Незважаючи на те, що зима цього року прийшла до нас незвично тепла і без снігу, сезонні хвороби вона традиційно з собою принесла. Чимало малюків вже встигли декілька разів перехворіти різноманітними ГРВІ і навіть грипом.
- Про те, чим відрізняється грип від ГРВІ та застуди, а також про методи профілактики цих хвороб ми писали в нашій попередній статті.
А сьогодні дізнаємося в експертів, як підтримувати імунітет дитини в холодну пору року та на які продукти харчування варто звернути увагу взимку.
Чи є сенс купувати імуномодулятори?
Сьогодні завдяки рекламі так звані пігулки «для підвищення імунітету» користуються величезною популярністю. Нам нав’язують думку, що за перших ознак хвороби чи з метою профілактики потрібно йти в аптеку і купувати «чарівні» пігулки, які покращують наш імунітет, — імуномодулятори.
Сімейний лікар Євгеній Гончар на сторінці МОЗ України пояснює:
- «Така група препаратів дійсно існує, але, на жаль, в Україні під нею розуміють дещо інше. Імуномодулятори — це група препаратів, до яких відносяться імуностимулятори та імунодепресанти. Ці препарати використовуються при серйозних захворюваннях, наприклад, при онкології чи при трансплантації органів. Водночас в Україні та країнах СНД імуномодуляторами часто називають лікарські засоби, які начебто покращують імунітет у здорових людей чи допомагають одужати пацієнтам з ГРВІ/грипом. Але наразі відсутні переконливі свідчення того, що це відповідає дійсності».
Тому варто пам’ятати, що вживання подібних препаратів здоровими людьми може зашкодити здоров’ю, а не покращити його.
Як же тоді підтримувати дитячий імунітет у холодну пору року?
Лікарі рекомендують насамперед з настанням холодів робити щеплення від грипу. Вакцинація на сьогодні вважається єдиним доведеним методом профілактики грипу та попередження його важких ускладнень.
- Лікарі зазначають, що для формування імунітету після щеплення потрібно 2-3 тижні, тому, аби вберегти себе від перших спалахів грипу, бажано зробити його наприкінці жовтня чи до середини листопада.
Імунолог і алерголог із 30-річним стажем, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри імунології та алергології Національної медичної академії післядипломної освіти імені Шупика Лариса Кузнєцова також рекомендує робити щеплення до кінця листопада. Інакше є ризик, що вакцина просто не встигне подіяти й почати вас захищати.
Лікар стверджує, що дітей від грипу можна щеплювати, починаючи з 2—3-річного віку. І не тільки можна, а й треба, бо саме такі маленькі дітки — у групі найвищого ризику. Але ми, звісно, порадимо вам перед вакцинацією консультуватися з вашим сімейним лікарем та алергологом.
Окрім щеплення, для підтримання імунітету досвідчена лікарка також рекомендує дорослим і дітям дотримуватися таких порад:
1) Харчуватися повноцінно.
2) Спати не менше, ніж 8 годин на добу, та лягати не пізніше 22 години.
- До слова, детальні рекомендації щодо дитячого сну ми розглядали в статті «Здоровий сон:скільки потрібно спати дитині?»
3) Займатися фізичними вправами.
Для зміцнення імунітету вітається будь-яка посильна для дитини фізична активність:
- ранкова гімнастика;
- короткочасні фізичні вправи, які потрібно регулярно проводити впродовж всього денного часу дитини;
- заняття в спортивних секціях (особливо добре зміцнюють імунітет біг, плавання, а взимку — лижний спорт, зокрема, пробіжки на лижах по рівнині).
4) Мінімізувати стреси.
Стрес — один із основних факторів зниження захисних сил організму дитини. Так, в період сильних навантажень (наприклад, у кінці чверті) дитина хворіє частіше. Перехід до нової школи, конфлікт із кращим другом, відсутність взаєморозуміння з учителем чи вихователем, відхилення від режиму — все це також є стресом для малюка.
Тож намагайтеся ставитися з розумінням до дитини, не сваріть її, залучайте до розмови та підтримуйте позитивний настрій.
На перший погляд, ділиться Лариса Кузнєцова, ці поради можуть видатися надто простими, але вони справді здатні підтримувати хороший імунітет на відміну від розрекламованих пігулок.
- «Нормальний сон, фізична активність, раціональне та збалансоване харчування — це ті прості, але дієві речі, якими людина може допомогти власній імунній системі. На жаль, практика свідчить, що дотримуватись таких правил значно важче, ніж просто прийняти чарівну пігулку», — підтверджує сімейний лікар Гончар.
