У багатьох садочках влітку розпочинається набір нових груп, тож перед батьками гостро постає питання вибору навчального закладу. Адже дитячий садок — це те місце, де ваш малюк буде проводити значну частину свого дня, і саме там закладаються основи його майбутніх знань, фізичного та психічного здоров’я.
Для того, аби полегшити вам вибір і зорієнтувати у великій кількості різноманітних дошкільних закладів, ми сьогодні розглянемо такі питання:
- Яких помилок варто уникати під час вибору дитячого садка?
- Що варто запитати у вихователів перед відвідуванням садочка?
- На які критерії варто орієнтуватися під час вибору приватного дитячого садка?
Яких помилок варто уникати під час вибору дитячого садка?
Психолог Марина Романенко у своєму блозі на YouTube-каналі «Family is» розповіла про типові помилки, яких батьки часто припускаються під час вибору дитсадка, а також пояснила, як їх можна уникнути.
- Для довідки: Марина Романенко — психолог, власниця мережі дитячих садків, розвивальних центрів і шкіл «Перша Дитяча Академія». Автор і ведуча «Академії Професійних Батьків», консультує батьків з питань освіти дошкільнят.
Отож, 5 типових помилок, яких часто припускаються батьки, коли визначаються з навчальним закладом:
1) Відсутність пошуків
- «Нам справді іноді лінь шукати дитячі садки. Хочеться віддати дитину [у садок] поряд з будинком. Бо це дуже зручно. Але зараз, на щастя, настали часи, коли є вибір. Є державні садки, є альтернативні дитячі садки, а також приватні заклади. Тому ні в якому разі не потрібно лінуватися», — наголошує психолог.
Вона рекомендує батькам побувати у всіх дитячих садках поряд з будинком, обійти всі навчальні заклади, які знаходяться дорогою до вашої роботи, і побувати в інших садочках міста. Адже той час, коли дитина знаходиться в дитячому садку, — це час, коли формується її мозок, навички, риси характеру, ставлення до життя, соціальна орієнтованість. Важко переоцінити їхню цінність, адже ми на них опираємося протягом усього подальшого життя.
- «Дитячий садок — це не камера зберігання для вашої дитини. Це — другий дім, і він має бути схожим на сім’ю. [...] Ніколи не міряйте кілометри — вони окупляться з часом. Міряйте, будь ласка, рівень щастя вашої дитини і рівень освіти, який вона отримує», — рекомендує Марина.
2) Неправильно розставлені пріоритети
Часто батьки обирають навчальний заклад, орієнтуючись на критерії, які насправді не показують якість садочка (престижність, наявність басейну, відгуки батьків на сайті закладу тощо).
- Психолог відзначає, що важливо почитати/почути реальні відгуки живих батьків про навчальний заклад (написати їм у Facebook, Instagram, поштою чи подзвонити телефоном і запитати про садочок). Адже не рідкісною є ситуація, коли заклади самі про себе пишуть, і це не має ніякого відношення до реальності.
Крім того, вона пропонує зайти всередину, все оглянути, подивитися на атмосферу, яка там панує.
- «Побудьте там не 5 хвилин, а 3-5 годин. Виділіть час і поспостерігайте, як змінюється один процес іншим. Зверніть увагу на рівень щастя більшості дітей у дитячому садку, і якщо ви побачите, що діти щасливі, вільні, розкуті, легко звертаються до дорослих, нічого не бояться і в цілому їм дуже подобається (а це ж добре помітно), тоді ви можете припустити, що і вашій дитині буде добре в цьому дитячому садку», — радить Марина Романенко.
3) Вибір дитсадка за ціною
Психолог відзначає, що ціна — це річ відносна, тому орієнтуватися на критерії "дорого"/"дешево" під час вибору не варто. Так, у державних садочках, які коштують недорого, можна зустріти прекрасних педагогів, які знайдуть підхід до вашої дитини і роки, проведені в дитсадку, запам’ятаються їй як найщасливіші роки дитинства.
- «Вибір потрібно робити не за критерієм ціни, а за критерієм цінностей, які дає дитячий садок вашій дитині. Цінністю може бути атмосфера всередині закладу, освіта, яку дитина отримує в дитсадку, люди. Люди — це найбільший капітал, який є всередині, адже вони щодня будуть спілкуватися з вашою дитиною. І те, що закладено в них, буде так чи інакше закладено в вашій дитині», — пояснює Марина.
4) Неуважність до мовлення персоналу
«Мовлення формується в дошкільному віці. А це означає, що, якщо персонал говорить безграмотно (з помилками, русизмами чи суржиком), то таке ж мовлення сформується й у вашої дитини. Адже вона проводить у садочку від 6 до 10 годин на день. [...] Тому перевіряйте, як розмовляє персонал навчального закладу, до якого ви віддаєте вашу дитину», — рекомендує психолог.
Також Марина радить поспілкуватися з викладачами іноземної (якщо садочок пропонує вивчення додаткових мов). Вона відзначає, що мінімальний рівень знань педагога має бути «Upper Intermediate» (якщо говорити про англійську мову).
- «Пам’ятайте, що мовленнєва матриця розвивається приблизно до 5 років. Це — золотий час для закладання багатого фундаменту грамотного мовлення, яким ми користуємося протягом усього життя».
5) Застаріла програма навчання
Чому так важливо обирати сучасні програми навчання? Справа у тому, що програми, які складалися 150, 40 і навіть 20 років тому були створені людьми, які жили в інші часи (коли у світі була стабільність і все змінювалося не так швидко), тож наразі вони не відповідають запитам суспільства. У сучасному світі важливо, щоб дитина могла швидко адаптуватися до зміни подій, вміла вчитися і перевчатися, адже те, що важливо зараз, може стати неактуальним вже через декілька років.
