Травень наближається до кінця, карантин послаблюють і вже за декілька тижнів цьогорічні випускники складатимуть тестування пробного ЗНО.
У цьому році Міністерство освіти розробило нові умови здачі ЗНО, які мають знизити ризик інфікування COVID-19. Крім того, було зсунуто терміни подання документів до ЗВО (закладів вищої освіти), а також змінено деякі умови прийому до ЗВО. Зокрема, удосконалено систему подання документів онлайн, спрощено вступ для деяких категорій абітурієнтів, скасовано нарахування додаткових балів призерам МАН тощо.
Детально про нововведення цьогорічної вступної кампанії розповідаємо в сьогоднішній статті.
1. Додаткова реєстрація на ЗНО
Нагадаємо: додатковий період реєстрації для участі в додатковій сесії зовнішнього незалежного оцінювання розпочався 25 травня і триватиме до 9 червня.
Право на реєстрацію в цей період мають особи, які:
- не змогли зареєструватися під час основного періоду реєстрації і проживають (перебувають) на території, на якій у порядку, визначеному законодавством, встановлено карантин, режим надзвичайної ситуації або надзвичайного стану;
- брали участь в АТО та/або у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, або належать до категорії осіб з неконтрольованих територій та не зареєструвалися для участі в зовнішньому оцінюванні в основний період;
- проживають на тимчасово окупованій території або в населених пунктах, де органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, або переселилися з них та не зареєструвалися в основний період реєстрації;
- за рішенням судів перебувають в установах виконання покарань, слідчих ізоляторах;
- мають складати державну підсумкову атестацію у формі зовнішнього оцінювання, але через поважні причини не змогли зареєструватися в основний період реєстрації (такі особи реєструються для участі в додатковій сесії лише з навчальних предметів, з яких їм будуть зараховані результати зовнішнього оцінювання як оцінки за державну підсумкову атестацію).
Із процедурою реєстрації можна ознайомитися на сайті Українського Центру оцінювання Якості Освіти.
Відзначимо, що цього року додаткова сесія ЗНО відбудеться:
- 24 липня — з фізики;
- 28 липня — з математики;
- 29 липня — з іспанської мови;
- 30 липня — з французької мови;
- 31 липня — з німецької мови;
- 3 серпня — з англійської мови;
- 4 серпня — з української мови і літератури;
- 5 серпня — з біології;
- 6 серпня — з історії України;
- 7 серпня — з географії;
- 10 серпня — з хімії.
Результати додаткової сесії буде розміщено на інформаційних сторінках учасників до 14 серпня.
2. Пробне ЗНО
Український центр оцінювання якості освіти визначив нові дати проведення пробного незалежного оцінювання. Так, цього року пробне ЗНО відбудеться:
- 15 червня — українська мова і література.
- 17 червня — історія України, математика, біологія, географія, фізика, хімія, а також англійська, німецька, французька та іспанська мови.
Оновлені запрошення-перепустки з адресами пунктів пробного тестування будуть з’являтися в особистих кабінетах учасників пробного ЗНО з 1 червня.
Визначити результати пробного ЗНО можна буде за допомогою онлайн-сервісу.
- Для цього учаснику потрібно буде занести свої відповіді до спеціального сервісу «Визначення результатів пробного зовнішнього незалежного оцінювання» у такі терміни: 15-17 червня — з української мови і літератури; 17-19 червня — з історії України, математики, біології, географії, фізики, хімії, а також англійської, німецької, французької та іспанської мов.
Для тих, хто скористається цією можливістю, результати тестування з української мови буде оприлюднено до 21 червня, з решти предметів — до 23 червня.
3. Як буде проходити пробне ЗНО?
Вхід учасників до пунктів проведення тестування відбуватиметься за наявності:
- оригіналу документа, за яким відбувалась реєстрація на пробне ЗНО (паспорт, ID-картка тощо);
- запрошення-перепустки;
- засобів індивідуального захисту — маски або респіратора (у тому числі виготовлених самостійно).
Рекомендовано також мати при собі дві-три ручки з чорнилом насиченого чорного кольору, за бажанням — прозору пляшку з питною водою і антисептик для рук.
4. Терміни проведення основної сесії ЗНО
Основна сесія зовнішнього незалежного оцінювання розпочнеться 25 червня і завершиться 17 липня. Згідно з графіком, тестування відбудуться у такі дати:
- математика — 25 червня;
- українська мова і література — 30 червня;
- фізика — 2 липня;
- іспанська, німецька, французька мови — 6 липня;
- англійська мова — 7 липня;
- історія України — 9 липня;
- біологія — 13 липня;
- географія — 15 липня;
- хімія — 17 липня.
Інформацію про результати основної сесії зовнішнього незалежного оцінювання з усіх навчальних предметів буде розміщено на інформаційних сторінках учасників тестування до 29 липня 2020 року.
5. Як буде відбуватися основна сесія ЗНО?