Не варто забувати і про щоденні прогулянки на свіжому повітрі. Адже прогулянка пішки збагачує кров малюка киснем, нормалізує процеси обміну речовин, що теж допомагає зміцненню імунітету. Тож за будь-якої погоди і дорослим, і дітям варто хоч на 30 хвилин вийти на прогулянку.
Як харчуватися взимку, щоб імунітет відчув підтримку?
Лікарі нагадують, що взимку дуже важливо отримувати достатню кількість білка, особливо дітям. Тому повноцінне харчування неможливе без риби, м’яса птиці, бобових та кисломолочних продуктів.
А ось значущість супів, за словами Лариси Кузнєцової, у раціоні надто переоцінена — якщо ваша дитина їх не любить, не змушуйте їсти. Крім того, спеціалісти рекомендують не захоплюватися фрешами — 10-річній дитині можна випивати не більше ніж склянку на добу.
- Більша кількість свіжовичавленого соку негативно впливатиме на кислотність шлунку. А взагалі фрукти краще жувати, а не пити: тільки так кишківник отримає клітковину, а кишківник — це один з найважливіших форпостів нашої імунної системи.
Також варто слідкувати за вживанням дитиною солодощів — надмірна кількість цукру пригнічує імунітет і викликає запальні процеси в організмі.
- Якщо без солодкого ніяк не обійтися, можна замінити «магазинні» цукерки власноруч приготовленими з горіхів та сухофруктів, які будуть принаймні корисними. Наприклад, взяти склянку горіхів (волоських, мигдалю чи ліщинових), додати до них по склянці родзинок, кураги (або інших сухофруктів за смаком — наприклад, інжиру, чорносливу) і пів лимону. Подрібнити все це блендером (або м’ясорубкою) і додати кілька ложок меду. Потім сформувати з цієї маси невеличкі кульки і поставити їх до холодильника.
- Всередину можна також покласти по горішку (наприклад, ліщинового), а зовні обваляти в какао-порошку, кокосовій або мигдальній стружці, дрібному насінні (кунжут, льон чи мак).
А ще Лариса Кузнєцова рекомендує додавати до раціону вітчизняні «суперфуди» — продукти, збагачені великою кількістю вітамінів, мінералів та мікроелементів.
- Традиційно до них відносять імпортні ягоди годжі, асаї, насіння Чіа, кіноа, спіруліну, кокосове молочко тощо. Але науковці стверджують, що цінність розрекламованих імпортних суперфудів значно перевищена, а їх виробники за словами екс-очільниці МОЗ Уляни Супрун, можуть використовувати маркетингові хитрощі для збільшення прибутків.
Серед українських суперфудів, які корисно вживати взимку, лікар виділяє:
1) Гречку, яка за кількістю мікроелементів не поступається ні чіа, ні кіноа.
2) Запечені яблука — фруктовий смаколик, багатий на залізо (з сирих яблук воно засвоюється значно гірше, ніж із запечених).
3) Смузі з додаванням свіжозаморожених темних ягід (чорниці, ожини, лохини, смородини).
- Для довідки: смузі — це густий напій, приготовлений збиванням в блендері до стану пюре натуральних інгредієнтів — свіжих або свіжозаморожених овочів, ягід, молока, йогурту, кефіру, морозива, вершків.
4) Квашену капусту. За словами лікаря, це — обов’язкова страва в холодильнику взимку.
- «Саме вона містить найбільше вітаміну C, а не розпіарені лимони», — зазначає імунолог.
5) Імбир, журавлину, обліпиху, які варто додавати до зимових чаїв, адже вони мають гарну імунозміцнювальну та антибактеріальну дію.
6) Куркуму та зелень — теж чудовий тандем для підсилення імунних потужностей.
Ці продукти, окрім багатьох корисних властивостей, є доступними для кожного та більш звичними для нашого організму.
Як ми бачимо, для підтримання імунітету дитині взимку потрібно не так багато. Достатньо — добре висипатися, повноцінно харчуватися, займатися помірним фізичним навантаженням і зменшити стреси. А щоб віруси не вчепилися до малюка, нагадуйте йому ретельно мити руки, частіше провітрюйте кімнати і робіть вологе прибирання.
І не забувайте, що дитина завжди навчається на прикладі дорослих, насамперед — батьків. Тож найкращий спосіб сформувати в дитини здорові звички — дотримуватися їх самостійно.