Ваші діти полюбляють відвідувати різдвяні ярмарки? Рекомендуємо обов’язково піти з ними на передсвятковий ярмарок у своєму місті, і гарно розважитися. А заодно перевірити, чи справді особлива атмосфера, що там панує, здатна розвеселити навіть у похмуру та дощову погоду.
А сьогодні хочемо розповісти вам про найкрасивіші та найбільші ярмарки Європи, які з’являються на площах міст і містечок наприкінці листопада і чекають відвідувачів до початку січня.
1. Страсбург, Франція
Страсбург відомий як столиця Різдва, а його ярмарок — як один із найдавніших в Європі, адже він згадувався в документах ще в 1570 році.
- Перші різдвяні ялинки у Франції з’явилися саме у провінції Ельзас, столицею якої і є Страсбург. Відтоді на площі Клебер щорічно встановлюють гігантську живу ялинку.
Нині місцевий ярмарок розрісся до неабияких масштабів — близько 300 дерев’яних будиночків розташовані в 12 різних місцях міста. У них представлені різні види товарів: одяг, ремісничі вироби, продукти харчування, напої, традиційні ельзаські різдвяні прикраси. А ще на гостей чекають ковзанка, тематичні заходи і різноманітні концерти.
- У нічний час ярмарок освітлюється десятками кілометрів різдвяних вогнів і прикрас.
У Страсбурзі є цікава традиція — щороку, щоб урізноманітнити ярмарок, на нього запрошують країну-гостя. Цього року це — Фінляндія, яка презентуватиме свої традиції відзначення Різдва.
2. Нюрнберг, Німеччина
За великим рахунком, всю Німеччину варто було б виділити як один великий святковий ярмарок. Саме ця країна вважається батьківщиною різдвяних ярмарків, а тому і підходять тут до їхнього оформлення з особливим ентузіазмом.
- У листопаді-грудні у всіх без винятку містах та селищах — все навколо пишно прикрашають гірляндами, свічками, янголятками та іншими атрибутами Різдва.
Найбільш аутентичний з німецьких ярмарків проходить у Нюрнберзі, на головній торговій площі міста. Він бере свій початок ще з середини XVI століття. А в наш час впродовж трьох тижнів ярмарок відвідує понад 2 мільйони людей з усього світу.
Відкривають ярмарок урочисто: янгол Крісткінд — вбрана в золоті одежі дівчинка, що обирається містянами щодва роки, — виголошує спеціальну промову з балкона церкви Діви Марії.
На гостей тут чекає чимало смаколиків.
Місцева фірмова страва — мініатюрні сосиски. За легендою, вони мали проходити в замкову шпарину — так містяни підгодовували в’язнів у середні віки.
Чорносливовий чоловічок — теж традиційний персонаж місцевого ярмарку.
Зазвичай його роблять із сушених слив і абрикосів. А ще Нюрнберг славиться пряниками — такого розмаїття годі шукати деінде.
Для дітей у Нюрнберзі відкривають дитячий різдвяний ярмарок «Kinderweihnacht». Тут можна покататися на каруселі, міні-колесі огляду, дитячій залізниці. Крім того, діти можуть взяти участь у випічці різдвяних страв, зустрітися з Санта-Клаусом і віддати список бажань янголу Сhristkind.
3. Відень, Австрія
Австрійська столиця може похвалитися більш ніж двадцятьма різдвяними ярмарками, які розташовуються біля палаців і на великих площах.
Найбільшим і найпопулярнішим є ярмарок Christkindlmarkt на Ратушній площі, в центрі Відня. На час зимових свят площа перетворюється в сяючу казкову країну. Тут розміщується близько 150 торгових кіосків, де можна купити подарунки для всієї родини, новорічні прикраси, покуштувати знамениті віденські ковбаски, зігрітися гарячим пуншем і звичайно спробувати на смак справжній австрійський штрудель.
