Мабуть, кожен з нас чув про лісові пожежі в Австралії, які не вдається загасити з жовтня 2019 року і внаслідок яких на материку вигоріло понад 10 мільйонів гектарів ділянок землі та, за свідченнями екологів, загинула величезна кількість тварин.
Але чи чули ви, що лісові пожежі в літній сезон є звичним явищем для цієї країни і навіть допомагають розмножуватися деяких видам австралійських рослин? Звучить дивно, але саме так ці дерева пристосувалися в процесі еволюції до умов свого середовища проживання. І це ще далеко не все, чим може здивувати Австралія.
Тож до Дня Австралії, який святкують щорічно 26 січня, ми вирішили дізнатися про цю країну південної півкулі детальніше і зібрати для вас унікальні факти про неї.
- Чому Австралію називають материком «Навпаки», як лікують людей у віддалених частинах країни, чому австралійці користуються пластиковими банкнотами замість паперових та як рослини виживають в умовах вогню — про ці та інші цікаві факти розповідаємо в сьогоднішній статті.
Трішки загальної інформації про країну:
- Офіційна назва — Австралія (Australia)
- Cтолиця — Канберра
- Площа — 7,6 млн кв. км
- Населення — 25,25 млн осіб
- Офіційна мова — англійська
- Форма правління — конституційна монархія, яку очолює британський монарх (Єлизавета II)
- Грошова одиниця — австралійський долар
А тепер перейдемо до цікавинок.
1. Австралія — єдина у світі країна-материк
Австралія — шоста у світі країна за розміром території, і це єдина держава, що займає цілий континент і навіть більше: Австралійський союз включає в себе Австралійський материк і кілька островів, найбільший з яких — Тасманія.
Значну частину країни займають пустелі і напівпустельні території. Разом з цим в Австралії є різноманітні ландшафти — від альпійських лук до тропічних джунглів.
- До слова, через свій розмір і суворий пустельний клімат, який панує на більшій частині континенту, Австралія займає 9-е місце в списку найбільш малонаселених країн у світі. Щільність населення країни — 3,07 чол. на 1 кв. км.
2. Як столицею країни стала Канберра?
Більше, ніж 100 років тому, в 1908 році, територію сучасної Канберри було обрано для будівництва столиці Австралії. Це рішення стало компромісним через високий рівень конкуренції між двома найбільшими містами країни — Сіднеєм і Мельбурном — за право називатися столицею.
Після довгих суперечок було вирішено: столиця має бути побудована в штаті Новий Південний Уельс за умови, що вона буде розташована не ближче 160 км від Сіднея, а Мельбурн на час будівництва міста стане тимчасовою столицею.
На будівництво міста знадобилося 5 років — і в 1913 році на карті Австралії з’явилася Канберра.
- До слова, назва міста походить від слова «kanbarra», що на діалекті місцевого племені нгабрі означає «місце для зборів».
3. Чому Австралію називають материком «Навпаки»?
Країна знаходиться в південній півкулі і літо тут триває з грудня по лютий, а зима — з червня по серпень.
Зоряне небо австралійці бачать зовсім не таким, як жителі північної півкулі. Тут не видно Великої Ведмедиці (Великого Воза) з Полярною зорею, тож орієнтуватися потрібно на південний географічний полюс.
- Правильний напрям до нього вказує сузір’я Південний Хрест.
Крім того, всі зірки тут рухаються справа наліво. У зворотному напрямку — проти годинникової стрілки — в Австралії також рухається сонце небосхилом.
- Туристи відзначають: «Справді, разюче бачити Сонце на півночі і спостерігати, як воно йде по небу від правої руки до лівої, абсолютно протилежно тому, що ми бачимо в нас. Для незвичної людини враження протиприродне: здається, ніби Сонце сходить на заході, а заходить на сході».
А ще мешканці Австралії, як і інших країн у Південній півкулі, бачать Місяць «перевернутим», тобто росте він зліва, а спадає праворуч, абсолютно протилежно до того, що ми звикли спостерігати в Україні.
- А внаслідок впливу Великої Британії в Австралії введено лівосторонній рух. Відповідно, машини тут праворульні,
4. Як Австралія стала домом для 155 тисяч ув’язнених?
Європейці відкрили Австралію в XVII столітті, а в 1788 році Англія оголосила її своєю колонією.
- Саме 26 січня 1788 року капітан Артур Філіп висадився в бухті Сіднея, підняв британський прапор і заснував першу колонію — Новий Південний Уельс.
Австралійський континент було вирішено використовувати для того, щоб тримати тут тисячі ув’язнених. Тож на східній частині материка, де пізніше було засновано місто Сідней, почали створювати військово-каторжні поселення.
