Карантин триває, тож батьків майбутніх першокласників уже досить сильно турбує питання вступу дітей до школи. Адже в багатьох навчальних закладах прийом заяв розпочався ще 4 квітня. Як він відбувається в умовах карантину? Які документи потрібно подати для вступу? Коли буде проходити жеребкування на вільні місця?
У сьогоднішній статті відповідаємо на актуальні питання щодо прийому до 1 класу в 2020-2021 навчальному році.
Отож, розпочнемо з найважливішого.
1. Як подавати документи для вступу в перший клас під час карантину?
Відповідно до листа Міністерства освіти і науки України (МОН) від 31 березня 2020 р. № 1/9-182, через карантин школи зможуть приймати документи для зарахування у перший клас онлайн або переносити термін їхнього прийому залежно від карантину.
- «Засновник може дозволити подавати документи в сканованій формі електронною поштою без електронного цифрового підпису. Вхідні документи, отримані у такий спосіб, реєструються окремо від інших документів із зазначенням електронної адреси відправника і адресата», — зазначають у міністерстві.
2. Чи визначена дата закінчення прийому документів для вступу дитини до 1 класу на 2020-2021 навчальний рік?
В.о. Міністра освіти і науки України Любомира Мандзій відзначила, що терміни прийому документів для зарахування визначають на місцях — органи місцевого самоврядування та місцеві органи виконавчої влади. При цьому через епідеміологічну ситуацію Міністерство рекомендує закладам освіти організувати процес прийому документів після карантину.
Однак у деяких школах уже встановили кінцеву дату подання документів. Як і минулого року, це — 31 травня.
3. Хто подає документи для вступу дитини до 1 класу?
Документи подаються одним з батьків дитини (або їхніми законними представниками) особисто.
4. Чи можуть школи проводити конкурси або перевірку знань майбутніх першокласників?
МОН наголошує, що під час зарахування до першого класу в державних закладах освіти заборонено проводити конкурси та заходи для перевірки знань і компетентностей дитини.
- Вони допускаються лише у приватних закладах освіти та спеціалізованих закладах системи культури та спорту.
5. Чи необхідна присутність дитини при подачі документів до 1 класу?
Присутність дитини під час подання заяви про зарахування, жеребкування або її зарахування не є обов’язковою і не може вимагатися працівниками закладу освіти чи бути умовою її зарахування.
6. Які документи необхідно подати для зарахування до 1 класу?
Одному з батьків необхідно надати:
1) заяву про зарахування;
2) копію свідоцтва про народження дитини (разом з нею пред’являється оригінал);
3) оригінал медичної довідки за формою первинної облікової документації № 086-1/о «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду»;
4) документ, що підтверджує місце проживання дитини.
7. Яким документом підтверджується належність дитини до категорії осіб з особливими освітніми потребами?
Якщо в школу збирається дитина з особливими потребами, то документ, який підтверджує її стан — це висновок інклюзивно-ресурсного центру про комплексну оцінку дитини з особливими освітніми потребами чи висновок психолого-медико-педагогічної консультації (за наявності).
- Під час подання заяви надається оригінал відповідного документа.
8. Хто має право першочергового зарахування до 1 класу?
Пріоритетне право на зарахування мають:
- діти, які проживають на території обслуговування закладу освіти;
- рідні (усиновлені) брати та сестри дитини, що вже навчається в цій школі;
- діти працівників цієї школи;
- випускники дошкільного підрозділу цієї школи (у разі його наявності).
9. Як дізнатися, за якою школою закріплений будинок, у якому живе майбутній першокласник?
Батьки можуть дізнатися цю інформацію в школі або районному управлінні освіти.
Крім того, інформація про закріплену за закладом територію обслуговування, його спроможність (тобто кількість дітей, яку він може навчати), кількість учнів у кожному класі та наявність вільних місць у кожному з них обов’язково має бути оприлюдненою на сайті школи (або сайті управління освіти, якщо школа не має власного сайту).
10. Яким документом підтверджується місце проживання дитини на території обслуговування закладу?
- МОН наголошує, що місце проживання дитини або її батьків (одного з її батьків) та місце реєстрації їхнього проживання не є тотожними поняттями, тому практика використання місця реєстрації як єдиного можливого підтвердження відповідного місця проживання є неприпустимим обмеженням права дитини на першочергове зарахування.
