Нагадаємо вам, що напередодні Міжнародного дня всіх жінок, ми вирішили зробити добірку анімаційних фільмів з сильними героїнями, в яких дівчатка та жінки показані впевненими, хоробрими, сповненими рішучості йти до своєї мрії і проявляти свою індивідуальність.
- У першій частині добірки ми навели вісім мультфільмів, а сьогодні — знайомимося з іншими сімома.
9. «МУЛАН» (Mulan)
Рік: 1998
Режисер: Тоні Бенкрофт, Баррі Кук
Кіностудія: Disney
Країна: США
Вікові обмеження: 5+
Мулан — цілком можливо, один із найсильніших жіночих персонажів у пантеоні діснеївських принцес. За сюжетом, щоб врятувати хворого батька -китайського імператора, Мулан таємно переодягається в чоловіка і вирушає на війну.
Дівчина не бажає відповідати очікуванням китайського суспільства від жінок — вийти заміж і займатися домашніми справами, і натомість вирішує ризикувати життям, щоб врятувати батька та свою країну.
- Коментар Світлани Ройз: «Мулан (дві частини) — про те, що жінка може бути різною. І це чудово, коли дівчинка може бути і сильною, і відважною, і ніжною. Про підтримку роду. І ще багато краси».
10. «ЗАПЛУТАНА ІСТОРІЯ» (Tangled)
Рік: 2010
Режисер: Натан Грено, Байрон Говард
Кіностудія: Disney
Країна: США
Вікові обмеження:6+
Рапунцель — різностороння, добра, запальна дівчина. Окрім побутової роботи по дому, вона малює, грає на гітарі, читає книги, шиє, робить декоративні свічки — тобто має безліч захоплень, аби розважити себе в чотирьох стінах. А ще вона мріє побачити зблизька плаваючі вогники, що злітають у небо в День її народження. І заради своєї мрії дівчина наважується піти проти настанов мачухи, ризикнути і зробити крок у невідоме.
- «[...] Фільм вийшов дуже смішний і теплий. Рапунцель — дівчинка, що стоїть на порозі дорослого життя. Вона жадає нових переживань, сповнена творчих сил і рветься досліджувати світ. Вона радіє всьому невідомому і готова до зустрічі з будь-якими пригодами. У фільмі дуже сильною є тема жіночої емансипації — Рапунцель виявляється навіть сильнішою, ніж сама очікувала», — розповідає актриса Менді Мур, яка озвучувала Рапунцель.
- Коментар Світлани Ройз: «Заплутана історія — красива „легендарна“ історія про любов, пошук себе і „своїх“. Про свою силу і чарівність. Про дві сторони материнства (так, можна дивитися на злу чаклунку, як на частину „материнства“), про мрії і здобуття».
До слова, мультфільм про Рапунцель — ювілейна 50-а повнометражна анімаційна стрічка студії Walt Disney Pictures.
11. «ЛІЛО І СТІЧ» (Lilo&Stitch)
Рік: 2002
Режисер: Ден ДеБлуа, Кріс Сандерс
Кіностудія: Disney
Країна: США
Вікові обмеження: 7+
Незважаючи на те, що фільм розповідає про прибульців і межує з веселою науковою фантастикою, сестри Ліло та Нані є дуже правдоподібними та цікавими — як своїми силами, так і недоліками.
Ліло створює для себе фантазії, щоб боротися зі своєю самотністю і горем смерті батьків. Вона обманює, вступає в бійки і з нею важко домовитися. Нані, незважаючи на свої зусилля бути дорослою та відповідальною, все ще є підлітком. Іноді вона робить поганий вибір і дозволяє гніву заволодіти собою. Але ці прояви показують нам, що в житті є місце й таким емоціям і рішенням. І з ними потрібно навчитися справлятися.
- «Я обожнюю Нані. Так, вона буває дратівливою, але вона дуже любить Ліло і щиро намагається замінити їй покійну маму. Нані сама є майже дитиною, але вона має вести господарство і заробляти гроші, щоб Ліло була щаслива. Нані — класна», — коментує одна з рецензенток мультфільму.
- Коментар Світлани Ройз: «Ліло і Стіч — про те, що „сім’я — це там, де ніхто не кине і не зрадить“. І де тебе приймуть з усією твоєю „інопланетністю“ і „поганістю“. Пригоди. Міжгалактична відданість і тепло».
12. «ПРИНЦЕСА І ЖАБА» (The Princess and the Frog)
Рік: 2009
Режисер: Роб Клементс, Джон Маскер
Кіностудія: Disney
Країна: США
Вікові обмеження: 6+
«Принцеса і жаба» — перший мультфільм студії Дісней, в якому представлена афро-американська героїня. Крім того, Тіана — одна із перших головних героїнь Діснея, яка не є принцесою, принаймні не на початку фільму.
Головна героїня — дівчина з бідної новоорлеанської сімї. Вона мріє відкрити власну справу — ресторан, який би став відомим на цілий штат. Тіна — розумна і з дитячих років звикла багато працювати, дотримуючись настанови батька про те, що мало просто загадати бажання — потрібно ще й докласти зусиль. Тож дівчина не чекає, що хтось здійснить її мрію, а починає самостійно втілювати її у життя, стаючи гарним прикладом для наслідування.
