З 12 березня в Україні впроваджено тритижневий карантин — закрито школи, університети і навіть дошкільні навчальні заклади. Тож чимало дітей переходить на онлайн-навчання. До того ж, отримання знать на спеціалізованих платформах та сервісах сучасним дітям подобається значно більше, ніж звичайні уроки.
Ми вирішили опублікувати найкорисніші поради для того, аби навчання онлайн вашої дитини було ефективним. Адже, навіть якщо ви не будете брати на себе роль вчителя, ваші дії можуть значно вплинути на успіхи дитини.
1. Виставити пріоритети й обрати онлайн-програму чи курс
Визначте, яким предметам дитині потрібно приділити особливу увагу, в якій послідовності вона буде їх вивчати, які теми їй потрібно надолужити і що вона хоче вивчити нового.
- Дозволяйте дітям бути відповідальними за власне навчання. До прикладу, запропонуйте їм вирішити, що саме вони хочуть вивчати та коли.
Так, на нашій онлайн-платформі наразі є можливість проходити такі курси:
- Читання — для наймолодших користувачів.
- Математика — для школярів 1-10 класів.
- Українська мова — для малюків (3-4 роки); для дошкільнят (5-6 років); для школярів (1-8 клас).
- Англійська мова (завдання сортуються не за віком, а за темами: «Аlphabet», «Toys», «Verb „to be“»).
- Зовнішнього незалежного оцінювання: (тести минулих років основної та пробної сесій і курси ЗНО з математики, української мови та літератури, історії України, біології, географії, хімії та фізики).
Звісно, враховуючи доступність онлайн-курсів, хочеться взятися відразу за декілька дисциплін, однак не навантажуйте дитину відразу багатьма курсами, обирайте їх поступово. Орієнтуйтеся на можливості, темпи дитини, її потреби та вподобання. Перевірте, чи підходить їй подача матеріалу на обраній онлайн-платформі.
Для цього майже на кожній з них (і Learning.ua — не виняток) є можливість пройти безкоштовно пробні завдання, щоб зрозуміти, чи підходить дитині дана програма.
- До слова, тести ЗНО попередніх років на нашій платформі є повністю безкоштовними.
І пам’ятайте: на засвоєння нової інформації потрібен час. Краще розгляньте меньше тем, але довше попрацюйте з кожною з них.
2. Скласти розклад занять
Для того, щоб ефективно організувати навчальний процес вдома, потрібно включити навчання в режим дня дитини. Щоб вона чітко знала, що вранці вона 2 години займається, до прикладу, математикою і проходить онлайн-курс з англійської мови, а після обіду створює проект (робить поробку) і читає.
- Зазвичай найпродуктивнішим часом для навчання є ранок. Хоча, звісно, складаючи розклад, орієнтуйтеся на особливості власної дитини.
В онлайн-заняттях і дистанційному навчанні загалом ви можете регулювати навантаження і вибудовувати гнучкий графік. Тож навчальні години можуть тривати трохи більше або менше, залежно від віку дитини та її індивідуального темпу.
Бажано також складати план занять на наступний день звечора і дотримуватися щодня однакових часових рамок — наприклад, навчання о 10:00-12:00 вранці й о 15:00-17:00 ввечері. Це допоможе дитині організуватися і розвивати навички тайм-менеджменту.
- Якщо молодшому школяру важко морально впоратися з певним обсягом роботи, запропонуйте йому намалювати на аркуші кола, які відповідають кількості необхідних завдань, і по черзі розфарбовувати чи закреслювати їх. Виконали одне завдання — і закреслили коло.
3. Дотримуватися режиму дня
Дитині дуже важко буде повертатися до навчальних буднів, якщо зараз її графік сильно зсунеться. Тож бажано продовжувати лягати спати, прокидатися, харчуватися і гуляти в один і той самий час.
- Про наслідки недотримання режиму дня та поради щодо його організації ми писали в статті «Яким має бути режим дня молодшого школяра?».
Навчальний розклад можна об’єднати з справами по дому, ідеями для дозвілля, прогулянкою, роздрукувати і прикріпити на стіну (можна зробити його з картинками, тематичними наліпками тощо). Він буде нагадувати дитині про її справи на день й розвиватиме навичку самоконтролю.
