А ми продовжуємо мандрувати Україною і вивчати маловідомі, але дуже красиві й цікаві місця нашої держави.
- Нагадаємо: в попередній статті ми писали про 7 маловідомих місць України, які варто побачити кожному. Їх ви можете переглянути за посиланням.
А в сьогоднішній мандрівці на нас чекають 6 наступних зупинок, кожна з яких є унікальною і вартою стати популярним туристичним місцем. Серед них:
- Кінбурнська коса;
- Батуринський палац Кирила Розумовського;
- Станіславські кручі;
- рожеве Лемурійське озеро;
- Джуринський водоспад;
- місто-півострів Заліщики.
1. КІНБУРНСЬКА КОСА
- Адреса — Чорноморський біосферний заповідник, Очаківський район, Миколаївська область
Ця коса є частиною Кінбурнського півострова, розташованого між Чорним морем і Дніпровсько-Бузьким лиманом. Цікаво, що з одного боку її омиває солона вода, з іншого — прісна, що і створює специфічний мікроклімат коси. Тут знаходиться низка прісноводних і солоних озер з цілющою білою глиною та піщаними пляжами з піском білого кольору.
- Кількість озер на Кінбурнській косі сьогодні налічує близько 150-и.
Відвідувачів приваблює і поле диких орхідей, де на одному квадратному метрі росте до півсотні квітів. А ще тут можна побачити близько 240 видів птахів — на косі гніздяться мартини, сірі журавлі, білі чаплі, кулики, качки, лебеді. До речі, візитівкою коси є пелікани, які прилітають сюди навесні. Якщо пощастить, відвідувачі можуть побачити тут навіть рожевих фламінго.
- «Кажуть, пелікани полюбили тутешнє тепле мілководдя ще за часів стародавньої Ольвії (грецької колонії, залишки якої знаходяться в Очаківському районі — прим.ред.) А до озер чотири століття підряд їздили за сіллю чумаки», — розповідає керівниця проєкту інтерактивної виставки Ukraine WOW Ярослава Гресь.
2. ПАЛАЦ КИРИЛА РОЗУМОВСЬКОГО
- Адреса — місто Батурин, Бахмацький район, Чернігівська область
Батуринський палац Кирила Розумовського — єдиний в Україні палац українського гетьмана. У 1750 році Кирило Розумовський переніс столицю Війська Запорозького з Глухова в Батурин. Тут в середині XVIII cт. побудували й резиденцію для гетьмана. Однак протягом 1799-1803 років палац було повністю перебудувано за проєктом шотландського архітектора Чарлза Камерона.
- На той час гетьманство вже було скасовано, і палац будувався як графський маєток Розумовського.
Споруда збудована в стилі класицизму і є частиною величезного палацово-паркового комплексу, на території якого також розташовані два флігелі і парк. У триповерховій будівлі розташовується 55 кімнат.
Після смерті Кирила Розумовського в 1803 році палац почав занепадати. А в 1824 році пожежа знищила інтер’єри. Тож на початку XX ст. маєток перетворився на руїни. У забутті він перебував майже 100 років — аж до 2003 року, коли почалася його відбудова. Будівлю відреставрували за підтримки українських меценатів, і в 2009 році президент України Віктор Ющенко відкрив резиденцію для відвідування. Зараз в палаці зібрана значна колекція портретів гетьманів, які були передані сюди з Львівської галереї.
YouTube-канал «Моя країна. Прекрасна і незалежна» — проєкт, який канал 1+1 реалізує спільно з підприємством" Перша приватна броварня" — показав у 2015 році палац з висоти пташиного польоту. Краса резиденції вражає!
До слова, палац є частиною Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця», у складі якого перебуває 39 пам’яток культурної спадщини Батурина.
3. СТАНІСЛАВСЬКІ КРУЧІ
- Адреса — Станіславський заказник (неподалік села Станіслав Білозерського району Херсонської області)
На березі Дніпровсько-Бузького лиману височіють Станіславські кручі, які місцеві жителі називають просто «Скелі» або «Херсонські гори». Їхня висота становить 40 метрів, тож з вершин круч відкривається вражаючий краєвид: з одного боку — на лиман, з іншого — на степ.
- За словами місцевих істориків, перші згадки про Станіславський край можна знайти в роботах давньогрецьких істориків Геродота та Птолемея.
Власне кручі — це величезні глиняні балки, густо вкриті степовою рослинністю.
В Україні вони стали відомими після того, як гурт «Скрябін» зняв тут у 2011 році кліп на пісню «Місця щасливих людей». Гадаємо, відчуття, коли ти стоїш посеред височезних круч, дивишся, як сонце сідає за лиман, забарвлюючи все навколо в теплі рожево-помаранчеві кольори, і вдихаєш на повні груди чисте повітря, будь-кого здатне зробити щасливішим. Бажаєте перевірити?