Для підтвердження інформації про місце проживання дитини надається оригінал одного з таких документів (за вибором особи, яка подає заяву):
- паспорт громадянина України (тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист, довідка про звернення за захистом в Україні) одного з батьків дитини чи законних представників;
- довідка про реєстрацію місця проживання особи (дитини або одного з її батьків чи законних представників);
- довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;
- документ, що засвідчує право власності на відповідне житло (свідоцтво про право власності, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, договір купівлі-продажу житла тощо);
- рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання;
- документ, що засвідчує право користування житлом (договір найму/піднайму/оренди тощо), укладений між фізичними особами чи між юридичною і фізичною особами, зокрема щодо користування кімнатою в гуртожитку;
- довідка про проходження служби у військовій частині;
- акт обстеження умов проживання;
- інший офіційний документ, що містить інформацію про місце проживання дитини та/або одного з її батьків чи законних представників.
11. Чи можливо подати документи для вступу, якщо дитина не проживає на території обслуговування закладу?
Так, заява подається для вступу на вільні місця.
Батьки мають право вільно обирати школу і подавати документи до будь-якого закладу освіти (без обмеження їх кількості) для зарахування на вільні місця.
12. Як зараховуються діти на вільні місця?
На вільні місця діти зараховуються за результатами жеребкування, якщо кількість заяв перевищує кількість вільних місць.
Сам процес відбору — випадковий. У прозорий барабан, скриньку чи інший прозорий пристрій завантажують жеребки (це можуть бути, наприклад, аркуші паперу, картки чи кулі). Кількість жеребків має відповідати кількості учнів, які претендують на зарахування. Коли жеребки завантажать у пристрій, кожен учасник жеребкування дістає жеребок для однієї дитини, розпаковує його, демонструє й оголошує всім присутнім.
- Якщо на заході немає одного з батьків дитини чи уповноваженої ними особи, жеребок дістає один з членів комісії.
13. Коли буде повідомлено, чи є в закладі вільні місця?
Впродовж двох робочих днів після зарахування дітей школа має оприлюднити на своєму інформаційному стенді і сайті (у разі відсутності — на сайті управління освіти):
- список зарахованих учнів із зазначенням лише їхніх прізвищ;
- оголошення про дату, час, місце та спосіб проведення жеребкування (у разі його проведення);
- інформацію про кількість вільних місць і прізвища дітей, які претендують на вільні місця;
- наказ директора про утворення конкурсної комісії з трьох осіб для проведення жеребкування.
Сподіваємося, ця інформація була для вас корисною. Бажаємо усім майбутнім першокласникам вступити в школу їхньої мрії.
А батькам наостанок хочемо розповісти про перший в Україні Дитячий садок онлайн, який минулого тижня запрацював у столиці. Він розрахований на діток 4-6 років, але як стверджують творці, не лише тих, які проживають у місті Києві. Приєднатися до занять можуть дошкільники з будь-якого куточка України.
- «[...] Ми відкриті для всіх маленьких українців і закликаємо батьків долучитися до нашої ініціативи. Місто допомагає батькам під час карантину, використовуючи всі свої можливості, і ми готові підставити своє плече всім українським регіонам, які в умовах карантину опинилися сам на сам із подібними проблемами», — повідомив директор КНП «Освітня агенція міста Києва» Бадрі Лолашвілі.
Тож під час карантину, з понеділка до п’ятниці, окрім святкових днів, діти мають можливість «відвідувати» цікаві та корисні заняття, які проводять фахівці. Для зручності розклад занять буде незмінним у всі дні:
1) 10:00 — казка-йога;
2) 11:00 — англійська для дітей;
3) 12:00 — розвиваючі заняття;
4) 12:30 — бонусне заняття.
- Бонусне заняття не входить до обов’язкової щоденної програми Дитячого садку онлайн і публікується в окремі дні.
Відзначимо, що навіть якщо ви не встигнете на заняття за розкладом, є можливість переглянути його в записі: відеоролики є доступними на платформі.
Тому пропонуємо «відвідати» заняття з вашими дітками. Можливо, їм сподобається онлайн-формат садочка, і це урізноманітнить їхнє дозвілля під час карантину.