З кожним роком все більше українців долучаються до святкування Хелловіну — свята жахів, поширеного в англомовних країнах. І якщо раніше воно було популярним лише серед української молоді, то зараз навіть дошкільнят батьки перевдягають у відьмочок, привидів чи скелетів, і влаштовують для них Halloween-party.
Але, чи добре знаємо ми традиції цього свята? Як воно виникло? Чому під час святкування використовуються гарбузові ліхтарі, а дітей обдаровують солодощами? Як святкують Хелловін у різних країнах світу? Про все це — розповідаємо в сьогоднішній статті.
Як виникло це свято?
На думку багатьох дослідників, Хелловін є християнізованим святом і походить від стародавніх кельтських святкувань збору врожаю. Ці урочистості мали назву Самайн (староірландське «Samhain» — «кінець літа») і проводилися наприкінці жовтня.
- Справа в тому, що кельти, які жили на території сучасної Великої Британії, ділили рік на дві частини — світлу і темну (літо і зиму). І коли темна частина змінювала світлу, відбувалися урочисті святкування Самайну.
Згідно з віруваннями древніх кельтів, саме в ніч з 31 жовтня на 1 листопада злі духи приходили в світ людей, і для того, щоб захиститися від них, було прийнято розпалювати величезні вогнища і вбиратися у звірині шкури. А щоб задобрити духів, кельти залишали для них частування на вулиці.
На противагу цьому святу католицька церква у VIII столітті почала відзначати 1 листопада День всіх святих, а 2 листопада — шанувати пам’ять усіх померлих. Відтоді, в ніч з 31 жовтня на 1 листопада, християни відзначають надвечір’я (переддень) Дня всіх святих.
- В англійській мові цей день має назву «All Hallow’s Eve» і, якщо скоротити, виходить знайомий нам Halloween.
Його дата збіглася із язичницьким Самайном. І вже у VIII столітті День усіх святих починає поступово заміщувати Самайн. Разом з тим, знищити свято церкві так і не вдалося. Кельтські традиції та католицькі обряди тісно сплелися в народній свідомості, і завдяки їхньому взаємопроникненню почали формуватися перші зачатки сучасного Хелловіну.
Подальшого розвитку традиція святкування цього свята зазнала в Північній Америці. Так, у ХІХ ст. чимало ірландців та шотландців емігрували в США і Канаду з Великої Британії, і свято перекочувало разом з ними. Спершу святкування обмежувалося лише емігрантськими громадами, та вже невдовзі, в середині ХХ століття, Хелловін став популярним серед усіх американців. А костюми, листівки, прикраси та інша символіка до нього почали вироблятися в промислових масштабах.
Однак в Америці Хелловін втратив свій релігійно-поминальний підтекст і почав сприйматися лише як розвага та веселощі.
- Перші масові гуляння у великих містах США почали проходити в 1920-х роках.
Наразі свято вважається другим за популярністю (після Різдва) у США і з кожним роком все більше поширюється по всій планеті. Найбільш масово його також відзначають у Канаді, Великій Британії та Ірландії.
Які основні атрибути і звичаї сучасного свята?
Люди, які святкують Хелловін, прикрашають свої будинки гарбузами, штучною павутиною, свічками і сухим листям. Господині часто готують смаколики у вигляді павуків, привидів, «відьомських пальців».
Традиційними кольорами свята є чорний (який пов’язують з темрявою ночі і темою смерті) та помаранчевий (як символ збору врожаю). Деякі символи та звичаї свята є особливо цікавими. Розглянемо їх детально.
1. ЛІХТАР ДЖЕКА
Важко уявити Хелловін без гарбуза, на якому вирізано зловісно усміхнене обличчя, а всередині горить свічка. Цей ліхтарик є невід’ємним атрибутом свята. З ним пов’язана така легенда:
- Розповідають, що жив колись в Ірландії коваль на ймення Джек — пияк і скнара. Однак хитрому парубкові вдалось двічі обдурити чорта і вторгувати собі кілька років життя. Коли ж таки довелося йому помирати, виявилось, що до раю не бажають прийняти Джека, а через договір з чортом до пекла він потрапити також не міг. Тож його душі довелось блукати землею. Наостанок Джек одержав тільки дві розпечені вуглинки, які помістив у гарбуз замість ліхтаря. Це був останній дарунок ковалю, який мав освітлювати йому шлях у вічній темряві.
Тож цей специфічний ліхтарик традиційно використовують під час святкування для тих же цілей, що й перевдягання — захисту від нечисті.
- До речі, перші ліхтарі Джека з’явилися у Великій Британії. Їх вирізали з ріпи, вони були невеликого розміру і їх виставляли по декілька штук на кожне підвіконня, а також підвішували до воріт і дахів. Вважалося, що подібний плід, залишений у День всіх святих біля будинку, буде відганяти від нього злих духів.
Коли традиція святкування Хелловіну поширилася в США, ліхтарі почали робити з гарбуза, тому що його легше робити пустотілим та поміщати всередину нього ліхтар.
