Так історично склалось, що жінку довгий час сприймали виключно як берегиню сімейного вогнища, тендітну та беззахисну, а її життя цілком залежало від батьків чи чоловіка. І хоча зараз в нашій культурі таких уявлень стало значно менше, гендерні стереотипи часом виринають знов і знов. А в мультфільмах і фільмах їх взагалі не злічити.
Саме тому, напередодні Міжнародного дня всіх жінок, ми вирішили зробити добірку анімаційних фільмів з сильними героїнями, в яких дівчатка та жінки показані впевненими, хоробрими, сповненими рішучості йти до своєї мрії і проявляти свою індивідуальність.
Адже мультфільми для дітей є одним із джерел уявлень про світ, яке транслює їм цінності та зразки поведінки. Тож перегляд подібних історій може стати гарним способом показати дитині, як герої вчаться долати труднощі, справлятися з власними емоціями чи відстоювати себе.
І, можливо, одна з цих героїнь стане новою улюбленицею та зразком для вашого дівчатка. Хоча нам здається, що хлопчикам ці мультфільми також будуть корисними. А матусям і татусям — і поготів. Тож можете зібратися всією сім’єю і влаштувати перегляд мультфільмів.
- У першій частині добірки ми наводимо вісім мультфільмів, у другій, відповідно, — познайомимося з іншими сімома.
1. «ВАЯНА» (Moana)
Рік: 2016
Режисер: Рон Клементс, Джон Маскер
Кіностудія: Disney
Країна: США
Вікові обмеження: 6+
Серед мальовничих островів Тихого океану дівчина-підліток вирушає у сповнену небезпек мандрівку. Завдань всього-нічого: виконати заповіти предків, знайти втрачену родину, подолати безкрайній океан, який населяють страхітливі морські істоти і знайти своє справжнє призначення.
Але дочка полінезійського вождя Ваяна є сильною, незалежною і здатною впоратися з цими завданнями.
- Дитячий психолог Світлана Ройз також рекомендує цей мультфільм для перегляду дітям: «Моана — про те, що якщо життя (людину, любов, ідею) позбавити серця, вона стане чудовиськом. Про лідерство. Сміливість. Вірність. Дуже мудрий мультфільм. Є сцени, де важливо дітей „прикривати“ — брати на руки, обіймати. Важливий для всіх, хто приймає рішення „Бути собою“. Хто я? Де моє серце?»
2. «БАЛЕРИНА» (Ballerina)
Рік: 2016
Режисер: Ерік Саммер, Ерік Ворін
Кіностудія: Caramel Film, Main Journey, Quad Productions
Країна: Канада, Франція
Вікові обмеження: 5+
У кожного з нас є мрія. Тільки хтось нічого не робить, щоб її наблизити, а хтось готовий на що завгодно, аби її здійснити. Феліс завжди хотіла танцювати. Ось тільки як бути, якщо тобі всього 11 років і ти живеш в дитячому будинку? У своєму бажанні підкорити сцену вона не зупиниться ні перед чим. Тому дівчинка тікає в Париж і там вступає до балетної школи. І нехай вона не володіє блискучою технікою і не займалася балетом раніше, але вона як ніхто інший хоче танцювати і вірить в свою мрію.
- Коментар Світлани Ройз: «Балерина — приголомшливий цілісний сильний мультфільм. Про віру в мрію і віру в себе. Про довіру. Силу. Про важливе запитання — „чому ти танцюєш?“ — яке може ставитися до будь-якої дії. І про те, що професіоналізм без пристрасті, без почуттів — „неживе“ ремесло».
3. «КРИЖАНЕ СЕРЦЕ» (Frozen)
Рік: 2013
Режисер: Рон Клементс, Джон Маскер
Кіностудія: Disney
Країна: США
Вікові обмеження: 5+
Цей мультфільм змінив тему фільмів Діснея і порушив гендерні стереотипи. Хоча на початку фільм здавався типовою романтичною історією, він перетворився на чудову пригоду про силу сестринства.
- «Цей мультик мене щиро вразив. [...] В реальному житті вияви сестринської любові — це нормально і звично. А от в мультику це чомусь рве глядачеві шаблон. У сцені з розчаклуванням закоханий хлопчина стоїть у двох метрах від зачарованої Анни, але повертає їй життя все ж саме сестра», — ділиться враженнями журналістка, письменниця голова громадської організації «STUDENA», яка опікується питаннями гендерної рівності Анастасія Мельниченко.
Ельза, крижана принцеса, не позбавлена вад, але вчиться і росте в міру просування фільму. Мало того, її персонаж прищеплює важливість впевненості в собі, якої потребують дівчата у всьому світі. Ельза показала молодим дівчатам, що вони можуть «відпустити свої сили» та стати сильними незалежними жінками. ЇЇ сестра Анна, хоч і інша, але також сильна по-своєму.