- Коментар Анастасії Мельниченко: «Фільм зацікавив багатьох, по-перше, тим, що головна героїня — темношкіра. По-друге, впродовж усього фільму провадиться чіткий посил: щоб чогось досягнути, треба сумлінно і важко працювати. Тіана теж не хоче заміжжя, їй не до того: вона втілює свою мрію. Героїня не шукає легких шляхів, як-от заміжжя з принцом, а вірить лиш у кропітливу працю. Навіть вийшовши, зрештою, заміж за принца, Тіана своєї мрії досягає не його коштом, а, засукавши рукава, пліч-о-пліч із ним».
13. «ПОКАХОНТАС» (Pocahontas)
Рік: 1995
Режисер: Майк Гебріел, Ерік Голдберг
Кіностудія: Disney
Країна: США
Вікові обмеження: 6+
Покахонтас — донька індіанського вождя. А, отже, ніхто не сміє давати їй поради, допомагати чи вказувати, що робити. Вона — благородна, хоробра і сильна духом. А ще дівчина володіє мудрістю не по роках і добротою. Вона розуміє, наскільки цінними є світ і природа, яка її оточує, і знає, як бути щасливою, слухаючи спів вітру і птахів, ставлячись до кожної живої істоти як до друга, до рівного.
- Взагалі природа і краєвиди в мультику виглядають вражаюче! Хочеться перенестися в нього й пройтися босоніж по соковитій траві, відпочити під тінню крислатих дерев і послухати разом з головною героїнею спів птахів.
Покахонтас боролася за те, що любила, і навіть пішла проти батька, щоб підтримати рішення, в яке вона вірила.
- До слова, прототипом головної героїні була справжня індіанська принцеса, легендарна особистість в історії США, яка зіграла значну роль у становленні першої англійської колонії у Вірджинії.
14. «ВІДНЕСЕНІ ПРИВИДАМИ» (Spirited away)
Рік: 2002
Режисер: Хаяо Міядзакі
Кіностудія: Studio Ghibli
Країна: Японія
Вікові обмеження: 9+
Мультфільм «Віднесені привидами» починається з переїзду сім’ї Огіно на нове місце проживання. Однак, переплутавши дорогу, вони виявляються в місті, наповненому духами, богами й іншими містичними істотами. У ньому всі непрохані гості, а також ті, хто злить головну відьму, перетворюються на тварин. І батьки Чіхіро стали свинями.
Але дівчинка вирішує їх повернути. Вступивши на службу до чаклунки і отримавши нове ім’я, 10-річна Тіхіро шукає спосіб змінити ситуацію. Незважаючи на свій юний вік, дівчинка розуміє, що в цьому казковому світі їй потрібно бути дуже сміливою, аби освоїтися і врятувати своїх батьків.
- В інтерв’ю творець фільму Хаяо Міядзакі згадує, що Чіхіро — звичайнісінька десятирічна дівчинка. А от Сейю Хіірагі Румі, яка озвучувала Чіхіро для фільму, дає дещо іншу характеристику Чіхіро: «Вона примхлива і балувана, дуже схожа на сучасних дівчаток».
Так, на початку мультфільму ми бачимо, як Чіхіро вередує й ставиться упереджено до переїзду. Але з розвитком сюжету дівчинка проявляє свої найкращі риси характеру — вона відповідальна, терпляча і безкорислива.
Тож протягом мультфільму ми маємо можливість спостерігати, як з незадоволеної маленької дитини Чіхіро виростає до самодостатньої особистості, справжньої рятівниці.
- До слова, «Віднесені привидами» вважається однією з кращих робіт Міядзакі. У 2002 році мультфільм отримав «Оскар», завоював «Золотий ведмідь» Берлінського кінофестивалю, став найкращим фільмом року на думку Японської та Гонконгської кіноакадемій. А в 2018 році «Бі-бі-сі», включили його до списку кращих неангломовних фільмів усіх часів і народів (це — єдиний мультфільм у ньому).
15. «ПРИНЦЕСА МОНОНОКЕ» (Princess Mononoke)
Рік: 1997
Режисер: Хаяо Міядзакі
Кіностудія: Studio Ghibli
Країна: Японія
Вікові обмеження: 12+
Сюжет фільму розгортається за часів періоду Муроматі, в епоху якого в Японії з’явилася перша вогнепальна зброя. Головні герої — молодий принц Асітака, який став жертвою демонічного прокляття і змушений покинути рідне село, і Сан, яку також називають принцеса Мононоке, покинута батьками і вирощена вовками. Вона віддана Лісу і всіма силами намагається захистити його від людей, до яких здебільшого ставиться зі зневагою.
Японська студія Ghibli створила багато сильних жіночих персонажів, а принцеса Мононоке, мабуть, одна з найжорсткіших дівчат в анімаційному кіно. Але її віра в свої ідеали й здатність боротися до останнього подиху може надихнути багатьох дівчат прислухатися до свого серця та бажань.
- Відзначимо, що цей фільм є більш похмурим і кровопролитним, ніж інші мультфільми Хаяо Міядзакі. Тож вікове обмеження для нього встановлене досить високе.
І, звісно, ми не маємо забувати пораду дитячого психолога Світлани Ройз — діти мають дивитися фільми разом з батьками, а не замість спілкування з ними. Сподіваємося, з такими сильними героїнями дівчатка будуть вчитися проявляти свою індивідуальність, відстоювати власні інтереси і долати перешкоди на шляху до своєї мети.
Бажаємо гарних переглядів!