Для запобігання поширенню COVID-19 під час проведення ЗНО-2020 організатори будуть дотримуватися необхідних заходів безпеки. Так, відповідно до рекомендацій державного санітарного лікаря України:
1) Учасники ЗНО цьогоріч мають прибувати до пункту тестування у зазначений діапазон часу, який буде вказано в їхньому запрошенні-перепустці.
- «В кожного учасника буде перепустка з часом, коли потрібно прийти на пункт. Раніше було одне вікно для всіх — з 10:15 до 10:50 всі входили в пункт. Тепер ми звузимо діапазони: будуть невеличкі групи, кожна буде заходити у свій час. Ми будемо рекомендувати учасникам приїздити на свій час», — пояснює заступниця директора Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко в коментарі Громадському радіо .
2) Кожен учасник зовнішнього незалежного оцінювання двічі проходитиме ідентифікацію під час допуску до аудиторії. За словами Тетяни Вакуленко:
- Під час входу до пункту тестування учасники повинні будуть зняти маску і показати обличчя, а також паспорт або ІD-картку, сертифікат ЗНО і запрошення-перепустку.
- Потім учасникам варто знову одягти маску. Якщо це була одноразова — її можна буде викинути в контейнер і одягти нову.
- Після цього медпрацівник вимірює учаснику температуру безконтактним термометром. Якщо температура нижча, ніж 37,2°C, абітурієнт входить до пункту тестування.
- Перед входом в аудиторію учасників мають ідентифікувати ще раз. Учасники так само повинні відійти на безпечну відстань від інструктора, показати власний документ і обличчя без маски.
3) Якщо учасник ЗНО матиме температуру вищу за 37,2°C і ознаки респіраторних хвороб, він не буде допущений до тестування, однак зможе скласти іспит у додаткову сесію.
- «Але наразі є багато звернень від осіб, у яких підвищена температура у зв’язку з захворюванням щитоподібної залози. Ми рекомендуємо всім, в кого може бути підвищена температура не через ГРВІ, а через хронічні захворювання, мати з собою довідку від лікаря, яка б це підтверджувала», — повідомляє Тетяна Вакуленко.
4) В приміщення не допускатимуть нікого, крім учасників. Виняток — особи, які супроводжують учасників з інвалідністю.
5) В аудиторії під час тестування можуть перебувати 15 учасників та двоє інструкторів.
- Абітурієнтів мають розсадити в приміщенні таким чином, щоб дистанція один від одного була не меншою, ніж 1,2 метра.
- Приміщення провітрюватимуть і дезінфікуватимуть. На весь період тестування вхідні двері до аудиторії мають бути відчинені.
6. Терміни проведення вступної кампанії (для вступу на перший курс для здобуття рівня бакалавра, молодшого бакалавра)
Міністерством освіти було змінено терміни проведення вступної кампанії і перенесено її на серпень. Відповідно, вона відбудеться у такі терміни:
1 серпня — реєстрація електронних кабінетів абітурієнтів;
13 — 16 серпня — прийом документів від абітурієнтів, які будуть проходити творчий конкурс, будуть здавати вступні іспити або проходити співбесіду;
13 — 22 серпня — прийом документів від осіб, які вступають тільки за результатами ЗНО;
1 серпня — 12 серпня — проведення творчих конкурсів і вступних іспитів на бюджет;
13 серпня — 22 серпня — проведення творчих конкурсів і вступних іспитів на контракт;
16 серпня — 18 серпня — проведення співбесід;
20 серпня — не пізніше 12:00 — оприлюднення рейтингового списку вступників, рекомендованих до зарахування за результатами співбесіди або за квотою-2 (абітурієнти з Криму);
27 серпня — не пізніше 12:00 — оприлюднення рейтингового списку вступників, які вступають на підставі ЗНО, творчих конкурсів та іспитів;
31 серпня — до 18:00 — подача документів на зарахування на бюджет.
Відзначимо, що обсяги держзамовлення наразі ще не встановлені:
- «Кількість бюджетних місць на 2020 рік ще формується, за їхній обсяг відповідає Міністерство економіки. Сподіваємося, що уряд прислухається до наших пропозицій. Для бакалаврату ми просимо на 7% більше місць ніж минулого року, а стосовно магістратури йде певне зменшення обсягу бюджетних місць, зумовлене зменшенням кількості вступників на магістерські програми. Перш за все намагаємося надавати бюджетні місця на інженерні, технічні та виробничі спеціальності. Відчутне збільшення плануємо для ІТ-спеціальностей», — повідомив заступник міністра освіти України Єгор Стадний.
До 5 вересня планується зарахування абітурієнтів на бюджет, а до 30 вересня — на контракт.
- До 15 вересня має відбутися переведення на вакантні бюджетні місця і на місця за рахунок цільових пільгових державних кредитів абітурієнтів, зарахованих на контракт.
7. Як змінилися умови вступу?
