Нарешті до багатьох міст, містечок та селищ України прийшла справжня зима. Малюки просто в захваті! І, поки сніг не розтанув, ми хочемо поділитися з вами цікавими зимовими іграми зі снігом.
- Нагадаємо: про зимові ігри без снігу ми писали в попередній статті.
Адже окрім традиційних зимових розваг — катання на санчатах, ліплення снігової баби та гри в сніжки — існує багато менш відомих, але не менш цікавих зимових ігор, котрі обов’язково сподобаються усім членам сім’ї. Отож, мерщій на вулицю гратися!
1. «Шпигун натрапив на слід»
- Це чудова гра зі снігом на координацію і уважність.
За правилами гри дорослий має йти попереду і залишати сліди. Йти потрібно нерівномірно — наприклад, робити один великий крок, два маленьких, підстрибувати тощо.
Дитина ж зображує шпигуна, її завдання — пройти за дорослим так, щоб не залишити своїх слідів, тобто вона має крокувати точно слід у слід.
- Коли крок дорослого великий, дитині доведеться стрибати, коли дорослий залишає на одному місці багато кроків, малюк має обережно пройти по кожному сліду, не залишаючи своїх відбитків.
Потім можна помінятися ролями, і роль шпигуна буде зображувати дорослий.
- Можна також навчити малюка особливому шпигунського прийому «Зниклий слід». Для цього потрібно спочатку йти вперед, а потім повертатися по своїх же слідах назад. Рухатися доведеться навпаки (вперед спиною), що, звісно, зробити непросто. Зате ефект буде приголомшливий — сліди раптово обриваються і незрозуміло, куди ж пропала людина. Зі слідів також можна робити різні картини, писати букви і цифри.
2. «Художники»
Для цієї гри потрібно знайти недоторканний сніговий простір на майданчику, який стане полотном для малювання. Дайте простір своїй фантазії і просто почніть щось малювати паличкою (будинок, чоловічка, тваринку, сніжинку тощо).
- Якщо дитина зовсім маленька, то нехай вона просто відгадує, який предмет ви намалювали.
- Зі старшою дитиною можна ускладнити гру. Наприклад, малювати лише частину предмета (будиночок без даху або собаку без хвоста) і сказати дитині «Ой, здається, я щось забув намалювати». Нехай вона спробує домалювати деталь, якої бракує.
Можна також вигадати щось незвичайне, малюючи з дитиною.
- Так, відбиток долоні з розчепіреними пальцями стане головою з гребінцем для півника, слід від черевика — тулубом ведмедика.
Або спробуйте створити масштабний шедевр — протоптати величезне коло, а від нього промені — вийде величезне сонце.
3. «Снігові скульптури»
Сніг — чудовий матеріал для творчості. Підкажіть вашій дитині, що його можна використовувати для створення різних істот і предметів. Це можуть бути:
- снігові замки та будинки (наприклад, іглу — хатинку ескімосів);
- Снігуронька;
- песик;
- кішка;
- гусениця (з окремих снігових кульок);
- черепаха (для цього потрібно виліпити зі снігу куполоподібну форму, що нагадує панцир черепахи, і доліпити до нього чотири маленькі ніжки, голову і хвіст).
За допомогою кухонних формочок, пластикових коробочок від продуктів і горщиків різних розмірів можна виліпити форми різної конфігурації, потім скріпити їх. До слова, маленькі кульки зі снігу добре з’єднуються між собою за допомогою паличок або зубочисток.
Буде чудово, якщо в творчому процесі беруть участь кілька осіб. Тоді ви зможете виліпити снігове сімейство або цілий зоопарк снігових мешканців.
- Якщо ви граєте в снігу з дуже маленькими дітками, намагайтеся робити скульптури теж маленькими, щоб не втомити дитину.
4. «Снігові фарби»
Для різноманітності сніг для ліплення можна зробити кольоровим. Для цього візьміть півсклянки води і додайте туди харчового барвника.
Дайте дитині кілька таких скляночок з різними фарбами. Розбризкуючи фарби на сніг або наповнюючи ним склянки, вона отримає підфарбований сніг, з якого можна робити кульки, різні фігурки або маленьких сніговичків.
- Також ця гра може стати дуже зручним моментом для знайомства дитини з особливостями колірної гами. Наприклад, дайте малюкові склянки з червоною і жовтою фарбами, і нехай він виллє половину кожної фарби в склянку зі снігом. Отриманий розчин змішайте ложкою, і ви побачите, в якому захваті буде дитина, коли вона зрозуміє, що, з’єднавши червону і жовту фарби, можна отримати помаранчевий колір.
5. Розглядання сніжинок
Коли буде падати сніг, візьміть будь-яку темну дощечку та збільшувальне скло і вирушайте розглядати сніжинки. Розкажіть дитині про властивості снігу — про те, що немає двох абсолютно однакових сніжинок. Кожна з них має неповторну форму та неймовірну красу.
- Таке заняття буде розвивати творче мислення дитини й навчатиме її бачити прекрасне в простих речах.
