Традиційно напередодні Великодня українці випікають запашні паски, готують різноманітні страви, прикрашають дім і розписують барвисті писанки. До свята готуються всією родиною, адже воно є одним з найулюбленіших і найбільш важливих в українському календарі.
Про головні звичаї Великодня ми писали в минулорічній статті. А сьогодні пропонуємо ознайомитися з різними видами великодніх яєць (писанками, крашанками, дряпанками, крапанками, мальованками) і з’ясувати, які з них можна спробувати зробити разом з дитиною. Крім того, в сьогоднішній статті ми розглянемо символіку кольорів і дізнаємося, які природні барвники можна приготувати в домашніх умовах.
Взагалі, традиція писанкарства є однією з найдавніших і найбільш стійких на всіх етнічних українських землях. Тому для початку пропонуємо трішки зануритися в історію.
Коли виник звичай розписувати яйця?
Історія писанкарства починається з далекого минулого, часів язичницького культу, в якому вона була важливим елементом різноманітних обрядів і ритуалів, пов’язаних з річним циклом відродження природи. Адже в давнину яйце вважалося символом сонця, весняного пробудження природи, зародження життя і продовження роду.
Звичай розмальовування яєць не зник і після прийняття християнства в Київській Русі, а писанки стали одним із символів великодніх свят.
- За традицією, розпочинали писати писанки з другої половини Великоднього посту, а найбільше їх виготовляли в четвер і cуботу перед Великоднем.
Поступово, зі звичайного обрядового звичаю створення писанок переросло в повноцінний вид народного декоративно-прикладного мистецтва. Певного занепаду традиція писанкарства зазнала лише протягом правління радянської влади, коли розпис писанок на Великдень суворо заборонявся і переслідувався.
На щастя, сьогодні давні традиції створення великодніх яєць відроджуються, з’являються нові майстри, проводяться фестивалі писанок і майстер-класи з їхнього виготовлення.
Які бувають техніки розпису великодніх яєць?
Орнаментування великодніх яєць виконується різними способами. Відповідно, за технікою виконання їх поділяють на:
- писанки — яйця, декоровані традиційними символами, які пишуться за допомогою воску й барвників;
- мальованки — яйця, розмальовані пензлем;
- крапанки — яйця, декоровані різнобарвними краплями за допомогою воску;
- дряпанки (шкрябанки) — це, коли яйця фарбують, а потім гострим предметом вишкрябують на них візерунок;
- крашанки — яйця, пофарбовані в різні кольори барвниками.
Давайте познайомимося з ними ближче.
1. ПИСАНКИ
Писанки — це один з найскладніших способів розпису яєць, коли на сирому холодному яйці майстрині виводять візерунки гарячим воском за допомогою писачка.
- Писачок — невеличка дерев’яна паличка, на якій закріплюється резервуар для розтопленого воску з кінчиком для малювання.
Після написання першого узору яйце кладуть в розведену холодну фарбу, починаючи з найсвітлішої, обтирають, воском наносять нові елементи орнаменту і кладуть в іншу фарбу (як правило, темнішу і контрастнішу). Коли всі шари фарби висихали, писанки раніше ставили в гарячу піч і чекали, поки віск повністю розтане і стече з яєць. А яйця тим часом готувалися.
- Зараз яйця ставлять в духовку або виготовляють писанки на видутому яйці.
В розписі можуть бути використані геометричні фігури, елементи рослинного і тваринного світу. Цікаво, що писанки різних регіонів України не схожі між собою, вони відрізняються нанесеними елементами і кольорами. Найскладнішим вважається розпис з Гуцульщини. У цьому регіоні візерунки є дуже деталізованими, а лінії — тонесенькими. На Київщині, Тернопільщині, Закарпатті, навпаки, малюнок є великим.
- Детально ознайомитися з характерними особливостями писанок різних куточків України та їхніми зразками можна в статті «Від міста до міста: особливості українських писанок в різних регіонах України»
Згідно з давніми віруваннями українського народу писанка наділялася магічними силами — вона приносила добробут і щастя, достаток і здоров’я, захищала людей від усього лихого. Тож розписувати її можна було лише в гарному настрої та з добрими думками.
2. МАЛЬОВАНКИ
В Україні також поширеними є «писанки», які розмальовувалися пензликом. Їх називають мальованками. Цікаво, що, крім узорів, на таких яйцях малюють сюжетні картинки, пейзажі.
Розмальовувати яйця можна гуашшю, акварельними, олійними фарбами або ж спеціальними лаками та фарбами для яєць.
- Майстри радять використовувати цю техніку на попередньо зварених яйцях і після варіння залишити їх у гарячій воді. Почергово яйця дістають, насухо витирають і ставлять на підставку.
Спочатку розфарбовують пензликом верхню частину яйця — на гарячому яйці фарба швидко висихає. Потім яйце перевертають і розмальовують іншу частину.
3. КРАПАНКИ
Ця техніка розпису яєць є однією з найпростіших. Саме крапанки (від укр. «крапати»), де не потрібна точність ліній, вміння працювати з писачком і знання символів, найкраще робити з маленькими дітьми.
