Космічна тематика цікавить дітей з раннього віку. Зорі, планети, інопланетяни, ракети, галактика — слова, які заворожують дитину й нашорошують її вушка. Та й дорослих ця тема не залишає байдужими.
Тож напередодні Всесвітнього дня авіації і космонавтики, який святкується 12 квітня, ми вирішили зробити добірку цікавих і пізнавальних навчальних відеороликів та мультфільмів для діток різного віку.
- Нагадаємо, що саме 12 квітня 1961 року Юрій Олексійович Гагарін на космічному кораблі «Восток» вперше в світі здійснив орбітальний обліт Землі, відкривши епоху пілотованих космічних польотів. Тому цей день також називають Міжнародним днем польоту людини в космос.
Отож, приготувалися! Зворотній відлік — три, два, один — СТАРТ! Ми вирушаємо досліджувати Всесвіт.
Які відео про Космос будуть цікаві малюкам (3-5 років)?
1. «АБВГД — Космос»
Перший український анімований канал для малюків пропонує вивчати літери й космічний простір разом. Зірки, Сонце, ракета, НЛО — це далеко не повний перелік слів, з якими познайомиться ваш малюк, вмикаючи відео.
2. «Космодром»
Переглядаючи цей відеоролик, діти не лише зможуть потрапити на яскравий мультиплікаційний космодром, побачити на власні очі стартовий майданчик і ангар для будування ракети, а й познайомитися з автомобілем ПТС — пересувною телевізійною станцією, які має зняти запуск ракети й передати його на телевізійні станції.
Але сталася халепа — антена в автомобілі зламалася, і навіть запуск космічної ракети опинився під загрозою. Сподіваємося, пандочці БіБі вдасться відремонтувати авто.
3. «Пісенька планет»
А як щодо вивчення назв і властивостей планет за допомогою пісень? Запрошуємо маленьких космонавтів до веселого співу.
4. «Planet Song»
Ми також підготували для діток невеличкий сюрприз і знайшли цю ж пісеньку англійською мовою. Адже навчання має бути цікавим і веселим.
5. «Уроки тітоньки Сови. Мрія»
Ви мріяли колись побувати на справжнісінькій космічній станції і підкорювати міжгалактичний простір? От і домовичок Неслуха дуже хоче стати космічним домовим. Цікаво, чи вдасться йому втілити свою мрію в реальність?
6. «Лунтик — День космонавтики»
У цьому збірнику серій Лунтик разом з коником-стрибунцем Кузею побуває в Космосі, познайомиться з різними космічними об’єктами і явищами. А, побачивши зірки, що падають, друзі вирішать ловити їх за допомогою сачка. Приєднаємося до їхніх пригод?
Які відео про Космос зацікавлять молодших школярів (6-10 років)?
1. «Видатні відкриття Космосу — наші»
Наша країна відома знахідками, розробками та вченими, завдяки яким людство вивчає та відвідує Космос. Зокрема:
- Перший у світі реактивний літальний апарат розробив 27-річний винахідник і революціонер Микола Кибальчич в 1881 році. Пристрій для реактивних польотів Кибальчич розробив в останні дні свого життя. Ескіз космічного корабля він видряпав уламком ґудзика на стіні тюремного каземату, куди потрапив за розробку бомби для замаху на царя. Винахідника стратили 3 квітня 1881 року, а разом з ним в архівах було поховано папери з розробленим проектом.
- Запуск першого штучного супутника Землі відбувся завдяки вченому Сергію Корольову — українцю, що став першим головним конструктором ракетно-космічних систем в Радянському Союзі. Крім того, під його керівництвом було запущено першу міжконтинентальну балістичну ракету, а також відбувся перший політ людини в космос та вихід людини у відкритий космос.
- А американський пілотований корабель потрапив на Місяць саме за розрахунками полтавського вченого Юрія Кондратюка. Шлях до супутника Землі американці називають «Трасою Кондратюка».
