Зовсім скоро літо добіжить кінця, і розпочнуться навчальні будні. Однак, якими вони будуть цьогоріч, сказати важко, адже ситуація з COVID-19 далека від покращення. Минулого тижня в Україні 5 днів поспіль кількість нових хворих перевищувала 1000 осіб за добу. А з 1 серпня уряд продовжив адаптивний карантин до 31 серпня включно.
Тому Міністерство охорони здоров’я розробило Тимчасові рекомендації щодо початку навчального року для шкіл, закладів позашкілля, фахової передвищої освіти, професійно-технічних училищ, коледжів і ВНЗ. Вони стосуються організації освітнього процесу під час карантину, нових вимог до харчування та перевезення дітей і педагогів до шкіл.
Про те, в яких регіонах діти ходитимуть до школи і як власне відбуватиметься навчання в умовах карантину, — розповідаємо в сьогоднішній статті.
У яких регіонах діти зможуть піти до школи?
Відповідно до рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, з 3 серпня українські регіони поділено на чотири карантинні зони залежно від епідеміологічної ситуації — червону, помаранчеву, жовту та зелену. Ходити до школи учні зможуть в усіх зонах, окрім червоної. У ній буде вводитися дистанційне навчання.
- «З 1 вересня 2020 року в Україні відкриються всі школи. Однак, якщо епідеміологічна ситуація в районі не буде відповідати вимогам МОЗ, освітні заклади будуть змушені закрити на карантин. Закривати школи будуть тільки в районах „червоної зони“ — де високий показник захворюваності на атипову пневмонію», — пояснив міністр Кабінету міністрів Олег Немчінов.
Відомо, що комісія буде зустрічатися щотижнево по п’ятницях та оновлювати дані, які будуть діяти з понеділка наступного тижня. Слідкувати за зміною епідеміологічної ситуації можна на інтерактивній мапі за посиланням.
Яких рекомендацій щодо організації навчального процесу мають дотримуватися у школах?
У закладах загальної середньої освіти в період адаптивного карантину будуть організовувати такі протиепідемічні заходи:
1. Носіння масок
Вхід до приміщень закладу і пересування ними дозволятиметься лише при наявності захисної маски або респіратора.
- При цьому захисні маски можна не використовувати під час проведення занять у навчальних приміщеннях.
2. Температурний скринінг
У новому навчальному році допуск до роботи персоналу закладів освіти здійснюватиметься після проведення термометрії безконтактним термометром.
- Працівники із ознаками гострого респіраторного захворювання або підвищеною температурою тіла понад 37.2 ℃ не будуть допускатися на робоче місце.
Учням та іншим здобувачам освіти температурний скринінг буде проводитися за потреби, а не в обов’язковому порядку.
3. Обмеження доступу осіб до школи
До школи не будуть допускати батьків та інших людей, окрім як для супроводу учнів з інвалідністю.
4. Щоденне опитування учнів
Вчителі перед заняттями мають опитувати учнів щодо самопочуття та ознак респіраторних захворювань.
- Якщо в школяра буде виявлено симптоми захворювання, його рекомендують тимчасово ізолювати в спеціально відведеному приміщенні та проінформувати про це батьків.
5. Обмеження пересування в закладі
Це правило включає в себе декілька пунктів, зокрема:
- розробку маршрутів руху школярів (в яких мають бути задіяні всі можливі входи в приміщення закладу) і складання графіку допуску учнів до школи, що необхідно для уникнення скупчень людей;
- обмеження пересування школярів між навчальними кабінетами, авдиторіями, зокрема, шляхом проведення занять впродовж дня для одного і того ж класу в одному і тому самому кабінеті, застосування модульного підходу до організації вивчення дисциплін;
- визначення в розкладі уроків різного часу початку та закінчення занять (перерв) для різних класів;
- за можливості, проведення занять з окремих предметів на відкритому повітрі.
«Будемо рекомендувати переводити освітній процес якомога більше на шкільне подвір’я і на вулицю. Уроки фізкультури мають бути за сприятливих погодних умов виключно на вулиці, тобто [рекомендуємо] не проводити їх в спортзалах», — відзначила заступниця міністра освіти і науки України Любомира Мандзій.
Які умови безпеки будуть впроваджені в навчальних закладах?
На період карантину заклади мають забезпечувати такі умови безпеки:
- місця для обробки рук антисептиками на вході до всіх приміщень;
- збір використаних масок і рукавичок в окремі контейнери;
- підготовлені санітарні кімнати: рідке мило, паперові рушники або електросушарки для рук (багаторазові рушники використовувати заборонено);
- плакати, банери про респіраторну гігієну та етикет кашлю;
- обладнані медпункти: безконтактні термометри, дезінфектори, засоби індивідуального захисту;
- розмітка на підлозі для утримання дистанції та організованого руху коридорами;
- провітрювання приміщень не менше 10 хвилин після кожного заняття;
- очищення і дезінфекція поверхонь — дверних ручок, столів, місць для сидіння, перил тощо — після проведення занять у кінці робочого дня.
За виконання цих рекомендацій відповідає засновник та керівник школи.
Як зміниться харчування дітей?
У школах з вересня дещо зміниться й харчування учнів. Так, на період карантину:
1) Буде заборонено харчування за типом «шведського столу» та шляхом самообслуговування.
2) Відстань між столами в їдальні має складати не менше 1,5 м. При цьому за столом зможуть перебувати не більше 4-х осіб.
3) Працівники харчоблоку працюватимуть у захисних масках і одноразових рукавичках. Працівники, які видають страви або здійснюють розрахунок, додатково матимуть захисні окуляри або щиток.
Які вимоги висувають до шкільного транспорту?
Перевізники, які здійснюватимуть перевезення дітей та працівників до закладу освіти мають забезпечити:
- щоденний контроль за станом здоров’я водіїв, проведення температурного скринінгу до початку робочої зміни;
- не допуск до роботи осіб з ознаками гострої респіраторної хвороби або підвищеною температурою тіла понад 37,2℃;
- наявність у водіїв захисних масок або респіраторів (з розрахунку 1 маска на 3 години роботи на 1 особу) та антисептиків для рук;
- дезінфекцію салону транспорту в кінці робочої зміни;
- перевезення пасажирів у межах кількості місць для сидіння при наявності захисної маски/респіратора.
Сподіваємося, дотримання цих вимог допоможе зменшити ризики зараження учнів і педагогів. І першого вересня в нашій країні пролунають дзвінки на урок, а класи нарешті наповняться блиском допитливих оченят і веселим сміхом.