Техніка виконання: яйце спочатку потрібно занурити в одну фарбу, потім вийняти і висушити. Далі на вже забарвлене яйце точково наносять розплавлений гарячий віск. Коли він висохне, яйце занурюють у наступний за насиченістю колір (жовтий-помаранчевий-червоний-зелений-синій). Остання фарба, використана у крапанці, і буде загальним тлом, на якому будуть різнокольорові краплі.
- Крапельки можна робити однакового або різного розміру, правильної або довільної форми.
Після завершення всіх дій яйце обережно підносять до полум’я свічки (тримають збоку, а не над нею, щоб не закоптилося) і, коли віск тане, витирають його паперовою або тканинною серветкою. З-під шару воску з’явиться яскравий візерунок, виконаний різнокольоровими точками.
- Можна також занурювати яйце в гарячу воду — і віск сам розплавиться.
Для виготовлення крапанки деякі майстри використовують техніку мальованки — наносять різнокольорові крапки пензликом. А найменші писанкарі можуть ставити крапочки пальчиками, занурюючи їх у різні фарби.
4. ДРЯПАНКИ (ШКРЯБАНКИ)
Такі великодні яйця виготовляються шляхом видряпування візерунку на пофарбованій поверхні яйця. Інструментом для виконання цієї роботи може слугувати голка, шпилька, цвяшок.
Техніка видряпування є надзвичайно складною, вона вимагає зосередженості та вправності. На вишкрябування складного малюнку майстри іноді витрачають декілька днів. Але кінцевий результат заслуговує витрачених зусиль.
- Так, деякі із лемківських та поліських дряпанок за витонченістю виконання наближаються до найвишуканіших ювелірних виробів.
Зазвичай для виготовлення дряпанок підбирають яйця коричневих відтінків (вважається, що вони дещо міцніші). Їх відварюють і фарбують у темні, насичені кольори. Після того, як яйця висохнуть, майстри наносять спочатку візерунок олівцем, а потім видряпують його гострим предметом.
У деяких місцевостях України різні техніки розпису яєць поєднувалися між собою, наприклад, «крапанки» і «писанки», «писанки» і «дряпанки» тощо.
5. КРАШАНКИ
Традиційна технологія виготовлення крашанки є дуже простою, порівняно з виготовленням усіх інших видів великодніх яєць. Вона не потребує використання воску, голки чи писачка.
Для надання яйцям кольору українці готували відвари з кори, бруньок, плодів різних дерев і кущів, коріння та стебел трав, пелюсток квітів, лушпиння цибулі. В цих відварах або варили яйця, або залишали просто полежати вже зварені — все залежало від вибору барвника.
А в ХХ столітті почали також фарбувати крашанки різноманітними харчовими барвниками промислового виробництва.
Щоб крашанки були цікавішими, до яйця можна прикласти листя рослин (петрушки, берези, кропиви), обмотати марлею, обв’язати ниткою і в такому вигляді відварити в лушпинні цибулі (або ж уже зварене яйце опустити у фарбу). Після цього марлю і листочок знімають, а на яйці залишається його світлий відбиток.
Які природні барвники можна використовувати для фарбування яєць?
Ми зібрали варіанти натуральних барвників, які допоможуть вам створити природні насичені кольори та цікаву палітру відтінків.
- До слова, головним секретом інтенсивного та рівномірного кольору є попереднє знежирення яєць. Для цього їх безпосередньо перед фарбуванням на 30 секунд занурюють у розчин оцту (2 столові ложки на 1 літр води).
1. ЧЕРВОНИЙ, ЧЕРВОНО-КОРИЧНЕВИЙ КОЛІР
Традиційного червоно-коричневого кольору українським крашанкам надає відвар цибулиння.
Приготування барвника: 2 склянки цибулиння потрібно залити 2 літрами води і відварити протягом 1 години на маленькому вогні. Після цього відвар проціджують і в ньому варять яйця.
- Залежно від часу приготування та насиченості відвару можна отримати палітру від золотавого до цегляного, червоного і коричнево-бордового кольорів.
- Більш насиченим вийде колір яєць з темною шкаралупою.
Червоний колір можна також зробити за допомогою настою кори та гілок вишні.
Приготування барвника: залити кору та/або гілки вишні водою (на 100 г гілочок — 1 склянка води) і відварити протягом 30 хвилин. Якщо залишити відвар на ніч, колір буде більш інтенсивним. Потім процідити настій і зварити в ньому яйця. Залежно від часу витримки можна отримати колір різної інтенсивності і відтінку.
2. РОЖЕВИЙ КОЛІР
Для отримання ніжних рожевих крашанок чудово підійде настій або відвар буряка.
Приготування барвника:
1) Настій: буряк потрібно натерти на великій тертці, залити водою (0,3 л) і додати до розчину 2 столові ложки оцту. Через 30 хв після закипання настій зливають і опускають у нього щойно зварені яйця. Уже за 10-15 хвилин крашанки набувають ніжного рожевого відтінку.
2) Відвар: натертий буряк залийте водою (аби ледве покривала), додайте 2 столові ложки оцту і кип’ятіть 5 хвилин на маленькому вогні. Потім відвар потрібно зцідити і занурити в нього варені яйця.