2. «Цікаві факти про планети Сонячної системи»
Україномовний канал «Янко Гортало» представляє навчальне відео, в якому розповідається доступною мовою про ознаки кожної з 8 планет. Так, дитина дізнається, що:
- Меркурій — найшвидший;
- Венера — найгарячіша (середня температура її поверхні становить +462°C);
- Земля — наш дім, і її часто називають «блакитною планетою» (чому так — дізнаєтеся, переглядаючи ролик);
- Марс — досліджують марсоходи;
- Юпітер — найбільший;
- Сатурн — має найяскравіші кільця;
- Уран — найбільш холодний (середня температура на поверхні планети складає 212°С);
- Нептун — найвіддаленіший.
Відзначимо, що з 2006 року Плутон перестав вважатися дев’ятою планетою Сонячної системи. 24 серпня 2006 року Міжнародний астрономічний союз (МАС) вперше дав визначення терміну «планета», і Плутон не потрапив під це визначення, адже на його орбіті є інші об’єкти. Тож його зарахували до нової категорії карликових планет разом з Ерідою та Церерою.
3. «Наука для дітей — все про Космос і Зірки»
Смішарики також вивчають Космос і запрошують діток дізнатися:
- Які зорі, крім Сонця, існують у Всесвіті?
- Чому восьминіг є прикладом реактивного руху?
- Як колір зірок, які ми бачимо, пов’язаний з їхньою віддаленістю від Землі?
- Що захищає Землю від комет, метеоритів та космічного випромінювання?
- Як утворилася наша галактика і чому греки називали її «Молочний шлях»?
4. «Земля. Місяць. Комети»
В цьому ролику таємничий світ Космосу представлений дуже наочно. Переглядаючи його, маленькі школярики зрозуміють, як відбувається зміна пір року, чому на Місяці навіть малюк зможе підняти бика на руках, а ще дізнаються про те, що в комет може бути 6 хвостів! Неймовірно, правда?
Які відео про Космос буде цікаво подивитися старшим школярам (11-16 років)?
Дітям старшого віку може сподобатися серія навчальних відеороликів від каналу «Цікава наука». Представляємо їх вашій увазі:
1) «З чого складається Всесвіт?»
Атоми навколо нас існують вже мільярди років, і більшість з них утворилася в ядрах зірок. Денніс Вайлдфоґел розповість захоплюючу історію довгої подорожі цих атомів від Великого вибуху до молекул, з яких складаємося і ми також.
2) «Чи варто шукати ще життя у Всесвіті?»
«Чи самотні ми у Всесвіті?» — питання, що хвилює людей ось уже декілька тисяч років. Пропонуємо дізнатися відповідь у навчальному відеоролику.
3) «Що таке „карликова планета“?»
Карликові планети багато в чому схожі на звичайні планети. То у чому ж різниця? Можемо дізнатися всього за 60 секунд.
- Нагадаємо, що з 2006 року до карликових планет відноситься Плутон.
4) «Як розширюється Всесвіт?»
Космічне життя Всесвіту почалося з Великого вибуху майже 14 мільярдів років тому, і відтоді Всесвіт розширюється. Але в чому або у що він розширюється — дізнаємося в ролику.
5) «Чи може чорна діра бути знищена?»
Чорні діри є одними з найбільш руйнівних об’єктів у Всесвіті. Будь-який об’єкт, який наблизиться до сингулярності в центрі чорної діри — чи то астероїд, чи то планета, чи то зірка — ризикує бути розірваним на частини екстремальним гравітаційним полем чорної діри. Але чи можна знищити саму чорну діру?
За допомогою таких роликів, і діти, і дорослі можуть дізнатися багато нового про космос, зірки і сузір’я, планети нашої сонячної системи, галактику, залежність пори року від положення нашої планети та багато іншого.
Впевнені, що в нашій добірці ви знайдете той, що зацікавить вашу дитину й зможе ближче познайомити її з Космосом. Додавайте відео в обране, щоб не загубити, і досліджуйте Всесвіт разом!