- Коментар Світлани Ройз: " [Мультфільм] про те, що в кожній силі і емоції важлива її «оптимальна кількість». І ховаючись від інших (насправді від себе), ми тільки завдаємо біль. Мультфільм про відданість і любов, яка сама собою — диво«. У 2019 році вийшла друга частина мультфільму, яка також отримала шалений успіх.
4. «ВІДВАЖНА» (Brave)
Рік: 2012
Режисер: Марк Ендрюс
Кіностудія: Pixar
Країна: США
Вікові обмеження: 7+
Непокірна і наполеглива шотландська принцеса Меріда мріє стати великим лучником. Вона не приймає обмежень суспільства і вірить у себе. Та через конфлікт з матір’ю Меріда робить необачний вибір, і тепер королівству її батька і життю її матері загрожує небезпека. Принцеса буде боротися з силами природи, магією і темрявою, щоб повернути все на свої місця.
- Коментар Анастасії Мельниченко: Справжнім проривом у жіночому образі став вихід мультика «Відважна» («Brave»). Де нарешті показали, що жінці може не хотітися виходити заміж. І що можуть бути інші пріоритети в житті. Наприклад, героїня дуже влучно стріляла і була гарним воїном і їй воїнські виправи були куди цікавішими, ніж ткання чи вишивання. Дівчинка завдяки своїй сміливості змогла врятувати зачаровану маму, власне, довкола спасіння мами і побудовано сюжет. Щоправда, в кінці героїня розкаюється у своєму непослусі, вбачаючи в цьому корінь усіх бід. Але все одно: крига зрушилася! Показано, що можна бути бунтаркою і йти проти системи і не цікавитися заміжжям чи типовими жіночими заняттями. До того ця прерогатива була в персонажів-чоловіків».
- Коментар Світлани Ройз: «І знову про те, що ми можемо бути різними. Про те, що ми завжди шукаємо баланс між „хочу“ і „потрібно“. І про те сьогодення, що руйнує злі чари і зближує. Дуже добре для сімей з підлітками — особливо, коли мами своїм „занудством“ і правилами починають „підбішувати“».
5. «СЛУЖБА ДОСТАВКИ КІКІ, ЮНОЇ ВІДЬМИ» (Kiki’s Delivery Service)
Рік: 1989
Режисер: Хаяо Міядзакі
Кіностудія: Studio Ghibli
Країна: Японія
Вікові обмеження: 6+
Прекрасно зроблений мультфільм всесвітньо відомого японського режисера та мультиплікатора Хаяо Міядзакі. Це історія про подорожі та пригоди юної відьмочки Кікі, що намагається знайти свій шлях у світі. У фільмі розкриваються теми самозабезпечення та чудово зображуються емоції молодої дівчини, яка вперше виїжджає з дому. Кікі вчиться піклуватися про себе, переживаючи злети і падіння, які приходять із самостійним життям. Хоча головна героїня дуже юна, цей фільм стосується багатьох людей, які залишають свої домівки для навчання в коледжі чи роботи.
- «Цю анімацію часто наводять як приклад такої, що пройшла „Бехдель-тест“. І справді, 13-ти річна героїня, попри доволі умовну любовну лінію, має купу інтересів і повноцінного спілкування з іншими жінками. У цьому фільмі звучить важлива фраза: „Неважливо, якого кольору в тебе сукня. Важливо, якого кольору твоє серце“. Ці слова мами Кікі дуже контрастують із цінностями героїнь фільмів про Барбі. [...] У мультику ідеться про натхнення, про близькість, про дуже багато важливих речей, які можуть хвилювати тринадцятирічну людину. Та і нас, дорослих», — розповідає Анастасія Мельниченко.
До слова, картина заснована на дитячій книзі «Служба доставки Кікі» японської письменниці Ейко Кадоно. Сюжет фільму включає тільки деякі епізоди книги і не охоплює всю розповідь (період дії в книзі — рік, а в аніме — літні місяці).
6. «КОРАЛІНА В КРАЇНІ ЖАХІВ» (Coraline)
Рік: 2009
Режисер: Генрі Селік
Кіностудія: Laika Entertainment, Pandemonium, Focus Features
Країна: США
Вікові обмеження: 8+
Сюжет мультфільму оповідає про Кораліну — дівчинку, яка переїжджає разом зі своїми батьками в новий триповерховий будинок. Батькам весь час не до дочки, в кожного свої справи. Тож дівчинка розважає себе сама і одного разу, досліджуючи новий будинок, знаходить дивні маленькі двері. Коли вони разом з мамою її відкрили, то побачили тільки цегляну стіну. Але вночі Кораліна побачила за цими дверима вхід в інший світ, більш цікавий і яскравий.
Цей мультфільм досліджує самотність Кораліни, дитячі фантазії та прагнення любові й прийняття від батьків.
- До слова, фільм знятий за мотивами однойменної повісті Ніла Геймана і за твердженням літературознавиці Богдани Романцової: «Кораліна — нова рольова модель для дівчат-підлітків, girl power для юних, адже автор пояснює, на перший погляд, просту річ: ти можеш і маєш право бути активною у будь-чому».
