Сьогодні, 28 березня 2020 року, Україна приєднається до міжнародної екологічної акції «Година Землі» (Earth Hour).
Кожен з нас може долучитися до всесвітнього флешмобу й на годину — а саме з 20:30 до 21:30 — вимкнути зайві електроприлади та світло на знак прихильності до збереження планети та відповідального ставлення до неї.
Про історію створення цієї акції, її мету та аргументи противників розповідаємо в сьогоднішній статті. А ще хочемо нагадати вам про прості екологічні звички, які кожен з нас може започаткувати вже сьогодні.
Як виникла ця ініціатива?
Година Землі — це міжнародна акція, започаткована Всесвітнім фондом дикої природи (World Wide Fund for Nature, WWF), під час якої люди, організації та комерційні установи на одну годину вимикають зайве освітлення й електроприлади.
Захід спрямовано насамперед на те, щоб привернути увагу суспільства до екологічних проблем Землі (наслідків зміни клімату, згубної людської діяльності тощо), спонукати людей задуматися і зупинити руйнування природного середовища планети. Засновники акції закликають громади й організації в усіх країнах об’єднатися в єдиний рух для захисту Землі.
Уперше акція була відзначена в 2007 році в Сіднеї (Австралія), де на годину було відключено освітлення для привернення уваги до проблем довкілля.
- Тоді 2,2 млн будинків і підприємств відключили світло протягом однієї години, щоб продемонструвати свою позицію щодо зміни клімату.
Через рік, Година Землі стала глобальною акцією з більш ніж 100 мільйонами учасників у 35 країнах.
- У березні 2009 року акція стала наймасовішою в історії людства — за оцінками WWF, до неї приєдналося понад мільярд жителів планети.
- А в 2011 році вона об’єднала вже близько 2 млрд учасників в 135 країнах світу.
Годину Землі проводять в одну з останніх субот березня, і вона є найбільшою світовою ініціативою на підтримку збереження планети та свідомого використання її ресурсів. Щорічно до ініціативи долучаються мільйони людей і тисячі компаній та організацій по всьому світу.
- Традиційно ця подія супроводжується вимиканням декількох споруд світового значення, таких як Емпайр-Стейт-Білдінг в Нью-Йорку, Тріумфальної арки в Парижі, Оперного театру в Сіднеї.
Україна приєдналася до всесвітньої кампанії в 2009 році. Тоді до неї долучилися більше 50 міст та містечок, у тому числі Київ, Одеса, Львів, Харків, Полтава, Кривий Ріг та інші. Тож цьогорічна акція вже буде 12-ою в нашій країні.
Як Годину Землі відзначають у 2020 році?
Цього року Година Землі відбудеться 28 березня (20:30 — 21:30). Спостерігати за подією у світі можна на сайті ініціативи.
Основна тема акції в 2020 році — «Природа має значення», що має нагадати нам про те, що система життя планети дає нам все необхідне. Природа — ліси, луки, степи, болота, річки та океани та все різноманіття життя — наші головні спільники в адаптації до зміни клімату.
- «Цього року Година Землі відзначатиметься по домівках через пандемію коронавірусу та запроваджені карантинні обмеження. Зараз наша увага зосереджена на збереженні життів — власного та близьких. І це найприродніша риса кожної живої істоти на планеті», — відзначають у Всесвітньому фонді дикої природи України (WWF Україна).
Які аргументи наводять противники акції?
Деякі люди вважають, що Година Землі — небезпечна акція. Вони стверджують, що, якщо всі відразу ввімкнуть світло після закінчення акції, буде великий стрибок напруги і все зламається. Однак спеціалісти відзначають, що це не так. Подібні стрибки звичайні для енергетичних станцій — адже кожен день люди одночасно приходять додому і вмикають світло або лягають спати і разом його вимикають.
- Одночасне відключення світла в квартирах декількох десятків і навіть сотень тисяч українців нездатне привести до помітної зміни рівня споживання в енергосистемі.
Багато хто також вважає, що безглуздо скорочувати споживання електроенергії всього на одну годину. Вони аргументують це тим, що реактори і генератори промислових електростанцій є дуже інертними і їх проблематично зупинити за одну годину. Відповідно, заощадження електроенергії і скорочення викидів парникових газів від такої одногодинної акції не буде.
Однак WWF підкреслює, що, хоча Година Землі і призводить до незначної економії електрики, її заощадження — не є основною метою акції.
Ефект кампанії набагато більш фундаментальний і довгостроковий. І це — зміна звичок мільйонів людей, зміщення акцентів з суспільства споживання до суспільства, яке живе в гармонії з природою, економія природних ресурсів щодня, а не одну годину на рік.