Оновлені Умови прийому приведено у відповідність до прийнятих 18 грудня 2019 року змін до Закону «Про вищу освіту». Так, у 2020 році:
1) Мінімальний прохідний бал на бюджет становить 125. Разом з тим, на деякі спеціальності його підвищили. Так, він становить:
- на спеціальності «Право», «Публічне управління і адміністрування», «Міжнародні відносини» — не менше 140;
- на спеціальність «Фармація, промислова фармація» — не менше 130.
- Для вступу на лікарські спеціальності («Стоматологія», «Медицина», «Педіатрія») потрібно буде набрати не менше 150 балів за другим і третім конкурсними предметами, щоб взяти участь у відборі.
2) Вступники можуть подати 5 заяв на бюджет на будь-які спеціальності.
- При цьому в кожній заяві на бюджетну форму навчання вступник має визначити її пріоритетність.
Кількість заяв на контракт обмежуватися не буде.
3) Для вступу до ЗВО в 2020 році підійдуть сертифікати ЗНО за 2017, 2018, 2019 і 2020 роки.
- З іноземної мови — тільки сертифікати 2018-2020 років.
При цьому сертифікати різних років можна комбінувати.
4) Подача оригіналів документів буде можлива в онлайн-форматі
Зважаючи на карантинні обмеження, у 2020 році подання оригіналів необхідних документів для зарахування на місця державного і регіонального замовлення може здійснюватися засобами поштового зв’язку.
- У зв’язку з цим до 5 днів збільшили інтервал між останнім днем подачі документів та виданням самого наказу про зарахування.
Крім того, у Міністерстві освіти передбачили, що вступники зможуть надіслати до університету сканкопії необхідних документів електронною поштою, наклавши на них кваліфікований електронний підпис, а потім донести їх протягом 10 днів після початку навчального року.
- Накласти електронний підпис можна на спеціальному ресурсі від Міністерства цифрової трансформації.
Заступник міністра освіти Єгор Стадний також зазначає, що за допомогою електронного підпису, абітурієнти, що вступають на контрактну форму навчання, можуть навіть підписати договір з навчальним закладом, якщо заклад працює з таким функціоналом.
5) Додаткові бали за особливі навчальні успіхи нараховуються з певними уточненнями
28 травня під час онлайн наради-семінару Генеральний директор директорату вищої освіти і освіти дорослих Олег Шаров повідомив, що в 2020 році скасовано нарахування додаткових балів переможцям МАН (Малої академії наук).
- Бали переможцям Всеукраїнських учнівських олімпіад залишилися, однак цього року через карантин проведення IV етапу олімпіад не відбулося.
Разом з тим, додаткові бали можуть нараховуватися переможцям Всеукраїнських олімпіад закладів вищої освіти, випускникам підготовчих курсів.
6) Умовами прийому передбачено подання мотиваційних листів
-
Мотиваційний лист — це документ, що складається і подається вступником до закладу вищої освіти, у якому пояснюються причини, через які вступник вважає себе найкращим кандидатом для вступу на відповідну навчальну програму.
Олег Шаров повідомив, що вже в 2020 році заклади вищої освіти можуть нараховувати бали за мотиваційний лист за умови оприлюднення результатів його оцінювання на веб-сайті закладу вищої освіти до початку основної сесії ЗНО (до 24 червня). Тобто заклади вищої освіти можуть зараз оголосити прийом цих листів. Тому радимо абітурієнту уточнювати інформацію щодо них в закладі вищої освіти окремо.
- Відзначимо, що вага бала за мотиваційний лист вступника може становити від 0 до 1 відсотка конкурсного бала.
Поради від експертів щодо написання мотиваційних листів абітурієнти можуть знайти в матеріалі Освіта.ua
7) Право на вакантні місця державного замовлення отримали більше категорій вступників
Змінами розширено категорії вступників, що можуть скористатися правом на переведення на вакантні місця державного замовлення.
Так, відтепер особи, у яких один із батьків (усиновлювачів) був поліцейським, який загинув чи визнаний судом безвісно відсутньою особою під час виконання ним службових обов’язків, мають також право на переведення на вакантні місця.
8) Прийом іноземців відбудеться з певними змінами
Так, в умовах прийому у 2020 році закріпили право іноземців, які постійно проживають в Україні (в т.ч. закордонних українців), а також осіб, яких визнано біженцями, та осіб, які потребують додаткового захисту, вступати за тими ж правилами, що й громадяни України, зокрема й на місця державного замовлення. Тобто тепер для того, щоб навчатися на бюджеті, ця категорія вступників повинна буде успішно скласти ЗНО та подати до п’яти заяв на бюджетні місця в університеті.
Прийом іноземців, які не проживають постійно в Україні, цього року відбуватиметься не за співбесідою, а за вступним іспитом.
- Кожен заклад вищої освіти буде організовувати його відповідно до своїх правил прийому.
Ось такі нововведення чекають цього року на випускників та абітурієнтів. Бажаємо їм успіхів і вступу на бажану спеціальність!