- Операційна директорка ГО «Освіторія» Анна Сидорук зазначає: «Важливо розуміти, що карантин — це не канікули. Тому необхідно намагатися правильно організувати робочий день учня, щоб повернення з карантину до школи відбулося максимально комфортно».
4. Організувати робочий простір
На ефективність навчання дуже впливає робоче місце. Тож, щоб дитина могла зосередитися на виконанні завдань, потрібно забезпечити її комфортним та зручним робочим місцем. Адже навчання на дивані або лежачи в ліжку, буде сприяти відволіканню і шкодити здоров’ю дитини. Тому виберіть окремий куточок у будинку та обладнайте його.
- Про те, якою має бути оптимальна висота стола і стільця залежно від віку дитини, а також про правильне освітлення, системи зберігання шкільного приладдя ми детально писали у статті «Як облаштувати робоче місце школяра?».
Для проходження онлайн-програм у дитини має бути можливість працювати з персональним комп’ютером чи ноутбуком, а також стабільне з’єднання з Інтернетом. Крім того, учень повинен мати місце в робочій області для всього, що може знадобитися протягом типового шкільного дня (ручки, олівці, зошити, блокноти, калькулятор тощо).
Кімната, в якій дитина буде займатися навчальною діяльністю, має добре вентилюватися, щоб школяр міг дихати чистим повітрям, а не пилом, який накопичується за цілий день в погано вентильованому приміщенні.
- До слова, лікар Комаровський наголошує, що провітрювання кімнат є дуже ефективним засобом протидії вірусам.
Не забудьте забезпечити необхідні умови для роботи в онлайн-режимі і подбати про інформаційну безпеку (встановити антивірусну програму, програми, що блокують небажаний вміст на сайтах, тощо)
- А, щоб дитина не вибивалася з графіка і могла стежити за часом, поставте на її робочому столі годинник.
5. Усунути фактори, що можуть відволікати дитину
Середовище, що не відволікає увагу, дозволить школярам навчатися ефективно та допоможе почуватися більш спокійно. Тож під час виконання завдань дитиною намагайтеся забезпечити відсутність сторонніх шумів — вимкніть сповіщення мобільного телефону, комп’ютера, телевізор та радіо, голосно не розмовляйте.
- Якщо у вас є малюк, намагайтеся підлаштувати час для навчання в тиху годину (коли він спить).
Певна фонова музика може допомогти дитині налаштуватися на навчання, але важливо, щоб вона не була занадто голосною і не стала відволіканням.
6. Робити регулярні перерви
Під час виконання завдань важливо кожні 25-30 хв робити короткочасні перерви для виконання зорової гімнастики, випивання склянки води тощо. А кожні 45-60 хв — влаштовувати перерви протягом 10-15 хвилин, щоб розім’яти руки та ноги (танці, заняття спортом), уникнути перенапруження очей від комп’ютерного монітору та залишатися сконцентрованим.
- Адже навчання невеликими блоками дозволяє мозку краще зрозуміти та зберегти інформацію. А фізична активність покращує кровообіг, активізує фізіологічні процеси, що сприяють сприйняттю, відтворенню й опрацюванню інформації.
Необхідно включити в розминку також вправи для поліпшення постави й зменшення навантаження на спинку дитини. Деякі з них ми наводили в статті «Формуємо правильну поставу в дитини».
Крім фізичних вправ, дитина може під час перерви зайнятися справами по дому (скласти іграшки, погодувати риб тощо) чи погратися.
Але дуже важливо, щоб під час відпочинку дитина уникала перебування перед монітором (не гортала стрічку новин у соціальних мережах, не переглядала відео та не грала в комп’ютерні ігри), щоб її оченята могли повноцінно відпочити.
7. Чергувати онлайн-навчання з іншими видами навчальної діяльності
Бажано включати в навчальний час не лише слухання онлайн-лекцій чи виконання завдань на комп’ютері, а й роботу в зошиті, читання книг, створення проектів, спостереження, експериментування.
- Так, на YouTube-каналі «LearningUa» щотижня виходять цікаві ролики, де Улянка проводить досліди (вирощує кристали, змішує кольори та експериментує з рідинами) і пропонує лайфхаки для навчання. До прикладу, ви знаєте, як помножити на 9 за допомогою пальців? А Улянка знає секрет — відео можна переглянути за посиланням.