Окрім кіосків зі стравами та подарунками, тут облаштовано дві ковзанки, а в одній із залів Ратуші діти можуть безкоштовно взяти участь у майстер-класі з виготовлення пряників чи сувенірів.
- Цього року для батьків з дітьми на ярмарку проводять майстер-класи з різдвяної випічки, декорування іграшок, плетіння «ловця снів» і створення ялинкових прикрас.
Для тих, хто хоче на час Різдва долучитися до мистецтва, — на Карлсплаці працює ярмарок «Арт-Адвент».
4. Прага, Чехія
Різдвяні ярмарки Праги проходять на площі Старого міста та Вацлавській площах — вони знаходяться неподалік. Тут гамірно і людно, сяє вогнями головна ялинка країни, вечорами проходять концерти і театральні вистави.
З численних кіосків з їжею доносяться аромати запеченого м’яса, ковбасок, традиційної солодкої випічки — трдельника (булочок-завитків, посипаних корицею, горіхами та цукром), глінтвейну та грогу, а в сувенірних кіосках продаються іграшки з дерева, ювелірні вироби ручної роботи, картини та ялинкові прикраси.
На площі Старого міста можна також почути різдвяні колядки. А найголовніше тут — це поява святого Миколая, який проходить через площу 5 грудня.
5. Брюссель, Бельгія
Різдвяний фестиваль «Зимові насолоди» щороку приходить до Брюсселя, батьківщини шоколаду та картоплі фрі, в середині листопада, а його локації охоплюють значний район від площі Гран-Плас до церкви Святої Катерини.
Найбільше веселощів — на площі Святої Катерини. Саме тут відкривається головний різдвяний ринок з 250 ятками, 50-метровим колесом огляду, каруселлю та крижаним катком (70м²). А вечорами тут влаштовують світло-музичне шоу.
На прилавках з їжею — обов’язково з’являються горщечки з мідіями, солодкі бельгійські вафлі та пончики з яблуками. Запивати смакоту заведено чудовим пивом, якого в Бельгії сотні сортів. У цей період особливою популярністю користується міцне різдвяне.
Протягом фестивалю відбуваються тематичні події, працюють інтерактивні виставки та інсталяції.
6. Рим, Італія
Римляни, віддані поціновувачі якісного відпочинку й веселощів святкують Різдво на площі Навона (Piazza Navona) у Римі. Це один із найбільших різдвяних ярмарків Італії, та, певна річ, один з найгарніших.
Зелені дерев’яні кіоски ринку розташовані на площі перед фонтанами. Тут на гостей чекають смажені каштани, неперевершений італійський пиріг панеттоне, різдвяні фігурки, розписані вручну, та іграшки. Розважають гостей атракціони та святковий вертеп.
7. Копенгаген, Данія
Різдвяний ярмарок в Копенгагені, в парку Тіволі, не схожий на інші різдвяні ярмарки Європи. Так, тут теж є близько 60 кіосків, де продають солодощі, гарячі напої, різдвяні прикраси і багато всього іншого.
Але головна відмінність ярмарку в Тіволі — це величезний парк розваг, який на різдвяні свята перетворюється в казкове місто. Історичний парк наповнюється декорованими дерев’яними будиночками та оленями Санта-Клауса (сам він теж завітає на свято). Атракціони освітлюються вогнями гірлянд, навколо лунає музика, щодня проходять шоу світлових фонтанів, а на відкритих терасах роздають теплі пледи.
- До слова, це єдиний різдвяний ярмарок з платним входом (близько 15 євро + окремо оплачується вхід на атракціони).
В Україні віднедавна також проводять різдвяні ярмарки і наші міста в грудні перетворюються на декорацію до фільму про Різдво: все навколо сяє, на вулицях чути святкові пісні, повітря пахне глінтвейном, шоколадом і випічкою. Тож не гайте часу — і мерщій вирушайте туди за гарним настроєм і чудовими враженнями.