купити дитині глобус — він стане корисною та цікавою забавкою для дитини. А на стіну перед столом можна повісити мапу.
Замість звичайних ножиць або скріпок можна підібрати приладдя незвичайних форм або відтінків.
- Так, різнокольоровими скріпками куди більш цікаво скріплювати аркуші чергового реферату, ніж звичайними сірими.
Щоб дитина не вибивалася з графіка і стежила за часом, поставте на її робочому столі годинник.
Важливо, щоб біля робочого стола було спеціально відведене місце для рюкзака, щоб дитині не довелося шукати його по квартирі.
5. БЕЗПЕКА
Для робочого місця дитини обирайте меблі, які мають заокруглені кути або накладки. Надавати перевагу варто кріслам, які мають механічні чи автоматичні стопори, що блокують колеса. Крім того, зверніть увагу на якість — меблі мають бути виготовлені з міцних матеріалів, безпечних та нетоксичних для здоров’я дитини.
Це — основні 5 рекомендацій від фахівців. Але ми б ще порадили батькам:
1. Враховувати інтереси дитини при організації робочого місця.
- Якщо вона любить малювати — більше місця приділіть альбомам та олівцям. Обожнює подорожі — над столом можна повісити карту світу.
Важливо, щоб сідаючи за стіл, дитина відчувала емоційний комфорт.
2. Відокремити робочу зону від ігрової.
Бажано візуально відокремити робоче місце дитини від іншої частини кімнати. Це можна зробити, встановивши перегородку, ширму, пересувні стелажі чи просто пофарбувавши стіни у цій частині кімнати в інший колір. Таким чином, дитина зможе швидко налаштуватися на роботу.
- Добре було б облаштувати біля робочої зони і спортивний куточок, де б дитина могла відпочивати від виконання розумових завдань.
3. Обираючи колірну гаму, надавати перевагу спокійним кольорам, щоб мозок і очі дитини могли відпочити.
При цьому потрібні і невеликі яскраві акценти — вони сприяють стимуляції інтелектуальної діяльності.
Сподіваємося, що наші поради допоможуть вам правильно організувати робоче місце вашого школяра, і підготовка до уроків стане для нього легким і приємним заняттям. А головне — не зашкодить здоров’ю малюка.