3. ЖОВТИЙ КОЛІР
Сонячні крашанки легко отримати за допомогою куркуми.
Приготування барвника: в 1 літр води додайте 3 столові ложки змеленої в порошок спеції (можна спочатку її розчинити в невеликій кількості води). Прокип’ятіть розчин протягом 15 хвилин, а потім зваріть у ньому яйця. Майстри переконують, що результат вас приємно вразить.
- Обирайте яйця білого кольору, бо коричневі не зможуть дати насиченого жовтого відтінку. Крім того, яйця мають бути кімнатної температури, щоб під час варіння вони не потріскалися.
4.БЛАКИТНИЙ, СИНІЙ КОЛІР
А от відтінки від небесно-блакитного до насиченого синього зможе дати червонокачанна капуста. ЇЇ відвар має червоний колір, але яйця забарвлюються у синій. Приготування барвника: велику голівку капусти потрібно подрібнити, залити 0,5 л води, додати 6 столових ложок оцту та дати настоятися 8-10 годин. Потім настій проціджують і опускають у нього щойно зварені яйця.
- Тримати яйця в настої потрібно від 30 хвилин до 3 годин.
5. ФІОЛЕТОВИЙ КОЛІР
Відтінки від бузкового до фіолетового можна отримати за допомогою заморожених з минулого року ягід — чорниці, брусниці, смородини. Кожна з них дає свій відтінок, однак майстрині найдієвішим із ягідних барвників вважають чорницю.
Приготування барвника: 150-200 г ягід замороженої чорниці, залити 1 л води, прокип’ятити 1-2 хв і процідити. Дати відвару настоятися декілька годин. Покласти в настій яйця і варити протягом 10 хвилин. Інтенсивність кольору залежить від концентрації — кількості ягід на обсяг води.
6. КОРИЧНЕВИЙ КОЛІР
У коричневий шоколадний відтінок яйця можна пофарбувати за допомогою кави. Аромат таких крашанок особливо сподобається любителям кави.
Приготування барвника: залити каву гарячою водою, щоб вийшов міцний настій, і зварити в ньому яйця. Можна після цього дати настоятися крашанкам у розчині (від 30 хвилин до кількох годин). Адже насиченість кольору залежить також від тривалості фарбування яєць.
А от залишати яйця в настої на всю ніч майстрині не радять:
- «Фарби таки проникають через шкаралупу. Ані буряк, ані куркума, звісно, здоров’ю не зашкодять, але пофарбований білок виглядає неапетитно. До того ж шкаралупа буквально насичується вологою і дуже довго не висихає, поверхня часто вкривається плямами і забарвлення стає неоднорідним», — ділиться досвідом Ольга Пахар.
Рекомендуємо натерти пофарбовані яйця соняшниковою олією після того, як вони підсохнуть. Це надасть крашанкам блиску та продовжить термін зберігання варених яєць.
- Адже рослинний жир, потрапляючи у мікротріщини в шкаралупі, герметизує їх і блокує доступ кисню.
Яке символічне значення мають кольори писанок і крашанок?
Символіка кольорів має велике значення при написанні писанки.
- Так, якщо писанка призначалася хліборобові, то тло писанки неодмінно мало бути чорного кольору. Сьогодні чорний звикли вважати сумним, похмурим кольором, але насправді — це колір нашої родючої землі, він символізує добробут і плідність.
Червоний колір на писанках, мабуть, має найбільше значень. Він символізує любов, добро, радість життя (як колір життєдайної крові). У християнстві червоне яйце є головним символом Воскресіння, жертовності та небесного вогню.
Зелений колір означає весняне пробудження природи, надію на гарний врожай. Він також є символом багатства рослинного і тваринного світу.
Жовтий колір — символ сонця, тепла та врожаю (колір стиглого зерна). Наші предки вірили, що яйця цього кольору оберігають від злих сил.
- Також жовтий вважався кольором багатства. Якщо була пшениця, то був і добробут.
Блакитний колір уособлює небо, повітря та воду. На писанках він символізував насичення та небесну божественність.
Бурий, коричневий колір символізує землю та її приховану життєдайну силу.
Білий колір — це чистота душі, святість. Цей колір є символом вирію, де перебувають душі. Тож зображені на писанках символи або лінії білого кольору означали безгрішне життя.
А сполучення кількох кольорів з візерунками в орнаменті з чотирьох-п’яти фарб символізує родинне щастя, мир і успіх.
На сьогодні писанку вважають одним із найголовніших надбань української культури. У ній зашифровано елементи світу і природи, традиції минулого, національне світобачення.
- До слова, в містечку Коломия Івано-Франківської області навіть виник Музей писанкового розпису, в експозиції якого зберігається близько 6 тисяч писанок з різних регіонів України.
Сподіваємося, наше дослідження різноманітних технік розпису великодніх яєць сподобалося вам і ви спробуєте виготовити крапанку, крашанку чи мальованку разом з дітками. А можливо навіть спробуєте зробити писанку чи дряпанку.
Бажаємо вам натхнення і творчих звершень!