Всього в Австралію до остаточного припинення заслання в 1868 році було зіслано близько 155 тисяч чоловік, серед яких було багато політичних злочинців — ірландських повстанців, чартистів та інших.
- Для довідки: чартисти — учасники масового руху робочих у Великій Британії за економічні та політичні права в 30-40-х pp. XIX ст.
Багато хто з них не пережив довгі переїзди в корабельних трюмах, які тривали протягом восьми місяців. А ті ув’язнені, що вижили, стали першими жителями цієї країни.
- Відзначимо, що наразі, згідно з статистичними даними, населення Австралії є одним із найбільш законослухняних у світі.
5. В Австралії знаходиться найбільший риф на Землі
В цій країні можна побачити один з найбільш протяжних коралових рифів у світі — Великий Бар’єрний Риф. Його довжина складає більше 2 тисяч кілометрів, які простягаються на 900 островів і близько 3000 окремих коралових рифів.
- Знаходиться він біля берегів Квінсленда, в Кораловому морі і є одним з найпопулярніших місць для відвідування туристів. А ще він має власну поштову скриньку!
Крім того, Великий Бар’єрний Риф є найбільшим органічним утворенням на Землі.
6. Австралійці зобов’язані ходити на вибори
Всі повнолітні громадяни Австралії не тільки мають право, а й зобов’язані голосувати на виборах. Неявка на виборчу дільницю без поважних причин карається грошовим штрафом.
- До слова, Австралія стала другою в світі країною, де жінки отримали право голосу на виборах. Це сталося в 1902 році. А першою була Нова Зеландія: там жінки голосували з 1893 року.
7. Чому в Австралії так багато унікальних рослин і тварин?
Більше 80% місцевих рослин і тварин є ендеміками і зустрічаються виключно в межах Австралії та на прилеглих островах.
- Для довідки: ендемік (від грец. «місцевий») — термін, яким у біології та біогеографії позначають таксон, представники якого мають порівняно обмежений ареал.
Найвідомішими і найбільш поширеними ендеміками материка вважаються: серед представників флори — багато видів евкаліптів та акацій, а серед представників фауни — кенгуру, коали та вомбати. До того ж, лише тут збереглися найдавніші ссавці — качкодзьоб та єхидна.
Унікальність фауни і флори Австралії пояснюється не лише віддаленістю цього материка від інших континентів, а й тим, що Австралія відокремилась від давнього материка Гондвани раніше від інших південних материків. Тому еволюція тут пішла іншим шляхом.
- Свого часу Джеральд Даррелл назвав Австралію «горищем світу», тому що там зберігся ботанічний та зоологічний «мотлох», який на всіх інших материках не встояв під натиском еволюційних процесів.
8. В Австралії існує служба, що має назву «Літаючий лікар»
Королівська служба «Літаючий лікар» — це перша і найбільша в світі авіамедична організація. Вона призначена для того, щоб надавати невідкладну допомогу жителям, які проживають у віддалених регіонах.
- Служба була створена в 1928 році преподобним Джоном Флінном в якості експерименту і називалася «Авіаційна Медична Служба».
Сьогодні у служби є бази в Аделаїді, Порт-Огесті і медичному центрі Айерс-рок в курортному містечку Юлара — всього більше 2,3 мільйонів кв. км території Австралії охоплені медичною мережею.
Зазначимо, що без цієї унікальної служби більша частина віддалених куточків країни була б непридатною для проживання.
9. Як рослини виживають під час пожежі?
Ліси Австралії на 80% складаються з евкаліптів, яких нараховують тут близько 3000 видів. Австралійський евкаліпт відмінно пристосований до життя в спекотних і сухих місцях.
- Його листочки завжди повернені ребром до сонця, щоб зменшити перегрів і випаровування вологи з поверхні листа. Тому, яким би великим та розлогим не було дерево евкаліпта, воно практично не дає тіні, сховатися під ним у спеку не вийде.
Як дерево оживає після пожежі? Кора евкаліптових дерев дуже товста і має спеціальну волокнисту структуру. Це дозволяє захистити внутрішню частину стовбура від повної загибелі. Незважаючи на те, що стовбур евкаліпта сильно страждає від вогню, обвуглюється і набуває неживого чорного кольору, всередині він залишається живим. Це схоже на диво, але через два тижні після страшної пожежі крізь обвуглені стовбури вже починає пробиватися свіжа зелень молодих листочків.