- «Не думайте, що освіта починається зі школи. Освіта починається з дитячого садка, тоді, коли формується мозок. А якщо він формується, формуються навички і вміння».
При цьому психолог відзначає, що набагато важливішими за вміння читати і писати є грамотне мовлення, вміння правильно висловлювати свої думки і перевіряти себе на помилки. Для того, щоб оволодіти цими навичками, знадобляться роки. Тому дуже важливо обрати той заклад, який ставить розвиток цих навичок на пріоритетне місце.
На які критерії потрібно орієнтуватися під час вибору приватного дитячого садка?
Команда підтримки реформ Міністерства освіти і науки розробила рекомендації, на які варто звернути увагу під час першого візиту до приватного садочка. Пропонуємо ознайомитися з ними детально:
1) Наявність ліцензії у закладу.
2) Територія навколо садочка:
- її наявність;
- стан обладнання для дітей;
- накрита пісочниця, яка захищена від сторонніх забруднень;
- відсутність дерев із сухими гілками;
- безпечність покриття ігрового майданчика: відсутність металевих виступів, дротів, ям тощо в доступності дітей;
- заборона доступу сторонніх осіб на територію;
- віддаленість від дороги та відсутність можливості для дитини самостійно покинути територію дитсадка.
3) Безпека приміщення:
- закриті розетки, накутники на кутах, дроти в сухому місці;
- м’яке покриття в ігрових зонах;
- постійний нагляд дорослих за всіма дітьми;
- відсутність самостійного доступу дитини до рідин та їжі, оскільки це може бути інша речовина/алерген;
- справність меблів та іграшок;
- безпечні для дітей вікна: наявність ключів на віконних ручках або ґратів на них/висота вікна не в доступі дитини;
- наявність аптечки та відсутність доступу до неї дітям;
- закрита територія.
4) Чистота та гігієна:
- наявність окремих дорослого та дитячих туалетів;
- спеціально відведене, недоступне для дітей місце з побутовою хімією;
- чистота приміщень та вбиралень;
- наявність паперових чи індивідуальних промаркованих рушників для кожної дитини, щоби дитина не сплутала з чужим рушником;
- рідке мило.
5) Кухня і їдальня:
- чистота поверхонь, посуду, столових приборів;
- відсутність доступу на кухню для дітей;
- меню.
6) Простір:
- заповненість дитячими малюнками/поробками;
- зонування для гри, відпочинку та харчування.
7) Зміст програми:
- наявність ранкового кола/зустрічі для всіх вихованців;
- тривалість прогулянки та умови скасування прогулянки (правильно за температури нижчої, ніж −15°С/вітру сильнішого, ніж 21 м/с);
- вільна гра у дітей;
- інші активності: спортивні навантаження, мистецтво, математика, мовлення, музика.
Лікар Євгеній Комаровський в одному з ефірів програми «Школа доктора Комаровского» радить батькам також звертати увагу на наявність у групі зволожувача повітря і гігрометра (приладу для вимірювання вологості повітря, оптимальний рівень якої має становити 40-60%). Лікар наголошує: найбільшим пріоритетом для батьків має бути дитяче здоров’я, а потім балет, хореографія, етикет і мови.
- «Хороший дитячий садок — очима лікаря — це той дитячий садок, де дотримано основні принципи дитячої безпеки і здоров’я. А що є складовими здоров’я? Їжа, сон, прогулянки, заняття. І по кожному з цих пунктів вам потрібно дійти консенсусу з вихователем», — пояснює відомий педіатр.
Що варто запитати в педагогів під час відвідування садочка?
Монтессорі-педагог дитячого садка «Парус» Ольга Гончарова рекомендує перед відвідуванням садочка поставити вихователям такі питання:
1) Як діти проводять свій день у садочку?
- Чи є в них вільний час, коли вони можуть контактувати з іншими дітьми?
- Чи дозволяють їм вибирати собі заняття (чи це завжди вирішує педагог)?
- Яким чином дитина може проявити ініціативу?
- Як вона може проявляти свої творчі здібності?
2) Як у групі вирішуються конфлікти?
Конфлікти — це невід’ємна частина дорослішання і соціалізації. І велике значення має те, як дорослі реагують на них: саме їхня реакція допомагає дитині вивчити певний спосіб дій у конкретних ситуаціях. Тому дуже важливо дізнатися, чи зможе педагог стати позитивним прикладом для дітей і запропонувати їм конструктивну модель поведінки в конфліктній ситуації.
3) Як у дитячому садку розвивають самостійність дітей (і чи розвивають взагалі)?
Приділіть особливу увагу тому, скільки простору і часу протягом дня відводиться справам, які допомагають дитині ставати самостійним (вибір занять, прибирання іграшок, посуду за собою, одягання тощо).
4) Який у групі розклад занять?
Чи є у ньому вільний час, час для спілкування з іншими, розвитку навичок самообслуговування, відповідальності, чи є в дитини можливість вибору тощо.
5) Як часто і про що педагоги розмовляють з дітьми?
Ольга Гончарова відзначає, що якщо все спілкування буде побудовано на вказівках, дитина навряд чи зможе відчувати себе комфортно в такому закладі і поруч з такими педагогами. Адже вихователь завжди буде для неї директивним наставником, а не помічником у розвитку і встановленні контактів зі світом.
Сподіваємося, розглянуті нами питання допоможуть вам під час вибору садочка для дитини і він стане для неї місцем, до якого хочеться повертатися знов і знов.