7. «СУПЕРСІМЕЙКА» (The Incredibles)
Рік: 2004
Режисер: Бред Берд
Кіностудія: Pixar
Країна: США
Вікові обмеження: 8+
Ця сімейка супергероїв мешкає в тихому передмісті. Вони вже відійшли від великих справ і воліють жити звичним непримітним життям. Усі члени сім’ї мають надприродні здібності й у минулому легко могли впоратися зі злом світового масштабу.
Аж ось одного дня татові й усій його родині доводиться знов одягтися в прогумовані костюми супергероїв і відправитися назустріч новим пригодам. Потрібно учергове врятувати світ від таємничого лиходія. Хто ж він такий? Цього ще не знають навіть герої з суперсімейки
- «Вийти заміж? Сісти вдома і дозволити чоловікам врятувати світ? Ви серйозно?».
У фільмі показано, що жінки можуть рятувати світ і бути супергероями нарівні з чоловіками. А перехід Віолет у фільмі — від невпевненого в собі підлітка до дівчини, яка проявляє ініціативу, — це натхнення для всіх дівчаток, які мають звичку сумніватися в собі. Донька супергероїв вчиться керувати своїми здібностями і тримати під контролем емоції, які можуть завадити їй у цьому.
8. «НАВСІКАЯ З ДОЛИНИ ВІТРІВ» (Nausicaä of the Valley of the Wind)
Рік: 1984
Режисер: Хаяо Міядзакі
Кіностудія: Studio Ghibli
Країна: Японія
Вікові обмеження: 7+
Аніме розповідає про хоробру дівчинку, принцесу, яка змінить світ завдяки своєму доброму серцю. Колись людство досягло свого піку, природні ресурси вичерпалися і почалася екологічна катастрофа. Це лихо призвело до того, що планету покрив великий отруйний ліс, що викидає в атмосферу отрута. Дії аніме відбуваються в Долині вітрів — єдиному місці на Землі, де збереглася унікальна природа, не порушена екологічною катастрофою.
- Коментар Анастасії Мельниченко: «Як на мій смак, найбільш адекватним у плані зображення дівчаток є режисер Хаяо Міадзакі. Просто він їх щиро любить і сам зізнавався у своїх феміністичних переконаннях. І тому, будучи чоловіком, робить фільми, що більше годилися б якійсь режисерці. Тут який фільм не візьми — потрапиш в точку. Звісно, любовна лінія присутня майже в кожному мультику, зазвичай це перша підліткова закоханість, та вона не є сюжетотворчою і ключовою для героїнь, бо дівчатка мають свої інтереси: порятунок довкілля („Навсікая з долини вітрів“, „Принцеса Мононоке“), навчання („Відьмина служба доставки“ тощо)».
До слова, «Навсікая з Долини Вітрів» входить до 20-ки найкращих анімаційних фільмів і до 30-ки (29 місце) найкращих науково-фантастичних фільмів усіх часів і народів на IMDb.
Світлана Ройз вважає мультфільми японського режисера надзвичайно глибокими й такими, що приховують велику кількіть символів і створюють цілий окремий світ. Однак вона зауважує, що його фільми не для всіх — «там є те, що не всім потрібно». Тож у свою добірку мультфільмів дитячий психолог не включала мультфільми Міядзакі.
Відзначимо, що майже всі наведені нами мультики у США отримали рейтинг PG — Parental guidance suggested — тобто дітям їх рекомендують дивитися разом з батьками Крім того, цей рейтинг означає, що:
- матеріал, який може бути присутнім у фільмі, повинен бути пояснений і розібраний із дітьми перш, ніж їм дозволять дивитися фільм;
- явні сексуальні сцени і сцени вживання наркотиків відсутні;
- нагота, якщо присутня, то тільки дуже обмежено;
- жах і насильство не перевищують середнього рівня.
Світлана Ройз також наголошує, що кожен мультфільм може бути для конкретної дитини як цілющим, так і травматичним — тому важливо бути поруч і спостерігати за реакціями.
«Загальна техніка безпеки» під час перегляду будь-якого мультфільму від Світлани Ройз:
- мультфільм — разом з батьками, а не замість батьків;
- нові мультфільми важливо дивитися тільки разом з дорослими;
- до двох років немає корисних мультфільмів;
- є більш-менш безпечні і ті, які допомагають трохи відпочити батькам;
- ми не зможемо забрати в дитини планшет, і, напевно, не потрібно — важливо, щоб весь світ в планшет не перемістився;
- однозначно немає поганих і хороших мультфільмів — є ті, які не відповідають віку і ті, які дитина дивиться сама;
- кожен мультфільм можна використовувати для того, щоб потім поговорити на складну тему. Або не говорити. А просто посидіти, обнявшись.
Бажаємо гарних переглядів!
І пам’ятаймо, що ми всі можемо бути різними.