- Як правило, гості приїжджають до Станіславського краю в межах одноденного туру з Херсону (що знаходиться звідси на відстані 40 км) або розбивають намети на вершині круч.
4. РОЖЕВЕ ЛЕМУРІЙСЬКЕ ОЗЕРО
- Адреса — затока Сиваш (неподалік села Григорівки Чаплинського району Херсонської області)
Солоні озера можна зустріти в багатьох куточках України, але найбільше їх на узбережжях Чорного та Азовського морів. Лемурійське озеро — одне з найсолоніших у світі — розташоване в Херсонській області. Солоність його води сягає 270-300 г/л (грамів на літр) води.
- За цим показником воно майже не поступається Мертвому морю, концентрація солі в якому становить близько 310 г/л.
Рожевого кольору водоймі надає Дуналіелла солоноводна — одноклітинна водорість, які під дією сонця виробляє бета-каротин. Місцеві жителі розповідають, що впродовж року озеро змінює свій колір — від ледь рожевого до насиченого фіолетового.
- Вода в озері не просто рожева, вона насичена різноманітними мінералами і солями, що мають лікувальні властивості. А грязі Лемурійського озера в 2005 році були сертифіковані та допущені до використання як лікувальний і косметичний засіб.
Береги озера вкриті білосніжними соляними кристалами, що в поєднанні з рожевою водою створює незвичайний краєвид.
- Пропонуємо нижче переглянути відео з панорамами Лемурійського озера та інших рожевих озер України від YouTube-каналу «Моя країна. Прекрасна і незалежна».
5. ДЖУРИНСЬКИЙ ВОДОСПАД
- Адреса — село Нирків, Заліщицький район, Тернопільська область
Джуринський водоспад — найбільший рівнинний водоспад України. Його висота — 16 метрів, і складається він з декількох каскадів. Водоспад — досить потужний, тож гуркіт води тут чути здалеку.
Розташований водоспад на річці Джурин, яка протікає між двох сіл — Устечко та Нирків. В одному із верхніх каскадів водоспаду можна пройти крізь товщу води і опинитися в невеликій заглибині з каменю. Звідти в сонячну погоду відкривається чудовий краєвид на річку, що переливається в грайливому світлі променів.
Ще одна назва водоспаду — Червоногородський. Вона походить від назви великого міста, яке раніше існувало неподалік.
- Зараз про місто нагадують лише руїни Червоногородського замку — колишнього могутнього укріплення Червоногорода, що наразі перебуває в аварійному стані і потребує термінової реставрації.
А щодо історії виникнення Джуринського водоспаду досі точаться суперечки. Найбільш імовірною версією є його рукотворне походження. Згідно з нею, колишні власники Червоногорода вирішили побудувати в місті власний млин. Для цього річку розділили, і на одній із течій побудували млин, максимальну потужність якого мав забезпечувати водоспад.
6. МІСТО-ПІВОСТРІВ ЗАЛІЩИКИ
- Адреса — місто Заліщики (Заліщицький район, Тернопільська область)
Дивлячись на фотокартки цього містечка, мало хто з українців вірить, що воно знаходиться в нашій країні. Нам здається, що така краса існує за кордоном. Однак це справді Україна.
- Заліщики утворилися посеред Дністровського каньйону, саме там, де річка Дністер робить крутий поворот і огинає півострів півколом.
У XIX столітті місто вважалося одним з найкращих кліматичних курортів Європи. Справа в тому, що півострів майже з усіх боків оточений дністровськими кручами, які затримують тепле повітря і створюють у Заліщиках лагідний середземноморський клімат. Після Другої світової війни курортне життя міста занепало: пансіонати і пляжі знищила велика дністровська повінь в 1960-их роках, а радянська влада вирішила їх не відбудовувати.
- До 1939 року Заліщики також були центром виноробства. Щороку, в міжвоєнний період, тут проходило традиційне виноробне свято «Винобрання» («Вінобранє»), на яке збиралося чимало представників польської еліти.
Сьогодні ж гостям міста радять відвідати костел святого Станіслава, палац Бруницьких, збудований в ампірному стилі наприкінці XVIII століття, і місцевий дендропарк, в якому можна побачити тюльпанове дерево та гінкго.
- А найкраща панорама Заліщиків відкривається з буковинського берега Дністра, з оглядового майданчика біля села Хрещатик.
Сподіваємося, наші віртуальні подорожі надихнуть вас здійснити з сім’єю справжню мандрівку — потягом, автомобілем чи на велосипедах, за сотні кілометрів чи в межах своєї області.
Відкриваймо Україну разом! Вона того варта.