Важливо навчити також дитину конспектувати, робити замітки для кращого засвоєння та запам’ятовування інформації.
І не забувайте влаштовувати перевірку знань після засвоєння інформації — нехай дитини відповідає на запитання, переказує, проходить тести, робить контрольні та олімпіади. При цьому «вимірюйте» успішність навчання якісними, а не кількісними показниками. Критеріями можуть бути розуміння правил, точність виконання математичних операцій, грамотність письма тощо. Це орієнтує дитину на реальний результат, а не його імітацію.
- До слова, на нашій онлайн-платформі є можливість безкоштовного проходження олімпіад з математики для учнів 1-5 класів.
8. Мотивувати дитину до успіху
Мотивація може бути різною — зовнішньою (заохочення, як-то дозвіл погратися на комп’ютері, купити іграшку тощо) та внутрішньою — власне пізнавальний інтерес дитини (який підвищується від підтримання допитливості дитини, похвали за її досягнення тощо).
Звісно, ви можете поєднувати обидва види мотивації, але більш ефективним для дитини буде вироблення саме внутрішньої.
- Детальніше про те, як це зробити, можна прочитати в нашій статті «Як підвищити навчальну мотивацію дитини: 10 порад від психологів»
Пам’ятайте: ваші заохочення та уважність показують дитині, що ви пишаєтесь її роботою і її зусилля не залишаються непоміченими.
- Так, у якості нагород за навчання Learning.ua пропонує учням ілюстровані інтерактивні ігри. Вони виконані у яскравому стилі та мають різноманітні сюжети та персонажів, з якими дітям цікаво взаємодіяти та допомагати. Також ми винагороджуємо учнів за старання особливими подарунками. Це можуть бути електронні розмальовки, пазли, наклейки, лабіринти або судоку.
9. Спілкуватися з іншими
Комунікація може також допомогти підвищити ефективність навчання в Інтернеті. Можна зв’язатися з учителями, зареєструватися на форумах, підтримувати зв’язок з батьками однокласників вашої дитини.
Можна об’єднатися й створити групу, де будете ділитися корисними ресурсами та досвідом. При цьому в дітей може бути власна група, де вони зможуть ставити запитання, допомагати один одному вирішувати завдання, ділитися враженнями тощо.
При цьому намагайтеся не порівнювати успіхи вашої дитини з іншими, адже всі вони — унікальні та розвиваються у власному темпі. Нехай діти чують від вас слова підтримки та отримують завдання, які відповідають їх рівню, цілям і потребам.
10. Залучатися до процесу навчання
Залишайтеся причетними до дистанційного навчання вашої дитини, допоможіть їй скласти графік, розібратися з цілями та курсами, налагодити режим дня.
Молодші школярі, крім того, на початку онлайн-навчання потребують значної допомоги від дорослих. Батькам, можливо, буде потрібно допомогти дитині увімкнути пристрій, увійти в додаток, прочитати інструкції, натиснути в потрібному місці, ввести відповіді тощо.
Однак пам’ятайте: чим старшою є дитина, тим більше вона має займатися самостійно. З сьомого-восьмого класу варто підключатися до його занять лише за потреби. Підлітки цілком здатні самостійно опановувати матеріал, здавати тести та організовувати своє навчання. Тож створіть дитині такі умови, в яких вона буде відчувати свою відповідальність за навчання.
При цьому цікавтеся її успіхами, враженнями від онлайн-навчання, попросіть ділитися труднощами, підтримуйте свого школяра.
- До слова, на онлайн-платформі Learning.ua є можливість створення окремих акаунтів для учня та батьків. Ця можливість має на меті принести користь дитині. Якщо батьки матимуть свій, окремий обліковий запис, дитина буде почувати себе більш самостійною. З іншого боку, батьки через свій акаунт можуть слідкувати за успіхами учня.
Залишаючись залученим, ви покажете дитині, що зацікавлені в її освіті, і це безпосередньо вплине на її успішність та підвищить впевненість у собі.
Взагалі, вимушена необхідність дистанційного навчання може переконати вас, що онлайн-курси — це прекрасний навчальний інструмент для вашої дитини. Адже вони дозволяють їй займатися вдома і засвоювати нову інформацію в цікавій і доступній формі.
Бажаємо успіхів!