А ще цікаво, що деяким рослинам пожежа допомагає розмножуватися. Так, за свідченням місцевого жителя, шишки банксії (ще однієї ендемічної рослини Австралії) щільно заклеєні гумоподібною смолою, яка не випускає насіння назовні. При високих температурах смола плавиться, висипаючи насіння назовні, і дає можливість дереву розмножуватися.
- Деякі дослідники відзначають, що попіл, в який потрапляє насіння, відіграє для нього роль добрива.
10. Чим полюбляють ласувати австралійці?
Національною стравою Австралії є веджімайт (vegemite) — густа паста темно-коричневого кольору на основі дріжджового екстракту. Зазвичай її намазують на хліб дуже тонким шаром.
Британська і Австралійська асоціації лікарів рекомендують веджімайт як джерело вітамінів групи В і калію. Однак різкий запах пасти та її солонуватий присмак припадуть до душі далеко не кожному.
- Серед туристів, які відвідали Австралію, та емігрантів, що поселилися тут, доволі популярним є жарт про те, що в Австралії є три отруйні речі: змії, павуки та веджімайт. А от австралійці просто обожнюють свій традиційний «паштет».
А ще в австралійських супермаркетах і ресторанах можна легко знайти м’ясо кенгуру. Тут воно вважається корисною альтернативою яловичині або баранині: вміст жиру в кенгурятині не перевищує 1–2 відсотків.
11. Сіднейська опера є одним з найбільш незвичайних театрів у світі
Сіднейський оперний театр — одна з головних туристичних визначних пам’яток не лише Сіднея, але і всієї Австралії. Будівля, в якій він знаходиться, вважається однією з найпрекрасніших споруд ХХ століття.
- Ця будівля була спроектована архітектором Йорном Утзоном, який виграв конкурс в 1957 році. Його проект був визнаний кращим з 233 варіантів, наданих журі.
Побудований у 1960-х роках театр має чудову акустику. У ньому міститься близько 1000 залів, і він здатний одночасно вмістити понад 5000 людей. А його дах важить більше 161 000 тонн!
12. Австралійські банкноти зроблені з тонкого пластику, а не з паперу
Австралія стала першою країною, де в 1988 році були надруковані банкноти з тонкого пластику. Випуск був присвячений 200 рокам заселення Австралії європейцями. В даний час всі купюри австралійського долара (5, 10, 20, 50, 100) зроблені з полімеру.
- А за 30 років експериментів Резервний банк прийшов до нового формату грошей — на полімерних банкнотах з’явилася анімація.
Які ж переваги пластикових грошей? Термін їхньої служби в кілька разів перевищує життєвий цикл паперових грошей. Адже пластик робить купюри більш зносостійкими, відштовхуючи воду і бруд, та захищає банкноти від пошкоджень.
13. В Австралії встановили найдовший паркан у світі
Цей паркан будувався протягом 5 років, з 1880 по 1885 рік, для захисту від вторгнення собак динго (австралійського підвиду вовка) в південно-східну частину континенту, де випасали чимало отар овець.
Довжина огорожі становить 5614 кілометрів, що робить її найдовшим парканом у світі.
14. Австралійських аборигенів називають найдавнішою з культур, що живуть на нашій планеті
Більшість вчених вважають, що аборигени з’явилися на території Австралії 40-60 тис років тому.
- Англійські колоністи назвали місцевих жителів «аборигенами», що дослівно означає «від початку» (від латинського «aborigene»).
Аборигени настільки свято бережуть свої традиції, що спосіб їхнього життя практично не змінився і залишився таким, як і тисячі років тому. Зокрема, на одній з територій Австралії, де проживають ці народи, в таємничому аутбеку, аборигени повністю зберегли свої давні звички та ритуали.
- Вважають, що до часу перших контактів європейців з австралійськими аборигенами ті розмовляли на 200-300 різних мовах. До теперішнього часу з них збереглося лише близько 70, причому 50 з них загрожує зникнення.
15. У Австралійських Альпах випадає більше снігу, ніж у Швейцарських.
З півночі на південь, через Квінсленд, Південний Уельс і Вікторію, на 3500 кілометрів розтягнувся великий вододільний хребет. Австралійські Альпи є його частиною. Взимку тут випадає дуже багато снігу, і його кількість перевищує навіть кількість опадів, які випадають в Швейцарських Альпах.
Сподіваємося, наш екскурс до одного з найбільш віддалених куточків світу відкрив для вас щось нове і ви зможете поділитися цікавинками зі своїми дітками, а, можливо, й захочете разом з ними дізнатися про цю країну ще більше.
- Адже можна переглядати фільми, дивитися пізнавальні телепрограми чи ролики на YouTube, гортати енциклопедії, подорожувати всією сім’єю, аби вивчення нового було для дитини цікавим і захоплюючим.