- Завдяки цій кампанії люди дізнаються про екологічні проблеми світу і своїх регіонів, зрозуміють, що вони можуть зробити, щоб зменшити свій шкідливий вплив на Планету.
Що ми можемо зробити 28 березня і в Годину Землі?
Всесвітній фонд дикої природи України пропонує співвітчизникам потурбуватися про планету вже сьогодні. Ми можемо:
1. Віддати свій голос заради життя в гармонії з природою. Для цього можна скористатися глобальною платформою Voice for the Planet.
2. 28 березня з 20:30 до 21:30 символічно вимкнути освітлення та електронні прилади — повністю або частково. У цей день так зроблять мільйони людей на знак єдності та турботи про майбутнє Планети.
3. Прийняти рішення змінити хоча б одну звичку, яка допоможе природі відновлюватися. Можна почати з того, до чого вже готові, або скористатися порадами, які ми наведемо нижче.
4. Поширювати інформацію про Годину Землі та, за можливості, робити вчинки заради планети серед своїх близьких, друзів та однодумців.
5. Поділитися в соціальних мережах своїми роздумами про те, як ви обираєте підтримати Годину Землі-2020 та які кроки вважаєте важливими для себе. При цьому можна:
- використовувати хештег #годиназемлі2020 та позначати WWF-Україна;
- поділитися посиланням на офіційну сторінку Години Землі-2020 в Україні зі своїми друзями;
- використати рамку до Години Землі для свого фото у профілі Facebook.
6. Організувати власну подію до Години Землі — з родиною або друзями. Це може бути:
- година йоги, медитації або творчості;
- декламація поезії або створення власних віршів;
- домашній акустичний концерт;
- піший похід до лісу;
- чайна церемонія без гаджетів;
- перегляд фільмів про планету (за посиланням можете переглянути фільми, рекомендовані WWF-Україна);
- спільна вечеря при свічках зі стравами з овочів, злаків, горіхів та фруктів;
- споглядання за зірками;
- вечір настільних ігор.
Для дітей також можна влаштувати:
- Театр тіней. Для цього потрібно попередньо вирізати фігурки (тварин, людей) з паперу і встановити сцену — тканину, яка підсвічена позаду. Вимкніть світло, і нехай фігурки оживуть!
- Пригоди разом з Покойо. Дізнайтеся разом з дітками, як можна піклуватися про планету, переглядаючи мультфільм про Покойо (англійською), граючи в гру «Година Землі».
Що ми можемо робити кожного дня для планети?
Спробуйте цього дня вигадати собі хоча б одну нову звичку, яка допоможе природі почати відновлення. Адже навіть те, як ми користуємося вдома водою, електрикою та які засоби купуємо для миття підлоги, має суттєвий вплив на довкілля.
WWF-Україна пропонує декілька коротких та простих порад щодо того, як зробити своє життя більш дружнім до планети.
1. Ефективно використовувати воду:
- Щільно закручуйте крани або замініть змішувачі на важільні.
- Не витрачайте зайву воду, поки чистите зуби чи голитеся.
- Приймайте швидкий та не дуже гарячий душ замість ванни.
- Використовуйте насадки для душу, що регулюють потік води та майже вдвічі скорочують обсяг її використання.
2. Заощаджувати енергію:
- У чайнику кип’ятіть рівно стільки води, скільки вам потрібно.
- Вимикайте з мережі електроприлади, якщо вони не використовуються, не залишайте їх у режимі «очікування».
- Вимикайте світло, якщо не користуєтеся ним та замініть лампочки на енергозберігаючі.
- Використовуйте пральну машину та посудомийну машину лише при повному завантаженні та на більш низьких температурах.
- Вчасно обслуговуйте техніку, щоб вона була ефективною та довше пропрацювала.
3. Зменшувати кількість відходів:
- Переробляйте усі відходи, що не можуть бути повторно використані: папір, скло, пластик — здавайте на переробку, органічні відходи — компостуйте.
- Перед походом до магазину — складіть список продуктів та не купуйте зайвого, що потім виявиться на смітнику.
- Використовуйте багаторазові торбинки та ємності там, де це тільки можливо.
- Спробуйте надавати речам друге життя, замість того, щоб купувати нові, та віддавати непотрібні речі тим, хто їх потребує.
- Використовуйте папір лише за необхідності та друкуйте з обох сторін.
Пам’ятайте: навіть дуже маленький крок має значення!
Тому пропонуємо і вам приєднатися до глобального руху та внести свій вклад у збереження ресурсів і біорізноманіття Землі.