Потім вдома можна взяти енциклопедію або знайти в Інтернеті хороші картинки із зображенням сніжинок та розглянути їх. Або ж запропонуйте малюкові вирізати паперові сніжинки та розвісити їх у кімнаті (на вікнах).
6. «Стрільба в ціль»
Якщо сніг вологий і придатний для ліплення, можна пограти у стрілянину по мішенях. Ця гра розвине влучність і відшліфує координацію руху.
Спочатку слід наліпити багато сніжок і вибрати неживу мішень, в яку дитина буде намагатися влучити. Нею може бути дерево, коло в снігу або пластмасове відерце.
Почати можна з простих мішеней і поступово ускладнювати завдання.
7. «Снігова фортеця»
Діти будь-якого віку з радістю займаються будівництвом снігової фортеці.Для неї знадобиться багато снігових куль. Зробіть їх і складіть одна на одну, щоб вийшла міцна стіна, за яку можна сховатися і відбиватися від ворогів сніжками.
Не забудьте зробити бійниці. Коли фортеця готова, можна починати сніговий бій.
8. «Лабіринти і тунелі»
Коли товщина снігового покриву досягає п’ятнадцяти сантиметрів або більше, в ньому можна проривати снігові лабіринти і тунелі. Допоможіть вашій дитині зробити план лабіринту, який вона хоче спорудити в снігу.
Коли лабіринт буде готовий, полийте його водою і зробіть так, щоб поверхня всередині нього була дуже гладкою. Тепер по доріжках споруди можна катати іграшки або м’ячики.
- Коли збирається кілька дітей, вони можуть побудувати паралельні лабіринти і катати по своїх доріжках все, що завгодно.
Взагалі,можна робити в снігу й величезні тунелі-лабіринти і бігати по них з дитиною, а для малюків — тунелі, в яких легко заховати якісь іграшки чи грати в хованки.
9. «Помічники Діда Мороза»
Для цієї гри знадобиться лопатка і пухнастий сніг. Розкажіть малюкові, що взимку Дід Мороз дуже радіє, коли все навколо засипане сріблястим чистим снігом. Він дбайливо одягає кущики і дерева у снігові «шубки», щоб вони не мерзли на морозі. Запропонуйте малюкові з друзями засипати снігом землю навколо дерев, аби вони не залишилися взимку без снігового покриву.
Можна також залучити дитину до розчищення під’їзду до будинку або доріжки. Удвох з татом дитина зможе перевірити, на яку глибину вона зможе прокопати сніг за п’ять хвилин або скільки часу буде потрібно, щоб зустрітися, починаючи роботу з різних кінців, тощо.
10. «Сніговик-розмальовка»
Для виготовлення такого оригінального сніговичка вам знадобляться:
- будь-які водорозчинні фарби (акварель, гуаш або харчові барвники для крашанок);
- пластикові пляшки з-під води з кришками (за кількістю кольорів);
- вода з крану.
Готову фарбу потрібно розлити у пластикові пляшки, в кожній кришці зробити по кілька отворів і закрити ними пляшки.
- До речі, на декілька пляшок можна накласти насадки з пульверизатором — отримаємо спрей з забарвленою водою.
Коли пляшки готові, а сніговик зліплений, можна починати найцікавіше — розфарбовувати! Спочатку покажіть дітям, як користуватися пляшками — як їх тримати і з якою силою натискати, щоб рідина різкими струменями лилася крізь дірочки і щоб спрей розбризкував фарбу.
Почніть з малювання очей, брів і губ сніговика, потім можна «одягнути» його в щось ошатне і яскраве, а після цього створити малюнок на снігу, намалювавши, наприклад, фарбою стежки.
11. «Тістечка для Снігуроньки»
Гра підходить для маленьких діток. Зі снігу можна зліпити тістечка руками, а можна застосувати різноманітні формочки.
- З відерця можна зробити пасочку: щільно утрамбувати в нього сніг, перевернути, постукати лопаткою, прибрати й отримати високу пасочку.
Снігові тістечка можна прикрасити гілочками, маленькими шишками і ягідками горобини.
12. «Слідопити на прогулянці»
У сонячний морозний день можна вирушити всією сім’єю в ліс. Зимові пейзажі неодмінно подарують вам відчуття казки і принесуть багато задоволення.
Напередодні походу в ліс знайдіть з дитиною інформацію про те, як виглядають сліди різних тварин і птахів. Після цього вирушайте в ліс або парк і спробуйте відшукати і розшифрувати їхні сліди.
- А ще не забудьте взяти їжу для птахів та білочок.
Не забувайте також про ризик переохолодження. Звертайте увагу на колір шкіри дитини на щоках або руках — якщо вона зблідла, терміново потрібно в тепло. Час від часу переривайте вашу прогулянку для того, щоб зробити нескладні вправи або рухливі ігри, які дозволять зігрітися.
- Взагалі під час зимових прогулянок рекомендується чергувати активні ігри з більш спокійним проведенням часу на свіжому повітрі.
Сподіваємося, наша добірка зимових ігор зі снігом стане вам у нагоді і малюки вдосталь натішаться снігом.
Веселих вам прогулянок та чудового настрою!