2. «ВИПРОШУВАННЯ» СОЛОДОЩІВ
В англомовних країнах цей звичай називають «Trick-or-treat» («Відкупись, або зачарую»). Усталеного перекладу цього терміну на українську мову немає, тож зазвичай він подається в оригіналі, або з заміною на фразу «Гаманець або життя».
З такими словами діти, переодягнені в хеловінські костюми, ходять від будинку до будинку (як у нас на Різдво колядники), стукають у двері і «погрожують» наробити всіляких «магічних неприємностей» мешканцям дому, якщо ті не дадуть їм смаколиків чи монет.
- Цей звичай вважається споконвічно британським. Так, в Англії та Ірландії бідняки здавна ходили по домівках та випрошували так звані «духовні тістечка» («Soul cakes») у День всіх святих (1 листопада), обіцяючи в обмін молитися за душі померлих родичів господарів. Ця традицію мала назву Souling.
3. КОСТЮМИ
Одягання в карнавальні костюми — порівняно недавній елемент свята. Вперше носіння маскарадних костюмів на Хелловін зареєстровано в 1895 році в Шотландії, коли діти в масках ходили по домівках та отримували цукерки, тістечка, фрукти та гроші .
Самі костюми на Хелловін значно еволюціонували за минуле століття. Спочатку вони зображували здебільшого змарнілих потворних людей. Це виглядало далеко не святково і дуже страхітливо. Але з часом костюми еволюціонували, і вже до початку 2000-х костюми стали різноманітними, яскравими, а саме свято перетворилося на веселе шоу. Мода на певні образи на Хелловін спонукала людей одягатися в відьом, чортів, вампірів і привидів, а згодом і в менш страшних персонажів, таких як клоуни, кішки, ковбої і навіть популярні знаменитості.
- Наразі популярними є костюми персонажів класичних фільмів жахів, наприклад, Мумії та чудовиська Франкенштейна.
Як святкують Halloween у різних країнах світу?
Традиції та значення Хелловіну значно відрізняються в країнах, які його святкують.
У США та Великій Британії святкування починається заздалегідь: вечір напередодні Хелловіну, 30 жовтня, називають «Ніч пустощів» (Mischief Night). У цей вечір діти і підлітки мають право розіграти своїх знайомих і сусідів.
- Типові пустощі включають намазування вікон автомобілів милом, закидання будинків яйцями і гнилою городиною. Діти можуть обмотувати дерева туалетним папером або дзвонити в двері, а тоді тікати.
У США та Канаді гуляння відбуваються з найбільшим розмахом: місцева влада прикрашає у відповідному стилі вулиці, кожен житель намагається якнайхимерніше вбрати свою оселю, а «випрошування» дітьми цукерок поширене в кожному місті.
- До слова, щорічний нью-йоркський Хелловін-парад, започаткований у 1974 році виробником масок Ральфом Лі, є найбільшим у світі парадом Хелловіну і єдиним головним парадом у нічний час у США. В ньому беруть участь понад 60 000 костюмованих учасників, два мільйони глядачів, а телевізійна аудиторія в усьому світі охоплює понад 100 мільйонів глядачів.
У Шотландії та Ірландії традиційні звичаї на Хелловін включають в себе одягання дітей у костюми та проведення вечірок. Крім того, в Ірландії прийнято розпалювати багаття і влаштовувати великомасштабні піротехнічні дійства.
- У цей день ірландці традиційно їдять фруктовий кекс — barmbrack. У ньому прийнято ховати різні сюрпризи-передбачення.
У Європі особливо популярними є вечірки Хелловіну в середньовічних замках.
- Так, у Німеччині основні події на Хелловін зосереджуються в замку Франкенштейна (Дармштадт). Туди з’їжджаються тисячі людей, переодягнених у зомбі, відьом і іншу казкову нечисть, і влаштовують карнавал, що триває цілісіньку ніч.
У Франції 31 жовтня Діснейленд з казкового і світлого місця перетворюється на справжнє царство мороку. Крім параду зомбі, тут влаштовуються справжні баталії, в яких визначається найефектніший тематичний костюм.
В Японії на честь свята також проводяться щорічні паради, які іноді досягають такої величезної кількості учасників, що створюють великі проблеми міським службам.
- Найвідоміший такий захід проходить в місті Кавасакі. Вважається, що воно — найстаріше місце святкування Хелловіну в Японії.
А от у Бельгії, в деяких місцевостях святкують Хелловін, а в деяких — День всіх святих. Тут прийнято ставити свічку в пам’ять про померлих родичів.
У Мексиці Хелловін називають «Ель Діа де лос Муертос» або дні мертвих. Свято розпочинається ввечері 31 жовтня і закінчується 2 листопада. Цей день люди проводять біля могил померлих близьких, проводять пікніки і святкування в їхню честь.
Але, як ми бачимо, у більшості країн давні звичаї та релігійна основа свята є втраченими. Хелловін сприймають як веселу розвагу та можливість незвично провести час.